Справа № 520/7624/18
Провадження № 1-кс/947/10379/21
28.07.2021 року
Слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі клопотання прокурора відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні за №12014160020000076 від 24.02.2014 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 364, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України
Як вбачається з клопотання, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 приблизно у 2011 році за попередньою змовою з іншими особами, досудове розслідування стосовно яких проводиться у іншому кримінальному провадженні, створив на території держави Україна злочинну організацію з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, приймав у ній участь та керував нею, а також організовував вчинення її членами тяжких та особливо тяжких злочинів за наступних обставин.
Мета злочинної організації ОСОБА_4 полягала в отриманні незаконного збагачення за рахунок коштів, не сплачених до державного бюджету у вигляді податків, обов'язкових зборів та платежів, які мали б бути сплачені у випадку випуску у вільний обіг на митній території України імпортованих нафтопродуктів.
Взявши на себе функцію загального керівництва злочинною організацією, в якості співорганізатора ОСОБА_4 залучив ОСОБА_5 . За замислом ОСОБА_4 , осередки зазначеної злочинної організації повинні були діяти у різних регіонах держави, виконуючи відведені їм функції щодо ввезення на митну територію України від імені створених його злочинним угрупуванням офшорних компаній та фіктивних підприємств нафтопродуктів під виглядом їх транзиту з подальшим розміщенням зазначених нафтопродуктів на митних складах, розташованих у різних областях України, реалізацією вказаних не розмитнених нафтопродуктів із цих митних складів вітчизняним оптовим покупцям без сплати до державного бюджету відповідних податків, зборів і платежів та оформлення при цьому фіктивних документів щодо вивозу нафтопродуктів за межі митної території України.
Маючи значний фінансовий капітал, отриманий від незаконної діяльності вказаних суб'єктів господарської діяльності, та вплив на державні органи влади, а саме ІНФОРМАЦІЯ_1 та інші служби, ОСОБА_4 у 2011 році приступив до виконання задуманого плану вчинення злочинних дій.
Для успішної реалізації злочинного умислу ОСОБА_4 та інші члени злочинної організації вступили у попередню змову з невстановленими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 , які, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, діючи в інтересах злочинної організації, навмисно створили її членам умови для ввезення та незаконного розповсюдження нафтопродуктів без сплати податків, обов'язкових зборів та платежів.
Для реалізації розробленого плану злочинної діяльності ОСОБА_4 організував створення та придбання ряду суб'єктів господарської діяльності, як вітчизняних, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ПП « ОСОБА_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », а також інші невстановлені суб'єкти підприємницької діяльності, так і підприємств - нерезидентів, в тому числі й офшорних - « ІНФОРМАЦІЯ_7 », « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (Республіка Кіпр), « ІНФОРМАЦІЯ_9 », « ІНФОРМАЦІЯ_10 », « ІНФОРМАЦІЯ_11 », « ІНФОРМАЦІЯ_12 », « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (Британські Віргінські Острови), « ІНФОРМАЦІЯ_14 », « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (Республіка Панама), « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (Беліз) та інші не встановлені.
Для надання злочинній діяльності легального вигляду та створення позитивного іміджу в суспільстві, ОСОБА_4 вирішив об'єднати фіктивні підприємства єдиними брендами - групами компаній, спочатку - у 2011 році, « ІНФОРМАЦІЯ_5 », а пізніше, у лютому 2013 року - « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (« ІНФОРМАЦІЯ_18 »). З цією метою зареєстровані відповідні однойменні материнські підприємства у формі товариств з обмеженою відповідальністю.
З використанням останніх, а також фіктивних суб'єктів господарської діяльності - резидентів та підконтрольних офшорних компаній - нерезидентів, на територію України ввозились нафтопродукти в митному режимі транзит та в подальшому на підставі підроблених документів нібито вивозились за межі митної території України на адресу вищевказаних підконтрольних офшорних компаній.
Крім того, за вказівкою ОСОБА_4 у період з січня 2012 року по лютий 2014 року члени злочинної групи підшукали та взяли в оренду від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ПП « ОСОБА_6 » бази зберігання нафтопродуктів, якими вони фактично керували, та які вони використовували для незаконної реалізації нафтопродуктів.
Також членами злочинної організації у 2013 році придбано
ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » з метою прикриття фіктивної переробки і реекспорту нафтопродуктів за контрактами з компаніями-нерезидентами, які в дійсності реалізовувались на території України без сплати обов'язкових податків, зборів та платежів.
Водночас, з метою документального забезпечення фіктивного вивезення нафтопродуктів за межі митної території України, 22.11.2011 ОСОБА_4 для забезпечення реалізації злочинної схеми з ухилення від сплати податків придбаноТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 ».
У період з початку 2012 року по лютий 2014 року ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 та іншими співучасниками, організували придбання нафтопродуктів на світовому ринку від імені офшорних компаній « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (Британські Віргінські Острови), « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (Панама), « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (Британські Віргінські Острови) у підприємств виробників та постачальників з різних країн світу, а також їх ввезення на територію України автомобільним, залізничним та морським транспортом від імені фіктивних підприємств ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ПП « ОСОБА_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в режимі митний склад паливно-мастильних матеріалів (бензин автомобільний АИ-92, RON 95, паливо дизельне тощо).
При цьому, ОСОБА_4 та інші співучасники, з метою прикриття своєї протиправної діяльності щодо реалізації нерозмитнених нафтопродуктів, організували виготовлення невстановленими особами завідомо підроблених первинних бухгалтерських та фінансово-господарських документів, а саме: договорів, угод, контрактів, додаткових угод, актів прийому-передачі, актів виконаних робіт, податкових накладних, товарно-транспортних накладних тощо, до яких внесено завідомо неправдиві відомості про те, що
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » здійснювало поставки нафтопродуктів на адресу підприємств - нафтотрейдерів, хоча в дійсності дане підприємство не ввозило, не оформляло та не володіло жодними паливно-мастильними матеріалами та було створено виключно з метою прикриття незаконної діяльності.
Також з цією ж метою ОСОБА_4 та інші співучасники організували виготовлення товарно-транспортних накладних, до яких внесені завідомо неправдиві відомості про переміщення нафтопродуктів, які знаходяться в митному режимі митний склад, з територій нафтобаз ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ПП « ОСОБА_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за межі території України в митному режимі реекспорт через порт Рені, хоча згідно інформації ДП « ІНФОРМАЦІЯ_22 » ці нафтопродукти перевезені по території України та розміщені на нафтобазах підприємств - нафтотрейдерів, які їх придбали у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » без розмитнення та сплати належних податків, зборів та платежів.
В результаті вказаних злочинних дій членами злочинної організації, створеної ОСОБА_4 , за період з 07.12.2012 по 28.02.2014 спричинено державі України збитки у виді не сплати митних платежів на суму 2 620 276 531,15 грн.
Також встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_23 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12013220540000400 щодо діяльності злочинної організації, членом якої є ОСОБА_4 .
Докази щодо створення (придбання) підприємств-нерезидентів, бенефіціарним власником яких є ОСОБА_4 та пов'язані із ним особи, а також інші докази незаконної діяльності злочинної організації, мають важливе доказове значення у розслідуванні кримінального провадження № 12014160020000076.
Прокурором відділу обласної прокуратури 31.03.2021 за № 09/2/1-7127-14 спрямовано запит в порядку ст. 93 КПК України до Національного антикорупційного бюро України про надання копій банківських справ та інших документів щодо відкриття рахунків у ІНФОРМАЦІЯ_24 (Латвія) підприємствами-нерезидентами, бенефіціарним власником яких є ОСОБА_4 , які наявні в матеріалах кримінального провадження № 12013220540000400.
Листом детектива НАБУ ОСОБА_8 від 12.04.2021 відмовлено у надані запитуваних документів у зв'язку з тим, що вказані дані містять інформацію, що охороняється законом, доступ до якої здійснюється у передбаченому законодавством порядку.
Таким чином, під час досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу та можливості вилучення в ІНФОРМАЦІЯ_25 копій банківських справ щодо відкриття рахунків у ІНФОРМАЦІЯ_26 (Латвія) та в інших банківських установах (заяви, додатки до заяв, відомості про бенефіціара тощо) підприємствами-нерезидентами « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (Республіка Кіпр), « ІНФОРМАЦІЯ_9 », (Британські Віргінські Острови), « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (Республіка Панама), « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (Британські Віргінські Острови), « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (Республіка Панама), « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (Беліз), « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (Британські Віргінські Острови), « ІНФОРМАЦІЯ_11 », « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ( Кіпр), ІНФОРМАЦІЯ_12 (Британські Віргінські Острови) та інших документів щодо діяльності вказаних підприємств та пов'язаних з ними осіб, які містяться в кримінальному провадженні № 12013220540000400.
Вказане кримінальне провадження перебуває у ІНФОРМАЦІЯ_25 ( АДРЕСА_1 ).
До суду надійшла заява про розгляд клопотання у відсутність прокурора.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Згідно ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно приписів ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Частиною 6 ст. 163 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Дослідивши матеріали, долучені до клопотання, слідчий суддя приходить до переконання, що прокурором в клопотанні доведено наявність обґрунтованої підозри щодо можливого вчинення кримінального правопорушення, що може бути підставою для застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до речей та документів.
Слідчий суддя враховує, що відомості, які містяться в зазначених у клопотанні речах та документах як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та підтверджують скоєння кримінального правопорушення.
Відтак, слідчий суддя приходить до переконання, що завдання, для виконання якого сторона обвинувачення звертається з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, може бути досягнуто в результаті застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження.
З урахуванням викладеного, враховуючи, що інформація, яка міститься у володінні ІНФОРМАЦІЯ_27 в інший спосіб отримана бути не може, разом з тим, така інформація є необхідною для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в кримінальному провадженні, зокрема для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та підтверджують скоєння кримінального правопорушення, в цілях також забезпечення повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування, слідчий суддя приходить до переконання про можливість задоволення клопотання.
З метою запобігання зміні або пошкодження речей та документів, вказане клопотання слід розглянути без виклику особи, у володінні якої вона знаходиться.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 93, 132, 160, 163, 309 КПК України, слідчий суддя
Клопотання прокурора відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні за №12014160020000076 від 24.02.2014 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 364, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України - задовольнити.
Зобов'язати уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_27 надати слідчому ОСОБА_9 , прокурорам відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_10 , ОСОБА_3 , прокурору Чорноморської окружної прокуратури ОСОБА_11 або за дорученням співробітникам оперативного підрозділу Національної поліції України тимчасовий доступ до речей і документів, а саме до матеріалів кримінального провадження № 12013220540000400, зокрема банківських справ щодо відкриття рахунків у ІНФОРМАЦІЯ_26 (Латвія) та в інших банківських установах (заяви, додатки до заяв, відомості про бенефіціара тощо) підприємствами-нерезидентами « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (Республіка Кіпр), « ІНФОРМАЦІЯ_9 », (Британські Віргінські Острови), « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (Республіка Панама), « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (Британські Віргінські Острови), « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (Республіка Панама), « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (Беліз), « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (Британські Віргінські Острови), « ІНФОРМАЦІЯ_11 », « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (Кіпр), ІНФОРМАЦІЯ_12 ( ІНФОРМАЦІЯ_28 ) та інших документів щодо діяльності вказаних підприємств та пов'язаних з ними осіб з можливістю вилучити копії вищевказаних документів у ІНФОРМАЦІЯ_25 за адресою: АДРЕСА_1 .
Строк дії ухвали встановити два місяця з дня її постановлення.
Попередити посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_27 , що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили після її постановлення.
Слідчий суддя ОСОБА_1