Рішення від 30.07.2021 по справі 380/6055/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2021 року справа № 380/6055/20

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області, Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним і скасування висновку, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кам'янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області, Головного управління Національної поліції у Львівській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати висновок старшого інспектора КОЗСДС Кам'янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області Борачка Б.М. від 12.05.2020 про анулювання дозволу на зберігання вогнепальної, пневматичної чи холодної зброї.

Ухвалою від 04.08.2020 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі.

Протокольною ухвалою від 18.11.2020 суд підготовче провадження в адміністративній справі закрив. Призначив справу до судового розгляду по суті.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що висновок старшого інспектора КОЗСДС Кам'янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області Борачка Б.М. від 12.05.2020 про анулювання дозволу на зберігання вогнепальної, пневматичної чи холодної зброї не відповідає фактичним обставинам та носить упереджений характер. Згідно вказаного висновку, такий винесено у зв'язку із неодноразовим порушенням позивачем природоохоронного законодавства та порушення порядку перевезення зброї, що призвело до її втрат. Однак, вказуючи про неодноразові порушення природоохоронного законодавства, старший інспектор КОЗСДС Кам'янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області Борачок Б.М. не вказує, про які саме допущені позивачем порушення природоохоронного законодавства та порушення порядку перевезення зброї, що призвели до її втрат.

Представником відповідача Головного управління Національної поліції у Львівській області подано відзив на позовну заяву, у якому вказує, що оскільки позивач неодноразово порушував норми природоохоронного законодавства України, порушував порядок та правила дозвільної системи, що призвели до втрати зброї, а також постійні скарги та конфлікти з єгерською службою ТМР «Крижень», ГУНП у Львівській області прийшло до висновку про анулювання дозволу на зберігання вогнепальної, пневматичної чи холодної зброї, що належить громадянину ОСОБА_1 . Вказує, що в ході здійснення перевірки встановлено, що позивач неодноразово порушував природоохоронне законодавство, що підтверджується протоколом від 22.11.2018 №65, протоколом від 15.02.2020 №1, постановою Державної екологічної інспекції у Львівській області про накладення адміністративного стягнення від 07.12.2018 № 946-07, постановою про притягнення до адміністративної відповідалоьності 25.02.2020 №1. Постановою Кам'янко - Бузького районного суду Львівської області від 12.10.2015, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 191 КУпАП. 01.10.2018 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.і ст. 191 КУпАП. Згідно протоколу про адміністративне правопорушення під час проведення санкціонованого обшуку 17.01.2019 за місцем проживання ОСОБА_1 встановлено порушення порядку реєстрації зброї, яку придбав 17.11.2017, чим порушив порядок реєстрації зброї у 10-денний термін.

Представник позивача подав відповідь на відзив. Вказує, що копії долучених до матеріалів справи документів свідчать про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за період з 2015 по 2018 роки .Натомість дозвіл виданий позивчу у 2019 році. Окрім того, в оскаржуваному висновку та у відзиві на позовну заяву не вказано підстави для анулювання дозволу згідно Інструкції № 622.

Представник відповідача Кам'янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області відзиву на позовну заяву не подав, хоча про розгляд справи був повідомлений належним чином. За приписами ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

В судове засідання 22.07.2021 представник позивача не прибула, про розгляд справи був повідомлений належним чином. Згідно клопотання від 22.07.2021 (вх. № 52679) просить розглядати справу за його відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

В судове засідання 22.07.2021 представники відповідачів не прибули, про причини неприбуття суд не повідомили, хоча про розгляд справи були повідомлені належним чином.

Згідно п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відтак, суд перейшов до розгляду справи в письмове провадження.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

03.06.2019 ОСОБА_1 отримав дозвіл ГУНІІ у Львівській області № П-66 на гладкоствольну мисливську рушнишо «ИЖ-54», кал-12, № НОМЕР_1 .

Згідно висновку старшого інспектора КОЗСДС Кам'янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області Борачка Б.М. від 12.05.2020 про анулювання дозволу на зберігання вогнепальної, пневматичної чи холодної зброї, встановлено неодноразове порушення природоохоронного законодавства та порушення порядку перевезення зброї, що призвело до її втрат. Відтак, анульовано дозвіл № П-66, виданий ГУНП у Львівській області строком до 03.06.2022 на «ИЖ-54», кал-12, № П4471.

Не погоджуючись із висновком старшого інспектора КОЗСДС Кам'янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області Борачка Б.М. від 12.05.2020 про анулювання дозволу на зберігання вогнепальної, пневматичної чи холодної зброї, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

В силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 21 частини першої статті 23 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року №580-VIII (далі Закон №580-VIII) поліція відповідно до покладених на неї завдань, крім іншого, здійснює контроль за дотриманням фізичними та юридичними особами спеціальних правил та порядку зберігання і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ.

Пунктом 8 частини першої статті 31 Закону №580-VIII визначено, що поліція може застосовувати такі превентивні заходи, крім іншого, перевірка дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ.

Згідно з пунктом 9 Положення про дозвільну систему, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 № 576, видача дозволів в тому числі на вогнепальну зброю (нарізну воєнних зразків, несучасну стрілецьку, спортивну, навчальну, охолощену, мисливську нарізну і гладкоствольну), бойові припаси до неї, холодну зброю, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони, встановлюється у порядку, визначеному МВС.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 622 від 21.08.1998 затверджено Інструкцію про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів (далі - Інструкція №622).

Вказана Інструкція визначає умови та порядок видачі та анулювання дозволів на придбання, зберігання, облік, охорону, носіння, перевезення і використання зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, боєприпасів, інших предметів, матеріалів та речовин, щодо зберігання і використання яких установлено спеціальні правила, порядок та на які поширюється дія дозвільної системи, правил поводження з ними та їх застосування.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.12.2015 № 1644 "Про реалізацію повноважень Національної поліції України з видачі та анулювання дозволів" відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 901-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, у зв'язку з прийняттям Закону України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 877 "Про затвердження Положення про Національну поліцію" наказано: 1) ужити організаційних заходів з реалізації Закону України від 23.12.2015 № 901-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про Національну поліцію" в частині покладення на органи Національної поліції повноважень з видачі та анулювання дозволів на придбання, зберігання, носіння, перевезення і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів, інших предметів, матеріалів та речовин, щодо зберігання і використання яких установлено спеціальні правила, порядок та на які поширюється дія дозвільної системи органів внутрішніх справ, а також на відкриття та функціонування об'єктів, де вони зберігаються чи використовуються, діяльність стрілецьких тирів, стрільбищ невійськового призначення та мисливських стендів, підприємств і майстерень з виготовлення та ремонту зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, магазинів, у яких здійснюється їх продаж, піротехнічних майстерень, пунктів вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, правил поводження з ними та їх застосування; 2) до врегулювання на законодавчому рівні повноважень органів Міністерства внутрішніх справ України при виконанні Національною поліцією України повноважень, передбачених пунктом 1 цього наказу, застосовувати норми, визначені наказом Міністерства внутрішніх справ від 18.10.1993 № 642 "Про заходи щодо виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1993 № 706 "Про затвердження Положення про порядок продажу, придбання, реєстрації, обліку і застосування спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.10.1993 за № 163, наказом Міністерства внутрішніх справ від 21.08.1998 № 622 "Про затвердження Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.10.1993 за № 637/3077, та наказом Міністерства внутрішніх справ від 13.06.2000 № 379/ДСК, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11.10.2000 за № 696/4917.

Відповідно до абзацу 7 глави 4 Інструкції №622 згідно із законодавством України органам поліції надано право анулювати дозволи на придбання, зберігання та носіння зброї, основних частин зброї та пристроїв, видані громадянам, у випадках, передбачених пунктом 5.1 глави 5 цього розділу. Після анулювання дозволу на зберігання і носіння зброї та пристрою власник зобов'язаний здати зброю (за наявності основні частини зброї) чи пристрій, патрони і бойові припаси до них до органу поліції та прийняти рішення щодо подальшого її переоформлення чи реалізації (пункт 12.21 глави 12 розділу II цієї Інструкції). У разі незгоди власника з рішенням органу поліції про анулювання зазначеного дозволу матеріали передаються до суду для вирішення питання щодо примусового вилучення зброї, основних частин зброї, пристроїв, патронів і бойових припасів до них. При цьому відповідна інформація вноситься програмно-технічними засобами інформаційного порталу Національної поліції до баз даних єдиної інформаційної системи МВС.

За змістом пункту 5.1 Інструкції №622 органи поліції не мають права давати згоду керівникам підприємств, установ, організацій та суб'єктам господарювання на укладення трудових договорів на виконання таких робіт, а також видавати дозволи на придбання, зберігання та носіння вогнепальної зброї та бойових припасів до неї, пневматичної чи холодної зброї, пристроїв та патронів до них громадянам, а також проводити їх перереєстрацію в разі:

-наявності в особи медичних протипоказань до виконання вказаних функціональних обов'язків та володіння зброєю;

-наявності даних про систематичне (два чи більше разів) порушення такою особою громадського порядку, зловживання спиртними напоями, вживання наркотичних речовин без призначення лікаря, інших одурманюючих засобів, вчинення домашнього насильства, що підтверджується документально;

-наявності вмотивованої постанови державного виконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника в праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;

-надходження від уповноваженого органу до УП ЦОУП, УП ГУНП інформації про повідомлення такій особі про підозру або інформації про складення щодо такої особи повідомлення про підозру, що не вручене через невстановлення її місцезнаходження;

-наявності в особи судимості за злочин, яка не погашена або не знята в установленому порядку;

-відсутності довідки про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування;

-відсутності права, визначеного актами законодавства, на придбання, зберігання і носіння пристроїв.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що органам поліції надано право анулювати дозволи на придбання, зберігання та носіння зброї, основних частин зброї та пристроїв, видані громадянам.

При цьому, пунктом 5.1 глави 5 розділу I Інструкції №622 передбачено вичерпний перелік підстав, за яких органи поліції не мають права видавати дозволи на придбання, зберігання та носіння вогнепальної зброї та бойових припасів до неї, пневматичної чи холодної зброї, пристроїв та патронів до них громадянам, а також проводити їх перереєстрацію. Цей перелік підстав також застосовується для анулювання вказаних дозволів.

Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 03.03.2020 року по справі №540/544/19, від 27.04.2020 по справі №440/4600/18.

Відповідно до пункту 12.19 Інструкції №622 у разі анулювання дозволу на зберігання та носіння вогнепальної зброї (разом із основними частинами зброї - за наявності), пневматичної та холодної, охолощеної зброї, пристроїв органом поліції виноситься мотивований висновок про анулювання дозволу на їх зберігання (додаток 24), який затверджується начальником органу поліції. У цьому висновку викладаються підстави прийняття такого рішення.

Згідно висновку старшого інспектора КОЗСДС Кам'янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області Борачка Б.М. від 12.05.2020 про анулювання дозволу на зберігання вогнепальної, пневматичної чи холодної зброї, встановлено неодноразове порушення природоохоронного законодавства та порушення порядку перевезення зброї, що призвело до її втрат. Відтак, анульовано дозвіл № П-66, виданий ГУНП у Львівській області строком до 03.06.2022 на «ИЖ-54», кал-12, № П4471.

Проте, суд вказує, що висновок старшого інспектора КОЗСДС Кам'янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області Борачка Б.М. від 12.05.2020 про анулювання дозволу на зберігання вогнепальної, пневматичної чи холодної зброї, вказаним вище положенням Інструкції №622 не відповідає, мотивованих підстав для анулювання дозволу не містить.

Суд вказує, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення суб'єктом владних повноважень конкретних підстав його оформлення (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Відтак, невиконання суб'єктом владних повноважень законодавчо встановлених вимог щодо обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії свідчить про його протиправність.

Суб'єкт владних повноважень повинен діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо.

Окрім того суд звертає увагу, що підставою для анулювання дозволу вказано встановлення неодноразового порушення природоохоронного законодавства та порушення порядку перевезення зброї, що призвело до її втрат. При цьому, пунктом 5.1 глави 5 розділу I Інструкції №622 не передбачено вказаної підстав для анулювання дозволу.

Таким чином, з врахуванням викладено, суд вказує, що висновок старшого інспектора КОЗСДС Кам'янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області Борачка Б.М. від 12.05.2020 про анулювання дозволу на зберігання вогнепальної, пневматичної чи холодної зброї є протиправним та підлягає скасуванню.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Кам'янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області, Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним і скасування висновку - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним і скасувати висновок старшого інспектора КОЗСДС Кам'янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області Борачка Б.М. від 12.05.2020 про анулювання дозволу на зберігання вогнепальної, пневматичної чи холодної зброї.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 30.07.2021.

Суддя Костецький Н.В.