(про заміну сторони або третьої особи на правонаступника)
28 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/19384/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні клопотання ОСОБА_1 про заміну відповідача його правонаступником в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До відділу документального забезпечення суду надійшло клопотання ОСОБА_1 , відповідно до змісту якого заявник просить здійснити заміну відповідача у справі його правонаступником - Коростенську районну державну адміністрацію Житомирької області.
Суд вважає за можливе розгляд і вирішення клопотання здійснити в письмовому провадженні, відповідно до п.10 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС).
Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Частиною п'ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши клопотання заявника та матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 25.01.2021 у справі №806/19384/20 позов задоволено, визнано протиправною відповідь Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації, викладену в листі від 02.11.2020 за №8679 про відмову здійснити ОСОБА_1 призначення, нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, як особі, яка проживає у зоні гарантованого добровільного відселення внаслідок Чорнобильської катастрофи, в розмірі, встановленому статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації здійснити з 12.10.2020 призначення, нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва добровільного відселення внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року. Разом з тим, стягнутио на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області сплачений судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 40 коп.
Відповідно до статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Процесуальне правонаступництво можливе в будь-якій стадії процесу. Однією із підстав процесуального правонаступництва є припинення юридичної особи.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються» №1321 від 16.12.2020, розпорядження Олевської районної державної адміністрації Житомирської області «Про реорганізацію структурних підрозділів районної державної адміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права» №198 від 30.12.2020, Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області реорганізовано, шляхом приєднання до Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
Пунктом 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074, визначено, що права та обов'язки органів виконавчої влади у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади переходять до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Оскільки відповідач вибув, а його правонаступником є Коростенська районна державна адміністрація Житомирської області, тому суд вважає заяву ОСОБА_1 обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 52, 194, 205, 229, 243, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Задовольнити клопотання ОСОБА_1 про заміну відповідача його правонаступником в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії.
Замінити вибувшого відповідача Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації на його правонаступника - Коростенську районну державну адміністрацію Житомирської області (вул.Грушевського, 60/2, м.Коростень, 11500. РНОКПП/ЄДРПОУ: 04053513).
Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного суду за правилами встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя О.В. Єфіменко