28 липня 2021 року Чернігів Справа № 620/5558/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю. О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомФізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області Державної податкової служби України
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області та Державної податкової служби України, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС в Чернігівській області № 2588746/2413612564 від 22.04.2021 про відмову в реєстрації Податкової накладної № 1 від 16.03.2021;
зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних Податкову накладу №1 від 16.03.2021;
визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС в Чернігівській області № 2588745/2413612564 від 22.04.2021 про відмову в реєстрації Податкової накладної № 3 від 30.03.2021;
зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) Податкову накладу № 3 від 30.03.2021.
Представник позивача, обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що після того, як спірні Податкові накладні (далі - ПН) були зупинені податковим органом, позивачем було подано Повідомлення про надання пояснень та копії документів, що в повній мірі підтверджують здійснення ним господарських операцій, за результатом яких були сформовані спірні Податкові накладні. Однак, Повідомлення про надання пояснень від 17.04.2021 та додані до нього копії документів прийняті не були. Причина неприйняття - у ЄРПН відсутній факт зупинення реєстрації податкової накладної № 3 від 30.03.2021. З такою причиною позивач не погоджується, оскільки факт зупинення вказаної Податкової накладної підтверджується квитанцією № 9079877811 від 12.04.2021. Тобто, на момент подання Пояснення від 17.04.2021 та додатків до нього ЄРПН містив інформацію про зупинення реєстрації податкової накладної № 3 від 30.03.2021, а отже, неприйняття Пояснення та доданих до нього документів є неправомірним. Також вважає, що оскаржувані Рішення не містять чітку підставу для відмови в реєстрації спірних ПН. Вважає, що зобов'язати ДПС України зареєструвати спірні Податкові накладні є гарантією того, що спір буде остаточно вирішений та належним способом захисту порушеного права.
квитанцією №9079877811 від 12.04.2021,
Представник відповідача у відзиві просить суд відмовити у задоволенні позову, зважаючи на те, що Повідомлення № 1 від 17.04.2021 про подання пояснень та копій документів щодо ПН № 1 та № 3 від 17.04.2021 не було прийнято до розгляду, оскільки відсутній факт зупинення реєстрації в ЄРПН вказаних ПН. Вважає, що оскаржувані Рішення про відмову в реєстрації ПН № 1 від 16.03.2021 та № 3 від 30.03.2021 в ЄРПН, як акти індивідуальної дії, прийняті з дотриманням встановлених вимог щодо їх змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості, а комісія регіонального рівня Головного управління ДПС у Чернігівській, приймаючи вказані Рішення діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
У відповіді на відзив представник позивача зазначив, що твердження відповідача про те, що 17.04.2021 в ЄРПН був відсутній факт зупинення реєстрації ПН №1 та ПН №3 не відповідає дійсності та не має правового обґрунтування, оскільки квитанцію про зупинення податкових накладних позивачу було надіслано 12.04.2021. Тобто, на момент подання пояснення від 17.04,2021 та додатків до нього ЄРПН містив інформацію про зупинення реєстрації ПН № 1 від 16.03.2021 та ПН № 3 від 30.03.2021, а отже, неприйняття Пояснення та доданих до нього документів є неправомірним. Таким чином, вважає, що мало місце не ненадання документів, що підтверджують правомірність операції, а безпідставне їх неприйняття контролюючим органом. Зауважує, що резолютивна частина позовної заяви не містить вимогу про реєстрацію ПН №1 від 16.03.2021 та № 3 від 30.03.2021 саме датою їх фактичного подання.
ДПС України відзиву на позов подано не було, про відкриття провадження у справі була повідомлена належним чином.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.06.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
У відзиві на позов відповідач з-поміж іншого просить розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, а також замінити відповідача його процесуальним правонаступником.
Визначаючись щодо зазначених клопотань суд зважає на таке.
Згідно частини 1 статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Згідно частини 4 статті 260 КАС України якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про:
1) залишення заяви відповідача без задоволення;
2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Так, особливості розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження передбачені статтею 262 КАС України. Розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до частини 5 цієї статті суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно частини 7 статті 262 КАС України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
При цьому, пунктом 2 частини 6 цієї статті визначено, що якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
З наведеного слідує, що суд, за власним переконанням, оцінює характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі та при відкритті провадження вирішує питання щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Як вбачається з ухвали суду від 01.06.2021 суд дійшов висновку про те, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі є незначної складності та не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, і відповідно призначив справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Частиною 1 статті 12 КАС України встановлено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). При цьому, виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи, зокрема, у спорах щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як вбачається з предмету спору, дана справа не підпадає під визначення справ, які розглядаються за правилами загального позовного провадження, з огляду на що, віднесення її до справ незначної складності не може вважатися звуженням змісту та обсягу прав відповідача, оскільки процесуальним законодавством встановлено окремий порядок розгляду таких спорів.
Враховуючи наведене, у суду наявні всі підставі для відмови у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Щодо заявленого клопотання про заміну відповідача суд зазначає таке.
Учасниками справи є сторони, треті особи (частина 1 статті 42 КАС України).
Відповідно до частини 3 статті 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 № 893 (далі - Постанова № 893) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком (у тому числі Головне управління ДПС у Чернігівській області).
Територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (пункт 2 Постанови № 893).
Згідно з наказом Державної податкової служби України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 № 529 утворені як відокремлені підрозділи Державної податкової служби України територіальні органи згідно з переліком (додаток до цього наказу), серед яких є Головне управління ДПС у Чернігівській області.
Згідно з Положенням про Головне управління ДПС у Чернігівській області, затвердженим наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 № 643, Головне управління ДПС у Чернігівській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44094124), забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Чернігівської області та є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Чернігівській області (ЄДРПОУ 43143966).
Наказом Державної податкової служби України «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» від 24.12.2020 №755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 Постанови № 893.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для здійснення заміни відповідача Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 43143966) на правонаступника - Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44094124).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
29.09.2005 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про реєстрацію ОСОБА_1 фізичною особою-підприємцем, основним видом діяльності якої є 49.41 Вантажний автомобільний транспорт (а.с. 10).
16.03.2021 позивачем сформовано ПН № 1 на суму 34300,00 грн з ПДВ (а.с. 11), а 30.03.2021 - ПН № 3 на суму 34300,00 грн з ПДВ (а.с. 13). У графі «Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» значиться «Транспортні послуги».
12.04.2021 податковим органом сформовано квитанцію № 9079843829, згідно якої зупинено реєстрацію ПН від 16.03.2021 № 1 (а.с. 12). Також 12.04.2021 відповідачем сформовано квитанцію № 9079877811, згідно якої зупинено реєстрацію ПН від 30.03.2021 № 3 (а.с. 14). У вказаних квитанціях з-поміж іншого зазначено Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41. відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем було сформовано та подано до контролюючого органу Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 17.04.2021 № 1 (далі - Повідомлення № 1). У розділі «Реквізити ПН/РК, реєстрацію яких зупинено» у графах «Дата складання ПН/РК» та «Порядковий номер ПН/РК» значиться 17.04.2021 № 3 та 17.04.2021 № 1 (а.с. 15-31).
За результатом опрацювання вказаного Повідомлення, 17.04.2021 податковим органом сформовано квитанцію № 2, в якій зазначено: «Документ не прийнято. При необхідності виправте документ та надішліть його знову». Виявленими помилками значиться те, що Повідомлення від 17.04.2021 № 1 щодо надання пояснення та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних не прийнято до розгляду: ПН/РК від 17.04.2021 № 3 - в ЄРПН відсутній факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 17.04.2021 № 3, зазначений у Повідомлені. Пояснення та копії документів подаються у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; ПН/РК від 17.04.2021 № 1 - в ЄРПН відсутній факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 17.04.2021 № 1, зазначений у Повідомлені. Пояснення та копії документів подаються у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (а.с. 32).
22.04.2021 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Чернігівській області (далі - Комісія ГУ ДПС у Чернігівській області) прийнято Рішення № 2588746/2413612564, згідно якого позивачу відмовлено у реєстрації ПН від 16.03.2021 № 1 в ЄРПН, а також Рішення № 2588745/2413612564, згідно якого позивачу відмовлено у реєстрації ПН від 30.03.2021 № 3 у зв'язку з ненаданням платником податків копій документів: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити); розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків (а.с. 33, 34).
Не погоджуючись із зазначеними вище Рішеннями позивач звернулась до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу, є Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.
В абзаці першому пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно підпунктів «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
У свою чергу, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 2 пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимоги Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, серед іншого, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку №1246).
У свою чергу, механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок №1165).
Пунктом 4 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Відповідно до абз. 2 пункту 5 Порядку № 1165 податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з пунктом 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У пункті 8 Порядку № 1165 зазначено, що платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.
Відповідно до змісту пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до положень Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок № 520), у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4).
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством (пункт 5).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)) (пункт 6).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 7).
ДПС розміщує та постійно оновлює на своєму офіційному вебпорталі відомості щодо засобів електронного зв'язку, за допомогою яких можуть подаватися письмові пояснення та копії документів (пункт 8).
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9).
Пунктами 10, 11 Порядку № 1165 передбачено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
З матеріалів справи вбачається, що за результатом здійснення господарських операцій позивачем 16.03.2021 було сформовано ПН № 1, а 30.03.2021 - ПН № 3. Вказані спірні ПН позивачем були направлені до контролюючого органу для реєстрації, однак 12.04.2021 відповідачем прийнято рішення (Квитанції № 9079843829 та № 9079877811) про зупинення реєстрації спірних ПН у зв'язку з тим, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41. відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 критеріїв ризиковості здійснення операцій. А також запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
17.04.2021 позивачем було подано Повідомлення № 1 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено.
22.04.2021 Комісією ГУ ДПС у Чернігівській області прийнято Рішення № 2588746/2413612564 та № 2588745/2413612564, згідно яких позивачу відмовлено у реєстрації ПН від 16.03.2021 № 1 та ПН від 30.03.2021 № 3 відповідно в ЄРПН у зв'язку з ненаданням платником податків копій документів: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити); розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Суд критично оцінює посилання представника позивача щодо того, що мало місце не ненадання документів, що підтверджують правомірність операції, а безпідставне їх неприйняття контролюючим органом, оскільки, як вбачається зі змісту вказаного Повідомлення № 1 воно стосується ПН № 1, що датована 17.04.2021 та ПН № 3, що датована 17.04.2021, в той час, коли згідно Квитанцій від 12.04.2021 № 9079843829 та № 9079877811 зупинена реєстрація ПН № 1 та ПН № 3, які мають інші дати формування, а саме 16.03.2021 та 30.03.2021 відповідно.
Суд зауважує, що враховуючи зазначені розбіжності у відповідача не було підстав приймати Повідомлення № 1 разом з доданими документами, оскільки дійсно факти зупинення реєстрації ПН № 1, яка датується 17.04.2021 та ПН № 3, яка датується 17.04.2021, в ЄРПН відсутні.
При цьому, суд звертає увагу, що позивачем у квитанції від 17.04.2021 № 2 зазначено, що при необхідності платних податків може виправити документ та надіслати його знову. Однак, у наданих до суду матеріалах відсутні документи, які підтверджують факт повторної подачі Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено з виправленими даними.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем до контролюючого органу копій документів та письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН від 16.03.2021 № 1 та у ПН від 30.03.2021 № 3 для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про їх реєстрацію / відмову в реєстрації в ЄРПН подано не було.
Отже, приймаючи оскаржувані Рішення Комісія ГУ ДПС у Чернігівській області діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією, законами України та підзаконними нормативно-правовими актами.
Суд зауважує, що оскільки позовні вимоги щодо зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН ПН від 16.03.2021 № 1 та ПН від 30.03.2021 № 3 є похідними позовними вимогами від вимог щодо визнання протиправними та скасування оскаржуваних Рішень, задоволенню вони не підлягають.
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
За вказаних вище обставин, з урахуванням наявних в матеріалах справи доказів та зважаючи на предмет позову, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області, вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124.
Відповідач: Державна податкова служба України, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393.
Дата складення повного рішення суду - 28.07.2021.
Суддя Ю. О. Скалозуб