Ухвала від 29.07.2021 по справі 600/1116/20-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зобов'язання суб'єкта владних повноважень,

подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення

29 липня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/1116/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю “Євростар Оіл” про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, подану в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Євростар Оіл” до Головного управління ДПС у Чернівецькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

06.07.2021 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшла заява представника Товариства з обмеженою відповідальністю “Євростар Оіл” (далі - заявник) про встановлення строку для подання звіту про виконання рішення суду, в якій просив:

- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.09.2020 року у справі №600/1116/20-а в частині реєстрації податкових накладних №341 від 05.05.2020 року, №342 від 05.05.2020 року, №345 від 08.05.2020 року, №346 від 12.05.2020 року, №367 від 14.05.2020 року, №368 від 15.05.2020 року, №369 від 15.05.2020 року, №371 від 18.05.2020 року, №375 від 20.05.2020 року, №396 від 27.05.2020 року, №297 від 14.04.2020 року, №298 від 15.04.2020 року, датою їх подання;

- зобов'язати Державну податкову службу України відповідно до ст. 382 КАС України у встановлений судом строк подати до Чернівецького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по адміністративній справі №600/1116/20-а.

В обґрунтування поданої заяви заявник зазначив, що судове рішення Чернівецького окружного адміністративного суду №600/1116/20-а від 22.09.2020 року, яке набрало законної, до цього часу не виконане.

Розглянувши заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі №600/1116/20-а, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами, та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.

Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений ст. 382 КАС України.

У відповідності до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).

Частиною 7 ст. 382 КАС України передбачено, що сплата штрафу не звільняє від обов'язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання. Повторне невиконання цього обов'язку тягне за собою застосування наслідків, установлених ч. 1 і 2 цієї статті, але розмір нового штрафу при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.

Отже, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту, суд може вжити до суб'єкта владних повноважень заходи реагування у формі встановлення нового строку для подачі звіту, або накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду.

Суд зазначає, що механізм ефективного судового захисту обумовлює у необхідних випадках застосування процедури примусового виконання рішень суду.

У Рішенні від 30.06.2009 р. №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 п.п. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

Як зазначає Європейський суд з прав людини у рішеннях, із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури.

З матеріалів справи видно, що 22.09.2020 року рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Євростар Оіл” до Головного управління ДПС у Чернівецькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії - задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано прийняті Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Чернівецькій області: рішення №1676880/42978086 від 30.06.2020 року про відмову у реєстрації ПН №341 від 05.05.2020 року в ЄРПН; рішення №1659274/42978086 від 22.06.2020 року про відмову у реєстрації ПН №342 від 05.05.2020 року в ЄРПН; рішення №1659275/42978086 від 22.06.2020 року про відмову у реєстрації ПН №345 від 08.05.2020 року в ЄРПН; рішення №1659273/42978086 від 22.06.2020 року про відмову у реєстрації ПН №346 від 12.05.2020 року в ЄРПН; рішення №1674970/42978086 від 26.06.2020 року про відмову у реєстрації ПН №367 від 14.05.2020 року в ЄРПН; рішення №1674969/42978086 від 26.06.2020 року про відмову у реєстрації ПН №368 від 15.05.2020 року в ЄРПН; рішення №1674980/42978086 від 26.06.2020 року про відмову у реєстрації ПН №369 від 15.05.2020 року в ЄРПН; рішення №1676876/42978086 від 30.06.2020 року про відмову у реєстрації ПН №371 від 18.05.2020 року в ЄРПН; рішення №1685121/42978086 від 01.07.2020 року про відмову у реєстрації ПН №375 від 20.05.2020 року в ЄРПН; рішення №1689060/42978086 від 02.07.2020 року про відмову у реєстрації ПН №396 від 27.05.2020 року в ЄРПН; рішення №1728353/42978086 від 14.07.2020 року про відмову у реєстрації ПН №297 від 14.04.2020 року в ЄРПН; рішення №1728354/42978086 від 14.07.2020 року про відмову у реєстрації ПН №298 від 15.04.2020 року в ЄРПН. Зобов'язано Державну податкову службу зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, подані Товариством з обмеженою відповідальністю “Євростар Оіл”: податкову накладну №341 від 05.05.2020 року, податкову накладну №342 від 05.05.2020 року, податкову накладну №345 від 08.05.2020 року, податкову накладну №346 від 12.05.2020 року, податкову накладну №367 від 14.05.2020 року, податкову накладну №368 від 15.05.2020 року, податкову накладну №369 від 15.05.2020 року, податкову накладну №371 від 18.05.2020 року, податкову накладну №375 від 20.05.2020 року, податкову накладну №396 від 27.05.2020 року, податкову накладну №297 від 14.04.2020 року, податкову накладну №298 від 15.04.2020 року датою їх подання. Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Євростар Оіл” за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернівецькій області судові витрати у вигляді сплаченого згідно платіжних доручень №1027 від 07.07.2020 року та №1068 від 28.07.2020 року судового збору у розмірі 25224 (двадцять п'ять тисяч двісті двадцять чотири) грн. 00 коп. та витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 14175 (чотирнадцять тисяч сто сімдесят п'ять) грн. 00 коп.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 02.02.2021 року Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22 вересня 2020 року скасовано в частині стягнення на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Євростар Оіл» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернівецькій області витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 14175 грн. 00 коп. Ухвалено в цій частині нову постанову, якою стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Євростар Оіл» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернівецькій області витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 4000 (чотири тисячі) грн. 00 коп. В іншій частині рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22 вересня 2020 року - залишено без змін. Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Євростар Оіл» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернівецькій області витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1000 (одна тисяча) грн. 00 коп.

19.03.20121 року Чернівецьким окружним адміністративним судом видано виконавчі листи по справі №600/1116/20-а.

Ухвалою суду від 14.04.2021 року замінено боржника у виконавчих листах по справі № 600/1116/20-а, виданих Чернівецьким окружним адміністративним судом 19.03.2021 року, з Головного управління ДПС у Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 43143196) на Головне управління ДПС у Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 44057187).

01.04.2021 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП№65001961 з примусового виконання виконавчого листа №600/1116/20-а від 19.03.2021 року.

18.05.2021 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винесено постанову про накладення штрафу в рамках ВП№65001961, якою за невиконання без поважних причин рішення накладено на боржника Державну податкову службу України штраф на користь держави у розмірі 5100,00 грн.

З огляду на зазначене, суд вважає, що відповідач тривалий час ігнорує рішення суду, яке набрало законної сили, та його не виконує. У свою чергу, Державною податковою службою України не надано до суду жодного належного, допустимого, достатнього та достовірного доказу на підтвердження виконання судового рішення у справі №600/1116/20-а від 22.09.2020 року, хоча заяву про встановлення судового контролю було надіслано заявником на адресу відповідача, що підтверджується доданим до заяви фіскальним чеком від 01.07.2021 року.

При цьому, суд звертає увагу на те, що частиною 5 статті 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд вважає за необхідним навести правову позицію Верховного Суду, яка викладена в його постанові від 14 травня 2020 року у справі № 800/320/17, та яку суд застосовує при вирішенні питання щодо застосовування судового контролю. Так, Верховний Суд зазначив, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови. Законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб'єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд. Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.

З огляду на вищенаведені обставини, з метою ефективного поновлення прав позивача та реального виконання рішення суду, суд приходить до висновку про задоволення заяви про здійснення судового контролю та зобов'язує Державну податкову службу України подати безпосередньо до Чернівецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду по справі №600/1116/20-а від 22.09.2020 року.

На підставі наведеного, керуючись статтями 243, 248, 256, 370, 382 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Євростар Оіл» про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - задовольнити.

2. Зобов'язати Державну податкову службу України подати безпосередньо до Чернівецького окружного адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду по справі №600/1116/20-а від 22.09.2020 року.

Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).

Суддя О.В. Анісімов