29 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/6310/21
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Нагірняк М.Ф.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо незаконно зменшення з 01 січня 2021 року розміру його пенсії до 3114 грн.72 коп., з мотивів закінчення виконання рішення суду до 01 січня 2018 року і приведення пенсії у відповідність до нового перерахунку пенсії відповідно до вимог ПКМУ № 103 від 21.01.2018 року, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поновити виплату йому пенсії з 01 січня 2021 року в повному обсязі пенсію, у розмірі 4510 грн.48 коп., нарахованому відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22.01.2018 року в адміністративній справі №806/3815/17 та негайно виплатити заборгованість по нарахованій пенсії., яка не виплачена в повному обсязі.
В обґрунтування позову зазначає, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 22.01.2018 року (справа №806/3815/17) зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 28 вересня 2017 року перерахунок (донарахування) призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданою довідкою ТВО командира військової частини НОМЕР_1 за вих. №3237 від 07 листопада 2017 року, з урахуванням в складі грошового забезпечення, виплачених за період з вересня 2015 року по серпень 2017 року сум, отриманих щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги (на вирішення соціально-побутових питань) та грошової допомоги на оздоровлення, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недоотриманій з 28 вересня 2017 року пенсії та виплачувати перераховану йому пенсію в новому розмірі.
Вказане рішення набрало законної сили 08 березня 2018 р.
Разом з тим, з 01.01.2021року Відповідачем розмір виплат Позивачу проводиться без врахування вказаного судового рішення.
Ухвалою від 18.05.2021року після усунення недоліків позовної заяви було відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову, зазначаючи, що перерахунок пенсії та виплата суми підвищення пенсії позивачу з 01.01.2018 проводиться відповідно до Постанови № 103, яка на час проведення перерахунку пенсії була чинною. Рішенням суду у справі № 826/3858/18 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України вчиняти певні дії щодо проведення перерахунку пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб. На даний час Кабінетом Міністрів України не визначено новий порядок врахування грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та її виплати у зв'язку із втратою чинності окремих пунктів Постанови № 103.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон N 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, Позивач перебуває на обліку у Відповідача та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
З 01.01.2018 Позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103.
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок № 45).
Відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 про визнання протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" набрали чинності.
За змістом ч.2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22.01.2018 року (справа №806/3815/17) зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 28 вересня 2017 року перерахунок (донарахування) призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданою довідкою ТВО командира військової частини НОМЕР_1 за вих. №3237 від 07 листопада 2017 року, з урахуванням в складі грошового забезпечення, виплачених за період з вересня 2015 року по серпень 2017 року сум, отриманих щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги (на вирішення соціально-побутових питань) та грошової допомоги на оздоровлення, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недоотриманій з 28 вересня 2017 року пенсії та виплачувати перераховану йому пенсію в новому розмірі.
Вказане рішення набрало законної сили 08 березня 2018 р.
Разом з тим, з 01.01.2021року Відповідачем розмір виплат Позивачу проводиться без врахування вказаного судового рішення.
У зв'язку з цим, Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області з заявою про поновлення виплати пенсії з 01.01.2021 в повному обсязі у розмірі 4510,38грн.
Відповідач розглянув таке звернення Позивача, але листом від 19.03.2021року відмовив Позивачу в такому перерахунку.
Таке рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
У Відповідача відсутні повноваження (право) та підстави для проведення з 01.01.2021року перерахунку пенсії Позивачу, який призвів до зменшення її розміру та до фактичного нехтування рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22.01.2018 року (справа №806/3815/17).
Жодних обґрунтувань своїх дій Відповідачем у відзиві на позов не наведено.
Таким чином, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо незаконно зменшення з 01 січня 2021 року розміру пенсії ОСОБА_1 до 3114 грн.72 коп. підлягають визнанню протиправними.
Порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поновити виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2021 року в повному обсязі пенсію, у розмірі 4510 грн.48 коп., нарахованому відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22.01.2018 року в адміністративній справі №806/3815/17 та виплатити заборгованість по нарахованій пенсії, яка не виплачена в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України, судові витрати ОСОБА_1 у вигляді 908,00 грн. судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2021р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) поновити виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) пенсії з 01 січня 2021 року в повному обсязі пенсію, у розмірі 4510 грн.48 коп., нарахованому відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22.01.2018 року в адміністративній справі №806/3815/17 та виплатити заборгованість по нарахованій пенсії, яка не виплачена в повному обсязі.
Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 908,00 грн. підлягають відшкодуванню шляхом їх стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк