Справа № 909/327/21
21.07.2021
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Скапровської І. М.
Секретар судового засідання Тузін Г. П.
За участю представника позивача Лабай А. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: ТОВ ФІРМА "ЮНІТЕК", вул. Зелена, 21, м. Жовква, Львівська область, 80300;
до відповідача: Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, буд. 21, м. Івано-Франківськ, 76004,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: ТОВ "ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ ІФ", вул. Теодора Цьоклера, 9А, м. Івано-Франківськ, 76014,
про визнання недійсним, незаконним рішення, дії з проведення аукціону
встановив, що ТОВ ФІРМА "ЮНІТЕК" звернулась до Господарського суду з позовом до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання недійсним рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 21.01.2021 № 67 в частині оголошення аукціону на продовження договору оренди нежитлових приміщень площею 86,25 кв. м, які перебувають в оренді на підставі договору оренди № ДО-3433 від 01.10.2010 та розташовані на першому поверсі в будинку за адресою: АДРЕСА_1 ; визнання незаконними дії Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради з проведення аукціону UA-PS-2021-02-03-000018-1 на продовження договору оренди нежитлових приміщень площею 86,25 кв. м, які перебувають в оренді на підставі договору оренди № ДО-3433 від 01.10.2010 та розташовані на першому поверсі в будинку за адресою: АДРЕСА_1 , та результатів цього аукціону.
В обґрунтування позову позивач вказав на те, що відповідач, прийнявши спірне рішення про оголошення аукціону на продовження договору оренди нерухомого майна за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 7, не врахував те, що до орендних правовідносин, які склались відносно нежитлових приміщень, що знаходяться за зазначеною адресою, не може застосовуватись Закон України "Про оренду державного та комунального майна" в частині продовження договору оренди за результатами аукціону, оскільки договір оренди за вказаним законом буде продовжуватись вперше, а, відповідно, застосуванню підлягають норми ч.2 ст. 18 Законом України "Про оренду державного та комунального майна" № 157-ІХ, що передбачають продовження договорів оренди без проведення аукціону.
В підтвердження викладеного надав суду копії наступних документів: угоди № 5 від 01.10.2010 про внесення змін до "Договору оренди нерухомого майна" від 11.06.2007; заяви ТОВ Фірми "Юнітек" № 161 від 30.12.2020, щодо продовження договору оренди та прийняття невід'ємних покращень; оголошення про проведення аукціону на продовження договору оренди нерухомого майна за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 7, за результатами якого договір оренди може бути продовжений з існуючим орендарем або укладений з новим орендарем від 02.02.2021; протоколу електронного аукціону № UA-PS-2021-02-03-000018-1 від 11.03.2021, заяви ТОВ Фірми "Юнітек", щодо використання переважного права чинним орендарем під час проведення аукціону на продовження договору оренди (форма № 1); рішення Івано-Франківської міської ради № 67 від 21.01.2021 про використання об'єктів комунальної власності Івано-Франківської міської територіальної громади; листа № 191/34.2-02/18в від 19.03.2021 Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради; угоди № УО -3433-4 від 10.05.2018 про внесення змін до "Договору оренди нежитлових приміщень № ДО-3433 від 01.10.2010; угоди № УО-3433-5 від 01.04.2021 про продовження терміну дії "Договору оренди № 3433 нерухомого майна, що належить до комунальної власності" від 01.10.2010.
Відповідач щодо позову заперечив та вказав на те, що позивач не відноситься до жодної категорії осіб, обумовлених Законом України "Про оренду державного та комунального майна", яким надається право продовжувати договір оренди без проведення аукціону.
В підтвердження надав суду копії наступних документів: рішення Івано-Франківської міської ради № 67 від 21.01.2021 про використання об'єктів комунальної власності Івано-Франківської міської територіальної громади; рішення Івано-Франківської міської ради № 575 від 15.04.2021 про використання об'єктів комунальної власності Івано-Франківської міської територіальної громади; довіреності № 5/01-20/14в від 04.01.2021; витягу з ЄДРЮОФОПГФ щодо виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
17.05.2021, представник позивача направив суду клопотання про залучення ТОВ "ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ ІФ" до участі у справі №909/327/21 у процесуальному статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
За наслідками розгляду вищевказаного клопотання, суд залучив до участі у справі №909/327/21 третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ТОВ "ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ ІФ" (ухвала суду від 19.05.2021).
До початку розгляду справи по суті, позивач подав суду заяву про залишення позовної вимоги про зобов'язання Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради укласти договір про продовження договору оренди № ДО-3433 від 01.10.2010 у редакції, наданій ТОВ ФІРМА "ЮНІТЕК" без розгляду.
Судом винесено ухвалу про задоволення вищевказаної заяви, позов в частині залишення позовної вимоги про зобов'язання Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради укласти договір про продовження договору оренди № ДО-3433 від 01.10.2010 у редакції, наданій ТОВ ФІРМА "ЮНІТЕК" - залишено без розгляду (ухвала від 21.07.2021).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд вважає, що в позові слід відмовити.
При цьому суд врахував наступне.
Предметом позову є визнання недійсним і незаконним рішення, дій відповідача в частині оголошення та проведення аукціону на продовження договору оренди нежитлових приміщень.
В силу прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про оренду державного та комунального майна" № 157 -ІХ від 03.10.2019 (далі Закону), до спірних правовідносин слід застосовувати саме норми вищевказаного Закону, який регулює порядок продовження договорів оренди комунального та державного майна .
Так, згідно ст. 18 Закону, продовження договору оренди здійснюється за результатами проведення аукціону, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Частиною другою передбачено, що без проведення аукціону можуть бути продовжені договори, які:
укладені та продовжуються вперше, за умови, якщо строк оренди за такими договорами становить п'ять років або менше; укладені без проведення аукціону з установами, організаціями, передбаченими частиною першою статті 15 цього Закону; укладені без проведення аукціону з підприємствами, установами, організаціями, передбаченими частиною другою статті 15 цього Закону відповідно до вимог статті 15 цього Закону, крім випадків, передбачених абзацами одинадцятим та дванадцятим частини другої статті 15 цього Закону; укладені з підприємствами, установами, організаціями, що надають соціально важливі послуги населенню, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, додатковий перелік яких може бути визначений представницькими органами місцевого самоврядування згідно із законодавством.
Статтею 15 Закону встановлено, що право на отримання в оренду державного та комунального майна без проведення аукціону мають: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, інші установи і організації, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів; релігійні організації для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній; Пенсійний фонд України та його органи; дипломатичні представництва, консульські установи іноземних держав, представництва міжнародних міжурядових організацій в Україні для виконання функцій дипломатичного представництва, консульських і статутних функцій міжнародних міжурядових організацій.
Право на отримання в оренду державного та комунального майна, що не міститься в Переліку першого типу, без проведення аукціону також мають: музеї; державні та комунальні підприємства, установи, організації у сфері культури і мистецтв чи громадські організації у сфері культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки або їх члени під творчі майстерні); заклади освіти всіх форм власності, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності; громадські організації ветеранів для розміщення реабілітаційних установ для ветеранів; реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю для розміщення таких реабілітаційних установ; державні та комунальні спеціалізовані підприємства, установи та заклади соціального обслуговування, що надають соціальні послуги відповідно до Закону України "Про соціальні послуги"; державні видавництва і підприємства книгорозповсюдження; вітчизняні видавництва та підприємства книгорозповсюдження, що забезпечують підготовку, випуск та (чи) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою (за винятком видань рекламного та еротичного характеру); народні депутати України і депутати місцевих рад для розміщення громадської приймальні; потенційні орендарі для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує п'яти календарних днів протягом шести місяців, а також щодо майна, яке передається суб'єктам виборчого процесу з метою проведення публічних заходів (зборів, дебатів, дискусій) під час та на період виборчої кампанії; потенційні орендарі для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує 30 календарних днів протягом одного року щодо кожного орендаря, якщо балансоутримувачем є державне або комунальне підприємство, установа, організація, що здійснює діяльність з організації конгресів і торговельних виставок; державні та комунальні спортивні клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, школи вищої спортивної майстерності, центри олімпійської підготовки, центри студентського спорту закладів вищої освіти, фізкультурно-оздоровчі заклади, центри фізичного здоров'я населення, центри фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, а також бази олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки; громадські об'єднання фізкультурно-спортивної спрямованості, що є неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, утворені ними спортивні клуби (крім спортивних клубів, що займаються професійним спортом), дитячо-юнацькі спортивні школи, школи вищої спортивної майстерності, центри олімпійської підготовки, центри студентського спорту закладів вищої освіти, центри фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, що є неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, - виключно для проведення спортивних заходів або надання фізкультурно-спортивних послуг.
З матеріалів справи, зокрема з угоди № 5 від 01.10.2010 про внесення змін до "Договору оренди нерухомого майна" від 11.06.2007 вбачається, що орендні правовідносини між сторонами у справі, стосовно предмету оренди, який знаходиться в АДРЕСА_1 , тривають з 2007 року. Так, угодою від 01.10.2010 було внесено зміни до "Договору оренди нерухомого майна" від 11.06.2007 і продовжено до 11.06.2012, угодою від 19.06.2012 договір продовжено до 31.05.2015, угодою від 14.07.2015 - продовжено до 31.05.2018, угодою від 10.05.2018 даний договір продовжено до 31.03.2021.
Отже, станом на 2021, договір оренди неодноразово продовжувався.
Враховуючи викладене та те, що позивач не належить до категорії осіб, договори оренди з якими можуть бути, в силу вимог Закону № 157-ІХ, продовжені без аукціону, позов є безпідставними.
Посилання позивача на те, що договір оренди приміщення, яке знаходиться за адресою вул. Незалежності 7 в м. Івано-Франківську, продовжується вперше за нормами Закону № 157 -ІХ, а, відповідно, до нього підлягають застосуванню положення ч.2 ст.18 Закону (укладення без аукціону), судом не приймаються, оскільки законодавець не обумовив, що при обрахунку кількості угод про продовження строку оренди необхідно виходити з часу прийняття зазначеної норми.
Тобто, з прийняттям нової редакції ст. 18 Закону обрахунок угод про продовження строку оренди не починається заново (спочатку).
Згідно ст.ст.74, 77 Господарсько процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 129 Господарсько процесуального кодексу України, судові витрати слід залишити за позивачем.
За наведених обставин, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 86, 129, 236-238, 240 -241 Господарсько процесуального кодексу України, суд
в позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Апеляційну скаргу може бути подано до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 30.07.2021.
Суддя І.М. Скапровська