22 липня 2021 року м. Дніпросправа № 280/1634/21
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),
суддів: Білак С.В., Шальєвої В.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20.04.2021 ( суддя першої інстанції Сіпака А.В.) в адміністративній справі №280/1634/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Запорізькій області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з вимогами визнати протиправною бездіяльність ГУ ДФС у Запорізькій області , яка полягає у не включенні до складу довідки від 01.09.2020 №126 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 надбавки за особливості проходження служби у розміри 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років і премії у розмірі 52 відсотки посадового окладу для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»; зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), у тому числі надбавки за особливості проходження служби у розміри 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням і надбавки за вислугу років, та премії у розмірі 52 відсотки посадового окладу для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
Вимоги обґрунтовані тим, що на підставі Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеного без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.11.2019 (адміністративне провадження № К/9901/10882/19), яким були визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою №45, та на підставі рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.12.2019 по зразковій справі № 160/8324/19, залишеного без змін постановою Великої палати Верховного Суду від 24.06.2020, позивач 23.04.2020 звернувся до відповідача із заявою з проханням скласти та направити до ГУ ПФ України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, для проведення перерахунку пенсії. У відповідь ГУ ДФС у Запорізькій області повідомило позивача про те, що для направлення до ГУ ПФУ в Запорізькій області такої довідки відсутні підстави. З огляду на такі протиправні дії відповідача позивач звернувся до суду за захистом своїх прав і законних інтересів. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 03.08.2020 по адміністративній справі №280/3987/20 зобов'язав ГУ ДФС у Запорізькій області підготувати та надати до ГУ ПФУ в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії. Листом повідомлено про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.08.2020 по адміністративній справі № 280/3987/20, а саме про надання нової довідки від 01.09.2020 №126 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача станом на 05.03.2019. Позивач не згоден із зазначеними складовими довідки від 01.09.2020 №126, а саме надбавки за особливості проходження служби у розмірі - 0% та премії у розмірі - 10%. Просить суд задовольнити позов.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2021 року у задоволені позову відмовлено.
З апеляційною скаргою звернувся позивач, в якій посилаючись на обставини викладені в обґрунтування позову просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення яким задовольнити позов в повному обсязі.
Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Переглядаючи справу за наявними у ній доказами, перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів зазначає про таке.
Під час апеляційного перегляду справи встановлено, ОСОБА_1 відповідно до посвідчення № НОМЕР_1 від 26.06.2013 є пенсіонером податкової міліції України за вислугу років з 07.05.2013.
28.01.2021 позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача з проханням надати нормативно-правове обґрунтування розміру надбавки за особливості проходження служби - 0% та розміру премії - 10%, зазначених у довідці від 01.09.2020 №126.
Вважаючи дії відповідача протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відмовляючи у задоволені позову, суд першої інстанції зазначив, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ. Крім того, премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі для грошового забезпечення військовослужбовців за відповідною посадою. При цьому розмір такої премії для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від якості та особливостей проходження ним військової служби. Згідно з абз. 1 п.5 Порядку №45, передбачено, що під час перерахунку пенсій використовується такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років на момент виникнення права (а це саме на 05.03.2019 року) на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим званням. А тому, так як позивач вийшов на пенсію у травні 2013 року, як слідство, не отримував жодного грошового забезпечення 05.03.2019року, тому керуючись вищевказаною нормою довідка видано за аналогічною посадою станом на 05.03.2019 року з цифрами, що отримали посадові особи за аналогічною посадою та званням, а саме тому в довідку включена премія у розмірі 10 %.
При цьому суд зазначив, що вказані в довідці від 126 від 01.09.2020 року розміри надбавки за особливості проходження служби та премії зазначені в межах, встановлених Постановою № 704.
Колегією суддів встановлено, що предметом цього спору є наявність/відсутність підстав для включення позивачу до нової довідки про розмір грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%).
З матеріалів справи встановлено, Довідка №126 від 01.09.2020 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, відповідно до якого зазначено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 7890,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (35 відсотків) 3230,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 відсотків) - 1183,50 грн., надбавка за особливості проходження служби - 0,00 грн., премія (10 відсотків) - 789,00 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 0,00 грн., допомога для оздоровлення - 0, 00 грн., індексація - 71,08 грн., усього 14504,08 грн.
Позивач з вказаною довідкою не погодився та зазначив, що спір по суті не вирішено, оскільки вказана довідка не містить всіх складових додаткових видів грошового забезпечення, які отримував позивач на час виходу на пенсію та встановлено занижений розмір премії, зокрема не погоджується із визначеними розмірами надбавки за особливості проходження служби - 0 % та премією 10 %.
Вказує, що згідно Грошового атестату №11 від 07.05.2013 року ОСОБА_1 , майор податкової міліції, заступник начальника управління - начальник відділу протидії злочинам у базових галузях економіки управління організації викриття податкових злочинів УПМ ДПС у Запорізькій області мав: посадовий оклад 2002,00 грн., оклад за військовим або спеціальним званням 125,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років у розмірі 25%, надбавку згідно п.2.1 «в» (50%) у розмірі 1329,38 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% у розмірі 300,30 грн., місячна премія, нараховану та виплачену в квітні 2013р. за квітень 2013р. у розмірі 2002,00 грн.
Вирішуючи справу по суті спірних правовідносин, колегія суддів зазначає про наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України, передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон№ 2262-ХІІ).
Відповідно до норм ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, зі змінами, внесеними Законами України від 16.12.2004 № 2255-IV, від 03.04.2007 № 857-V, від 25.06.2009 № 1567-VI, яка діяла до 28.12.2015), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
За змістом ч. 2 ст. 51 Закону № 2262, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (надалі по тексту також - Закон № 580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.
23 грудня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до норм ч. 1 ст. 94 Закону № 580-VIII, поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Кабінет Міністрів України постановою № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі по тексту також - Постанова № 988), встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Таким чином, у зв'язку зі змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи положення частини другої статті 51 Закону № 2262, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Пунктом 1 Порядку № 45, передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема, щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Варто зазначити, що виплата позивачу надбавки за особливо важливі завдання під час проходження служби в органах внутрішніх справ здійснювалась на підставі чинної на час його звільнення зі служби постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». При цьому, порядок та умови виплати такої надбавки визначались залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань.
Разом з цим, колегія суддів зазначає, що надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії у 2016 році, вже не була встановлена законодавством та не виплачувалась, з огляду на що, дана складова не може бути зазначена у новій довідці про розмір грошового забезпечення, адже постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 не передбачена.
Колегія суддів також враховує позицію Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а, в якій суд дійшов висновку, що такий вид грошового забезпечення, як надбавка за виконання особливо важливих завдань, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 не передбачена, а тому, відповідач правомірно не включив зазначену надбавку до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Також, у постановах від 09.08.2019 (справа № 202/7622/17), від 15.08.2019 (справа № 821/256/17), від 20.05.2020 року (справа № 524/2735/17) Верховний Суд на підставі аналізу норм статті 63 Закону № 2262-XII та інших зазначених вище нормативно-правових актів, дійшов наступних правових висновків: «у довідку для перерахунку пенсії на підставі постанови № 988 включаються надбавки та премії, які фактично виплачувалися поліцейським за відповідними посадами у місяці, з якого відбувається перерахунок пенсії»; «оскільки надбавки за виконання особливо важливих завдань та оперативно-розшукову діяльність, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, тому ці надбавки правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення».
Колегія суддів також враховує правову позицію, висловлену у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23 жовтня 2020 року у справі № 306/755/17, від 30 листопада 2020 року у справі № 1240/2764/18.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Крім того, ч. 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 1 ст. 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII Закон № 2262-ХІІ).
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Враховуючи наведене, колегія суддів зазначає, що до грошового забезпечення , з якого обчислюється пенсія, не входить отримана премія, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова грошова винагорода одноразова грошова допомога при звільненні, виплата яких здійснювалася не щомісячно, адже вказані виплати не входить до встановленого ч. 3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що грошова премія є заохочувальною складовою, яка не має постійного характеру і таким чином не є складовою грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17, в якій здійснено відступ від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові цього суду від 10.03.2015 (№ 21-70а15).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Також, колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта постанови Третього апеляційного адміністративного суду , оскільки, дані судові рішення, відповідно до статті 7 КАС України, не є джерелом права, що застосовуються судом при вирішенні справ та, виходячи з норм частини 5 статті 242 КАС України, їх висновки не є обов'язковими для врахування.
В той же час, колегія суддів зазначає, що відповідно до вимог ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 цього Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, який відповідачем в даному випадку виконаний.
Отже, апелянтом не наведено жодних обґрунтованих доводів та не надано належних та допустимих доказів протиправної бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
З огляду на встановлені обставини справи норми чинного законодавства у їх сукупності та взаємозв'язку, колегія суддів доходить висновку про обґрунтованість висновків суду першої інстанції та відсутність правових підстав для задоволення позову.
З огляду на викладене, колегія суддів не знаходить підстав для скасування судового рішення з мотивів наведених в апеляційній скарзі.
Доводи апеляційної скарги висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що окружним адміністративним судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини чи порушено норми процесуального закону, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Оскільки предметом позову в цій справі є дії (рішення) суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, тобто ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20.04.2021 в адміністративній справі №280/1634/21 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає.
Повне судове рішення складено 26 липня 2021 року.
Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко
суддя С.В. Білак
суддя В.А. Шальєва