№ 2а-549/10/2370
16.04.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Руденко А.В.,
при секретарі -Чемерин І.В.,
за участю:
прокурора - Павленка О. А.,
представника позивача -Чобітько Ю.М. (довіреність від 11.01.2010 р.),
відповідач -не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Черкаси адміністративну справу за позовом першого заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних патерів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Жашківське автотранспортне підприємство - 17141»про стягнення штрафу у сумі 102 000 грн., суд -
Перший заступник прокурора Черкаської області звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних патерів та фондового ринку до ВАТ «Жашківське АТП - 17141»про стягнення штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів у сумі 102 000 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на ті обставини, що відповідач в порушення вимог п.1, п.6 та п.4 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»та п. 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року № 1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 р. № 97/13364 не оприлюднив регулярну річну інформацію за 2007 та не подав до Черкаського територіального управління ДКЦПФР регулярну інформацію за 2007 - 2008 роки. Розпорядженням № 108-ЧК уповноваженої особи ДКЦП від 01.10.2009р. відповідач був зобов'язаний усунути вказані порушення у строк до 01.12.2009р., однак вказане розпорядження не виконав. Постановою від 22 грудня 2009р. за невиконання розпорядження на відповідача був накладений штраф у сумі 102 000 грн. Приймаючи до уваги, що відповідач не сплатив штрафні санкції у добровільному порядку, прокурор просив сягнути зазначену суму в судовому порядку.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Відповідач заперечень проти позову не надав, в судове засідання представника не направив, хоча був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи в установленому порядку.
Заслухавши думку прокурора, який вважав, що позов підлягає задоволенню, пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку регулюються Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок»від 23 лютого 2006 року № 3480-IV (надалі за текстом -«Закон № 3480-IV»).
Стаття друга Закону № 3480-IV визначає емітента як юридичну особу, Автономну Республіку Крим або міські ради, а також державу в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону № 3480-IV регулярна інформація про емітента - це річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).
Частиною третьою статті 40 Закону № 3480-IV визначено, що річна інформація про емітента повинна містити такі відомості: найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу; орган управління емітента, його посадові особи та засновники; господарська та фінансова діяльність емітента; цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість), розміщення та лістинг цінних паперів; річна фінансова звітність; аудиторський висновок.
Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. (ч. 6 ст. 40 Закону № 3480-IV).
Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулюються Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 р. № 1591.
Відповідно до глави 7 цього Положення розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
В порушення вимог зазначеної статті Закону № 3480-IV відповідач у встановлені строки не оприлюднив регулярну річну інформацію за 2007 та не подав до Черкаського територіального управління ДКЦПФР регулярну інформацію за 2007 - 2008 роки.
Законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР (надалі за текстом -«Закон № 448/96-ВР»).
Ст. 8 цього Закону визначені повноваження Державної комісії України з цінних паперів та фондового ринку. Зокрема, відповідно до пункту 10 зазначеної статті Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
З урахуванням вимог вищевказаної статті Закону № 448/96-ВР уповноваженою особою позивача 16.06.2009р. прийнято розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 51-ЧК, яким зобов'язано відповідача в термін до 01.10.2009 р. оприлюднити регулярну інформацію за 2007 р. Також розпорядженням № 75 -ЧК від 05.08.2009р. зобов'язано відповідача у термін до 12.10.2009р. подати до Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярну річну інформацію за 2008 р.
Враховуючи те, що генеральний директор ВАТ «Жашківське АТП - 17141»звернувся з проханням продовжити термін виконання розпоряджень № 51 -ЧК та № 75 -ЧК до 01.12.2009 р., Черкаським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено розпорядження № 108 - ЧК, в якому об'єднано вимоги вищевказаних розпоряджень та встановлено термін виконання до 01.12.2009р.
Оскільки відповідачем не виконано вимоги розпорядження № 108 -ЧК, начальником Черкаського територіального управління ДКЦПФР винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 08.12.2009 р. та викликано представника відповідача для складання акту про правопорушення на ринку цінних паперів на 15.12.2009 р.
Відповідач належним чином повідомлений про складання акту, що підтверджується списком згрупованих внутрішніх поштових відправлень від 10.12.2009р. та поштовою квитанцією № 3112 від 10.12.2009 р., на складання акту не з'явився. У зв'язку з неявкою відповідача вказаний акт складено 10.12.2009р. без участі представника ВАТ «Жашківське АТП - 17141»та разом з постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів 16.12.2009р. надіслано товариству рекомендованим листом за квитанцією № 21818.
Відповідно до п. 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно п. 8 ст. 11 Закону № 448/96-ВР за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Комісії щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у випадку вчинення тих самих дій повторного протягом року -від п'яти тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Оскільки відповідач не виконав розпорядження № 108-ЧК від 01.10.2009р. та не оприлюднив регулярну інформацію за 2007р. і не надав регулярну інформацію за 2007, 2008р.р., постановою уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.12.2009 р. № 218-ЧК на відповідача накладено штраф у розмірі 102 000 грн. Розмір штрафу визначений з врахуванням того, що відповідач повторно не виконав розпорядження уповноваженої особи ДКЦП, так як розпорядженнями № 3-ЧК від 26.01.2009р. та № 56-ЧК від 16.06.2009р. на відповідача були накладені штрафні санкції. Суд зазначає, що постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.02.2010р. у справі № 2а-6124/09/2330 штраф у сумі 17 000 грн., накладений розпорядженням № 3-ЧК від 26.01.2009р., стягнутий з відповідача в доход бюджету.
Постанова направлена відповідачу рекомендованим листом, що підтверджується квитанцією № 2909 від 23.12.2009 р. про відправлення поштової кореспонденції.
Розділом XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій передбачено, що штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови. У разі несплати штрафу у визначений строк, штраф стягується в судовому порядку.
Приймаючи до уваги, що відповідач, у встановлені законодавством строки штраф не сплатив та не оскаржив постанову про його накладення в установленому порядку, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем -суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України,-
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Жашківське автотранспортне підприємство - 17141» (Черкаська область, м. Жашків, вул. Перемоги, 11, ідентифікаційний код 03119500) в доход бюджету через Черкаське територіальне управління Державної комісії з цінних патерів та фондового ринку(м. Черкаси, вул. Хрещатик, 225, ідентифікаційний код 22803076) штраф в сумі 102 000 (сто дві тисячі) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі, якщо таку заяву не було подано. Якщо постанову було проголошено у відсутність особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви на апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга протягом 20-ти днів після подання заяви на апеляційне оскарження не була подана, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений 27 травня 2010 року.
Суддя А.В. Руденко