Рішення від 30.07.2021 по справі 320/1828/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2021 року м. Київ № 320/1828/20

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом про:

- визнання протиправним та скасування рішення щодо позивача від 14.11.2019 комісії Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської ОДА з вирішення спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей із зони відчуження у 1986 році, яке полягає у відмові у видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

- зобов'язання комісії Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської ОДА з вирішення спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей із зони відчуження у 1986 році видати позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.03.2020 позовну заяву ОСОБА_1 передано на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києві від 13.04.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадженні без повідомлення (виклику) сторін, встановлено строки для подання заяв по суті.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем до заяви про видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС додано оригінали та нотаріально засвідчені копії документів, які підтверджують участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, водночас відповідачем відмовлено у видачі посвідчення.

Відповідач подав до суду відзив відповідно до якого зазначив, що посвідчення видається на підставі рішення комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян, за поданням районної державної адміністрації, водночас на розгляд комісії подання з документами позивача не надходили, рішення про відмову у наданні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та у видачі посвідчення не приймалось. Лист Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації від 14.11.2019 №13М-6123 носить лише інформаційний характер та не є актом індивідуальної дії.

Позивачем подано відповідь на відзив, який судом не береться до уваги, позаяк розгляд адміністративної здійснювався за правилами а правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), судом в ухвалі від 04.03.2020 про прийняття справи до провадження встановлено подання лише відзиву відповідачем.

Дослідивши письмові докази, суд установив.

Як убачається зі змісту позовної заяви ОСОБА_1 31.10.2019 звернувся до Голови комісії Житомирської обласної державної адміністрації з вирішення спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, з заявою про видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Департамент праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації листом від 14.11.2019 №13М-6123 повідомив ОСОБА_1 про неможливість встановлення статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС на підставі наданих позивачем документів, так як в них відсутні відомості про участь в роботах в населених пунктах зони відчуження Овруцького району. Оскільки відсутні відомості про участь в роботах по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, підстави для винесення справи на розгляд відповідної Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації відсутні. Також в листі зазначено, що для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивачу необхідно надати на адресу департаменту праці та соціального захисту населення облдержадміністрації оригінали або нотаріально завірені копії вищезгаданих документів, після чого буде розглянуто питання у встановленому чинним законодавством порядку.

Вважаючи протиправним лист від 14.11.2019 позивач звернувся до суду з позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення встановлюється Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ.

Статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами (частина перша). Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування (частина четверта).

Відповідно до пункту 11 "Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551, посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів:

- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);

- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку.

Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів.

Відповідно до позовної заяви 31.10.2019 позивачем подано до комісії Житомирської обласної державної адміністрації з вирішення спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році заяву про видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з додатками.

До позовної заяви позивачем надано копії: архівної довідки Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова від 22.06.2017 №22/1-1275-2; нотаріальних заяв від 22.06.2017 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ; наказу медичного інституту імені М.І. Пирогова від 15.06.1986 №125.

Відповідач не заперечив факт подання позивачем відповідних документів разом з заявою 31.10.2019.

Відповідно до наказу медичного інституту імені М.І. Пирогова від 15.06.1986 №125, відповідно до усного наказу заступника Міністра охорони здоров'я УССР від 22.05.1986 ОСОБА_4 про направлення ряду викладачів та студентів в Житомирську область відряджено в розпорядження Житомирського обласного відділу охорони здоров'я груп студентів для надання допомоги органам охорони здоров'я з 22.05.1986 по 26.05.1986 зокрема і ОСОБА_1 .

Згідно з архівною довідкою Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова від 22.06.2017 №22/1-1275-2 відрядження та звіт про відрядження з 22 травня по 26 травня 1986 року в Житомирську область, виписане на ім'я ОСОБА_1 були знищені на підставі терміну зберігання документів наказу МОЗ СРСР від 30.05.1974 №493 пункт 1128.

Згідно з пунктом 13 "Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян" спірні питання щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, та осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, розглядаються утвореними Київською та Житомирською облдержадміністраціями комісіями з вирішення спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, на підставі підтвердних документів про участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, евакуацію із зони відчуження в 1986 році, документів, що підтверджують факт проживання в населеному пункті, віднесеному до зони відчуження.

Відповідно до пункту 14 "Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян" рішення комісій, зазначених у пункті 13 цього Порядку, є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії. У разі встановлення такими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії таке посвідчення на підставі рішення таких комісій підлягає вилученню уповноваженими органами.

Як встановлено судом, Департамент праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації листом від 14.11.2019 №13М-6123 повідомив ОСОБА_1 про неможливість встановлення статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на підставі наданих позивачем документів, так як в них відсутні відомості про участь в роботах в населених пунктах зони відчуження Овруцького району. Також в листі зазначено, що у зв'язку з відсутністю відомостей про участь в роботах по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, підстави для винесення справи ОСОБА_1 на розгляд Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації немає, для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відсутні, позивачу необхідно надати на адресу департаменту праці та соціального захисту населення облдержадміністрації оригінали або нотаріально завірені копії вищезгаданих документів, після чого буде розглянуто питання у встановленому чинним законодавством порядку.

Відповідач у відзиві зазначив, що посвідчення видається на підставі рішення комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян за подання районної державної адміністрації, водночас оскільки на розгляд комісії подання з документами позивача не надходили то рішення про відмову у наданні позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та у видачі посвідчення не приймалось.

На думку суду знищення Вінницьким національним медичним університетом імені М.І. Пирогова від 22.06.2017 №22/1-1275-2 відрядження та звіту про відрядження з 22.05.1986 по 26.05.1986 в Житомирську область, виписаного на ім'я ОСОБА_1 у зв'язку з закінченням терміну зберігання та не визначення в наказі медичного інституту імені М.І. Пирогова від 15.06.1986 №125 населених пунктів Житомирської області до яких було відряджено позивача не може бути підставою для відмови у винесенні справи позивача на розгляд комісії.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку про протиправність дій Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації щодо відмови у винесенні справи позивача на розгляд комісії зі спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, та статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році.

Водночас оскільки комісією відповідно до пункту 11 "Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян" не прийнято жодного рішення, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації внести справу ОСОБА_1 на розгляд комісії зі спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, та статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році.

Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем відповідно до квитанції від 14.02.2020 №223 сплачено судовий збір в розмірі 840,50 грн. Оскільки позов задоволено частково, то з урахуванням задоволених вимог на користь позивача слід присудити судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 420,25 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації щодо відмови у винесенні справи ОСОБА_1 на розгляд комісії зі спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, та статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році.

Зобов'язати Департамент праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації внести справу ОСОБА_1 на розгляд комісії зі спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, та статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році.

У задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 420,25 грн. (чотириста двадцять гривень 25 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Департамент праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код 03192833, місцезнаходження: 10014, місто Житомир, майдан імені С.П. Корольова, будинок 3/14).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.А. Донець