Рішення від 29.07.2021 по справі 240/10087/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/10087/21

категорія 112030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Черноліхова С.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому після уточнення позовних вимог просить:

- визнати протиправною бездіяльність Житомирського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо неподання переліку осіб, які мають право на отримання грошової допомоги, для виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня 2020 року;

- зобов'язати відповідача подати до органу соціального захисту перелік осіб, які мають право на отримання грошової допомоги, для виплати йому щорічної грошової допомоги до 5 травня 2020 року.

В обгрунтування своїх вимог зазначає, що ним було подано необхідний перелік документів для отримання щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, однак відповідач протиправно не включив його до списку осіб на виплату щорічної допомоги як учаснику бойових дій до 05 травня 2020 року.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 04 червня 2021 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Від відповідача до суду надійшов відзив, в якому він вказує, що до повноважень Житомирського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки не входить нарахування і виплата одноразової грошової допомоги до 5 травня, а лише підготовка документів і направлення списків до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Суд, розглянувши позовну заяву і відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи доказами, дійшов наступних висновків.

Встановлено, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 від 19 серпня 2016 року.

Як свідчить лист Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат № 5162/02 від 11 березня 2021 року, виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році позивачу не проводилася, оскільки не надходили списки від уповноваженого органу, в якому він перебуває на обліку.

На своє звернення до Житомирського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік отримав відповідь з переліком необхідних документів.

Позивач зазначає, що вказані відповідачем документи для виплати допомоги за 2020 рік він подав, однак її не отримав.

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невключення його до списків осіб на виплату щорічної допомоги до 5 травня, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (зі змінами та доповненнями, далі - Закон № 3551-XII).

Частиною 2 статті 4 Закону № 3551-XII встановлено, що до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону № 3551-XII, щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Виплата разової грошової допомоги врегульована статтею 17-1 Закону № 3551-XII.

Згідно із частиною першою вказаної статті Закону № 3551-XII, щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Згідно із частиною 6 статті 17-1 Закону № 3551-XII, разова грошова допомога не виплачується в разі смерті отримувача до 5 травня або набуття громадянином статусу згідно із статтями 6, 7, 9, 10, 11 цього Закону після 5 травня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

З метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 19 лютого 2020 року N 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - Постанова № 112).

Положеннями підпункту 1 пункту 1 Постанови N 112 установлено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).

У пункті 2 Постанови № 112 визначено - забезпечити подання до 23 березня 2020 р. районним органам соціального захисту населення переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги: Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Офісом Генерального прокурора, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України; Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.

Судом встановлено, що позивачу статусу учасника бойових дій встановлено у 2016 році, а тому він набув право на отримання у 2020 році разової грошової допомоги до 5 травня.

Із матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку у Житомирському об'єднаному міському територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, відтак у списки на виплату разової грошової допомоги до 5 травня його дані включає саме він. Останнім позивача у списки на виплату разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік включено не було та, відповідно, Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахування та виплата разової грошової допомоги не проведено.

Відповідач не надав належних та беззаперечних доказів на підтвердження наявності підстав для невключення позивача до списку осіб на виплату щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік.

За наведених обставин, суд визнає протиправною бездіяльність Житомирського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо невключення ОСОБА_1 до списку осіб на виплату щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік. Одночасно суд, відповідно до приписів статті 245 КАС України, вважає за необхідне зобов'язати Житомирський об'єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки включити ОСОБА_1 у списки осіб на виплату щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік та направити такий список до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для проведення нарахування та виплати разової грошової допомоги позивачу.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 256, 382 КАС України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Житомирського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Т.Бульби-Боровця, 21, м. Житомир, 10031, код ЄДРПОУ 07873079) про визнання неправомірною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Житомирського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не включення ОСОБА_1 до списку осіб на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік.

Зобов'язати Житомирський об'єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки включити ОСОБА_1 у списки осіб на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік та направити такий список до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для проведення нарахування та виплати разової грошової допомоги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов