28 липня 2021 рокум. Ужгород№ 260/2294/21
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Іванчулинець Д.В., вирішуючи клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
11 червня 2021 року, ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (далі - третя особа) та просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови листом за вих. №1756-1715/К-02/8-0700/21 від 05.05.2021, у здійсненні обчислення і перерахунку з 01.04.2019 пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №ХР10466 від 09.04.2021, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 за посадою, яку займав ОСОБА_1 перед звільненням з військової служби, із врахуванням розміру посадового окладу - 3260,00 грн.; окладу за військовим званням "ст. прапорщик" - 1020,00 грн.; надбавки за вислугу років (50%) - 2140,00 грн.; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%) - 326,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) - 4173,00 грн.; премії (95%) - 3097,00 грн., які передбачені згідно Постанови КМУ №704; 2) визнати протиправним повернення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області до Закарпатського ОТЦК та СП довідки №ХР10466 від 09.04.2021 про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, оформлене листом за вих. №2805/9; 3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийняти видану Закарпатським ОТЦК та СП довідку №ХР10466 від 09.04.2021 (за формою передбаченою додатком №2 до постанови КМУ від 13.02.2008 №45) про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 та здійснити обчислення і перерахунок з 01.04.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №ХР10466 від 09.04.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із врахуванням розміру посадового окладу - 3260,00 грн.; окладу за військовим званням "ст. прапорщик" - 1020,00 грн.; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%) - 326,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) - 4173,00 грн.; премії (95%) - 3097,00 грн., які передбачені згідно Постанови КМУ №704, а всього із суми грошового забезпечення 14016,00 грн., а також здійснити виплату перерахованої пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019р. (а.с.1-8).
16 червня 2021 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження у даній адміністративній справі та вирішено розгляд такої провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.15-17).
06 липня 2021 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшов відзив на позовну заяву разом з клопотанням, в якому просить позовну заяву залишити без розгляду. В обґрунтування клопотання зазначило, що позивачеві було відомо про нібито порушення його права з 01 квітня 2019 року, однак з вказаним позовом він звернувся до суду лише в червня 2021 року, з пропуском строку звернення.
Вирішуючи питання щодо пропуску строку звернення до суду позивачем з вказаним позовом, суд враховує таке.
Строки звернення до суду визначені статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно із частиною 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд встановив, що про порушення своїх прав позивач дізнався з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 05 травня 2021 року № 1756-1715/К-02/8-0700/21 про відмову щодо перерахунку пенсії (а.с.10).
Інших доказів, які б свідчили про зворотнє, суду не надано.
Згідно із частиною 3 статтею 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У рішенні по справі "Іліан проти Туреччини" ЄСПЛ зазначив, що правило встановлення обмежень доступу до суду, у зв'язку з пропуском строку звернення, повинно застосовуватись з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру, перевіряючи його виконання слід звертати увагу на обставини справи.
Враховуючи положення частини 1 статті 122 КАС України в системному зв'язку з положенням частини 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" суд вважає, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, позов з вимогами, пов'язаними з виплатою сум пенсії за минулий час може бути поданий без обмеження будь-яким строком.
Суд вважає, що строк звернення до суду з вказаним позовом позивач не пропустив.
Керуючись статями 121, 122, 248, 256 КАС України, суд, -
У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяД.В. Іванчулинець