20 липня 2021 року справа №380/5440/21
зал судових засідань №7
Львівський окружний адміністративний суд,
у складі:
головуючої-судді Братичак У.В.,
секретар судового засідання Середа О.-В.І.,
представника позивача Ільницького М.М.,
представника відповідача Яцик Г.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернулася з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79061, код ЄДРПОУ: 13814885), в якій з урахуванням уточнених позовних вимог просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо переведення пенсії ОСОБА_1 з 20.08.2020 року на пенсію у зв'язку із втратою годувальника відповідно до ч.19 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” у розмірі 3690,36 грн.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 з 13.12.2019 року на пенсію у зв'язку із втратою годувальника відповідно до ч.19 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” у розмірі 60% від середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці Прокуратури Львівської області від 18.08.2020 року № 18-1273-вих.20 та здійснити відповідні виплати пенсії з 13.12.2019 по 01.04.2021, з урахуванням виплачених за цей період сум пенсії.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що у вересні 2019 року звернулась до відповідача з заявою про переведення її з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, однак відповідачем жодних дій вчинено не було. Лише з 20.08.2020 її переведено на пенсію у зв'язку з втратою годувальника та проведено перерахунок пенсії за матеріалами пенсійної справи померлого чоловіка ОСОБА_2 . Однак, з рішенням про переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідач відмовив у перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) від 18.08.2020 року № 18-1273-вих.2. Позивач вважає таку відмову протиправною. При цьому посилається на рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ) 2019 від 13.12.2019. Зазначає, що Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини Рішення №7-р(ІІ) 2019 установив такий порядок його виконання: - частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; - частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697- VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки". Натомість, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. У зв'язку з наведеним, вважає, що саме з 13.12.2019 відповідач повинен був перевести її на пенсію у зв'язку із втратою годувальника на підставі довідки Прокуратури Львівської області від 18.08.2020 року № 18-1273-вих.20. Просить позовні вимоги задовольнити.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Частина 20 статті 86 Закону №1697-VII в первинній редакції передбачає можливість проведення перерахунку лише тієї пенсії, яка призначена працівникам прокуратури. Тобто, норми Закону №1697-VII, що регулюють питання призначення пенсії по втраті годувальника та порядок перерахунку пенсії, передбачають можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної виключно працівникам прокуратури. При цьому, розмір пенсії прокурора або його заробітку не підлягає перерахунку після його смерті, якщо право на таку пенсію або заробіток годувальник не мав за життя. Крім цього, постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» також не містить положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії по втраті годувальника у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури. Вказує на те, що оскільки чоловік позивачки помер у 2019 році, відповідно заробіток, який визначений у довідці від 18.08.2020 № 18-1273-вих.20, виданої Прокуратурою Львівської області, годувальник не мав за життя, тому і відсутні підстави для перерахунку пенсії у зв'язку з втратою годувальника позивачці. Просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Ухвалою судді від 13.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою судді від 17.06.2021 справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Як вбачається з матеріалів справи, чоловік позивача ОСОБА_2 перебував на пенсійному обліку у відповідача та отримував пенсію за вислугу років, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789 від 05.11.1991 в розмірі 85% середнього заробітку на посаді прокурора.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 .
В свою чергу, позивач перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20.07.2008.
У зв'язку із смертю чоловіка позивач у вересні 2019 року звернулась до відповідача з заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, однак отримала відмову.
29.07.2020 позивач повторно звернулась до відповідача із заявою, в якій просила дати їй письмову відповідь, на основі яких нормативно-правових актів їй відмовили у переоформленні пенсії по втраті годувальника.
Відповідачем листом від 12.08.2020 №1300-0227-8/63083 повідомлено позивача про те, що їй необхідно звернутись до Сокальського відділу обслуговування громадян (сервісний цетр) з документами для переведення з одного виду пенсії на інший.
ОСОБА_1 20.08.2020 звернулася до Сокальського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) із заявою встановленого зразку про переведення її з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ч. 19 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» та пакетом документів, в тому числі довідкою, виданою Прокуратурою Львівської області про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 18.08.2020 №18-1273 вих20.
На підставі поданої заяви про переведення з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника позивача згідно з рішенням №913250147706 переведено 20.08.2020 з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника та проведено перерахунок пенсії за матеріалами пенсійної справи померлого чоловіка ОСОБА_2 .
Одночасно з рішенням про переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідач відмовив у перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) від 18.08.2020 року № 18-1273-вих.2, пославшись на відсутність підстав для такого перерахунку.
20.04.2021 позивач звернулась до Львівської обласної прокуратури із заявою про видачу їй довідки про розмір заробітної плати її чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що враховується для перерахунку пенсії по втраті годувальника, за відповідною посадою заступника прокурора м.Червонограда.
23.04.2021 Львівською обласною прокуратурою видано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій №21-852 вих21 від 23.04.2021.
На підставі зазначеної довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області з 01.04.2021 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії по втраті годувальника.
Позивач, вважаючи протиправним рішення відповідача від 28.08.2020 про відмову в перерахунку пенсії відповідно до ч.19 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” у розмірі 60% від середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці Прокуратури Львівської області від 18.08.2020 року № 18-1273-вих.20, за період з 13.12.2019 по 01.04.2021, звернулась до суду з даним позовом з метою захисту свого порушеного права.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України кожному громадянину гарантоване право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
За приписами ч. 1 ст. 9 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 цього ж Закону, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною 3 ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1), звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (п. 1.8).
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви (п. 1.9).
Відповідно до п. 2.3 Порядку до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, З пункту 2.1 цього розділу. Також надаються такі документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);
2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія:
3) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності);
4) свідоцтво про смерть годувальника, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим, або витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт внесення до цього реєстру інформації про безвісне зникнення особи, або інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, отримана в порядку, передбаченому статтею 15 Закону України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти”;
5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;
7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
8) документи про місце проживання (реєстрації);
9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;
10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв'язку з втратою годувальника).
Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані ним від МСЕК виписки з актів огляду в МСЕК дорослих членів сім'ї, яким право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника надається внаслідок їх інвалідності.
До заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону;
11) документи про стаж особи, якій призначається пенсія, визначені підпунктом 2 пункту 2.1 цього розділу (для визначення пенсійного віку осіб, зазначених у пункті 1 частини другої статті 36 Закону).
Згідно з п. 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі (п. 4. Порядку №22-1).
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (п. 4.3 Порядку №22-1).
Щодо рішення про відмову у перерахунку пенсії суд керується таким.
Згідно з абз. 1 ч. 3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Відповідно ж до абз. 2 ч. 3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Закон України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII) є спеціальним та визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України. Цей Закон визначає лише умови пенсійного забезпечення прокурорів, в тому числі і право на пенсію у разі втрати годувальника та не регулює порядок призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, а також інші умови пенсійного забезпечення.
Частиною 19 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” передбачено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї прокурора або слідчого, які були на його утриманні на момент смерті (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 70 відсотків - на двох і більше членів сім'ї. До непрацездатних членів сім'ї померлого прокурора або слідчого належать особи, зазначені у статті 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Таким чином за сукупності встановлених обставин справи, позивач має право на перехід, за своїм бажанням і в порядку, що визначений законом, на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, як дружина померлого, для якої його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування та яка сама одержувала пенсію (за віком).
Заперечуючи проти позову відповідач вказує на те, що ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII в первинній редакції, а також ч. 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХП передбачає можливість проведення перерахунку лише тієї пенсії, яка призначена працівникам прокуратури. Тобто, норми Закону №1697-VII, що регулюють питання призначення пенсії по втраті годувальника та порядок перерахунку пенсії передбачають можливість проведення перерахунку пенсії призначеної виключно працівникам прокуратури. При цьому розмір пенсії прокурора або його заробітку не підлягає перерахунку після його смерті, якщо право на таку пенсію або заробіток годувальник не мав за життя, з позиції відповідача підстави для перерахунку пенсії позивачем відсутні.
З цього приводу слід зазначити, що 13.12.2019 Другим Сенатом Конституційного Суду України прийнято Рішення №7-р(ІІ)/2019 у справі за конституційними скаргами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697 (далі - Закон №1697), яким визнано таким, що не відповідає Конституції України положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
У своєму Рішенні №7-р Конституційний Суд України визначив порядок виконання цього Рішення до врегулювання Верховною Радою України вказаного питання на законодавчому рівні, вказавши, що частина двадцята статті 86 Закону №1697 не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, натомість застосуванню підлягає частина двадцята статті 86 Закону №1697 в первинній редакції.
Конституційний Суд України в пункті 3 вказаного рішення по справі №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року установив такий порядок виконання ухваленого Рішення:
- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Верховний Суд у постанові від 03.02.2021 (справа №674/840/17 адміністративне провадження №К/9901/42929/18) зазначив, що “для осіб, яким уже призначена пенсія, та потім набули право на інший вид пенсії, Законом №1058-IV передбачена можливість подання заяви про переведення на інший її вид відмінний від пенсії призначений вперше.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 45 Закону №1058-IV пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 1.5 постанови правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Порядок №22-1) заява про переведення з одного виду пенсії на інший подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Абзацом 5 пункту 1.7 Порядку №22-1 днем переведенням з одного виду пенсії на інший вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Згідно з пунктом 2.8 Порядку №22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Таким чином, судами встановлено, що позивачка має право на отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника та подала відповідну заяву про переведення її на цей вид пенсії в порядку передбаченому Законом №1058-IV, а отже відповідачем неправомірно відмовлено позивачці в переведенні на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Враховуючи викладене, колегія суддів Верховного Суду погоджується із висновками судів попередніх інстанцій про те, що позивач як непрацездатна особа, яка перебувала на утриманні померлого НОМЕР_3 , має право на передбачену частиною дев'ятнадцятою статті 86 Закону України “Про прокуратуру” пенсію у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 60% його середньомісячного заробітку.
Правова позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду від 10 липня 2018 року у справі №660/756/17, від 7 серпня 2018 року у справі №346/35/17, від 5 вересня 2018 року у справі №178/528/17(2-а/178/11/17), від 10 жовтня 2018 року у справі №127/12898/17 та від 27 листопада 2018 року у справі №725/1621/16-а.”
Верховний Суд у Рішенні від 14.09.2020 у справі №560/2120/20 (№Пз/9901/9/20) - про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення КСУ від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 вказав, що Рішенням від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 Конституційний Суд України визнав таким, що є неконституційним, положення ч. 20 ст. 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII “Про прокуратуру” зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Отже, саме цим Рішенням Конституційного Суду України забезпечено право позивача на перерахунок пенсії. Тому, Суд вважає незаконним підхід відповідача до вирішення порушеного в заяві позивача питання. Верховний Суд зазначає, що в цій ситуації позивач має право на перерахунок його пенсії. Твердження пенсійного органу про той факт, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного ст. 86 Закону “Про прокуратуру” (у редакції, що діє з 13 грудня 2019 року), обов'язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного Рішення вже існувала істотна різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13 грудня 2019 року. Крім того, Суд звернув увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 є чинною, а тому немає підстав для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Вирішуючи питання щодо дати, з якої пенсійний орган зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача, Суд зазначив, що ч. 20 ст. 86 Закону України №1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13 грудня 2019 року, отже, ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з цієї дати.
Суд не погоджується з твердженнями відповідача про відсутність підстав для призначення пенсії позивачу у зв'язку з втратою годувальника з 13.12.2019 на підставі довідки Прокуратури Львівської області від 18.08.2020 року № 18-1273-вих.20.
Натомість, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури (в тому числі по втраті годувальника - працівника прокуратури) є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Так як позивач первинно зверталась до відповідача із заявою про переведення її на пенсію у зв'язку із втратою годувальника у вересні 2019 року, однак відповідачем жодних дій вчинено не було, з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019, суд дійшов висновку, що саме з 13.12.2019 позивач мала право на переведення її на пенсію у зв'язку із втратою годувальника на підставі довідки Прокуратури Львівської області від 18.08.2020 року № 18-1273-вих.20.
Таким чином, спірне рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 28.08.2020 про відмову в перерахунку пенсії в разі втрати годувальника на підставі довідки Прокуратури Львівської області від 18.08.2020 року № 18-1273-вих.20, прийнято відповідачем протиправно та підлягає скасуванню.
Водночас, суд зазначає, що так як позивачу з 01.04.2021 проведено перерахунок пенсії по втраті годувальника на підставі довідки Львівської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій №21-852 вих21 від 23.04.2021, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 з 13.12.2019 року на пенсію у зв'язку із втратою годувальника відповідно до ч.19 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” у розмірі 60% від середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці Прокуратури Львівської області від 18.08.2020 року № 18-1273-вих.20 та здійснити відповідні виплати пенсії з 13.12.2019 по 31.03.2021, з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Щодо судового збору, то відповідно до вимог ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такий відшкодовуються позивачу в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 28.08.2020 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 з 13.12.2019 року на пенсію у зв'язку із втратою годувальника відповідно до ч.19 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” у розмірі 60% від середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці Прокуратури Львівської області від 18.08.2020 року № 18-1273-вих.20 та здійснити відповідні виплати пенсії з 13.12.2019 по 31.03.2021, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79061, код ЄДРПОУ: 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення виготовлено 28.07.2021
Суддя Братичак Уляна Володимирівна