Справа № 509/3776/21
30 липня 2021 року Суддя Овідіопольського районного суду Одеської області Панасенко Євгеній Миколайович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), -
28.07.2021 року на адресу суду надійшов протокол серії ВАБ 575345 від 13.07.2021 року, в якому вказано що гр. ОСОБА_1 09.06.2021 року приблизно о 05:40 год в с.Лиманка, Одеської області, а саме по вул лабораторній висловлювався на адресу гр. ОСОБА_2 нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою без подальших дій відносно останнього, чим вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена відповідно до ст. 173 КУпАП.
Під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, що передбачено ст. 278 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення; посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається у протоколі.
Нормами ст.251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 КУпАП.
Відповідно до вимог ст.268 КУпАП при розгляді справ про адміністративне правопорушення за ст.173 КУпАП України присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності є обов'язковим.
Відповідно до ст.277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.173-2 КУпАП, розглядаються протягом доби.
Такий особливий порядок покладає на відповідні органи, які складають протокол про адміністративне правопорушення, обов'язок забезпечити правопорушнику доступ до правосуддя та можливість реалізувати своє право на захист, а тому, останній має бути не тільки доставлений до суду, а й повинно бути забезпечено його присутність у судовому засіданні під час розгляду справи щодо нього.
На обов'язковість явки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, до органу, який вирішує справу, у випадках, передбачених ч.2 ст.268 КУпАП, також звертає увагу Пленум ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ в постанові № 11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами, цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення».
Судом вжиті всі можливі заходи щодо забезпечення явки в судове засідання ОСОБА_1 , але вказана особа в суд не з'явилася, причини неявки не повідомив. Працівник поліції до судового засідання не з'явився, явку правопорушника в судове засідання не забезпечив, з чого вбачається формальне, недбале ставлення працівником поліції до своїх службових обов'язків.
У зв'язку з чим по вині працівників поліції порушуються строки розгляду адміністративної справи та створюються умови для уникнення відповідальності за вчинене правопорушення.
Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що дана категорія справ розглядається протягом доби з обов'язковою участю правопорушника, а правопорушника не було доставлено до суду в день надходження справи, тим самим не було забезпечено йому доступ до правосуддя та можливість реалізувати своє право на захист, у зв'язку з чим суд не має можливості розглянути даний адміністративний матеріал за відсутністю правопорушника та встановити наявність даної події або її відсутність, та складу адміністративного правопорушення, без відібрання у правопорушника пояснень, тому суд вважає за доцільне повернути зазначені матеріали з протоколом про адміністративне правопорушення від 13.07.2021 року до відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області для належного оформлення з метою повного та всебічного розгляду справи у суді.
Керуючись ст.ст. 256,278, 279, 280, 283,284 КУпАП, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ст. 173 КУпАП - повернути для належного оформлення до відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Є. М. Панасенко