Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про повернення заяви без розгляду
28 липня 2021 р. Справа №200/2425/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши матеріали заяви позивача - ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі №200/2425/21-а за позовом до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 березня 2021 року позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради щодо проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учасника бойових дій за 2020 рік. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, у відповідності до положень ч. 5 статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в редакції від 25.12.1998, що з урахуванням раніше виплачених сум становить 6 800 грн.
31 травня 2021 року судом видано виконавчий лист.
22 липня 2021 року до суду надійшла заява позивача - ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Позивач в обґрунтування своєї заяви зазначає, що вона звернулася до Слов'янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою про виконання судового рішення, але за своєю суттю має зобов'язальний характер.
За приписами частини 2 ст. 6 "Закону України "Про виконавче провадженню рішення про стягнення коштів з державних органі, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Зазначені обставини, на думку заявника, унеможливлюють та значно ускладнюють виконання судового рішення.
Просить змінити спосіб і порядок виконання судового рішення з зобов'язання Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік у розмірі 6 800 грн. на стягнення з Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради на користь ОСОБА_1 недоплаченої частини щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік у розмірі 6 800 грн.
Розглянувши заяву позивача зміну способу і порядку виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, регулюються Розділом IV Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
Відповідно до статті 378 КАС України суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Заява про встановлення чи зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно вимог ч. 1 ст. 167 КАС України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:
1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
2) найменування суду, до якого вона подається;
3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;
4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;
5) підстави заяви (клопотання, заперечення);
6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);
7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Частиною 1 ст.14 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що учасниками виконавчого провадження є, зокрема, виконавець, сторони, представники сторін.
З матеріалів заяви вбачається, що учасниками виконавчого провадження по виконанню рішення суду від 16 квітня 2019 року є стягувач - ОСОБА_1 , боржник - Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради. Як вказала позивач, вона звернулася із заявою про виконання виконавчого лист, виданого Донецьким окружним адміністративним судом по справі №200/2425/21-а до Слов'янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Тому учасником виконавчого провадження є також державний виконавець Слов'янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, у якого перебуває на виконанні відповідний виконавчий лист.
Разом з тим, позивачем в порушення вимог ч.1 ст.167 КАС України не додано до заяви докази її надіслання всім учасникам справи та виконавчого провадження - у першу чергу відповідачу (боржнику) - Управлінню соціального захисту населення Слов'янської міської ради, та державному виконавцю Слов'янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, у якого перебуває на виконанні відповідний виконавчий лист.
Відповідно до статті 44 КАС України учасники справи мають рівні процесуальні права та обов'язки, можуть подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Невиконання вимог ст. 167 України призводить до порушень прав інших учасників справи та виконавчого провадження, зокрема щодо можливості надання ними своїх пояснень суду, заперечення проти заяви, доводів і міркувань заявника, що перешкоджає розгляду такої заяви у встановлений законом десятиденний строк.
Згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
З огляду на скорочений термін розгляду заяви, та оскільки позивачем заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення подано без додержання вимог ч.1 ст.167 КАС України, тобто без надання доказів надіслання заяви іншим учасникам справи та виконавчого провадження і ці недоліки не дають можливості її розглянути, суд повертає заяву без розгляду.
Керуючись статтями 2, 5, 167, 243, 248, 256, 294 295, 297, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Повернути ОСОБА_1 заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі №200/2425/21-а за позовом до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, без розгляду.
Повернення заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду або через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано 28 липня 2021 року.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.С. Зеленов