справа№380/5575/21
27 липня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 380/5575/21 ОСОБА_1 до Миколаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач - ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення LXXIV-сесії VII-го демократичного скликання Миколаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області від 02.10.2020 №1777, яким було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою ОСОБА_1 щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовною площею - 1,9990 га, для ведення особистого селянського господарства;
- зобов'язати Миколаївську сільську раду Пустомитівського району Львівської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовною площею -1,9990 га, для ведення особистого селянського господарства з урахуванням висновків суду, та прийняти законне та обґрунтоване рішення, яким надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою;
- зобов'язати Миколаївську сільську раду Пустомитівського району Львівської області подати звіт про виконання судового рішення протягом 30 днів з дня набрання законної сили рішення суду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 04.09.2020 року звернулась до Миколаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,9990 га на території Миколаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області. Позивач 15.11.2020 року наручно отримала Витяг з рішення сесії VII-го демократичного скликання 02.10.2020 №1777 Миколаївської сільської ради «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ОСГ», яким відмовлено позивачу в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, у зв'язку з тим, що земельна ділянка показана позивачем на викопіюванні з публічної кадастрової карти України, згідно з новим генеральним планом, є комерційного призначення. Звертає увагу на те, що відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин. Позивач вважає, що орган місцевого самоврядування, який виконує розпорядчу функцію, має лише два законні напрямки дій у цих правовідносинах - в установленому порядку надати дозвіл або не надати у формі рішення. Проте, Миколаївська сільська рада жодного рішення по суті клопотання позивача не приймала. Вважаючи у зв'язку з цим свої права порушеними позивач звернулась до суду з даним позовом.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відзив обґрунтований тим, що за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 04.09.2020 року про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність у відповідності до вимог чинного законодавства підготовлено відповідний проект рішення та винесено на розгляд сесії.
02 жовтня 2020 року на засіданні LXXIV-сесії VII-го демократичного Миколаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області розглядалось клопотання позивача про надання їй дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Миколаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області. За результатами депутатського голосування вирішено відмовити гр. ОСОБА_1 , у наданні дозволу у зв'язку з тим, що земельна ділянка показана Позивачем на викопіюванні з публічної кадастрової карти України, згідно нового генерального плану є комерційного призначення.
Відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Відтак, відповідач діяв правомірно та в межах своїх повноважень.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 16.04.2021 року позовну заяву залишено без руху. Ухвалою судді від 19.05.2021 відкрито спрощене провадження адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлені наступні обставини:
04.09.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Миколаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га на території Миколаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області.
До вказаного клопотання позивачем додано копію паспорта, копію довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків, графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Витяг з рішення сесії VII-го демократичного скликання 02.10.2020 №1777 Миколаївської сільської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ОСГ позивачем отримано наручно 15.11.2020.
З витягу з рішення сесії VII-го демократичного скликання 02.10.2020 №1777 Миколаївської сільської ради убачається, що ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00га на території Миколаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, у зв'язку з тим, що земельна ділянка показана позивачем на викопіюванні з публічної кадастрової карти України, згідно з новим генеральним планом, є комерційного призначення.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач не згідна із спірним рішенням відповідача, яким їй відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність , для ведення особистого селянського господарства.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Згідно із витягом з рішення сесії VII-го демократичного скликання 02.10.2020 №1777 Миколаївської сільської ради вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00га на території Миколаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, у зв'язку з тим, що земельна ділянка показана позивачем на викопіюванні з публічної кадастрової карти України, згідно з нового генерального плану є комерційного призначення.
У рішенні від 02.10.2020 №1777 відповідачем не зазначено жодної з підстав, передбачених частиною сьомою ст. 118 ЗК України, для відмови в наданні позивачу за його заявою дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки площею 2,00га.
Відповідачем не надано доказів, чим саме місце розташування бажаної земельної ділянки 2,00 га не відповідає вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідач не подав жодних належних та допустимих доказів, які підтверджують , що земельна ділянка показана позивачем на викопіюванні з публічної кадастрової карти України, згідно нового генерального плану, є комерційного призначення.
Отже, Миколаївська сільська рада Пустомитівського району Львівської області, відмовляючи позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в розмірі 2,00 га, діяла не у межах і не у спосіб, визначений Земельним кодексом України, а відтак оскаржуване рішення підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Миколаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовною площею -1,9990 га, для ведення особистого селянського господарства, суд зазначає таке.
Обираючи правильний спосіб захисту порушених прав позивача, суд враховує роз'яснення, які наведені в пункті 10.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі», згідно з яких у разі визнання судом неправомірними дій чи бездіяльності відповідача суд може зобов'язати його вчинити чи утриматися від вчинення певних дій у спосіб, визначений чинним законодавством, яким може бути захищено/відновлено порушене право. Резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.
Суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача прийняти рішення певного змісту, за винятком випадків, коли суб'єкт владних повноважень під час адміністративних процедур відповідно до закону приймає рішення на основі адміністративного розсуду. За своєю правовою природою повноваження відповідача щодо надання дозволів на розробку проектів землеустрою є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково, вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне зобов'язати Миколаївську сільську раду Пустомитівського району Львівської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовною площею -1,9990 га, для ведення особистого селянського господарства.
Щодо вимоги про зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд зазначає таке.
Частиною 1 ст. 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Поряд з цим суд ураховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.
Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, а тому відмовляє у встановленні судового контролю за виконанням постанови в даній справі.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.
Відповідно до статті 139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 1816,00 грн.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Миколаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області (81152, Львівська обл., Пустомитівський район, с. Миколаїв) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, - задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення LXXIV-сесії VII-го демократичного скликання Миколаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області від 02.10.2020 №1777, яким було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою ОСОБА_1 щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовною площею - 1,9990 га, для ведення особистого селянського господарства.
Зобов'язати Миколаївську сільську раду Пустомитівського району Львівської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтовною площею -1,9990 га, для ведення особистого селянського господарства, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути з Миколаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області (81152, Львівська область, Пустомитівський район, с. Миколаїв, код ЄДРПОУ 04369558) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) 1816,00 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення складено у повному обсязі 27.07.2021 року.
Суддя Гавдик З.В.