копія
14 травня 2010 р. Справа № 2а-3601/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко І.Г.
за участю секретаря судового засідання - Нероди Г.М.,
представника позивача - Пономаренка С.В.,
представника відповідача - Шульги І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом регіонального відділення Фонду Державного майна України по Сумській області до Височанської сільської ради Охтирського району Сумської області про зобов'язання вчинити певні дії ,-
Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Сумській області (далі по тексту - позивач, РВ Фонду Держмайна) звернулось до суду з позовом до Височанської сільської ради Охтирського району Сумської області з вимогами про зобов'язання прийняти до комунальної власності територіальної громади об'єкти державного житлового фонду та об'єкти соціально - побутового призначення, а саме:
- житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2
- п'ять сараїв до житлових будинків (інв. №39,39,40,42,43), які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1;
- незавершене будівництво житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;
- штахетну огорожу житла, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;
- тротуари по селу, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1) та оформити передачу вищезазначених об'єктів державного житлового фонду актом приймання - передачі.
Свої вимоги мотивує тим, що в ході приватизації радгоспу «Авангард» шляхом перетворення у КСП «Авангард», що розташований по АДРЕСА_3 до статутного фонду КСП "Авангард" не були включені перелічені вище об'єкти державного житлового фонду та об'єкти соціально-побутового призначення. Майно, що не увійшло до статутного фонду підприємства, на думку позивача, мало бути передано на баланс місцевої ради. У листопаді 2008 року позивач звернувся до відповідача з листом, пропонуючи прийняти зазначені об'єкти до комунальної власності, однак, відповіді на дане звернення отримано не було. Позивач, зважаючи на норми Закону України «Про місцеве самоврядування» та ст.ст. 143, 144 Конституції України, просить зобов'язати відповідача прийняти до комунальної власності територіальної громади вказані вище об'єкти.
Відповідач з позовними вимогами не погодився, зазначивши, що житловий будинок, який позивач просить зобов'язати прийняти до комунальної власності, вже переданий у приватну власність ОСОБА_3, п'ять сараїв до житлових будинків перебувають у стадії приватизації фізичними особами, тротуари та штахетна огорожа мають нульову вартість, а будівництво житлового будинку ще не завершене, а тому приймати їх до комунальної власності територіальної громади нема потреби, просить у задоволенні позову відмовити (а.с.27).
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги з підстав, викладених у позові, уточнив та зменшив - просив зобов'язати відповідача прийняти до комунальної власності територіальної громади об'єкти державного житлового фонду та об'єкти соціально - побутового призначення, а саме:
- п'ять сараїв до житлових будинків (інв. №38,39,40,42,43), які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1
- незавершене будівництво житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;
- штахетну огорожу житла, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;
- тротуари по селу, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, та оформити передачу вищезазначених об'єктів актом приймання - передачі.
Представник відповідача позов не визнав з підстав, викладених у запереченні, пояснив, що територіальна громада не має підстав приймати дані об'єкти в комунальну власність, просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши повноважних представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне у задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що в 1997 році Регіональне відділення Фонду державного майна України по Сумській області здійснювало приватизацію радгоспу «Авангард», розташованого по АДРЕСА_3, шляхом перетворення у КСП «Авангард».
Відповідно до акта оцінки вартості цілісного майнового комплексу радгоспу "Авангард", затвердженого наказом РВ Фонду Держмайна за №828 від 01.07.1997 року, та плану приватизації радгоспу «Авангард» Охтирського району, затвердженого наказом РВ Фонду Держмайна за №931 від 29.01.1997р., до статутного фонду КСП "Авангард" не були включені ряд об'єктів соціально-побутового призначення та державного житлового фонду, в тому числі:
- п'ять сараїв до житлових будинків (інв. №38,39,40,42,43), які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1
- незавершене будівництво житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;
- штахетна огорожа житла, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;
- тротуари по селу, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 та оформити передачу вищезазначених об'єктів актом приймання - передачі.
08.11.2007р. РВ Фонду Держмайна по Сумській області проведено перевірку стану збереження та використання державного майна, яке не увійшло до статутного фонду КСП «Авангард». За результатами перевірки встановлено, що ухвалою господарського суду Сумської області від 16.08.2007р. за №7/114-06 КСП «Авангард» ліквідовано. Майно, що не увійшло до статутного фонду підприємства, знаходиться у задовільному стані.
У зв'язку з тим, що майно, яке не увійшло до статутного фонду КСП «Авангард», залишалось обліковуватись в Реєстрі державного майна, 27.11.2008 р. РВ Фонду Держмайна звернулось з листом до Височанської сільської ради Охтирського району Сумської області з проханням прийняти до комунальної власності, в тому числі, вказані вище об'єкти. Однак, даний лист залишився без відповіді.
Зазначені вище обставини підтверджуються поясненнями представників сторін та дослідженими матеріалами справи, а саме: копією акта оцінки вартості цілісного майнового комплексу з розрахунками вартості майна (а.с.7-8,9), копіями довідок про житловий фонд та об'єкти соціально-побутового призначення по радгоспу «Авангард» станом на 01.04.1997р. (а.с.10,11), копією наказу РВ Фонду Держмайна по Сумській області «Про затвердження акту оцінки» від 01.07.1997р. №828 (а.с.12), копією плану приватизації радгоспу «Авангард» Охтирського району (а.с.13-15), копією наказу РВ Фонду Держмайна по Сумській області «Про затвердження плану приватизації радгоспу «Авангард» від 29.07.1997р. за №931 (а.с.16), копією довідки перевірки стану збереження та використання державного майна, яке не увійшло до статутного фонду КСП «Авангард» (а.с.17), копією ухвали суду господарського суду Сумської області від 16.08.2007р. за №7/114-06 (а.с.18), копією листа від 27.11.2008р. за №05-07-04460 (а.с.19), копією реєстру державного майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств (а.с.20).
Позивач вважає, що майно, що не увійшло до статутного фонду КСП "Авангард", повинно бути передано на баланс місцевої ради, яка в добровільному порядку відмовляється це зробити.
Однак, суд не погоджується з позицією позивача та вважає її безпідставною.
Позивач, обґрунтовуючи свої вимоги, посилається на норми ст. ст.143, 144 Конституції України.
Так, відповідно до ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Згідно ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом. Відповідно до ч. 3 ст. 4-1 цього Закону рішення щодо передачі об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном за згодою відповідних сільських рад.
Відповідно до ст. 26 п. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання як надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.
Як вбачається з пояснень представника відповідача та заперечень, наданих Височанською сільською радою Охтирського району Сумської області (а.с.27), згода на прийняття вказаних вище об'єктів у територіальної громади відсутня.
В той же час відсутність згоди на прийняття об'єктів державного житлового фонду та об'єктів соціально - побутового призначення до комунальної власності, з огляду на вказані вище норми чинного законодавства, не може розцінюватись судом як порушення чиїх-небудь прав та інтересів, оскільки у відповідності до Закону України «Про місцеве самоврядування» прийняття таких об'єктів до комунальної власності є правом територіальної громади.
Враховуючи, що прийняття об'єктів з державної у комунальну власність можливе лише за згодою відповідача, прийняття такого рішення є виключною компетенцією відповідача, примусова передача майна до комунальної власності законом не передбачена, суд вважає, що вимоги позивача не ґрунтуються на вимогах Закону і задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову регіонального відділення Фонду Державного майна України по Сумській області до Височанської сільської ради Охтирського району Сумської області про зобов'язання прийняти до комунальної власності територіальної громади об'єкти державного житлового фонду та об'єкти соціально - побутового призначення, а саме:
- п'ять сараїв до житлових будинків (інв. №38,39,40,42,43), які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1;
- незавершене будівництво житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;
- штахетну огорожу житла, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;
- тротуари по селу, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 та оформити передачу вищезазначених об'єктів актом приймання - передачі -відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) І.Г. Шевченко
< Список > < Дата >
З оригіналом згідно
Суддя І.Г. Шевченко
Повний текст постанови складено 20.05.2010р.