м. Вінниця
26 липня 2021 р. Справа №120/2787/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н. Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Вінниці заяву законного представника позивача ОСОБА_1 , який діє в інтересах малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про заміну сторони виконавчого провадження у справі №0240/3429/18-а за позовом:
малолітньої ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка діє через законних представників (батька) ОСОБА_1 та матері ОСОБА_1
до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області
про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом малолітньої ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка діє через законних представників (батька) ОСОБА_1 та матері ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 02.11.2020 року, яке набрало законної сили, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ від 09 червня 2020 року №2-11802/15-20-СГ, виданий Головним управління Держгеокадастру у Вінницькій області щодо відмови в наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 . Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 , поданого в інтересах малолітньої ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, для ведення садівництва, державної форми власності, орієнтовною площею 0,12 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність, яка розташована на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області, та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто на користь ОСОБА_1 сплачений при звернення до суду із цим позовом судовий збір у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області.
24.05.2021 року Вінницьким окружним адміністративним судом видано виконавчі листи за №120/2787/20-а.
13.07.2021 року законним представником (батько) Більмаком Ігорем Васильовичем, що діє в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , подано до Вінницького окружного адміністративного суду заяву про заміну сторони виконавчого провадження у справі №120/2787/20-а.
Ухвалою суду від 14.07.2021 року призначено заяву про заміну сторони виконавчого провадження у справі №120/2787/20-а до розгляду в судовому засіданні на 26.07.2021 року о 14-00 год.
21.07.2021 року до суду надійшли письмові заперечення Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області, в яких зазначено, що під правонаступництвом на стадії виконання рішення суду слід розуміти заміну однієї зі сторін (стягувана або боржника) з переходом прав та обов'язків від право попередника до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у справі та/чи виконавчому провадженні. Докази такого переходу прав та обов'язків повинні бути надані до суду заінтересованою особою, яка звернулася до суду із заявою в порядку, передбаченому статтею 379 КАС України.
Підставами правонаступництва є смерть громадянина, що був стороною виконавчого провадження, оголошення його померлим, реорганізація юридичної особи, відступлення права вимоги, переведення боргу (глава 47 ЦК України).
Однак, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань юридична особа - головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області зареєстровано 27.04.2015 року та його функції на даний час не припинені та не передані.
Отже, в даному випадку відсутні підстави стверджувати про наявність обставин, які зумовлюють правонаступництво, оскільки відповідач, як юридична особа не припинена та не реорганізована, а отже не може вибути з виконавчого провадження.
23.07.2021 року до суду надійшли письмові заперечення Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, в яких відповідач зазначив, що на його переконання, рішення суду виконане в добровільному порядку, а відтак, поняття правонаступництва у даній справі не підлягає застосуванню.
Думка відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) не відома, хоча про розгляд заяви зазначений суб'єкт владних повноважень повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Сторони в судове засідання не з'явились, про причини неявки суду не повідомили. При цьому, від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до частини 2 статті 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За приписами частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
При цьому, частиною 4 статті 243 КАС України вказано, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути заяву про заміну сторони виконавчого провадження без участі державного виконавця, заінтересованих осіб та учасників справи.
Визначаючись щодо заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні, суд виходить з наступного.
У статті 1 Закону України від 2 червня 2016 року № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII) виконавчим провадженням як завершальною стадією судового провадження і примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) вважається сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із частинами першою та другою статті 15 Закону № 1404-VIII сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 15 Закону № 1404-VIII у разі вибуття однієї зі сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Частиною першою статті 379 КАС України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
З наведеного слідує, що виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка його завершує. Ця стадія розпочинається з набранням судовим рішенням законної сили або за інших умов, установлених законом. Сторони судового провадження на стадії виконавчого провадження набувають відповідної процесуальної якості, користуються правами та несуть певні обов'язки, зумовлені статусом сторони. За законом на стадії виконавчого провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження. Така заміна є прийнятною, зокрема, у правовідносинах, що допускають правонаступництво. При цьому законодавством установлено головну умову, за якої обов'язки боржника може бути перекладено на іншу особу, - це вибуття сторони виконавчого провадження.
За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
З огляду на зміст наведеної норми, процесуальне правонаступництво передбачено не лише у зв'язку зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб'єкта господарювання, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі, в разі заміни кредитора або боржника в зобов'язанні. Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.
Отже, ухвала про здійснення процесуального правонаступництва на стадії виконання судового рішення є документом, що забезпечує виконання рішення та фактично є його невід'ємною частиною, а тому заміна сторони в зобов'язанні (правонаступництво) на стадії виконавчого провадження є зміною судового рішення, передбаченою чинним законодавством, що оформлюється ухвалою (стаття 52 КАС України). Оскарження такої ухвали варто розуміти як оскарження судового рішення.
Аналогічну правову позицію висловила Велика Палата Верховного Суду в постанові від 26 червня 2019 року (справа № 905/1956/15).
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постановах від 13 березня 2019 року (справа № 524/4478/17), від 20 лютого 2019 року (справа № 826/16659/15), від 30 листопада 2020 року (справа № 260/453/19).
Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб'єктом, коли права та обов'язки суб'єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб'єкта владних повноважень, а також можливість суб'єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.
До того ж суд звертає увагу на правовий висновок Верховного Суду у постанові №826/14670/16 від 09.11.2020, який полягає у наступному.
Під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно - правові відносини нового суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) на місце суб'єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.
Оскільки, предметом розгляду у даній справі є заява позивача про заміну Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області як сторони у виконавчому провадженні правонаступником Агрономічною сільською радою Вінницького району Вінницької області, тому умовою для її задоволення є встановлення обставин повного чи часткового припинення адміністративної компетенції суб'єкта владних повноважень у відносинах щодо яких виник спір.
Спір у даній справі виник відносно правомірності відмови Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, для ведення садівництва, державної форми власності, орієнтовною площею 0,12 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність, яка розташована на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області.
Судом встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності щодо якої виник спір у даній справі передано Агрономічній сільській раді Вінницького району Вінницької області у комунальну власність.
Отже, земельну ділянку, відносно якої суб'єктом владних повноважень прийнято відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а рішенням суду відновлено права та інтереси позивача шляхом зобов'язання здійснити повторний розгляд заяви, передано із державної власності у комунальну власність.
З огляду на викладене, 12.06.2021 року Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області прийнято наказ про відмову у наданні дозволу з підстав того, що зазначена на графічних матеріалах земельна ділянка відноситься до земель комунальної власності Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області.
Тобто, суд зазначає, щона виконання рішення суду від 02.11.2021 року в адміністративній справі №120/2787/20-а Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області здійснено повторний розгляд клопотання позивача про надання дозволу на розробку технічної документації, про що листом від 17.06.2021 за №0-2-0.6-5789/2-21 належним чином повідомлено органи ДВС.
Частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до пункту 13 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 20.02.2020 року № 53, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Вінницької області.
Відповідно до пунктів "б", "в" статті 80 Земельного кодексу України, суб'єктами права власності на землю є: територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Згідно з частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Таким чином, надані до заяви докази підтверджують факт передачі земельної ділянки, відносно якої суб'єктом владних повноважень відмовлено у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою, із земель державної власності до земель комунальної власності. При цьому, функції Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, на даний час, не припиненні та не передані.
Суд зазначає, що у даному випадку одночасно із передачею даної земельної ділянки у комунальну власність, не відбулось передача адміністративної компетенції, а відтак Агрономічна сільська рада Вінницького району Вінницької області не є правонаступником Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, в зв'язку з чим, підстави для заміни сторони у виконавчому провадженні відсутні.
Керуючись ст.ст. 52, 229, 243, 379 КАС України,-
У задоволенні заяви, малолітньої ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка діє через законних представників (батька) ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження у справі №120/2787/20-а, відмовити.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя підпис Крапівницька Н. Л.
Згідно з оригіналом
Суддя:
Секретар: