ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
28 липня 2021 року м. Київ № 640/20307/21
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову до подання позову ОСОБА_1 до Фонду Державного майна України про визнання незаконним наказу та скасування проведення конкурсного відбору на заміщення вакантної результатів,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із заявою про забезпечення позову до подання позовної заяви, у якій просить:
- заборонити Фонду Державного майна України та його посадовим особам видавати наказ про призначення керівника Державного підприємства «Грозинське» (ЄДРПОУ 00724809) та укладати контракт (трудовий договір) з керівником Державного підприємства «Грозинське» (ЄДРПОУ 00724809) за результатами конкурсного відбору на заміщення директора Державного підприємства «Грозинське» (ЄДРПОУ 00724809) - до вирішення справи по суті;
- заборонити державним реєстраторам, державним та/або приватним нотаріусам, а також особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження щодо внесення відомостей та/або змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, проводити реєстраційні дії, пов'язані з внесенням змін щодо особи керівника Державного підприємства «Грозинське» (ЄДРПОУ 00724809), окрім проведення скасування реєстраційних дій та/або внесення судового рішення (що потребує зміни атрибутів), та/або реєстраційні дії щодо зміни щодо особи керівника, що здійснюються на підставі рішення суду - до вирішення справи по суті;
- зупинити проведення Фондом Державного майна України конкурсного відбору на заміщення вакантної посади директора Державного підприємства «Грозинське» (ЄДРПОУ 00724809), який відбудеться 21 липня 2021 року за адресою: 01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, буд. 18/9, каб. 303, згідно оголошення розміщеному на офіційному сайті, та заборонити призначати нового керівника ДП «Грозинське» за результатами зазначеного конкурсного відбору - до вирішення справи по суті;
- заборонити Фонду Державного майна України оприлюднювати та проводити на підставі будь-якого іншого наказу про проведення конкурсного відбору претендентів на заміщення вакантної посади директора Державного підприємства «Грозинське» (ЄДРПОУ 00724809) - конкурсний відбір на заміщення вакантної посади директора Державного підприємства «Грозинське» (ЄДРПОУ 00724809), місцезнаходження: 11542, Житомирська обл., Коростенський р-н, село Грозине) - до вирішення справи по суті.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю. (ч. 2 ст. 150 КАС України)
Так, приписами п. 1 ч. 1 ст. 153 КАС України визначено, що заява про забезпечення позову подається до подання позовної заяви - до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
Обґрунтовуючи заяву про забезпечення позову, ОСОБА_1 зазначає наступне.
Заявник повідомляє, що він є претендентом на заміщення вакантної посади директора Державного підприємства «Грозинське» (ЄДРПОУ 00724809, місцезнаходження: 11542, Житомирська обл., Коростенський р-н, село Грозине), оголошення про проведення конкурсного відбору на яку розміщене на офіційному сайті Фонду державного майна України (http://www.spfu.gov.ua/userfiles/files/Grozinzke.pdf).
Постійна конкурсна комісія Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки розробила та затвердила вимоги до претендентів на заміщення вакантної посади директора ДП «Грозинське».
Конкурсний відбір призначено на 21 липня 2021 року за адресою: 01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, буд. 18/9, каб. 303.
Також, на офіційному сайті Фонду державного майна України розміщений наказ Фонду Державного майна України «Про затвердження складу Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки» від 21.05.2020 № 861, яким затверджено склад Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення керівників суб'єктів господарювання державного сектору.
При цьому, заявник вказує на те, що йому стало відомо, що наказом Фонду Державного майна України «Про затвердження складу Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання економіки» від 14.08.2020 № 1355 - визнано таким, що втратив чинність наказ ФДМУ від 21.05.2020 № 861 «Про затвердження складу Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки» та затверджено інший склад комісії.
Відповідно до наказу Фонду Державного майна України «Про затвердження складу Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки» від 19.08.2020 № 1404 - визнано таким, що втратив чинність наказ ФДМУ від 14.08.2020 № 1355 «Про затвердження складу Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки» та затверджено інший склад комісії.
Однак, за повідомленням заявника, станом на дату подання заяви про забезпечення позову, офіційна інформація про затвердження складу Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведені керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки на офіційному сайті Фонду державного майна України, яка уповноважена розробити та затвердити вимоги до претендентів на заміщення вакантної посади директора ДП «Грозинське» - відсутня.
Отже, заявник переконаний, що всупереч чинному законодавству, Фонд державного майна України не утворив Комісію для конкурсного відбору, а склад Постійної конкурсної комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки № 861 від 21.05.2020, який розміщений на офіційному сайті Фонду Державного майна України - визнано таким, що втратив чинність.
Така комісія не є постійно діючою, а тому, при оголошенні проведення конкурсу має створюватися саме нова комісія, з огляду на що, заявник вважає, що, фактично, Фонд Державного майна України порушив порядок підготовки до конкурсного відбору.
Як наслідок, у заявника виникають сумніви з приводу легітимності прийняття рішень комісією та чи мала вона повноваження на прийняття таких рішень взагалі, так як: 1) інформація про її утворення взагалі відсутня (згідно п. 12 Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 № 777 (із змінами), обов'язковою умовою проведення конкурсного відбору є його відкритість); 2) процедура підготовки до проведення конкурсного відбору була порушена, вимоги до претендентів та конкурсної пропозиції затверджувалися складом нелегітимної конкурсної комісії.
Тож, за доводами заяви про забезпечення позову, вказані факти свідчать про намір маніпулювати результатами проведення конкурсу. Також, у зв'язку з оскарженням оголошення про проведення конкурсного відбору розміщеного на офіційному сайті Фонду державного майна України на заміщення вакантної посади директора Державного підприємства «Грозинське» (ЄДРПОУ 00724809), місцезнаходження: 11542, Житомирська обл., Коростенський р-н, село Грозине), всі подальші спроби Фонду Державного майна України оприлюднити та провести на підставі будь-якого іншого наказу про проведення конкурсного відбору претендентів на заміщення вакантної посади директора ДП «Грозинське» можуть в подальшому істотно ускладнити ефективному захисту прав та інтересів заявника.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне звернути увагу на таке.
Насамперед, забезпечення позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа (або буде подана у порядку, встановлено КАС України), до прийняття у справі судового рішення по суті заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
У вирішенні питання про вжиття заходів забезпечення позову, суд повинен здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності їх вжиття з урахуванням: розумності, обґрунтованості та адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також, інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом забезпечення позову та його предметом; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду у разі невжиття заходів забезпечення позову; запобігання порушенню охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками судового процесу, у разі вжиття заходів забезпечення позову.
Слід вказати, що за своєю суттю інститут забезпечення в адміністративному судочинстві є інститутом попереднього судового захисту.
При цьому, метою його запровадження, передусім є гарантування виконання рішення суду у випадку задоволення позову за існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі. Доведення наявності зазначених підстав або принаймні однієї з них, з точки зору процесуального закону, є необхідною передумовою для вжиття судом заходів до забезпечення позову у разі їх вжиття за клопотанням позивача.
Отже, вирішуючи питання про вжиття заходів забезпечення позову, суд має пересвідчитись, що надані докази та доводи позивача на даному етапі переконливо свідчать про наявність підстав для забезпечення позову.
Важливо наголосити, що застосовуючи у даній справі заходи забезпечення позову, важливо запобігти настанню ще більших негативних для позивача наслідків та збереження існуючого становища до розгляду справи по суті, водночас, не порушуючи при цьому, прав та охоронюваних законом інтересів відповідача або будь-яких осіб.
Конкурсний відбір претендентів на заміщення вакантної посади директора Державного підприємства «Грозинське» (ЄДРПОУ 00724809) проводиться відповідно до Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 № 777 «Про проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки» (із змінами).
Відповідно до положень п. 1 Порядку, цей Порядок визначає процедуру конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки у разі прийняття міністерством, Фондом державного майна, іншим органом, що здійснює управління об'єктами державної власності, державним господарським об'єднанням, державною холдинговою компанією, іншою державною господарською організацією рішення про необхідність проведення такого відбору, а також процедуру конкурсного відбору керівника підприємства, що має стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу якого перевищує 200 млн. гривень, та керівника особливо важливого для економіки підприємства (підприємства, вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності перевищує 2 млрд. гривень або річний розмір чистого доходу якого перевищує 1,5 млрд. гривень). Вимоги цього Порядку поширюються на відбір кандидатур на посаду голови виконавчого органу господарських товариств та членів наглядових рад особливо важливих для економіки підприємств, крім державних банків, відбір незалежних членів до яких врегульовано статтею 7 Закону України «Про банки і банківську діяльність».
Згідно норм п. 2 Порядку, підставою для оголошення конкурсного відбору керівника підприємства (далі - конкурсний відбір) є рішення (наказ) міністерства, Фонду державного майна або іншого органу, який виконує функцію з управління підприємством, державним господарським об'єднанням, державною холдинговою компанією, іншою державною господарською організацією, для підприємств, функції з управління якими виконує Кабінет Міністрів України, - рішення Кабінету Міністрів України (далі - суб'єкт управління), із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору (крім керівників особливо важливих для економіки підприємств), яке для підприємства, що має стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу якого перевищує 200 млн. гривень, приймається не пізніше ніж через 20 днів після відкриття вакансії керівника підприємства.
За змістом п. 3 Порядку, для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, крім керівників особливо важливих для економіки підприємств, суб'єкт управління утворює постійно діючу комісію або комісії для конкурсного відбору керівників окремих підприємств (далі - комісія). Склад комісії затверджується відповідним актом суб'єкта управління. Суб'єкт управління у разі прийняття рішення про залучення професійних консультантів з добору персоналу для проведення конкурсного відбору керівників підприємств на платній основі визначає джерела їх фінансування. У разі коли суб'єкт управління визначить, що оплата послуг професійних консультантів здійснюється за рахунок коштів підприємства, він рекомендує підприємству здійснити оплату таких послуг.
У силу положень п. 4 Порядку, комісія, зокрема, розробляє та затверджує вимоги до осіб, що виявили бажання взяти участь у конкурсному відборі, критерії їх оцінювання; оприлюднює на офіційному веб-сайті суб'єкта управління не пізніше ніж протягом п'яти днів після затвердження вимог до претендентів, оголошення про проведення конкурсного відбору на посаду керівника підприємства, яка стала вакантною, та результати конкурсного відбору не пізніше ніж протягом трьох робочих днів з дати його завершення.
Відповідно до п. 17 Порядку, комісія розглядає на закритому засіданні документи та конкурсні пропозиції, подані учасниками конкурсного відбору та враховує відповідність учасників встановленим вимогам. За рішенням комісії на її засіданні під час заслуховування учасників конкурсного відбору, можуть бути присутніми представники засобів масової інформації та громадськості за умови згоди всіх учасників конкурсного відбору. Переможцем конкурсного відбору визнається учасник, який за результатами розгляду документів, конкурсної пропозиції та співбесіди у формі усного опитування визнаний комісією найкращим на підставі результатів оцінювання учасників за затвердженими критеріями шляхом голосування членів комісії.
Суд звертає увагу на те, що наявність ознак протиправності оскаржуваних дій та/або бездіяльності, рішень Фонду Державного майна України щодо призначення/проведення/оформлення результатів конкурсу на заміщення посади, може бути виявлена судом тільки на підставі з'ясування всіх фактичних обставин справи, а також оцінки належності, допустимості та достовірності як кожного доказу окремо, так і достатності та взаємного зв'язку наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності.
Додатково, необхідно наголосити на тому, що за жодних умов заходи забезпечення позову не можуть бути використані, як санкція для відповідача або як спосіб примусити відповідача діяти певним чином під загрозою заподіяння збитків шляхом вжиття заходів забезпечення позову, а також, не можуть бути наслідком зловживання позивачем своїми правами на шкоду відповідачеві з санкціонованого дозволу суду.
Застосовуючи той чи інший вид забезпечення позову, суд не завжди може знати про реальний стан речей та наслідки вжиття заходу для відповідача, проте суд діє на підставі доказів та фактів, наданих позивачем.
Таким чином, перевіривши зазначені в заяві про забезпечення позову доводи на предмет їх відповідності вище викладеним нормам та з'ясованим судом обставинам, суд прийшов до висновку про необґрунтованість заяви про забезпечення позову та про відсутність на даному етапі достатніх підстав для її задоволення, оскільки запропонований заявником спосіб забезпечення адміністративного позову, в даному випадку, вимагає розгляду спору по суті з установленням всіх фактичних обставин справи та прийняття рішення з урахуванням доводів учасників справи по суті спору.
Посилання заявника на те, що, фактично, Фонд Державного майна України порушив порядок підготовки до конкурсного відбору, як наслідок, у заявника виникають сумніви з приводу легітимності прийняття рішень комісією та чи мала вона повноваження на прийняття таких рішень взагалі, підлягають дослідженню з наданням їм правової оцінки під час розгляду справи.
Суд не убачає достатніх підстав, які б вказували на необхідність забезпечення позову саме у такий спосіб та даних, які б свідчили про очевидну небезпеку заподіяння шкоди правам та інтересам позивача, захист яких стане неможливим без вжиття таких заходів, або ж для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, адже, за таких обставин, застосовуються відповідні правові механізми на відновлення початкового становища в даних правовідносинах.
Крім того, вимоги заяви щодо зупинення проведення Фондом Державного майна України конкурсного відбору на заміщення вакантної посади директора Державного підприємства «Грозинське», а також заборони Фонду Державного майна України оприлюднювати та проводити на підставі будь-якого іншого наказу про проведення конкурсного відбору претендентів на заміщення вакантної посади директора Державного підприємства «Грозинське» (ЄДРПОУ 00724809) - конкурсний відбір на заміщення вакантної посади директора Державного підприємства «Грозинське» є недопустимими, оскільки приписами ч. 6 ст. 151 КАС України, прямо передбачено, що не допускається вжиття заходів забезпечення позову, які полягають в (або мають наслідком) припиненні, відкладенні, зупиненні чи іншому втручанні у проведення конкурсу, аукціону, торгів, тендера чи інших публічних конкурсних процедур, що проводяться від імені держави (державного органу), територіальної громади (органу місцевого самоврядування) або за участю призначеного державним органом суб'єкта у складі комісії, що проводить конкурс, аукціон, торги, тендер чи іншу публічну конкурсну процедуру.
Враховуючи викладене, твердження викладені заявником у заяві про забезпечення позову до подання позовної заяви, на переконання суду, є недоведеними та необґрунтованими, а тому, у даному випадку заява не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 150-154, 241, 248, 256, 293 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову до подання позовної заяви.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у порядку та строки, передбачені статтями 293 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.І. Келеберда