Іменем України
30 липня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3068/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до Дочірнього підприємства «Набат» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу в загальній сумі 2200154,94 грн,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Головного управління ДПС у Луганській області (далі - позивач) до Дочірнього підприємства «Набат» (далі - відповідач), в якому позивач просить стягнути в доход Державного бюджету України з рахунків у банках та з рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість кошти Дочірнього підприємства «Набат» за податковим боргом з податку на додану вартість в сумі 1556046,71 грн, з яких 799630,78 грн - основний платіж, 197155,23 грн - штрафні санкції, 559260,23 грн - пеня; кошти за податковим боргом з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 644108,23 грн, з яких 330372,41 грн - основний платіж, 38822,95 грн - штрафні санкції, 274912,87 грн - пеня.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України.
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 та статті 41 Податкового кодексу України податковий контроль щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами у межах повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до наказу Головного управління ДПС у Луганській області від 01 листопада 2018 року № 1228 контролюючим органом проведено документальну планову виїзну перевірку Дочірнього підприємства «Набат» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2017 року, правильності нарахування, обчислення та сплати військового збору за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2017 року, а також по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (акт від 07 грудня 2018 року за № 864/12-32-14-13-05/32538867).
На підставі зазначеної перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 07 лютого 2019 року № 00000301413 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 1143487,50 грн, у тому числі 914790,00 грн за податковим зобов'язанням та 228697,50 грн штрафних санкцій, та податкове повідомлення-рішення від 07 лютого 2019 року № 00000261413 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на 541775,00 грн, у тому числі 474353,00 грн за податковими зобов'язаннями та 67240,00 грн штрафних санкцій.
Зазначені податкові повідомлення-рішення оскаржувались платником у судовому порядку.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2019 року у справі № 360/700/19 визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 07 лютого 2019 року № 00000301413 в частині нарахування Дочірньому підприємству «Набат» податку на додану вартість в сумі 128747,22 грн за податковим зобов'язанням та в сумі 32186,80 грн штрафних санкцій, та податкове повідомлення-рішення від 07 лютого 2019 року № 00000261413 в частині нарахування Дочірньому підприємству «Набат» податку на прибуток приватних підприємств в сумі 100411,21 грн за податковим зобов'язанням та в сумі 10968,12 грн штрафних санкцій.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 04 серпня 2020 року у справі № 360/700/19 рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2019 року залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 23 квітня 2021 року у справі № 360/700/19 рішення судів попередніх інстанцій залишено без змін.
З урахуванням вищевказаних судових рішень, контролюючим органом стосовно відповідача прийняті податкові повідомлення-рішення від 26 серпня 2020 року № 0000140511 на загальну суму 982553,48 грн, в тому числі з основного платежу в сумі 786042,78 грн та штрафних санкцій в сумі 196510,70 грн (за період листопад 2015 року, за періоди січень, березень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, грудень 2016 року та за періоди січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, жовтень 2017 року) та від 26 серпня 2020 року № 0000271411 з податку на прибуток приватних підприємств на загальну суму 369195,70 грн, в тому числі з основного платежу в сумі 330372,75 грн (за період 2015- 2017 роки) та штрафних санкцій в сумі 38822,95 грн (за період 2016-2017 роки), які станом на теперішній час є узгодженими, не сплачені платником та складають частину позовних вимог.
Окрім того, Дочірнє підприємство «Набат» не сплачувало до бюджету узгоджених сум податкових зобов'язань, що призвело до виникнення у платника податкового боргу на загальну суму 2200154,94 грн, в тому числі:
1) з податку на прибуток приватних підприємств в загальному розмірі 644108,23 грн, з яких основний платіж - 330372,41 грн (за період 2015 - 2017 роки), штрафні санкції в розмірі 38822,95 грн (за період 2016-2017 роки) та пеня в загальному розмірі 274912,87 грн;
2) з податку на додану вартість в загальному розмірі 1556046,71 грн, з яких основний платіж на загальну суму 799630,78 грн, штрафні санкції на загальну суму 197155,23 грн та пеня в загальному розмірі 559260,66 грн.
Головним управлінням ДПС у Луганській області відповідно до вимог статті 59 Податкового кодексу України направлено відповідачу поштою податкову вимогу форми «Ю» від 07 квітня 2020 року № 58720-52.
З посиланням на норму підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, Головне управління ДПС у Луганській області просить стягнути з відповідача кошти в рахунок погашення податкової заборгованості.
Ухвалою від 17 червня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі суд вирішив розглядати дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 105-107).
Поштове відправлення з ухвалою суду від 17 червня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі, направлене на адресу місцезнаходження Дочірнього підприємства «Набат», що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, повернуто у зв'язку з неврученням адресату (за закінченням встановленого терміну зберігання) (арк. спр. 171-172).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
Дочірнє підприємство «Набат» (ідентифікаційний код 32538867) з 17 червня 2003 року зареєстроване юридичною особою та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області, Сєвєродонецька ДПІ (м. Сєвєродонецьк) як платник податків, про що свідчать витяг з реєстраційних та облікових даних платника податків та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 16 червня 2021 року (арк. спр. 8-9, 101-104).
Відповідно до даних Реєстру платників податку на додану вартість Дочірнє підприємство «Набат» (ідентифікаційний код 32538867) з 07 червня 2011 року зареєстроване платником податку на додану вартість за індивідуальним податковим номером 325388612334 (арк. спр. 173).
На виконання вимог пункту 54.1 статті 54 та пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу України відповідачем до Головного управління ДПС у Луганській області, Сєвєродонецьке управління, ДПІ у м. Сєвєродонецьку (м. Сєвєродонецьк) подано податкову декларацію з податку на додану вартість від 16 березня 2020 року № 9054328845 за лютий 2020 року, у якій визначено до сплати податкове зобов'язання в сумі 13692,00 грн (по строку сплати до 30 березня 2020 року) (арк. спр. 17).
23 квітня 2020 року посадовою особою Сєвєродонецького управління Головного управління ДПС у Луганській області проведено камеральну перевірку Дочірнього підприємства «Набат» з питань неподання, своєчасності подання податкової звітності з податку на додану вартість за березень 2020 року, за наслідками якої складено акт від 23 квітня 2020 року № 959/12-32-52-04-12/32538867 (арк. спр. 18-19).
Перевіркою встановлено неподання Дочірнім підприємством «Набат» податкової звітності з податку на додану вартість за березень 2020 року.
Акт від 23 квітня 2020 року № 959/12-32-52-04-12/32538867 направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням та отримано відповідачем 27 квітня 2020 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 20).
На підставі акта перевірки від 23 квітня 2020 року № 959/12-32-52-04-12/32538867 контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 14 травня 2020 року № 0012195204, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 170,00 грн (арк. спр. 21).
Зазначене податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням на податкову адресу та повернуто до Головного управління ДПС у Луганській області у зв'язку з неврученням адресату (арк. спр. 22).
22 червня 2020 року посадовою особою Сєвєродонецького управління Головного управління ДПС у Луганській області проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість Дочірнього підприємства «Набат» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за вересень 2018 року, травень 2019 року, жовтень 2019 року, за наслідками якої складено акт від 22 червня 2020 року № 1241/12-32-52-04-12/32538867 (арк. спр. 23-24).
Перевіркою встановлено несвоєчасну реєстрацію Дочірнім підприємством «Набат» податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за вересень 2018 року, травень 2019 року, жовтень 2019 року.
Акт від 22 червня 2020 року № 1241/12-32-52-04-12/32538867 направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням та повернуто до Головного управління ДПС у Луганській області у зв'язку з неврученням адресату (арк. спр. 25).
На підставі акта перевірки від 22 червня 2020 року № 1241/12-32-52-04-12/32538867 контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 11 серпня 2020 року № 0016605204, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в загальній сумі 474,53 грн (арк. спр. 26).
Зазначене податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням на податкову адресу та повернуто до Головного управління ДПС у Луганській області у зв'язку з неврученням адресату (арк. спр. 27).
У період з 12 по 30 листопада 2018 року посадовими особами Головного управління ДФС у Луганській області проведено документальну планову виїзну перевірку Дочірнього підприємства «Набат» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2017 року, правильності нарахування, обчислення та сплати військового збору за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2017 року, а також по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за наслідками якої складено акт від 07 грудня 2018 року № 864/12-32-14-13-05/32538867 (арк. спр. 28-82).
Перевіркою встановлені, зокрема, такі порушення:
- заниження податку на прибуток за перевіряємий період в сумі 474535,00 грн;
- заниження податку на додану вартість за перевіряємий період в сумі 1134300,00 грн.
Акт від 07 грудня 2018 року № 864/12-32-14-13-05/32538867 отримано директором Дочірнього підприємства «Набат» особисто 30 січня 2019 року (арк. спр. 89).
На підставі акта перевірки від 07 грудня 2018 року № 864/12-32-14-13-05/32538867 контролюючим органом прийняті податкові повідомлення-рішення від 07 лютого 2019 року:
- № 00000261413, яким Дочірньому підприємству «Набат» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на 474535,00 грн та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 67240,00 грн (арк. спр. 166-167);
- № 00000301413, яким Дочірньому підприємству «Набат» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 914790 грн (з урахуванням строків давності, визначених пунктом 102.1 статті 102 Податкового кодексу України) та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 228697,50 грн (арк. спр. 169-170).
Відповідачем зазначені податкові повідомлення-рішення оскаржені в судовому порядку (адміністративна справа № 360/700/19).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2019 року у справі № 360/700/19, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 04 серпня 2020 року та постановою Верховного Суду від 23 квітня 2021 року, з урахуванням ухвали від 13 лютого 2020 року про виправлення описки, адміністративний позов Дочірнього підприємства «Набат» до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задоволено частково (арк. спр. 117-144, 145-152, 153-161, 174-175):
- визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Луганській області від 07 лютого 2019 року № 00000301413 в частині нарахування Дочірньому підприємству «Набат» податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 128747,22 гривень та штрафних санкцій в сумі 32186,80 гривень, всього в розмірі 160934,02 гривень;
- визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Луганській області від 07 лютого 2019 № 00000261413 в частині нарахування Дочірньму підприємству «Набат» грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 144162,25 гривень та штрафних санкцій в сумі 28417,05 гривень, всього в розмірі 172579,30 гривень;
- в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
З урахуванням судових рішень у справі № 360/700/19, Головним управлінням ДПС у Луганській області прийняті податкові повідомлення-рішення від 26 серпня 2020 року:
- № 0000271411, яким Дочірньому підприємству «Набат» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на 330372,75 та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 38822,95 грн (арк. спр. 84);
- № 0000140511, яким Дочірньому підприємству «Набат» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 786042,78 грн та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 196510,70 грн (арк. спр. 83).
Зазначені податкові повідомлення-рішення направлені відповідачу рекомендованим листом з повідомленням на податкову адресу та повернуто до Головного управління ДПС у Луганській області у зв'язку з неврученням адресату (арк. спр. 85, 90-91).
У зв'язку з донарахуванням контролюючим органом податкових зобов'язань за податковим повідомленням-рішенням від 26 серпня 2020 року № 0000271411, відповідно до вимог підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України відповідачу нарахована пеня з податку на прибуток приватних підприємств в загальній сумі 274912,87 грн.
У зв'язку з донарахуванням контролюючим органом податкових зобов'язань за податковим повідомленням-рішенням від 26 серпня 2020 року № 0000140511, відповідно до вимог підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України відповідачу нарахована пеня з податку на додану вартість в загальній сумі 559260,70 грн.
Отже, заборгованість відповідача з податку на додану вартість становить 1556046,71 грн, з яких 799630,78 грн - податкові зобов'язання, 197155,23 грн - штрафні (фінансові) санкції (штрафи), 559260,70 грн - пеня, нарахована відповідно до вимог пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, а з податку на прибуток приватних підприємств - 644108,23 грн, з яких 330372,41 грн - податкові зобов'язання, 38822,95 грн - штрафні (фінансові) санкції (штрафи), 274912,87 грн - пеня, нарахована відповідно до вимог пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:
грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1);
штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).
Пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу України визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами (пункт 15.2 статті 15 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з абзацом першим пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Порядок надання податкової декларації та строки розрахунків з бюджетом по податку на додану вартість врегульовані статтею 203 Податкового кодексу України:
- податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пункт 203.1 статті 203 Податкового кодексу України).
- сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (пункт 203.2 статті 203 Податкового кодексу України).
В порушення вимог пункту 57.1 статті 57 та пункту 203.2 статті 203 Податкового кодексу України Дочірнє підприємство «Набат» протягом 10 календарних днів з дня граничного строку подання податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2020 року (до 30 березня 2020 року) самостійно суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість, зазначену у податковій декларації, в повному обсязі не сплатило, внаслідок чого з урахуванням наявної переплати в сумі 104,00 грн за платником податків утворився податковий борг в загальній сумі 13588,00 грн.
Згідно з пунктом 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо:
дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках (підпункт 54.3.2);
згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3).
Відповідно до абзацу першого пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження (абзац другий пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України).
Пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України визначено, що податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 42.2 статті 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Відповідно до абзацу першого пункту 42.5 статті 42 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення (абзац другий пункту 42.5 статті 42 Податкового кодексу України).
В порушення вимог пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України Дочірнє підприємство «Набат» протягом 10 робочих днів з дня отримання та з дня, зазначеного поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення податкових-повідомлень рішень, грошове зобов'язання та штрафні санкції з податку на додану вартість та з податку на прибуток приватних підприємств самостійно не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг з податку на додану вартість в сумі 983198,01 грн та з податку на прибуток приватних підприємств в загальній сумі 369195,36 грн.
Підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що нарахування пені розпочинається при нарахуванні контролюючим органом за результатами перевірки податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, у разі виявлення його заниження - на суму такого заниження, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов'язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до підпункту 129.3.4.-1 пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені, передбаченої підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, закінчується в день настання строку погашення грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами перевірки. Така пеня нараховується в день закінчення її нарахування за весь період заниження податкового зобов'язання, починаючи з дня, визначеного підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, по день закінчення.
На суми заниження податкового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.2 та 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті, нараховується пеня за кожний календарний день заниження податкового зобов'язання, включаючи день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день (абзац другий пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 129.5 статті 129 Податкового кодексу України зазначений розмір пені застосовується щодо всіх платників та всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Нараховану 02 листопада 2020 року відповідно до статті 129 Податкового кодексу України пеню з податку на додану вартість в сумі 559260,70 грн та з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 274912,87 грн Дочірнє підприємство «Набат» самостійно не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг.
Таким чином, податковий борг з податку на додану вартість, заявлений до стягнення у даній справі, складає 1556046,71 грн (13588,00 грн (грошові зобов'язання, самостійно визначені платником податків) + 983198,01 грн (грошові зобов'язання, визначені платнику податків контролюючим органом) + 559260,70 грн (нарахована відповідно до статті 129 Податкового кодексу України пеня)), з податку на прибуток приватних підприємств - 644108,23 грн (369195,36 грн (грошові зобов'язання, визначені платнику податків контролюючим органом) + 274912,87 грн (нарахована відповідно до статті 129 Податкового кодексу України пеня)).
Наявність у відповідача податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 1556046,71 грн та з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 644108,23 грн станом на час розгляду даної адміністративної справи підтверджена довідкою про загальну суму позовних вимог станом на 01 червня 2021 року (арк. спр. 12), розрахунком суми недоїмки з податку на додану вартість станом 01 червня 2021 року (арк. спр. 13), розрахунком пені з податку на додану вартість станом 01 червня 2021 року (арк. спр. 14), розрахунком суми недоїмки з податку на прибуток підприємств станом 01 червня 2021 року (арк. спр. 92), розрахунком пені з податку на прибуток підприємств станом 01 червня 2021 року (арк. спр. 93), інтегрованою карткою платника податків з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за 2020-2021 роки (арк. спр. 15, 16, 165), інтегрованою карткою платника податків з податку на прибуток приватних підприємств за 2020-2021 роки (арк. спр. 94, 95, 168).
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 Податкового кодексу України).
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
10 квітня 2020 року Дочірнім підприємством «Набат» отримано податкову вимогу форми «Ю» від 07 квітня 2020 року № 58720-52, винесену Головним управлінням ДПС у Луганській області, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 96).
Оскільки податкова вимога від 07 квітня 2020 року № 58720-52 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Згідно з підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.4 статті 41 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктами 19-1.1.22, 19-1.1.45 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
Контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України).
Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 44082150) є відокремленим підрозділом Державної податкової служби України, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 07 червня 2021 року (арк. спр. 99-100).
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Головне управління ДПС у Луганській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12 листопада 2020 року № 643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС», зі змінами, внесеними наказом Державної податкової служби України від 04 березня 2021 року № 264 «Про внесення змін до положень про головні управління ДПС в областях та м. Києві, міжрегіональні управління ДПС по роботі з великими платниками податків» (далі - Положення) (арк. спр. 113, 114, 115-116), Головне управління ДПС у Луганській області (далі - ГУ ДПС) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі - ДПС). ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Луганської області. ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Луганській області (ЄДРПОУ 43143746). Основними завданнями ГУ ДПС (крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій (далі - ДПІ)) є: забезпечення реалізації державної податкової політики, здійснення у межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків, зборів, платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотримання порядку проведення розрахункових операцій, у тому числі готівкових розрахунків за товари (послуги), а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
Відповідно до підпунктів 15, 22 пункту 4 Положення ГУ ДПС відповідно до покладених на нього завдань здійснює погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертається до суду у випадках, передбачених законом.
Згідно з підпунктом 12 пункту 5 Положення ГУ ДПС з метою організації своєї діяльності забезпечує самопредставництво ДПС та ГУ ДПС у судах через начальника ГУ ДПС, а також без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС через їхніх заступників, державних службовців підрозділів до функціональних повноважень яких належить представництво в судах інтересів ГУ ДПС відповідно до положень про такі підрозділи, які забезпечують самопредставництво інтересів ДПС та ГУ ДПС в судах без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС.
Відповідно до підпункту 28 пункту 6 Положення ГУ ДПС для виконання покладених на нього завдань має право звертатися у передбачених законом випадках до суду.
ГУ ДПС є контролюючим органом (податковим органом, органом стягнення). У складі ГУ ДПС діють ДПІ, які є його структурними підрозділами та перелік яких затверджується окремим наказом ДПС. ДПІ діють на підставі цього Положення, у межах функцій, визначених статтею 19-3 Податкового кодексу України. Начальник ДПІ може забезпечувати загальну організацію та координацію роботи (не пов'язану з виконанням функцій, визначених статтею 19-1 Податкового кодексу України) структурних підрозділів ГУ ДПС, що територіально розміщені за адресою місцезнаходження ДПІ, з метою забезпечення їх комунікацій (пункт 7 Положення).
Згідно з пунктом 15 Положення ГУ ДПС утворюється без статусу юридичної особи та є органом державної влади, має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України, є розпорядником бюджетних коштів.
З вищевикладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, на суму податкового боргу або його частини є Головне управління ДПС у Луганській області.
Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної справи податковий борг з податку на додану вартість в сумі 1556046,71 грн та з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 644108,23 грн не сплачений, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Головне управління ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 44082150, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) до Дочірнього підприємства «Набат» (ідентифікаційний код 32538867, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Первомайська, буд. 33, кв. 33) про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу в загальній сумі 2200154,94 грн задовольнити повністю.
Стягнути в доход Державного бюджету України кошти Дочірнього підприємства «Набат» з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість за податковим боргом з податку на додану вартість в сумі 1556046,71 грн (один мільйон п'ятсот п'ятдесят шість тисяч сорок шість грн 71 коп.).
Стягнути в доход Державного бюджету України кошти Дочірнього підприємства «Набат» з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, за податковим боргом з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 644108,23 грн (шістсот сорок чотири тисячі сто вісім грн 23 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська