Рішення від 30.07.2021 по справі 380/5877/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/5877/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним дії та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10) про визнання протиправним дії та зобов'язання вчинити дії, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №905290185700 від 01.10.2020 в частині призначення пенсії позивачу з 07 серпня 2020 року, а не з 09 травня 2017 року (з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити позивачу пенсію за віком з 09 травня 2017 року (з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку) та виплатити заборгованість, яка утворилась з 09 травня 2017 року;

- стягнути з відповідачів на користь позивача судовий збір;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, шляхом зобов'язання відповідача подати у місячний строк після набрання рішення законної сили звіт про виконання рішення суду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2020 року у справі №200/946/20-а Головним управлінням ПФУ у Вінницькій області повторно розглянуто заяву позивача про призначення пенсії та прийнято рішення №905290185700 від 01.10.2020 року про призначення пенсії ОСОБА_1 з 07 серпня 2020 року. Позивач вважає, що датою призначення йому пенсії має бути 09 травня 2017 року - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, у відповідності до норм статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2021 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків значених в мотивувальній частині ухвали.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 27 травня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 05 липня 2021 року у задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про розгляд справи в спрощеному позовному провадженні з викликом сторін відмовлено.

Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

Представник відповідача, Головного управління ПФУ у Вінницькій області, на електронну адресу суду надіслала відзив на позовну заяву, де просила у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2020 року у справі №200/946/20-а зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 зареєстровану за № 7061 від 29 травня 2017 року про призначення пенсії, з урахуванням висновків суду викладених у мотивувальній частині рішення, зокрема, щодо врахування під час вирішення питання про призначення ОСОБА_1 пенсії, записів у трудовій книжці якими підтверджуються періоди роботи ОСОБА_1 , з 23.01.1984 року по 29.03.1991 року у Трест Донецькшахтобуд» Шахтобудівне управління № 6, а також відомості довідок за №05/44 від 22 червня 2016 року виданих ДВАТ «ТРЕСТ Донецькшахтобуд», підтверджуючої особливий характер або умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії, та про заробітну плату для обчислення пенсії. На виконання вище вказаного рішення суду Головним управлінням з 07.08.2020 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах як підземному працівнику, розмір якої обчислено за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсія позивачу призначена з дати набрання законної сили рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07 серпня 2020 року у справі №200/946/20-а.

Представник відповідача, Головного управління ПФУ у Львівській області, на поштову адресу суду надіслала відзив на позовну заяву, де просила у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне. З 01 січня 2021 року ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні ПФУ у Львівській області як працюючий пенсіонер, внутрішньо переміщена особа, одержувач пенсії за віком на пільгових умовах як підземний працівник відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії з 01.01.2021 становив 2779,04 грн. Зазначає, що відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивача та виплати заборгованості Головним управлінням ПФУ у Львівській області до 01.01.2021, оскільки пенсію за віком на пільгових умовах позивачу було нараховано Головним управлінням ПФУ у Львівській області.

Позивач на поштову адресу суду надіслав відповідь на відзив, де зазначив наступне. Виконуючи рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2020 року у справі №200/946/20-а, Головне управління ПФУ у Львівській області мало розглянути заяву позивача про призначення пенсії від 29.05.2017 року і у відповідності до вимог пункту 1 частини 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначити пенсію ОСОБА_1 з 09.05.2017 року, а не з 07 серпня 2020 року.

Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

ОСОБА_1 до 31.12.2020 року перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах як підземний працівник відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 01 січня 2021 року перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2020 року у справі №200/946/20-а позов ОСОБА_1 задоволено частково - визнано протиправним та скасовано рішення Управління пенсійного фонду України в місті Вінниця, оформлене протоколом № 7061 від 07 червня 2017 року, про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 зареєстровану за № 7061 від 29 травня 2017 року про призначення пенсії, з урахуванням висновків суду викладених у мотивувальній частині рішення, зокрема, щодо врахування під час вирішення питання про призначення ОСОБА_1 пенсії, записів у трудовій книжці якими підтверджуються періоди роботи ОСОБА_1 з 23.01.1984 року по 29.03.1991 року у Трест Донецькшахтобуд» Шахтобудівне управління № 6, а також відомості довідок за № 05/44 від 22 червня 2016 року виданих ДВАТ «ТРЕСТ Донецькшахтобуд», підтверджуючої особливий характер або умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії, та про заробітну плату для обчислення пенсії; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2020 року у справі №200/946/20-а Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах як підземному працівнику з 07.08.2020 року.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо призначення йому пенсії з 07.08.2020 року, а не 09.05.2017 року (з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку), позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за №1058-IV, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №1058-IV), визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно ч. 1 статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Порядок подання та оформлення документів для призначення і перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1.6. Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

За змістом пункту 1.7 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запит. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

З аналізу наведених норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядку №22-1 вбачається, що за загальним правилом пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. При цьому, днем звернення за призначення пенсії у випадку подання додаткових документів в межах трьохмісячного строку із дня повідомлення про необхідність їх подання, є день прийняття первинної заяви про призначення пенсії.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку № 22-1, заяви осіб про призначення пенсії реєструються в журналі реєстрацій рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається у пенсійній справі.

Аналіз положень Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» дає підстави для висновку про те, що встановивши, що до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, зобов'язаний письмово повідомити заявника про те, які документи необхідно подати додатково та в заяві про призначення пенсії зробити відповідний запис.

Про відмову у призначені пенсії з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, а саме з 09.05.2017 позивач дізнався з рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №905290185700 від 01.10.2020 року. В обґрунтування призначення пенсії з 07.08.2020 року Відповідач зазначає, що вказана дата є датою набрання рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2020 року у справі №200/946/20-а законної сили. Згідно з інформацією, що міститься в Єдиному державному реєстрі судових рішень, зазначене рішення суду у справі не оскаржувалось та набрало законної сили 10.08.2020 року.

Як встановлено судом, позивач подав первинну заяву про призначення пенсії в межах трьохмісячного строку з дня досягнення пенсійного віку, його право на призначення пенсії виникає саме з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 09.05.2017 за заявою про призначення пенсії від 29.05.2017 року.

Відтак, суд приходить до висновку, що Головне управління ПФУ у Вінницькій області призначивши ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 07.08.2020 року, обмежило право позивача на пенсійне забезпечення з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.

Частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №905290185700 від 01.10.2020 в частині призначення пенсії позивачу з 07 серпня 2020 року, а не з 09 травня 2017 року (з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку) підлягають задоволенню.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких вона просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права, та у спірних правовідносинах є достатнім та необхідним (ефективним)

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне обрати такий спосіб захисту порушеного права позивача як зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію з 09.05.2017 року, з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку на підставі його заяви від 29.05.2017 року та провести її перерахунок.

Позовна вимога в частині зобов'язання Головного управління ПФУ у Львівській області виплатити заборгованість, яка утворилась з 09 травня 2017 року, задоволенню не підлягають, оскільки вказана вимога заявлена передчасно, оскільки виплата заборгованості має місце виключно у разі нарахування такої.

Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, шляхом подання звіту суд зазначає таке.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлюючи строк для подання звіту, суд повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно з судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.

Позивач не зазначив жодних обставин, які б вказували, що відповідач уникатиме виконання рішення.

Таким чином, суд вважає необґрунтованим клопотання позивача щодо здійснення контролю за виконанням судового рішення, а тому у його задоволенні слід відмовити.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн. (а.с.6). Відтак, витрати позивача зі сплати судового збору у сумі 454,00 грн. належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним дії та зобов'язання вчинити дії - задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №905290185700 від 01.10.2020 в частині призначення пенсії ОСОБА_1 з 07 серпня 2020 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити пенсію за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 з 09 травня 2017 року з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку та провести її перерахунок.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний суд.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач1 - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7; код ЄДРПОУ 13322403).

Відповідач2 - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79000, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів; код ЄДРПОУ 13814885)

Повне судове рішення складено 30 липня 2021 року.

Суддя Кухар Н.А.