Ухвала від 29.07.2021 по справі 640/3201/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

29 липня 2021 року м. Київ № 640/3201/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Невмержицькій О.В., здійснюючи підготовче провадження в порядку загального позовного провадження в адміністративній справі

за позовом Стебницької міської ради

до Кабінету Міністрів України,

Центральної виборчої комісії

про визнання протиправною та скасуванні розпорядження від 12.06.2020 №718-р

в частині, визнання протиправно та скасування постанови

від 08.08.2020 №160 в частині,

за участю:

представника позивача - Осінчука В.Б.,

представника відповідача (Кабінету Міністрів України)- Жука Ю.О.,

представника відповідача (Центральної виборчої комісії) -Кулика А.Ю.

ВСТАНОВИВ:

Стебницька міська рада (далі-позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Кабінету Міністрів України (далі-відповідач 1), Центральної виборчої комісії (далі-відповідач 2) , в якій просить суд:

- визнати частково протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №718-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області» в частині включення міста Стебник до складу Дрогобицької міської територіальної громади із адміністративним центром у м. Дрогобич;

- визнати частково протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії №160 від 08.08.2020 «Про перші вибори депутатів сільських, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» в частині пункту 4 додатку №12 до постанови Центральної виборчої комісії №160 від 08.08.2020, а саме призначення на неділю, 25 жовтня 2020 року перших виборів депутатів до Дрогобицької міської ради Дрогобицького району Львівської області, включно з територіальною громадою міста Стебник Львівської області.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.02.2021 №640/3201/21 позовну заяву Стебницької міської ради повернуто.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.04.2021 ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.02.2021 скасовано та направлено справу для продовження розгляду до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.06.2021 прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №640/3201/21. По справі призначено підготовче засідання. Зобов'язано Кабінет Міністрів України опублікувати оголошення щодо оскарження розпорядження Кабінету Міністрів України №718-р від 12.06.2020 в частині у порядку, передбаченому статтею 264 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідачам запропоновано протягом 20 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надати відзив на позовну заяву.

В судовому засіданні 29.07.2021 представником Кабінету Міністрів України заявлено клопотання про заміну сторони позивача правонаступником Дрогобицькою міською радою, в обгрунтування вказаного клопотання зазначив, що на виконання повноважень, визначених частиною сьомою статті 194 Виборчого кодексу України, Центральною виборчою комісією, враховуючи норми Закону України "Про місцеве самоврядування" та акти Уряду про визначення адміністративних центрів та затвердження територій громад постановою від 08.08.2020 №160 призначено на 25.10.2020, зокрема, перші вибори депутатів у сільських, селищних та міських територіальних громадах та відповідних сільських, селищних та міських голів, територіальних громад Львівської області (вибори Дрогобицької міської ради та Дрогобицького міського голови).

Також вказано, що в межах спірних правовідносин встановлений чинним законодавством механізм припинення повноважень сільських, селищних, та міських рад (Стебницької міської ради), території яких (місто Стебник) включені до території сформованої Урядом територіальної громади (Дрогобицької спроможної територіальної громади), з дня набуття повноважень новообраною радою (Дрогобицькою міською радою). Таким чином, представник відповідача 1 вважає, що Дрогобицька міська рада є правонаступником прав та обов'язків Стебницької міської ради, зокрема й тих що випливають із Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Представник позивача заперечив проти заявленого клопотання.

Представник відповідача 2 не заперечував щодо заміни сторони відповідача правонаступником.

Вирішуючи клопотання щодо заміни сторони правонаступником, суд зазначає наступне.

Статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі вибуттяя або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Отже, процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень (для суб'єкта владних повноважень), прав і обов'язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.

Крім того, з даної норми вбачається, що всі дії, вчинені в процесі правопопередником, обов'язкові для правонаступника в такій самій мірі, в якій вони були обов'язкові для правопопередника. Правонаступник продовжує брати участь у справі правопопередника, а тому процес продовжується.

Так, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формунь, Стебницька міська рада Львівської області, яка має статус позивача у цій справі, є юридичною особою з ідентифікаційним кодом 26269521.

Згідно з частиною четвертою статті 91 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно із частинами першою, п'ятою статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Водночас, відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Стебницька міська рада Львівської області (код ЄДРПОУ 26269521) є зареєстрованою, при цьому, запис про її припинення в єдиному державному реєстру відсутній.

З матеріалів справи вбачається, що позовні вимоги до відповідача стосовно визнання протиправним та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №718-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області» в частині, заявлені саме Стебницькою міською радою Львівської області, яка станом на момент подання даної заяви та її вирішення по суті є зареєстрованою у встановленому законом порядку, тобто діючою.

Враховуючи вище викладені норми законодавства та з'ясовані судом обставини, а також оцінивши докази наявні в матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання представника відповідача 1 про заміну сторони правонаступником у справі №640/3201/21.

Разом з тим, відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Відповідно до статті 165 Кодексу адміністративного судочинства України у поясненнях третьої особи щодо позову або відзиву третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, викладає свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову. Пояснення третьої особи подаються в строк, встановлений судом. Суд має встановити такий строк, який дасть змогу третій особі підготувати свої міркування, аргументи та відповідні докази і надати пояснення до позову або відзиву, а іншим учасникам справи - відповідь на такі пояснення завчасно до початку розгляду справи по суті.

Таким чином, необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.

З урахуванням викладеного, оскільки судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки Дрогобицької міської ради Львівської області, суд дійшов висновку щодо необхідності залучення в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Дрогобицьку міську раду Львівської області (82100, м. Дрогобич, пл. Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055972).

Керуючись статтями 6, 9, 49, 52, 166, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання представника Кабінету Міністрів України про заміну сторони позивача правонаступником у справі №640/3201/21 відмовити.

Залучити до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Дрогобицьку міську раду Львівської області (82100, м. Дрогобич, пл. Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055972).

Зобов'язати позивача протягом трьох днів з дня отримання ухвали надіслати копію позову для третьої особи, докази надсилання надати суду.

Запропонувати третій особі протягом 10 днів з дня отримання копії даної ухвали надати суду пояснення або відзив на підтримку або заперечення проти позову.

Наступне підготовче судове засідання у справі №640/3201/21 відбудеться 06 вересня 2021 року о 10:30 год. за адресою: місто Київ, вулиця Велика Васильківська, 81-А, ІІ поверх зал судових засідань №214.

Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Суддя Літвінова А.В.