Копія
23 червня 2021 року Справа № 160/5436/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Синтез» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми ПС від 28.12.2020 року №0066590901, -
12 квітня 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс Синтез» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області форми «ПС» від 28.12.2020 року № 0066590901.
В обґрунтування позовних вимог ТОВ «Альянс Синтез» зазначено, що прийняте на підставі висновків акту фактичної перевірки податкове повідомлення-рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки для проведення фактичної перевірки були відсутні підстави, передбачені п. 80.2 ПК України, зокрема, в наказі від 25.11.2020 року №3143-П не зазначено, яка саме інформація свідчила про можливі порушення ТОВ «Альянс Синтез» та стала підставою для призначення відповідної перевірки підприємства. Окремо позивачем наголошено на визнанні акту перевірки недопустимим доказом, із посиланням на практику Верховного суду із зазначеного питання. На думку позивача, контролюючим органом протиправно застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Синтез» штрафні санкції у відповідності до п. 128-1 ст. 128 ПК України, оскільки ТОВ «Альянс Синтез», як розпорядник акцизного складу, орендував у ТОВ «Поліс Інвест Груп» майно (зокрема, витратоміри-лічильники, рівнеміри-лічильники) згідно договору №27032020А від 27.03.2020 року, в свою чергу, ТОВ «Поліс Інвест Груп» придбав відповідне майно (обладнання) у ТОВ «ТК «Ювента», яке відповідно до договору №11112019А від 11.11.2019 було зобов'язане здійснити поставку, виконати проектні та монтажні роботи обладнання за адресою: м. Дніпро, вул. Адміральська, 71 (місцезнаходження ТОВ «Альянс Синтез»). Однак 31.03.2020 року позивачем було з'ясовано, що поставлене обладнання фактично не працює: не виконані монтажні та пусконалагоджувальні роботи. Зауважено, що у зв'язку з форс-мажорними обставинами ТОВ «ТК «Ювента» не виконало свої зобов'язання в строк та встановило обладнання лише 14.07.2020 року. У зв'язку з наведеними обставинами, на думку позивача, відсутні підстави для притягнення ТОВ «Альянс Синтез» до відповідальності за порушення п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України та п. 12 підрозділу 5 розділу XX Перехідних положень ПК України. Отже, позивач вважає, що підстави для проведення перевірки були відсутні, а дії контролюючого органу під час проведення фактичної перевірки, та висновки, зроблені відповідачем за результатами встановлених порушень протиправними, у зв'язку із чим звернувся до суду із вимогою про скасування податкового повідомлення-рішення, прийнятого на підставі висновків акту фактичної перевірки позивача.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.04.2021 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
12.05.2021 року відповідачем надано відзив на позов, в якому зазначено про правомірність проведення перевірки, оформлення наказу, а також висновків ГУ ДПС у Дніпропетровській області за результатами проведення фактичної перевірки, оскільки відповідач діяв у відповідності до п. 80.1, п. 80.2.2., 80.2.5 ст. 80 Податкового кодексу України, відповідно до якої фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків, а також у разі отримання інформації про порушення вимог законодавства платником податків. Контролюючим органом вказано про те, що в ході перевірки встановлено, що позивачем подано з 01.04.2020 по 14.10.2020 до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, довідки, в яких дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального не сформовані та не відображені, чим порушено пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України. Відповідачем зазначено, що при проведенні перевірки ТОВ «Альянс Синтез» контролюючим органом встановлено факт не обладнання та відсутність реєстрації у встановлені законодавством строки в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на ввденому в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального. ГУ ДПС в Дніпропетровській області також зазначено, що перевірку позивача контролюючим органом проведено з дотриманням законодавства, порушення, встановлені в ході перевірки, зафіксовані правомірно та обґрунтовано, а тому, на думку відповідача, відсутні підстави для скасування податкового повідомлення-рішення, прийнятого за результатами фактичної перевірки позивача, та в позові ТОВ «Альянс Синтез» необхідно відмовити в повному обсязі.
У відзиві відповідачем заявлено клопотання про заміну відповідача ГУ ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на ГУ ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658), що являється відокремленим підрозділом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.05.2021 було задоволено клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області про заміну відповідача на ГУ ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ (код ЄДРПОУ 44118658).
19.05.2021 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій ТОВ «Альянс Синтез» зазначає про безпідставність доводів ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо правомірності призначення фактичної перевірки виключно з підстави: здійснення ГУ ДПС у Дніпропетровській області контрольних функцій у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального. Позивач вказує, що такі посилання контролюючого органу суперечать прямим приписам податкового законодавства та висновкам Верховного Суду з наведеного питання. Також у відповіді на відзив наголошено, що в наказі на проведення фактичної перевірки має зазначатись період діяльності , який буде перевірятись, а не міститись загальне посилання на ст. 102 ПК України. ТОВ «Альянс Синтез» наголошує, що контролюючим органом при проведенні фактичної перевірки позивача не було дотримано вимог статей 75-81 ПК України, що є самостійною підставою для скасування наслідків фактичної перевірки та прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення. Зокрема, позивачем повторно наголошено, що на акцизних складах у зв'язку з введенням карантину ТОВ «ТК «Ювента» пізніше було встановлено обладнання, та відповідні довідки розпорядника акцизного складу до контролюючого органу були подані лише 14.07.2020 року, однак, до моменту початку фактичної перевірки. Окремо ТОВ «Альянс Синтез» зазначає, що положення ст. 128-1 ПК України не передбачають відповідальності за порушення строку встановлення обладнання та/або реєстрації зазначеного обладнання, а тому притягнення до відповідальності за вказане порушення позивача контролюючим органом є неправомірним. Окремо у відповіді на відзив наголошується, що ГУ ДПС у Дніпропетровській області не дотримано вимог Порядку №727 від 20.08.2015 року в частині відсутності в акті перевірки позивача повної інформації щодо кількості виявлених витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального, заводських номерів обладнання, дати введення в експлуатацію, з приводу яких в подальшому здійснені спірні донарахування податкових зобов'язань. Позивач просить відхилити доводи, наведені у відзиві, з огляду на їх необґрунтованість та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс Синтез» (код ЄДРПОУ 37988490), юридична адреса: 49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Адміральська, буд. 71) перебуває на обліку ДПІ у Шевченківському ГУ ДПС у Дніпропетровській області. Основний вид економічної діяльності підприємства: «вантажний автомобільний транспорт» (код КВЕД 49.41). Допоміжні види економічної діяльності: «діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами» (код КВЕД 46.12); «діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами» (код КВЕД 46.18); «оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами» (код КВЕД 46.71); «складське господарство» (код КВЕД 52.10); «надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна» (код КВЕД 68.20).
На підставі ліцензії №04620414202001621 від 25.03.2020 року, ТОВ «Альянс Синтез» має право здійснення господарської діяльності по зберіганню пального.
На підставі наказу від 25.11.2020 року, прийнятого на підставі п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України та направлень від 25.11.2020 року №№3254, 3255, ГУ ДПС у Дніпропетровській області було проведено фактичну перевірку ТОВ «Альянс Синтез» (код ЄДРПОУ 37988490) за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Адміральська, буд. 71, з питань дотримання законодавства у сфері обігу підакцизних товарів. Період діяльності, який буде перевірятись визначено: згідно ст. 102 ПК України. Перевірку наказано розпочати з 25.11.2020 року тривалістю не більше 10 діб.
За результатами проведеної перевірки відповідачем було складено Акт перевірки №57710/04-36-09-01/37988490 від 07.12.2020 року.
Згідно Акту перевірки, перевіряючими було встановлено: «ТОВ «Альянс Синтез» здійснює діяльність із зберігання палива (нафтобаза) за адресою м. Дніпро, вул. Адміральська, буд. 71 на підставі договору оренди нежитлового приміщення №АС-ОР1805/02 від 22.05.2018 року. В ході перевірки контролюючим органом було виявлено несвоєчасне встановлення та реєстрація в податкових органах рівнемірів-лічильників, а саме - 14.07.2020 року на резервуарах з пальним були встановлені рівнеміри-лічильники та зареєстровані в податкових органах, чим порушено п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України. 15.10.2020 року було надано довідку про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі пального за 14.10.2020 року, що підтверджується квитанцією №2 від 15.10.2020 року. Вказані довідки повинні надаватись з 01.04.2020 року. Підприємство зареєстровано платником акцизного податку 29.05.2019 року. Ненадання довідок тягне порушення п.п.230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України. Підприємством отримано ліцензію на право зберігання пального 25.03.2020 року, період 25.03.2020 - 25.03.2025. З 01.01.2020 року на вказаній автобазі зберігають паливо про що свідчать зареєстровані ЄРПН акцизні накладні, але штрафні санкції за зберігання пального відповідної ліцензії застосовуються з 01.04.2020 року.».
За висновками контролюючого органу, наведеними в акті перевірки від 07.12.2020 року, ТОВ «Альянс Синтез» було порушено:
- п.п. 230.1.2 п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року (із змінами та доповненнями).
Відповідно до розрахунку до акту фактичної перевірки від 07.12.2020 року, перевіркою встановлено такі порушення:
- несвоєчасне обладнання резервуарів рівнемірами-лічильниками, та несвоєчасна реєстрація в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у 38 резервуарах рівнемірів-лічильників на введених в експлуатацію резервуарах, на акцизному складі за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Адміральська, буд. 71, чим порушено п.п. 230.1.3, п.п. 230.1.2 ст. 230 ПК України від №2755-VI від 02.12.2010 року (із змінами та доповненнями);
- незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до ДПС України електронних документів, ТОВ «Альянс Синтез» несвоєчасно подано до контролюючого органу дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального по акцизному складу, а саме: за період з 01.04.2020 року по 13.10.2020 року, що містить дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального, чим порушено п.п. 230.1.3. п. 230.1 ст. 230 ПК України №2755-VI від 02.12.2010 року (із змінами та доповненнями).
Відповідальність за вищезазначені порушення контролюючим органом визначено на підставі п. 128-1, п.128-1.3 ст. 128 ПК України №2755-VI від 02.12.2010 року (із змінами та доповненнями), та застосовано штрафні санкції в загальному розмірі 956 000,00 грн., що складаються:
- 760 000,00 грн. - за не обладнання резервуара рівнемірами-лічильниками, та несвоєчасна реєстрація в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарах рівнемірів-лічильників на введених в експлуатацію резервуарах (38*20 000 грн.=760 000,00 грн.);
- 196 000,00 грн. - за незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до ДПС України електронних документів, а саме: за період з 01.04.2020 року по 13.10.2020 року, що містить дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального.
Із актом перевірки №57710/04-36-09-01/37988490 від 07.12.2020 року було ознайомлено директора ТОВ «Альянс Синтез» - Редькіна О.А., та надано примірник акту перевірки. Щодо вручення представнику позивача примірника розрахунку до акту перевірки, в матеріалах справи відомості відсутні.
17.12.2020 року ТОВ «Альянс Синтез» було подано до ГУ ДПС у Дніпропетровській області (вх.№151361/10 від 17.12.2020) заперечення до акту від 04.12.2020 року (дата закінчення фактичної перевірки) про результати фактичної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального, контроль за виконання якого покладений на органи ДПС.
Листом від 24.12.2020 року за вих..№118186/10/04-36-09-01-25 ГУ ДПС у Дніпропетровській області було надано відповідь на адресу ТОВ «Альянс Синтез» щодо поданих заперечень на акт перевірки, щодо відсутності порушень норм законодавства контролюючим органом в ході проведення перевірки.
На підставі висновків вищезазначеного акту перевірки, ГУ ДПС в Дніпропетровській області було прийнято податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 28.12.2020 року № 0066590901, згідно якого до ТОВ «Альянс Синтез» було застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за платежем: адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального в розмірі 956 000,00 грн.
Відповідно до квитанції та поштового повідомлення, 04.09.2020 року податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 28.12.2020 року № 0066590901 було направлено ТОВ «Альянс Синтез» 28.12.2020 року та вручено представнику позивача 11.01.2021 року.
Не погоджуючись із вищезазначеним податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатом фактичної перевірки ТОВ «Альянс Синтез», позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до статей 75, 80 ПК України, органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків, зокрема, фактичні перевірки, в порядку, встановленому цим Кодексом.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
У відповідності до вимог статті 80 ПК України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:
- у разі, коли за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, та виникає необхідність перевірки таких фактів;
- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів;
- письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування;
- неподання суб'єктом господарювання в установлений законом строк обов'язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх із нульовими показниками;
- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального;
- у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3;
-у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, а також здійснення фізичною особою підприємницької діяльності без державної реєстрації.
Перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі підпункту 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 цього Кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція.
Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.
Статтею 81 ПК України визначено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
-направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
- службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.
Посадова (службова) особа платника податків (його представник або особа, яка фактично проводить розрахункові операції) має право надати свої письмові пояснення до складеного контролюючим органом акта.
У разі відмови платника податків та/або його посадових (службових) осіб (представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) підписати акт, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки, та/або у разі відмови отримати примірник цього акта чи надати письмові пояснення до нього, посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує такий факт, та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня.
Під час проведення перевірок посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень, визначених цим Кодексом.
Керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи - платники податків під час перевірки, що проводиться контролюючими органами, зобов'язані виконувати вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт (довідку) про проведення перевірки та мають право надати заперечення на цей акт (довідку).
При проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу не мають права вимагати у платника податків отримувати витяг із відповідного реєстру про взяття такого платника податків на облік відповідно до вимог цього Кодексу.
Відповідно до статті 86 ПК України, результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, або особами, уповноваженими на це у встановленому порядку, у строки, визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.
Акт перевірки - документ, який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати.
У разі незгоди платника податків з висновками акта (довідки) такий платник зобов'язаний підписати такий акт (довідку) перевірки із запереченнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта (довідки) або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.
Акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності).
Підписання акта (довідки) таких перевірок особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та/або його представниками та посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, здійснюється за місцем проведення перевірки або у приміщенні контролюючого органу.
У разі відмови платника податків, його законних представників або особи, яка здійснювала розрахункові операції, від підписання акта (довідки), посадовими особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує факт такої відмови. Один примірник акта або довідки про результати перевірки не пізніше наступного робочого дня після його складення реєструється в журналі реєстрації актів контролюючого органу і не пізніше наступного дня після його реєстрації вручається або надсилається платнику податків, його законному представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції.
У разі відмови платника податків або його законних представників від отримання примірника акта (довідки) перевірки чи неможливості його вручення платнику податків або його законним представникам чи особі, яка здійснювала розрахункові операції з будь-яких причин, такий акт або довідка надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. У зазначених в цьому абзаці випадках контролюючим органом складається відповідний акт або робиться позначка в акті або довідці про результати перевірки.
Відмова платника податків або його законних представників чи особи, яка здійснювала розрахункові операції, від підписання акта перевірки або отримання його примірника, не звільняє платника податків від обов'язку сплатити визначені контролюючим органом за результатами перевірки грошові зобов'язання.
У разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення та/або додаткові документи розглядаються контролюючим органом протягом семи робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податків (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень та/або додаткових документів, про що такий платник податків зазначає у запереченнях та/або листі про надання додаткових документів в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу.
Податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
Положеннями статті 230 ПК України визначено, що акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.
Акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Акцизні склади, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), повинні бути обладнані лише витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) наливом з такого акцизного складу.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:
а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;
б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.
Дані про фактичні залишки пального на перший та останній дні календарного місяця та про обсяг обігу пального за звітний календарний місяць формуються розпорядниками акцизних складів, що використовують пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам, після проведення останньої операції з обігу пального у звітному календарному місяці, але не пізніше 23 години 59 хвилин останнього дня звітного календарного місяця, до початку здійснення операцій з обігу пального у день, що настає за таким останнім днем звітного календарного місяця, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 15 календарних днів, що настають за останнім днем звітного календарного місяця.
Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).
В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.
Суд зауважує, що процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр), а також порядок передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального) з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 року № 891 (надалі - Порядок №891).
Згідно з пп.5, 6 п.2 Порядку № 891, реєстр - електронна база даних, яка містить податкову інформацію про розпорядників акцизних складів, наявні у них акцизні склади, розташовані на акцизних складах резервуари, витратоміри та рівнеміри, їх серійні (ідентифікаційні) номери, а також дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про фактичний обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД, акцизних складів та розпорядників акцизних складів;
6) електронні засоби зв'язку - кінцеве телекомунікаційне обладнання, за допомогою якого можливо передавати на відстань певну інформацію у вигляді електричних сигналів, що посилаються через проводи, кабель, оптоволоконними лініями або взагалі без напрямних ліній.
Відповідно до п. 3 Порядку № 891, адміністратором та держателем Реєстру є контролюючий орган, який забезпечує: створення програмного продукту, що забезпечує функціонування Реєстру, приймання від розпорядників акцизних складів електронних документів для наповнення Реєстру, обробку електронних документів для наповнення Реєстру та перенесення з них даних до Реєстру, збереження даних, що містяться в Реєстрі; захист інформації, що міститься в Реєстрі, в установленому законодавством порядку.
Пунктом 4 порядку № 891 передбачено, що програмним продуктом, який забезпечує функціонування Реєстру, є набір комп'ютерних програм і пов'язаних з ними даних, що дають змогу, а саме:
-створити та вести Реєстр;
-формувати розпорядниками акцизних складів електронні документи для наповнення Реєстру, передавати їх до Реєстру телекомунікаційною мережею загального користування із застосуванням засобів криптографічного захисту інформації, що мають документ про відповідність або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері криптографічного захисту інформації;
-вести в Реєстрі за кожним розпорядником акцизного складу облік обсягу обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів, де повинні бути встановлені (розташовані) витратоміри та рівнеміри;
-вести в Реєстрі уніфіковану нумерацію всіх резервуарів у розрізі акцизних складів, на яких вони розташовані;
-переглядати внесену до Реєстру за кожним розпорядником акцизного складу інформацію про всі наявні у нього акцизні склади, розташовані на них резервуари, витратоміри і рівнеміри та облікові дані щодо обсягу обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у розрізі акцизних складів.
Відповідно до пп. 5 п. 5 Порядку № 891, електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять, зокрема, зведені за добу підсумкові облікові дані щодо:
обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби та добового обсягу обігу пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів з уніфікованою нумерацією - для усіх розпорядників акцизних складів, крім зазначених в абзаці третьому цього підпункту;
добового фактичного обсягу реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, - для розпорядників акцизних складів, на акцизних складах яких провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне);
Згідно з п. 6 Порядку № 891, електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 5 і 6 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів щодня (крім днів, у які акцизний склад не працює).
Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу (обсяг реалізованого та обсяг отриманого) пального, зазначені в підпункті 5 пункту 5 цього Порядку, формуються після проведення останньої операції з обігу пального за звітну добу, але не пізніше 23 години 59 хвилин такої доби, до початку проведення операцій з обігу пального за добу, що настає за звітною добою, та подаються до ДФС не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.
Підпунктом 2 пунктом 7 Порядку № 891 передбачено інформація, зазначена в підпункті 5 пункту 5 цього Порядку, вноситься до електронних документів для наповнення Реєстру:
автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів та рівнемірів починаючи з граничних строків, зазначених у пунктах 12 і 27 підрозділу 5 розділу XX Перехідні положення Кодексу, для обов'язкового обладнання акцизних складів рівнемірами та витратомірами;
відповідальною особою розпорядника акцизного складу - під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра або витратоміра, а також у період з 1 червня 2019 р. до граничних строків, передбачених у пунктах 12 і 27 підрозділу 5 розділу XX Перехідні положення Кодексу, для обов'язкового обладнання акцизних складів витратомірами та рівнемірами.
Відповідно до підпункту 128.1.1 пункту 128 статті 128.1. ПК України, необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Підпунктом 128.1.3 пункту 128.1 статті 128.1 ПК України передбачено, що незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, -тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Згідно п. 25 п.р. 5 р. Х1Х Прикінцеві положення ПК України норми п. 128.1.3. ст. 128.1. ПК України, за неподання електронних документів з акцизних складів, на яких розташовані резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1 000 куб.м, набирають законної сили з 01.04.2020 року.
Отже, законодавець надав розпорядникам акцизних складів додатковий термін (до 01.04.2020 р.) для обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Поряд з цим, надаючи оцінку спірним взаємовідносинам, суд зауважує, що у постанові Верховного Суду від 21 лютого 2020 року № 826/17123/18 у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду сформульований такий правий висновок: «оскаржуючи наслідки проведеної контролюючим органом перевірки у вигляді податкових повідомлень-рішень та інших рішень, платник податків не позбавлений можливості посилатись на порушення контролюючим органом вимог законодавства про проведення такої перевірки, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність таких податкових повідомлень-рішень. При цьому, таким підставам позову, за їх наявності, суди повинні надавати правову оцінку в першу чергу, а у разі, якщо вони не визнані судом такими, що тягнуть протиправність рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, - переходити до перевірки підстав позову щодо наявності порушень податкового та/або іншого законодавства».
У постанові від 22 вересня 2020 року у справі №520/8836/18 палата з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду обґрунтувала відсутність підстав до запропонованого колегією відступу від раніше висловленої правової позиції такими висновками: «перевірка є способом реалізації владних управлінських функцій контролюючим органом як суб'єктом владних повноважень, який зобов'язаний діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України та законами України. Невиконання вимог закону щодо підстави для проведення документальної позапланової перевірки призводить до визнання перевірки незаконною та не породжує правових наслідків такої перевірки, акт перевірки, виходячи із положень щодо допустимості доказів, закріплених частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України, не може визнаватися допустимим доказом у справі, оскільки одержаний з порушенням порядку, встановленого законом» та «встановлені судами обставини щодо протиправності призначення та проведення відповідачем перевірки, за наслідками якої і було прийнято оскаржуване податкове повідомлення - рішення, є достатніми для висновку про протиправність податкового повідомлення - рішення, а тому відсутня необхідність перевірки порушення позивачем пункту 181.1 статті 181 Податкового кодексу України, як підстави для донарахування суми грошового зобов'язання».
Відповідно до ч.4 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Головним критерієм, покладеним в основу визнання правових актів органу державної влади незаконними з процесуальних підстав, є порушення адміністративних процедур, покликаних забезпечувати платникам податків реалізацію й захист їх прав.
З урахуванням наведенного вище, суд зазначає, що обставини дотримання контролюючим органом процедури проведення перевірки входять до предмету доказування для цілей вирішення цього спору, й підлягають першочерговому дослідженню.
Як вбачається з наказу №3143-п від 25.11.2020 року, підставою для проведення фактичної перевірки ТОВ «Альянс Синтез» вказано п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України (від 02.12.2010 року №2755 із змінами та доповненнями), тобто підставою для проведення фактичної перевірки було здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, про що, зокрема, ГУ ДПС у Дніпропетровській області наголошувало у своєму відзиві.
Зі змісту оспорюваного наказу про проведення фактичної перевірки платник податків повинен мати змогу ідентифікувати передбачену Податковим кодексом України підставу для призначення фактичної перевірки та чи дійсно була така інформація у розпорядженні контролюючого органу на час прийняття спірного наказу, та чи саме ця інформація слугувала такою підставою.
Однак, як встановлено під час судового розгляду, до матеріалів справи контролюючим органом не було надано доказів щодо наявності фактичних підстав для проведення перевірки, зокрема: підтвердження відомостей щодо отримання інформації про порушення податкового законодавства позивачем, наявності службових записок, доповідних записок, тощо, із наведенням конкретних підстав для проведення перевірки.
Суд зауважує, що для зазначення підстави для проведення перевірки у наказі про проведення фактичної перевірки недостатньо вказати номер підпункту статті Податкового кодексу України, особливо, якщо вказаний підпункт містить декілька обґрунтувань для проведення перевірки.
Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного суду, наведеними у постанові від 11.06.2019 року у справі №1440/2045/18.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що відсутність в наказі про проведення перевірки підстав для її проведення, відповідно до пункт 81.1 статті 81 Податкового кодексу України, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення фактичної перевірки.
Разом з тим, недопуск посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки є правом, а не обов'язком платника податків, а тому реалізація права на судовий захист своїх прав та інтересів не може перебувати у залежності від використання особою своїх прав на їх позасудовий захист.
Також, у постанові Верховного Суду від 19.11.2020 року по справі №160/7971/19, наголошено на тому, що судами попередніх інстанцій не було досліджено, які саме порушення допустив позивач, що могло б бути підставою для проведення фактичної перевірки на підставі підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України та не встановлено наявність у спірному наказі посилань на конкретні (фактичні) підстави призначення перевірки, крім посилання на норми, що їх регулюють.
У вищезазначеній постанові Верховного Суду окремо наведено висновок про те, що умовою, яка надає право реалізувати контролюючому органу право на проведення фактичної перевірки є зокрема обставина наявності у наказі інформації щодо періоду діяльності, який буде перевірятися.
Поряд з цим, як вбачається зі змісту наказу №3143-п від 25.11.2020 року, період діяльності, який планувався перевірятись, не конкретизовано, а зазначено лише загальну норму законодавства: «згідно ст. 102 Податкового кодексу України.»
Таким чином, наказ містить посилання на загальний період, який перевіряється, чого суд вважає недостатнім для ідентифікації цього періоду, а також створення у позивача відчуття правової визначеності при здійсненні відповідачем податкового контролю відносно нього.
У Рішенні від 20.10.2011 у справі «Rysovskyy v. Ukraine» Європейський суд з прав людини зазначив, що принцип «належного урядування» передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб («Beyeler v. Italy», «Oneryildiz v. Turkey», «Megadat.com S.r.l. v. Moldova», «Moskal v. Poland»). На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок («Lelas v. Croatia» і «Toscuta and Others v. Romania») і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси («Oneryildiz v. Turkey», та «Beyeler v. Italy»).
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків («Lelas v. Croatia»).
Зважаючи на допущені відповідачем порушення статей 75-81 Податкового кодексу України, суд дійшов висновку, що вони унеможливлюють застосування до позивача наслідків фактичної перевірки - прийняття податкового повідомлення-рішення від Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області форми «ПС» від 28.12.2020 року № 0066590901, та свідчать про невідповідність цього рішення визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям правомірного рішення суб'єкта владних повноважень, відтак, таке рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
При цьому, суд не повинен надавати оцінку правомірності оспорюваного податкового повідомлення-рішення по суті, оскільки порушення процедури проведення перевірки нівелюють її наслідки.
Частиною першою статті 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Частиною 1 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо.
З урахуванням вищенаведених обставин, суд приходить до висновку про задоволення позову та скасування податкового повідомлення-рішення форми «ПС» від 28.12.2020 року № 0066590901.
Решта доводів сторін висновків суду за наслідками розгляду даної справи не спростовують.
Судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить із того, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, при зверненні до суду позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 14 340,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №769 від 09.04.2021 року.
Отже, оскільки позовні вимоги задоволено в повному обсязі, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в розмірі 14 340,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Дніпропетровській області.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Синтез» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми ПС від 28.12.2020 року №0066590901 - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області форми «ПС» від 28.12.2020 року № 0066590901.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Синтез» (код ЄДРПОУ 37988490) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу (код ЄДРПОУ 44118658) судові витрати з оплати судового збору у сумі 14 340,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) В.В. Кальник
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду
Суддя В.В. Кальник
23.06.2021
Рішення не набрало законної сили 23 червня 2021 р.
Суддя В.В. Кальник