Справа № 519/703/21 3/519/272/21
30.07.21 м. Южне
Суддя Южного міського суду Одеської області Лемець С.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України,
місце проживання: АДРЕСА_1 ,
місце реєстрації: АДРЕСА_2 ,
місце роботи, посада: ФОП
за ч.1 ст. 155-1 КУпАП
Встановив:
10.06.2021 головний державний ревізор-інспектор при проведенні фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 виявив порушення проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій; проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій та /або через програмний реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) (із зазначенням коду товарної підкатегорії, згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів), цін товарів (послуг) та обліку їх кількості, чим порушено п.1, п.11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», згідно з актом перевірки №11322/15/33/РРО/ НОМЕР_1 від 10.06.2021.
По факту виявлених порушень був складений протокол про адміністративне правопорушення №333/11/15-32-07-06 від 10.06.2021 у відношенні ОСОБА_1 про вчинення ним правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 155-1 КУпАП.
29.07.2021 до суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання про закриття провадження у справі про притягнення його до адміністративної відповідальності, оскільки його не запрошували до ГУ ДПС в Одеській області ні для підписання Акту (довідки), ні для складання протоколу у цій справі, у зв'язку з чим був позбавлений права надати будь-які пояснення. У самому протоколу не міститься суть адміністративного правопорушення, а посилання на п.11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до п. 12,13 Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення зазначено, що у разі неможливості складання протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення протокол складається в органі доходів і зборів. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі. У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у запрошенні час складається акт довільної форми, який засвідчує факт такої неявки. Акт підписується не менш як трьома посадовими особами контролюючого органу та реєструється у журналі реєстрації актів, що засвідчують факт неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (додаток 2).
Однак, відомості того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності була запрошена до органу для складання та підписання протоколу відповідним запрошенням, яке надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі, неявки особи та у разі чого складення акту, який засвідчує факт такої неявки, відсутні, оскільки такі дії не здійснювались взагалі.
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 просить справу закрити за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про дату і місце судового засідання.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП, вивчивши в порядку підготовки до розгляду справи, матеріали справи про адміністративне правопорушення, встановлено, що справа не може бути призначена до розгляду і підлягає поверненню на доопрацювання для усунення недоліків, виходячи з наступного.
Відповідно до положень ч. 3ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства зокрема є: законність; рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; забезпечення доведеності вини; змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Як передбачено ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
При підготовці матеріалів до судового розгляду суддею встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, а саме: в фабулі правопорушення взагалі не зазначена суть вчиненого правопорушення є посилання тільки на статтю Закону України №265/95 від 06.07.1995 та акт фактичної перевірки №11322/15/33/РРО/ НОМЕР_1 від 10.06.2021, що унеможливлює розгляд зазначеної справи про адміністративне правопорушення по суті; в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено дату та час вчинення адміністративного правопорушення.
Крім того, до протоколу про адміністративне правопорушення додано акт (довідку) фактичної перевірки від 10.06.2021, який неможливо прочитати, так як заповнений нерозбірливим почерком.
При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права й обов'язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
В порушення вимог ст. 256 КУпАП, Інструкції, при складанні протоколу, особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, не були роз'яснені її права і обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, та не зроблена відповідна відмітка у протоколі.
В порушення вимог ст. 256 КУпАП, Інструкції, протокол складений у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та не наданий її для підпису. Також при наявності свідків, протокол повинен бути підписаний і цими особами.
При цьому особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, була позбавлена права подати свої пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які повинні бути додані до протоколу.
Таким чином судом встановлено, що протокол складений всупереч вимогам п.п.4,6,8 розділу ІІ Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України №566 від 02.07.2016.
Враховуючи те, що матеріали справи не містять всіх необхідних відомостей, які необхідні для забезпечення правильного розгляду справи, суд, не має можливості в повному обсязі з'ясувати обставини правопорушення та забезпечити своєчасне виконання постанови, тому адміністративний матеріал слід направити на доопрацювання органу, який склав протокол про адміністративне правопорушення.
При цьому суд керується положеннями п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року зі змінами, внесеними Постановою Пленуму Верховного Суду України № 18 від 19.12.2008 року, де зазначено - визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.155-1 КУпАП необхідно направити на доопрацювання оскільки матеріали справи не відповідають ст.ст.256, 278 КУпАП, формі та вимогам діючого законодавства, при розгляді вищезазначеної справи ускладнює встановлення вини правопорушника.
На підставі викладеного, керуючись ст.278 КУпАП суддя
Постановив:
Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.155-1 КУпАП направити до Головного управління ДПС в Одеській області для доопрацювання та усунення недоліків.
Суддя Южного міського суду Сергій ЛЕМЕЦЬ