Ухвала від 30.07.2021 по справі 140/3550/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у задоволенні заяви

30 липня 2021 року ЛуцькСправа № 140/3550/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення (відмови провести) перерахунку пенсії на підставі отриманої від МВС довідки №22/6-1196 від 10.03.2021 та його заяви про проведення перерахунку пенсії; зобов'язання невідкладно здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії, з урахуванням грошового забезпечення відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №22/6-1196 від 10.03.2021 та з урахуванням 82% розміру пенсії від розміру грошового забезпечення, без обмеження розміру пенсії величною в десять прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, з врахуванням її індексації та зобов'язання невідкладно здійснити обчислення, нарахування та виплату різниці в пенсійному забезпеченні за період з 01.12.2019 по день проведення перерахунку пенсії.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 12.05.2021, яке набрало законної сили 12.06.2021, у даній справі позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України від 10 березня 2021 року №22/6-1196-У у розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України від 10 березня 2021 року №22/6-1196-У у розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення (з урахуванням раніше виплачених сум). У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

20.07.2021 на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 у якій позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо невиконання в повному обсязі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.05.2021 у справі №140/3550/21 щодо невиплати йому частини належної пенсії за період з 01.12.2019 по 30.06.2021 в сумі 170984,20 грн. та зобов'язати відповідача виконати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.05.2021 в повному обсязі, а саме: невідкладно виплатити йому невиплачену частину нарахованої пенсії у сумі 170984,20 грн. Дана заява обґрунтована тим, що позивач звернувся до відповідача з заявою про невідкладне виконання зазначеного рішення суду, на що отримав відповідь в якій зазначено, що пенсія на виконання рішення суда перерахована, сума боргу відповідача перед позивачем за період з 01.12.2019 по 30.06.2021 складає 170984,20 грн. Ця сума боргу буде виплачена в межах бюджетних асигнувань, виділених для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України. Позивач вказує, що зі змісту відповіді відповідача вбачається, що зазначене рішення суду виконано не в повному обсязі, не виплачена йому доплата за період з 01.12.2019 по 30.06.2021 в сумі 170984,20 грн. Крім того, відповідач не вказав, коли буде виплачена належна йому сума пенсії, а навпаки зазначив, що на підставі норм Бюджетного кодексу України така виплата в даний час не надається можливою. Позивач вказує, що виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 конституції України, пунктом 2 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та статтями 14 та 370 КАС України, а саме, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим до виконання, у тому числі посадовими особами органів державної влади, установ та організацій і підлягає виконанню на всій території України.

У поясненнях від 30.07.2021 на заяву ОСОБА_1 , представник відповідача заперечує проти даної заяви, оскільки на виконання рішення суду у справі №140/3550/21 відповідачем у добровільному порядку перерахований розмір пенсії позивача з 01.12.2019. Однак, у зв'язку з недостатністю фінансування з Державного бюджету України для виплат пенсій за рішеннями судів, сума пенсії перерахованої відповідно до рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.05.2021 у справі №140/3550/21 за період з 01.12.2019 по 30.06.2021 в сумі 170984,20 грн. буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Крім того, представник відповідача вказує, що виділення коштів з Державного бюджету для фінансування бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу ПФУ і вимагати від нього дій, які виходять за межі його повноважень, не має правових підстав.

Вирішуючи подану позивачем заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду у справі №140/3550/21, суд виходить з наступного.

Згідно зі статтею 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Як визначено частиною другою статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до статті 1 Закону України від 02 червня 2016 року №1404-VIII «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частина перша статті 373 КАС України установлює, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Відповідно до частин першої, шостої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Вирішуючи питання, чи мала місце протиправна бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області на виконання рішення суду в частині перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України від 10 березня 2021 року №22/6-1196-У у розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення (з урахуванням раніше виплачених сум), суд враховує, що за загальним правилом як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені. Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків.

Для того, щоб вважати поведінку відповідача такою, що має ознаки протиправної бездіяльності, необхідно встановити, що він як суб'єкт владних повноважень не вчинив дій (утримався від дій), які згідно з чинним законодавством мав би вчинити.

У свою чергу, як вбачається з матеріалів справи, позивач 16.06.021 звернувся до відповідача з заявою, у якій просив повідомити, коли буде виконано рішення суду в повному обсязі.

Листом від 09.07.2021 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про те, що перерахований розмір пенсії з липня 2021 року складає 18540 грн. Крім того, зазначено, що нараховані кошти на виконання рішення суду за період з 01.12.2019 по 30.06.2021 в сумі 170984,20 грн. підлягають виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України.

Суд зазначає, що згідно інформаційної довідки ГУ ПФУ у Волинській області від 29.06.2021 до ГУ ПФУ у Волинській області протягом 2021 року (станом на 30.06.2021) надійшло 2489 судових рішень у справах про пенсійне забезпечення, фінансування яких здійснюється за окремою бюджетною програмою на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. На виконання зазначених рішень суду проведені нарахування на загальну суму 170691,39 тис. грн. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2021 рік з урахуванням норм Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» передбачено видатки ГУ ПФУ у Волинській області по погашенню заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів державного бюджету України у розмірі 4597,9 тис. грн. Також зазначено, що кошти, передбачені бюджетом на 2021 рік, спрямовані на виплату заборгованості за минулі періоди.

Крім того, суд звертає увагу, що Пенсійний фонду України звернувся до Міністерства соціальної політики України з листом від 25.06.2021 в якому просив, враховуючи численні звернення щодо невідкладного погашення заборгованості на виконання рішень судів, результати розгляду звітів суб'єктів владних повноважень про виконання рішення суду, порушити питання про збільшення асигнувань з державного бюджету на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у 2021 році та повторно ініціювати відкриття для Пенсійного фонду України окремої бюджетної програми «Погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».

Таким чином, на думку суду, ГУ ПФУ вчинило дії для забезпечення виплати перерахованої пенсії в межах своєї компетенції, виплата заборгованості за період з 01.12.2019 по 30.06.2021 в сумі 170984,20 грн. буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету, про що було повідомлено позивача.

Отже, з матеріалів справи вбачається, що відповідач вчиняв активні дії, спрямовані на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.05.2021 у даній справі, зокрема, в добровільному порядку провів перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019.

На думку суду, вказані вище дії не можуть свідчити про наявність протиправної бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області чи про ухилення відповідача від виконання у повному обсязі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.05.2021 у справі №140/3550/21. Таким чином, відповідач не відмовляє позивачу у виконанні рішення суду та ним вживаються всі необхідні дії щодо належного його виконання.

Крім того, суд звертає увагу, що державним виконавцем Відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Трофимюком П. В. лише 19.07.2021 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження щодо примусово виконання рішення суду у справі №140/3550/21.

Враховуючи викладене, суд вважає, що на даному етапі подальше виконання рішення суду у справі №140/3550/21 від відповідача не залежить, оскільки це можливо буде лише після виділення Пенсійним фондом України відповідних коштів.

З огляду на зазначене суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви позивача про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду.

Керуючись статтями 167, 248, 383 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Копію ухвали направити заявнику та Головному управлінню Пенсійного фонду України у Волинській області.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її складення.

Головуючий-суддя О. О. Андрусенко