(про забезпечення позову)
28 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/16099/21
категорія 109000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Попової О. Г., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом Керівника Коростишівської місцевої прокуратури Житомирської області до Вишевицької сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
Керівник Коростишівської місцевої прокуратури Житомирської області звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Вишевицької сільської ради, в якому просить суд:
Визнати протиправним та скасувати рішення Вишевицької сільської ради № 175 від 23.04.2021 про прийняття у комунальну власність ділянки сільськогосподарського призначення площею 156.9436 га, кадастровий номер 1825081800:01:000:1269.
- Визнати протиправним та скасувати рішення Вишевицької сільської ради № 176 від 23.04.2021 про прийняття у комунальну власність ділянки сільськогосподарського призначення площею 72.0375 га, кадастровий номер 1825084300:02:000:0007.
- Визнати протиправним та скасувати рішення Вишевицької сільської ради № 177 від 23.04.2021 про прийняття у комунальну власність ділянки сільськогосподарського призначення площею 59.2171 га, кадастровий номер 1825084300:02:000:0006.
- Визнати незаконним та скасувати рішення Вишевицької сільської ради № 178 від 23.04.2021 про прийняття у власність земель сільськогосподарського призначення площею 65.5983 га, кадастровий номер 1825084300:04:000:0121.
- Визнати протиправним та скасувати рішення Вишевицької сільської ради № 179 від 23.04.2021 про прийняття у власність земель сільськогосподарського призначення площею 149.8358 га, кадастровий номер 1825084300:04:000:0123.
- Стягнути з Вишевицької сільської ради код на користь Житомирської обласної прокуратури здійснені витрати.
Одночасно з позовом, позивачем подано заяву про забезпечення позову шляхом:
- зупинення дії рішення четвертої сесії VIII скликання від 23.04.2021 № 175 до набрання законної сили рішенням суду у справі за позовом керівника Коростишівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області до Вишевицької сільської ради про визнання протиправними та скасування рішень сесії Вишевицької сільської ради від 23.04.2021 №№ 175, 176, 177, 178, 179.
- зупинення дії рішення четвертої сесії VIII скликання від 23.04.2021 № 176 до набрання законної сили рішенням у справі за позовом керівника Коростишівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області до Вишевицької сільської ради про визнання протиправними та скасування рішень сесії Вишевицької сільської ради від 23.04.2021 №№ 175, 176, 177, 178, 179.
- зупинення дії рішення четвертої сесії VIII скликання від 23.04.2021 № 177 до набрання законної сили рішенням суду у справі за позовом керівника Коростишівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області до Вишевицької сільської ради про визнаная протиправними та скасування рішень сесії Вишевицької сільської ради від 23.04.2021 №№ 175, 176, 177, 178, 179.
- зупинення дії рішення четвертої сесії VIII скликання від 23.04.2021 № 178 до набрання законної сили рішенням суду у справі за позовом керівника Коростишівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області до Вишевицької сільської ради про визнання протиправними та скасування рішень сесії Вишевицької сільської ради від 23.04.2021 №№ 175, 176, 177, 178, 179.
- зупинення дії рішення четверної сесії VIII скликання від 23.04.2021 №179 до набрання законної сили рішень ям суду у справі за позовом керівника Коростишівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області до Вишевицької сільської ради про визнання протиправними та скасування рішень сесії Вишевицької сільської ради від 23.04.2021 №№ 175, 176, 177, 178, 179.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову вказано, що Вишевицькою сільською радою (четверта сесія VIII скликання) 23.04.2021 прийнято рішення №№ 175, 176, 177, 178, 179, про прийняття у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення з кадастровими номерами: 1825084300:04:000:0123 площею 149,8358 га, 1825084300:04:000:0121 площею 65,5983 га, 1825084300:02:000:0007 площею 72,0375 га, 1825084300:02:000:0006 площею 59,2171 га та 182508 800:01:000:1269 площею 159,9436 га. Однак, зазначені земельні ділянки належать до земель державної власності, тому Вишевицька сільська рада не наділена повноваженнями щодо розпорядження ними. За таких обставин, рішення сесії Вишевицької сільської ради № 175, 176,177,178, 179 є протиправними та підлягають скасуванню. Наразі Вишевицькою сільською радою не зареєстровано право комунальної власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 1825084300:04:000:0123 площею 149,8358 га, 1825084300:04:000:0121 площею 65,5983 га, 1825084300:02:000:0007 площею 72,0375 га, 1825084300:02:000:0006 площею 59,2171 га 1825081800:01:000:1269 площею 159,9436 гектарів.
Заявник вказує, що Вишевицька сільська рада може на підставі оскаржуваних рішень зареєструвати право комунальної власності, що утруднюють захист інтересів держави, зробить неефективним обраний прокурором спосіб захисту порушеного права щодо визнання рішень протиправними та їх скасування, призведе до необхідності звернення до суду з новим позовом. Після реєстрації права комунальної власності, земельні ділянки стосовно яких прийняті оскаржувані рішення, можуть бути відчужені відповідачем. Зазначене також суттєво ускладнить поновлення порушених інтерес в держави. Таким чином, заявник вважає, що оскільки у даному випадку очевидними є ознаки протиправності рішень відповідача про прийняття у комунальну власність понад 500 га державних земель і його реалізація може істотно ускладнити поновлення порушених інтересів держави, є необхідним вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення їх дії.
Згідно ч.1 ст.154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
За таких обставин, враховуючи достатність наявних у матеріалах провадження доказів, суд приходить до висновку про можливість розгляду заяви про забезпечення позову без участі сторін.
Розглянувши заяву позивача про забезпечення позову та вивчивши надані докази на його підтвердження, суд приходить до висновку про наявність достатніх обґрунтованих правових підстав для її задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, при наявності двох підстав, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Тобто, забезпечення адміністративного позову це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа або до якого має бути поданий позов, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Згідно із частиною 4 статті 150 КАС, подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Таким чином, статтею 150 КАС визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Відповідно до ч.1 ст.151 КАС позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Отже, обов'язковою умовою для застосування судом заходів забезпечення позову є наявність хоча б однієї з таких обставин: очевидність небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; доведення позивачем того, що захист його прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат; очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 6 ст. 151 КАС, не допускається вжиття заходів забезпечення позову, які полягають в (або мають наслідком) припиненні, відкладенні, зупиненні чи іншому втручанні у проведення конкурсу, аукціону, торгів, тендера чи інших публічних конкурсних процедур, що проводяться від імені держави (державного органу), територіальної громади (органу місцевого самоврядування) або за участю призначеного державним органом суб'єкта у складі комісії, що проводить конкурс, аукціон, торги, тендер чи іншу публічну конкурсну процедуру.
Метою забезпечення позову є надання тимчасового судового захисту на час розгляду справи в суді та набрання законної сили судовим рішенням, але забезпечення позову не повинно підмінювати собою розгляд позовних вимог по суті та вирішення спору.
Судом встановлено, що спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 1825084300:04:000:0123 площею 149,8358 га, 1825084300:04:000:0121 площею 65,5983 га, 1825084300:02:000:0007 площею 72,0375 га, 1825084300:02:000:0006 площею 59,2171 га та 1825081800:01:000:1269 площею 159,9436 га знаходяться на території Вишевицької сільської ради за межами населеного пункту.
Так, Вишевицькою сільською радою (четверта сесія VIII скликання) 23.04.2021 прийнято рішення №№ 175, 176, 177, 178, 179, про прийняття у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення з кадастровими номерами: 1825084300:04:000:0123 площею 149,8358 га, 1825084300:04:000:0121 площею 65,5983 га, 1825084300:02:000:0007 площею 72,0375 га, 1825084300:02:000:0006 площею 59,2171 га та 182508 800:01:000:1269 площею 159,9436 га.
Однак, як вказує заявник, зазначені земельні ділянки належать до земель державної власності, тому Вишевицька сільська рада не наділена повноваженнями щодо розпорядження ними.
Відповідно до ч. 4 ст. 150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Суд враховує принципи, що висловлені Рекомендацією NR (89) 8 про тимчасовий захист у адміністративних справах, прийнятою Комітетом Міністром Ради Європи 13.09.1989 р.
Так, Комітет Міністрів, виходячи з того, що негайне і повне виконання адміністративних актів, які стали або можуть стати предметом оскарження, спроможні за деяких обставин завдавати інтересам осіб непоправної шкоди і що необхідно, заради справедливості, не допускати таких наслідків, виходячи з доцільності гарантувати особам, які цього потребують, тимчасовий захист з боку судів, не ігноруючи при цьому необхідність забезпечення ефективності адміністративної діяльності, рекомендував урядам держав-членів керуватися в своєму праві та адміністративній практиці, зокрема, наступним.
Згідно Рекомендацій, термін "адміністративний акт" означає, відповідно до Резолюції (77) 31 про захист особи стосовно актів адміністративних органів влади, будь-який окремий захід чи рішення, вжитий/прийняте в межах реалізації владних повноважень, який/яке, з огляду на свій характер, безпосередньо впливає на права, свободи чи інтереси осіб.
У випадку, коли у провадженні суду знаходиться позов проти адміністративного акту, і цей суд ще не виніс стосовно нього свого рішення, заявник може вимагати від цього суду або від іншого компетентного судового органу вжити заходів тимчасового захисту стосовно цього адміністративного акта.
Приймаючи рішення щодо необхідності надання особі тимчасового захисту, суд бере до уваги всі фактори та інтереси, які мають відношення до цієї справи. Рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов'язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта.
Заходи тимчасового захисту, про вжиття яких розпорядився правомочний суд, можуть мати форму повного або часткового призупинення виконання адміністративного акта, повного або часткового відновлення ситуації, яка існувала на момент прийняття цього адміністративного акта або після його прийняття, а також покладення судом, згідно з його повноваженнями, відповідного обов'язку на адміністративний орган влади
Таким чином, вжиття заходів забезпечення позову за заявою позивача не є вирішенням публічного-правового спору по суті без фактичного його розгляду судом. Зупинення дії оскаржуваного наказу не скасовує його чинність, ніяк не змінює обсягу прав та обов'язків сторін у спорі, а лише тимчасово забороняє реалізацію наказу, до вирішення спору в даній справі.
Слід зазначити, що предметом позову по справі є правомірність/протиправність дій відповідача щодо розпорядження землями за зазначеними вище кадастровими номерами та внесення відомостей до державного земельного кадастру.
Оскільки правомірність дій суб'єкта владних повноважень підлягає дослідженню лише під час судового вирішення справи, то невжиття заходів забезпечення адміністративного позову може мати наслідком заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, що відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову. Заходи забезпечення адміністративного позову відповідають предмету адміністративного позову та, водночас, вжиття таких заходів не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямоване лише на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті.
Отже, вимога позивача про зупинення дії рішень четвертої сесії VIII скликання Вишевицької сільської ради від 23.04.2021 № 175, від 23.04.2021 № 176, від 23.04.2021 № 177, від 23.04.2021 № 178, від 23.04.2021 №179 є обґрунтованою та належить до задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.156 КАС України, ухвала суду про забезпечення позову має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Така ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Частиною 8 статті 154 КАС України визначено, що ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Керуючись статтями 150, 151, 156, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Задовольнити заяву Керівника Коростишівської місцевої прокуратури Житомирської області про забезпечення позову.
Зупинити дію рішення четвертої сесії VIII скликання Вишевицької сільської радивід 23.04.2021 № 175 до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.
Зупинити дію рішення четвертої сесії VIII скликання Вишевицької сільської ради від 23.04.2021 № 176 до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.
Зупинити дію рішення четвертої сесії VIII скликання Вишевицької сільської ради від 23.04.2021 № 177 до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.
Зупинити дію рішення четвертої сесії VIII скликання Вишевицької сільської ради від 23.04.2021 № 178 до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.
Зупинити дію рішення четверої сесії VIII скликання Вишевицької сільської ради від 23.04.2021 №179 до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.
Негайно надіслати примірник ухвали про забезпечення позову заявнику та всім особам, яких стосуються заходи забезпечення позову.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвалу суду складено у повному обсязі: 28 липня 2021 року.
Суддя О.Г. Попова