ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"26" липня 2021 р. справа № 300/1801/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій про визнання протиправним та скасування протоколу №17 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 09.07.2020 в частині, -
ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Яремчанської міської ради відповідно до змісту якого просить визнати протиправними та скасувати протокол №17 від 09.07.2020 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій в частині, що стосується « ОСОБА_1 в межах передбачених законодавством заборони функціонування на території Яблуницької сільської ради відпочинкового комплексу «Таємниця Карпат», в зв'язку з недотриманням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID -19».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Міською комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 09.07.2020 протиправно прийнято рішення у формі протоколу №17 щодо заборони функціонування на території Яблуницької сільської ради відпочинкового комплекту «Таємниця Карпат», у зв'язку із недотриманням вимог постанови КМУ від 20.05.2020 №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19». Зауважує, що підставою прийняття оскаржуваного протокольного рішення стала інформація про те, що позивач здійснює оздоровлення та відпочинок дітей у кількості 90 осіб у відпочинковому комплексі « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що в АДРЕСА_1 , однак вказана інформація не відповідає дійсності і є непідтвердженою. Звертає увагу, що не здійснює діяльність щодо дитячого закладу оздоровлення дітей та відпочинку. Наголошує, що здійснює господарську діяльність за КВЕД 55.10 діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування. Стверджує, що здійснює діяльність у відповідності до всіх вимог закону, із дотриманням всіх норм та стандартів, в тому числі з дотриманням заходів попередження вірусу, який викликаний гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2».
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно задоволення позову заперечує. Зауважує, що з формулювання п.1 протоколу №17 Комісії слідує, що заборона функціонування відпочинкового комплексу здійснена в межах передбачених законодавством, отже така заборона не є безумовною і повинна тлумачитися позивачем буквально: заборонено провадити таку господарську діяльність, яка обмежена чинним законодавством в зв'язку з пандемією. Наголошує, що підставою прийняття оспорюваного рішення став лист Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області від 03.07.2020, в якому зазначено, що посадовими особами Яремчанського міського відділу ГУ Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області спільно з працівниками Національної поліції виявлено факт оздоровлення та відпочинку 90 дітей у відпочинковому комплексі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в АДРЕСА_1 , діяльність в якому здійснює ФОП ОСОБА_1 . Крім того, звертає увагу, що на розгляді в Яремчанському міськвиконкомі перебуває скерована Івано-Франківською ОДА заява ОСОБА_2 , яка стверджує, що є власником бази відпочинку в АДРЕСА_1 , та що ОСОБА_1 незаконно заволодів її майном та використовує його для організації відпочинку великої кількості дітей з Київської області всупереч вимог, встановлених постановою Кабінету Міністрів України ««Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів» (а.с.15).
Правом подання відповіді на відзив позивач не скористався.
З 17.08.2020 по 29.09.2020, з 08.02.2021 по 10.03.2021 головуючий суддя у справі перебувала у відпустці та на листку непрацездатності.
Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області листом «Про вжиття заходів реагування» від 03.07.2020 за №32-29/103 звернулося до голови Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, в якому зазначено, що в ході здійснення повноважень в сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення посадовими особами Яремчанського міського відділу Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, спільно з Національною поліцією, виявлено факт оздоровлення та відпочинку дітей у кількості 90 дітей у відпочинковому комплексі « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , діяльність в якому здійснює ФОП ОСОБА_1 . Також вказано, що з метою запобігання поширенню на території Яремчанської міської ради гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендує скликати позачергове засідання Яремчанської міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій для вжиття заходів передбачених законодавством (а.с.32).
У витязі із протоколу №17 позачергового засідання Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (надалі також - Комісія) від 09.07.2020 зазначено, що в ході здійснення повноважень у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення працівниками Держпродспоживслужби спільно з Національною поліцією виявлено факт оздоровлення та відпочинку дітей у кількості 90 (осіб) у відпочинковому комплексі « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , діяльність в якому здійснює ФОП ОСОБА_1 . Також зазначено, що відповідно до підпункту 6 пункту 3 постанови КМУ від 20.05.2020 року №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19» на період дії карантину забороняється діяльність дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.
З метою недопущення поширення захворюваності на COVІD-19 серед населення регіону Комісія за пунктом 1 протоколу прийняла рішення, яким в межах передбачених законодавством заборонила функціонування на території Яблуницької сільської ради відпочинкового комплексу «Таємниця Карпат» в зв'язку з недотриманням вимог постанови КМУ від 20.05.2020 року №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVІD-19» (а.с.8).
Яблуницька сільська рада листом від 10.07.2020 за №246/02.2-21/20 на виконання постанови КМУ від 20.05.2020 року №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19» та враховуючи протокол №17 позачергового засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 09.07.2020 року, звернулася до позивача із вимогою негайно припинити функціонування відпочинкового комплексу «Таємниця Карпат» на території Яблуницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано- Франківської області (а.с.7).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом положень п.11 ч.1 ст.2, ст.4, п.3 ч.2 ст.6, п.21 ч.2 ст.19 Кодексу цивільного захисту України, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій - комплекс правових, соціально-економічних, політичних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних та інших заходів, спрямованих на регулювання техногенної та природної безпеки, проведення оцінки рівнів ризику, завчасне реагування на загрозу виникнення надзвичайної ситуації на основі даних моніторингу, експертизи, досліджень та прогнозів щодо можливого перебігу подій з метою недопущення їх переростання у надзвичайну ситуацію або пом'якшення її можливих наслідків.
Цивільний захист - це функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період.
Для координації діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, пов'язаної з техногенно-екологічною безпекою, захистом населення і територій, запобіганням і реагуванням на надзвичайні ситуації районними державними адміністраціями, виконавчими органами міських рад, районними у містах та селищними радами утворюються місцеві комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
Згідно із пунктом 11 «Положення про єдину державну систему цивільного захисту», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 січня 2014 року №11, на місцевому рівні координаційними органами є комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій районів, міст, районів у містах, селищ. Діяльність зазначених комісій провадиться відповідно до положень про них.
Пунктами 1, 3, 4, 5, 8, 9, 10 «Положення про міську комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій», затвердженого рішенням виконавчого комітету Яремчанської міської ради від 22.05.2018 за №52, Міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій є постійно діючим органом, який утворюється виконавчим комітетом Яремчанської міської ради для координації діяльності органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, пов'язаної із забезпеченням техногенно-екологічної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і реагування на них.
Основними завданнями комісії на території Яремчанської міської ради є координація діяльності органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій з відповідних питань та визначення шляхів і способів вирішення проблемних питань.
Комісія відповідно до покладених на неї завдань у режимі повсякденної діяльності, зокрема, здійснює координацію діяльності органів місцевого самоврядування щодо розроблення і виконання цільових програм, здійснення заходів у сфері цивільного захисту та техногенно-екологічної безпеки; координує здійснення заходів щодо профілактики та локалізації інфекційних захворювань, а також запобігання виникненню випадків масових харчових отруєнь населення.
Комісія має право, зокрема, заслуховувати інформацію керівників органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, розташованих на території Яремчанської міської ради, з питань, що належать до їх компетенції, і давати їм відповідні доручення.
Рішення комісії оформляється протоколом, який підписується головою та відповідальним секретарем комісії. Рішення комісії, прийняті у межах її повноважень, є обов'язковими для виконання виконавчими органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, розташованими на території Яремчанської міської ради.
Оскільки комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій створюються відповідно до положень Кодексу цивільного захисту України, входять до системи цивільного захисту як координаційні органи відповідно до «Положення про єдину державну систему цивільного захисту», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.01.2014 №11, відповідно до «Положення про міську комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій», затвердженого рішенням виконавчого комітету Яремчанської міської ради Одеської міської ради від 27 серпня 2015 року №272, Міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій є постійно діючим органом, який утворюється виконавчим комітетом Яремчанської міської ради для координації діяльності, пов'язаної із забезпеченням техногенно-екологічної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і реагування на них на території міста, комісія наділена повноваженнями щодо надання доручень, пов'язаних з її діяльністю і її рішення, оформлені протоколом, є обов'язковими для виконання, суд вважає, що Міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій є суб'єктом владних повноважень в розумінні КАС України та здійснює публічно-владні управлінські функції незважаючи на відсутність реєстрації її як юридичної особи за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також має адміністративну правосуб'єктність і може виступати відповідачем в цій справі.
При цьому суд звертає увагу, що Яремчанською міською радою Івано-Франківської області та Виконавчим комітетом Яремчанської міської ради Івано-Франківської області рішення з оскаржуваного питання не приймалось, фактично Виконавчим комітетом Яремчанської міської ради Івано-Франківської області протокол №17 комісії направлений супровідним листом позивачу для виконання із вимогою негайно припинити функціонування відпочинкового комплексу «Таємниця Карпат».
Таким чином, суд приходить до висновку, що оскаржуваний пункт рішення комісії від 09.07.2020, оформленого протоколом №17, є рішенням суб'єкта владних повноважень, прийнятим на виконання владних управлінських функцій, яке стосується прав та інтересів позивача та може бути оскаржено в судовому порядку.
Правові, організаційні та фінансові засади діяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, спрямованої на запобігання виникненню і поширенню інфекційних хвороб людини, локалізацію та ліквідацію їх спалахів та епідемій визначає Закон України "Про захист населення від інфекційних хвороб" (надалі також - Закон №1645-III).
Статтею 1 вказаного Закону визначено, що карантин це адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб; обмежувальні протиепідемічні заходи - медико-санітарні та адміністративні заходи, що здійснюються в межах осередку інфекційної хвороби з метою запобігання її поширенню; протиепідемічні заходи - комплекс організаційних, медико-санітарних, ветеринарних, інженерно-технічних, адміністративних та інших заходів, що здійснюються з метою запобігання поширенню інфекційних хвороб, локалізації та ліквідації їх осередків, спалахів та епідемій.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" органи місцевого самоврядування у сфері захисту населення від інфекційних хвороб забезпечують проведення профілактичних і протиепідемічних заходів на територіях населених пунктів, у місцях масового відпочинку населення та рекреаційних зонах, а також робіт по ліквідації епідемій та спалахів інфекційних хвороб і вирішують питання фінансового та матеріально-технічного забезпечення цих заходів і робіт; здійснюють комплексні заходи, спрямовані на ліквідацію епідемій, спалахів інфекційних хвороб та їх наслідків.
Згідно із статтею 10 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", основними принципами профілактики інфекційних хвороб є: визнання захисту населення від інфекційних хвороб одним із пріоритетних напрямів діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування; дотримання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та громадянами санітарно-гігієнічних та санітарно-протиепідемічних правил і норм при здійсненні будь-яких видів діяльності; комплексність проведення профілактичних, протиепідемічних, соціальних і освітніх заходів, обов'язковість їх фінансування; безоплатність надання медичної допомоги особам, хворим на інфекційні хвороби, у державних і комунальних закладах охорони здоров'я та в державних наукових установах; соціальний захист осіб, які хворіють на інфекційні хвороби чи є бактеріоносіями; державна підтримка відповідних наукових розробок і вітчизняних виробників медичних імунобіологічних препаратів, лікарських і дезінфекційних засобів та виробів медичного призначення, що застосовуються для профілактики, діагностики та лікування інфекційних хвороб.
Частиною 1 статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" визначено, що карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.
У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них, підстави та порядок обов'язкової самоізоляції, перебування особи в обсерваторі (обсервації), госпіталізації до тимчасових закладів охорони здоров'я (спеціалізованих шпиталів). Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності (ч.4 ст.29 Закон №1645-III).
Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування (ч.6 ст.29 Закон №1645-III).
20.05.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 392 " Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів" якою, відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", з метою запобігання поширенню на території гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, із врахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 № 500, з 22 травня 2020 року до 30 липня 2020 року на території, зокрема, Івано-Франківської області із урахуванням епідемічної ситуації в регіоні установлено карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”.
Цією постановою, в редакції на час спірних правовідносин, визначено, що на період дії карантину забороняється, зокрема, діяльність дитячих закладів оздоровлення та відпочинку (пп.6 п.3 постанови).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 №338-р "Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації", з урахуванням поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, висновків Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо визнання розповсюдження COVID-19 у країнах світу пандемією, з метою ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру державного рівня, забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення та відповідно до статті 14 та частини другої статті 78 Кодексу цивільного захисту України установлено для єдиної державної системи цивільного захисту на всій території України режим надзвичайної ситуації до 31 жовтня 2020 року.
Відповідно до підпункту 2 пункту "б" частини 1 статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження - вжиття у разі надзвичайних ситуацій необхідних заходів відповідно до закону щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ та організацій, врятування життя людей, захисту їх здоров'я, збереження матеріальних цінностей.
Згідно із статтею 32 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" обмежувальні протиепідемічні заходи встановлюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за поданням відповідного головного державного санітарного лікаря у разі, коли в окремому населеному пункті, у дитячому виховному, навчальному чи оздоровчому закладі виник спалах інфекційної хвороби або склалася неблагополучна епідемічна ситуація, що загрожує поширенням інфекційних хвороб. Обмеженням підлягають ті види господарської та іншої діяльності, що можуть сприяти поширенню інфекційних хвороб. Види і тривалість обмежувальних протиепідемічних заходів встановлюються залежно від особливостей перебігу інфекційної хвороби, стану епідемічної ситуації та обставин, що на неї впливають.
Підпунктом 3 пункту 4 «Положення про міську комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій», затвердженого рішенням виконавчого комітету Яремчанської міської ради від 22.05.2018 за №52, визначено, що комісія відповідно до покладених на неї завдань, у режимі надзвичайної ситуації: забезпечує координацію, організацію робіт та взаємодію органів управління, сил та засобів міської ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту, а також громадських організацій щодо надання допомоги населенню, що постраждало внаслідок виникнення надзвичайної ситуації; організовує роботу з локалізації або ліквідації надзвичайної ситуації місцевого рівня; залучає до виконання робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації необхідні рятувальні, транспортні, будівельні, медичні та інші формування з використанням наявних матеріально-технічних, продовольчих та інших ресурсів і запасів; вживає заходів, необхідних для проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт у небезпечних районах; забезпечує здійснення заходів щодо соціального захисту населення, що постраждало внаслідок виникнення надзвичайної ситуації; встановлює межі зони, на якій виникла надзвичайна ситуація, та організовує визначення розміру шкоди, заподіяної суб'єктам господарювання і населенню внаслідок виникнення надзвичайної ситуації місцевого рівня; організовує здійснення постійного контролю за станом навколишнього природного середовища на території, що зазнала впливу надзвичайної ситуації, обстановкою на аварійних об'єктах і прилеглих до них територіях; приймає рішення щодо попередньої класифікації надзвичайної ситуації за видом, класифікаційними ознаками та рівнем, забезпечує своєчасне подання до ДСНС зазначених матеріалів; вивчає обставини, що склалися, та подає в міськвиконком інформацію про вжиті заходи, причини виникнення та результати ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, а також пропозиції щодо подальших дій із запобігання її розвитку.
Комісія має право: залучати у разі потреби в установленому законодавством порядку до ліквідації наслідків надзвичайної ситуації місцевого рівня сили і засоби міської ланки територіальної підсистеми єдиної системи цивільного захисту; заслуховувати інформацію керівників органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, розташованих на території Яремчанської міської ради, з питань, що належать до їх компетенції, і давати їм відповідні доручення; одержувати від органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, розташованих на території Яремчанської міської ради, матеріали і документи, необхідні для вирішення питань, що належать до її компетенції; залучати до участі у своїй роботі представників органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, розташованих на території Яремчанської міської ради (за погодженням з їх керівниками); розглядати матеріали розслідувань про причини і наслідки виникнення надзвичайної ситуації та вносити пропозиції щодо притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності посадових осіб, винних у її виникненні (п.5 Положення).
Отже, до повноважень Кабінету Міністрів України віднесено встановлення карантину на території держави. До повноважень органів місцевого самоврядування, виконавчих органів міських рад відноситься вжиття комплексу профілактичних і обмежувальних протиепідемічних заходів, у тому числі адміністративного характеру, спрямованих для запобігання поширенню інфекційних хвороб. До повноважень комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій відноситься координація діяльності органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, організація відповідних робіт та визначення шляхів і способів вирішення відповідних проблемних питань.
Таким чином, у Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій відсутні повноваження щодо прийняття рішень про встановлення заборон функціонування об'єктів господарювання, в тому числі й під час надзвичайної ситуації, у спірному випадку - під час дії карантину.
При цьому суд зауважує, що Міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій не є органом місцевого самоврядування або виконавчим органом Яремчанської міської ради, а статтею 32 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" право встановлювати обмежувальні протиепідемічні заходи визначено за місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Зазначена Комісія діє відповідно до положень Кодексу цивільного захисту України, «Положення про єдину державну систему цивільного захисту», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 січня 2014 року №11, а також «Положення про міську комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій», затвердженого рішенням виконавчого комітету Яремчанської міської ради від 22.05.2018 за №52, є координаційним органом, здійснює координацію діяльності органів місцевого самоврядування, територіальних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, пов'язаної із забезпеченням техногенно-екологічної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і реагування на них на території Яремчанської міської ради.
Суд зазначає про помилковість трактувань відповідачем завдань Комісії, визначених в пунктах 1, 3 «Положення про міську комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій», затвердженого рішенням Виконавчого комітету Яремчанської міської ради від 22.05.2018 №52, оскільки за змістом вказаних пунктів, завданням комісії є саме координація діяльності органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, пов'язаної із забезпеченням санітарного і епідемічного благополуччя населення та визначення шляхів і способів вирішення проблемних питань, що виникають під час здійснення заходів щодо медичного та біологічного захисту населення у разі виникнення надзвичайних ситуацій, а не забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення та здійснення заходів щодо медичного та біологічного захисту населення, як вважає відповідач.
Дійсно, Комісія має право заслуховувати інформацію та надавати обов'язкові до виконання доручення, одержувати матеріали і документи, необхідні для вирішення питань, що належать до її компетенції, однак Положення №52 про Комісію не містить положень про наявність у Комісії повноважень забороняти функціонування певних об'єктів.
Як встановлено судом, 09.07.2020 Міською комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій прийнято протокольне рішення про заборону ФОП ОСОБА_1 в межах передбаченого законодавством функціонування на території Яблуницької сільської ради відпочинкового комплексу «Таємниця Карпат» в зв'язку з недотриманням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVІD-19», а саме підпункту 6 пункту 3.
Таким чином, вказане рішення прийняте Комісією не на підставі та не у межах наданих їй повноважень, а тому є протиправним і підлягає скасуванню.
Оскільки оскаржуване рішення прийнято суб'єктом владних повноважень, який невправі його приймати, що є безумовною підставою для скасування такого рішення, суд не вважає за необхідне досліджувати наявність в діях позивача порушень підпункту 6 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 року №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVІD-19».
Разом з цим суд звертає увагу, що позивач оскаржує не в цілому протокол №17 від 09.07.2020, а в частині, що стосується саме його прав та інтересів.
Приймаючи рішення у справі суд керується принципом офіційного з'ясування обставин у справі, який закріплений в статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, підсумовуючи наведене вище, суд зазначає про наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В підтвердження судових витрат у справі позивачем подано квитанцію про сплату судового збору за подання позовної заяви до суду в сумі 840,80 грн.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про судовий збір», судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Пунктом 5 частини 3 статті 29 Бюджетного кодексу України передбачено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 1 частини другої статті 67-1 цього Кодексу) є судовий збір та надходження від звернення застави у дохід держави.
Згідно з ч.2 ст.6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Так як відповідачем у цій справі є суб'єкт владних повноважень, який не має статусу юридичної особи, однак є постійно діючим органом, що утворюється Виконавчим комітетом Яремчанської міської ради, суд вважає необхідним понесені позивачем у справі судові витрати у виді судового збору в сумі 840,80 грн. стягнути на його користь з Виконавчого комітету Яремчанської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 139, 241-246, 262 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати п.1 рішення Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій в частині заборони ФОП ОСОБА_1 в межах передбачених законодавством функціонування на території Яблуницької сільської ради відпочинкового комплексу «Таємниця Карпат» в зв'язку з недотриманням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVІD-19», оформленого протоколом №17 від 09.07.2020.
Стягнути з Виконавчого комітету Яремчанської міської ради Івано-Франківської області за рахунок бюджетних асигнувань Міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (код ЄДРПОУ 04054286, вул. Свободи, 266, м.Яремче, 78500) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.