Рішення від 29.07.2021 по справі 640/11670/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2021 року м. Київ № 640/11670/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Шевченко Н.М.,

за участі секретаря судового засідання - Поліщук О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до Державного підприємства «Укрліктрави» про стягнення податкового боргу,

за участі учасників справи:

представника позивача - Моїсеєнко О. В.,

представника відповідача - Ніколаєнко В. В.

УСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Сумській області (позивач, ГУ ДПС у Сумській області) звернулось до суду з позовною заявою до Державного підприємства «Укрліктрави» (відповідач, ДП «Укрліктрави»), в якому просить:

- стягнути з ДП «Укрліктрави» податковий борг в сумі 3 000 958,43 грн з рахунків у банках, що обслуговують такого платника, у тому числі:

з земельного податку з юридичних осіб - 2 811 571,10 грн + 9 912,21 грн;

з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників у яких частки сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків - 156 080,57 грн + 11 039,98 грн;

з орендної плати з юридичних осіб - 7 743,78 грн;

з рентної плати за спеціальне використання води - 4610,79 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про наявність податкового боргу, що виник у зв'язку з несплатою відповідачем сум податкових зобов'язань, нарахованих платником самостійно та контролюючим органом, згідно прийнятих податкових повідомлень-рішень.

У відзиві відповідач зазначив про те, що за час розгляду адміністративної справи, частина податкового боргу була погашена. Звертає увагу на п. 52-1 Підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України, відповідно до якого, на час дії карантину до платників податків не застосовуються штрафні санкції та не нараховується пеня.

У судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримала. Представник відповідача, проти задоволення позовних вимог заперечувала.

Між тим, здійснено заміну відповідача (Головне управління ДПС у Сумській області) на правонаступника - Головне управління ДПС у Сумській області, як відокремлений підрозділ ДПС України.

Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд зазначає наступне.

Із матеріалів справи убачається, що заявлений до стягнення податковий борг виник на підставі наступних документів:

- Земельний податок з юридичних осіб:

Податкова декларація № 9023787030 від 16.02.2018 на суму 131 225,30 грн;

Податкова декларація № 9026646717 від 20.02.2019 на суму 823 755,85 грн;

Податкова декларація № 9034731666 від 28.02.2019 на суму 823 780,59 грн;

Уточнююча податкова декларація № 9046458167 від 14.03.2019 на суму 354 998,21 грн;

Податкова декларація № 9031389295 від 20.02.2020 на суму 500 633,67 грн;

Податкове повідомлення-рішення № 0033995412 від 07.05.2019 на суму 70 000,02 грн;

Податкове повідомлення-рішення № 0034005412 від 07.05.2019 на суму 3061,23 грн;

Податкове повідомлення-рішення № 0087815404 від 08.11.2019 на суму 20 000,00 грн;

Податкове повідомлення-рішення № 0098125404 від 04.12.2019 на суму 20 000,00 грн;

Податкове повідомлення-рішення № 0027455404 від 30.03.2020 на суму 3791,41 грн;

На загальну заборгованість позивачу нарахована пеня у розмірі 60 324,82 грн;

Податкова декларація № 9026646721 від 20.02.2019 на суму 3340,91 грн;

Уточнююча податкова декларація № 9034731663 від 28.02.2019 на суму 723,88 грн;

Податкова декларація № 9031389265 від 20.02.2020 на суму 3257,46 грн;

Податкове повідомлення-рішення № 0087865404 від 08.11.2019 на суму 2589,96 грн.

Загальне грошове зобов'язання за земельним податком - 2 821 485,31 грн.

- Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників:

Податкове повідомлення-рішення № 0041405412 від 30.05.2019 на суму 125 720,10 грн;

Податкове повідомлення-рішення № 0041415412 від 30.05.2019 на суму 30 360,47 грн;

Податкове повідомлення-рішення № 0041455412 від 30.05.2019 на суму 1864.98 грн;

Податкове повідомлення-рішення № 0041435412 від 30.05.2019 на суму 9175,00 грн;

Загальне грошове зобов'язання за єдиним податком - 167 120,55 грн.

- Орендна плата з юридичних осіб:

Податкове повідомлення-рішення № 0067825404 від 19.09.2019 на суму 2252,48 грн;

Податкове повідомлення-рішення № 0067835404 від 19.09.2019 на суму 5491,30 грн.

Загальне грошове зобов'язання за орендною платою - 7743,78 грн.

- Рентна плата за спеціальне використання води:

Додаток 5 до податкової декларації № 9171032238 від 06.08.2019 на суму 878,13 грн;

Додаток 5 до податкової декларації № 9260236471 від 06.11.2019 на суму 918,04 грн;

Додаток 5 до податкової декларації № 9333911237 від 07.02.2020 на суму 834,23 грн;

Податкове повідомлення-рішення № 0050865412 від 15.06.2019 на суму 165,12 грн;

Податкове повідомлення-рішення № 0069465404 від 24.09.2019 на суму 200,00 грн;

Податкове повідомлення-рішення № 0000215404 від 08.01.2020 на суму 399,77 грн;

Податкове повідомлення-рішення № 0025365404 від 19.03.2020 на суму 600,00 грн;

На загальну заборгованість позивачу нарахована пеня у розмірі 615,50 грн.

Загальне грошове зобов'язання за рентною платою - 4 610,79 грн.

Станом на дату ухвалення даного рішення, відповідачем сплачено частину податкового боргу. Згідно з відомостями, наданими представником ГУ ДПС у Сумській області податковий борг становить 559 450,74 грн, а також 3791,41 грн - штрафна санкція, 6451,09 грн - пеня.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Частинами 1- 2 ст. 7 КАС України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп. 20.1.34 п. 21.1 ст. 21 ПК України, Контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Зі змісту пп. пп. 54.1, 54.3.1 п. 54.3 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Таким чином, сума грошового зобов'язання може нараховуватись як самостійно - платником податків на підставі декларації, так і за ініціативою контролюючого органу, на підставі виявлених порушень - на підставі податкових повідомлень-рішень.

Згідно до пп. 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Таким чином, у разі визначення контролюючим органом суми грошових зобов'язань, зокрема, за результатами перевірок, платнику податків надсилається податкове повідомлення-рішення.

Із матеріалів справи убачається, що непогашена частина грошового зобов'язання з земельного податку визначена відповідачем самостійно, зокрема, на підставі податкових декларацій № 9046458167 від 14.03.2019, № 9034731666 від 28.02.2019, № 9031389295 від 20.02.2020

Задекларовані суми грошового зобов'язання вважаються узгодженими у розумінні п. 54.1 ст. 54 ПК України та після завершення строку оплати набувають статусу податкового боргу.

Таким чином, згаданими деклараціями та витягом з ІКПП відповідача підтверджується наявність податкового боргу в розмірі 559 450,74 грн.

У подальшому, контролюючим органом донараховано пеню на суму задекларованих сум грошового зобов'язання та застосовано штрафну санкцію на підставі ППР № 0027455404 від 30.03.2020.

Відповідно до пп. 129.1.1. п. 129.1 ст. 129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день (п. 129.4 ст. 129 ПК України).

Наразі непогашеною залишається сума пені в розмірі 6451,09 грн, яка нарахована наступним чином:

18.02.2020 - 2985,26 грн;

02.03.2020 - 2014,12 грн;

23.03.2020 - 1451,71 грн.

Вирішуючи питання правомірності нарахування згаданої пені та застосування штрафу, слід звернути увагу на наступне.

Відповідно до п. 52-1 Підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;

відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

порушення вимог законодавства в частині:

обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;

обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку;

порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Оскільки з 01.03.2020 нарахована пеня підлягає списанню, заявлена до стягнення позивачем сума, нарахована 02.03.2020 та 23.03.2020 в загальному розмірі 3465,83 грн не узгоджується з вимогами податкового законодавства, натомість, відсутні підстави для задоволення позову в даній частині. При цьому, інша сума пені - 2985,26 грн нарахована правомірна та підлягає стягненню.

Стосовно штрафної санкції в розмірі 3791,41 грн, слід звернути увагу, що формулювання згаданої норми ПК України виключає відповідальність у вигляді штрафу за порушення, вчинені з 01.03.2020, проте ППР № 0027455404 від 30.03.2020 передбачає донарахування штрафу за затримку на 445 календарних днів сплати узгодженого грошового зобов'язання, тобто за порушення, яке вчинене задовго до 01.03.2020.

Таким чином, застосування згаданої штрафної санкції не суперечить п. 52-1 Підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України та є належним доказом збільшення податкового боргу, оскільки доказів оскарження згаданого ППР в адміністративному або судовому порядку не надано.

Розрахунок судом загальної суми заборгованості співпадає із зазначеною в додаткових поясненнях, з огляду на що, позовні вимоги слід задовольнити частково, з урахуванням погашеної за час розгляду справи суми боргу та необґрунтованої частини пені.

Відповідно до п. 8.1 ст. 8 ПК України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.

За змістом ст. ст. 9, 10 ПК України до загальнодержавних податків належать: податок на прибуток підприємств; податок на доходи фізичних осіб; податок на додану вартість; акцизний податок; екологічний податок; рентна плата; мито.

Відносини, пов'язані з установленням та справлянням мита, регулюються митним законодавством, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.

Установлення загальнодержавних податків та зборів, не передбачених цим Кодексом, забороняється.

До місцевих податків належать: податок на майно; єдиний податок. До місцевих зборів належать: збір за місця для паркування транспортних засобів; туристичний збір.

Місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю, крім земельного податку за лісові землі).

Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.

Оскільки податковий борг відповідача виник через несплату місцевих податків, стягнути такі грошові кошти слід на відповідні рахунки.

Із матеріалів справи убачається, що належним отримувачем заборгованих коштів зі сплати земельного податку є Білопільська міська об'єднана територіальна громада.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Зважаючи на те, що позивачем доведені обставини виникнення податкового боргу, окрім нарахованої з 01.03.2020 пені, звертаючи увагу на погашення його частини відповідачем, з чим погодився відповідач, суд убачає підстави для задоволення позову частково.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Податкового кодексу України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки у даній справі відсутні зазначені витрати, підстави для їх розподілу відсутні.

Керуючись статтями 77, 90, 241- 247, 250, 255, 293, 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Головного управління ДПС у Сумській області задовольнити частково.

2. Стягнути з рахунків Державного підприємства «Укрліктрави» у банках, що обслуговують такого платника податків, кошти на суму податкового боргу із земельного податку з юридичних осіб у розмірі 566 227,41 (п'ятсот шістдесят шість двісті двадцять сім) гривень 41 копійка на рахунок, відкритий в казначействі для Білопільської міської територіальної громади.

3. У задоволенні позову в іншій частині відмовити.

4. Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Позивач: Головне управління ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, 13, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ: 43995469).

Відповідач: Державне підприємство «Укрліктрави» (вул. Бориса Грінченка, 1, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ: 37471692).

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України та може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

Суддя Н.М. Шевченко

Повний текст рішення складено 29.07.2021.