Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 липня 2021 р. Справа№200/4315/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мозгової Н.А.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
13.04.2021 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), звернувся до суду з позовом до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ:42171861, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вулиця Зелінського, 27 а) про визнання протиправними дії при перерахунку пенсії щодо ділення розміру його заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Донецької області від 24.01.2020 року №18-85-73, на 60 місяців, визначення відсотка його пенсії у розмірі 60% від усіх складових заробітної плати, з якої сплачено ЄСВ, а також обмеження розміру пенсії максимальним розміром, зобов'язання з 11.02.2020 року (дати, з якої за рішенням суду зобов'язано перерахувати пенсію) перерахувати та виплачувати пенсію шляхом ділення розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Донецької області від 24.01.2020 року №18-85-73, на 24 місяці, визначення відсотка пенсії у розмірі 80% від усіх складових заробітної плати, з якої сплачено ЄСВ, без обмеження максимального розміру.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у вересні 2012 року йому було призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII у розмірі 80% від суми щомісячної заробітної плати на посаді прокурора Ворошиловського району м. Донецька. 11.02.2020 року він звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату №18-85-73 від 24.01.2020 року. Рішенням Маріупольського ОУПФУ від 13.02.2020 року №69 та від 20.03.2020 року №160 йому відмовлено у перерахунку пенсії. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13.10.2020 року по справі №200/5223/20-а визнано протиправним та скасовано рішення Маріупольського ОУПФУ від 13.02.2020 року №69 та від 20.03.2020 року №160 про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років, зобов'язано Маріупольське ОУПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії з 11.02.2020 року за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII на підставі довідки прокуратури Донецької області від 24.01.2020 року №18-85-73 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії. На виконання рішення суду йому проведено перерахунок пенсії, однак, на його думку, з наступними порушеннями: при перерахунку пенсії розмір його заробітної плати за 24 місяці, зазначений у довідці про заробітну плату №18-85-73 від 24.01.2020 року, поділено на 60 місяців; безпричинно зменшено відсоток розміру пенсії з 80 до 60; розмір пенсії обмежено максимальним розміром на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вважає зазначені дії Пенсійного органу протиправними та такими, що порушують його права на пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 19.04.2021 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.
Ухвалою суду від 01.07.2021 року розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 15.07.2021 року. Продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою суду від 15.07.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 29.07.2021 року.
Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Свою позицію обґрунтував тим, що пенсійну справу позивача прийнято на облік до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області з 01.04.2015 року. Позивач перебуває на обліку в управлінні, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру». Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13.10.2020 року по справі №200/5223/20-а частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправним та скасовано рішення Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької від 13.02.2020 року №69, від 203.2020 року №160 про відмову в перерахунку пенсії. Зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 11.02.2020 року за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Донецької області від 24.01.2020 року №18-85-73 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії. Стягнуто з управління судовий збір в розмірі 840,80 грн. На виконання рішення суду по справі №200/5223/20-а управління розпорядженням від 21.01.2021 року, позивачу проведено перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до норм ст. 86 Закону України «Про прокуратуру». Розмір пенсії за вислугу років станом на 11.02.2021 року склав 16 444,69 грн., розмір пенсії обчислений відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 3730,69 грн. Позивачем було надано для перерахунку пенсії довідку про складові заробітної плати від 24.01.2020 року про розмір посадового окладу, надбавки за вислугу років станом на 01.01.2020 року, а також довідку про усі складові заробітної плати з січня 2018 року по грудень 2019 року. Відповідно до ч.3, 4 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Відповідно до норм ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», для обчислення пенсії використовуються показники посадового окладу, надбавки за вислугу років, а також середнього показника інших складових заробітної плати за 60 календарних місяців. Позивачем було надано Додаток до Довідки від 24.01.2020 року, який також містить деякі показники інших виплат за 24 календарних місяця. Враховуючи, що діюче законодавство не містить порядку обчислення пенсії із використанням заробітної плати за 24 календарних місяця, недостатню до 60 місяців заробітну плату внесено нулями та отриманий показник суми інших складових заробітної плати розділено на 60. Отриманий показник середньомісячної суми інших складових заробітної плати приплюсовано до показника посадового окладу та надбавки за вислугу років встановлених станом на 01.01.2020 року та відображених в Довідці від 24.01.2020 року. Вважає, що врахування посадового окладу та надбавки за вислугу років при обчисленні середньомісячної суми інших складових заробітної призводить до необґрунтованого збільшення розміру пенсії. Щодо визначення відсотку від заробітної плати для обчислення пенсії зазначив, що встановлення різного відсотку від місячного розміру заробітної плати для обчислення пенсії за вислугу років працівникам прокуратури які вийшли на пенсію до 15.07.2015 року, та після цієї дати суперечить нормам ст. З Закону України «Про прокуратуру». Щодо проведення перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром зазначив, що в період поки позивач обіймає посаду в органах прокуратури, яка надає право для призначення пенсії відповідно до Законом України «Про прокуратуру», ОСОБА_1 пенсія буде виплачуватися в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсія за вислугу років обчислена в розмірі згідно до ст. 86 Закону №1697 буде сплачуватися після припинення позивачем трудової діяльності на посаді, яка надає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». За таких обставин, вимога позивача, на думку представника щодо виплати пенсії без обмеження максимальним розміром є передчасною.
Представники сторін у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що перешкод для розгляду справи, передбачених статтею 205 КАС України не має, суд вважає за можливе розглянути заяву у порядку письмового провадження.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 є громадянином України та відповідно до ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Відповідач, Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861), є суб'єктом владних повноважень, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).
Судом встановлено, що позивач перебував на обліку в УПФУ як одержувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року 18.09.2012 року та отримував пенсію в розмірі 80% від суми місячного чинного заробітку.
З 01.04.2015 року позивач перебуває на обліку у Маріупольському об'єднаному управлінні ПФУ Донецької області, як внутрішньо переміщена особа.
Відповідно до трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 з 25.08.2016 року останній працює в прокуратурі Донецької області на посаді начальника відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ та державної митної служби управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності.
Факт того, що після призначення пенсії позивач продовжив працювати в органах прокуратури відповідачем у відзиві не заперечується.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13.10.2020 року по справі №200/5223/20-а позовні вимоги ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 13.02.2020 року № 69 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років. Визнано протиправним та скасовано рішення Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 20.03.2020 року № 160 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років. Зобов'язано Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 11 лютого 2020 року за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Донецької області від 24 січня 2020 року № 18-85-73 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії. В решті позовних вимог - відмовлено. Рішення набуло законної сили.
21.01.2021 року позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13.10.2020 року №200/5223/20-а. Розмір пенсії за вислугою років станом н 11.02.2021 року склав 16444,69 грн., розмір пенсії обчислений відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 3730,69 грн.
Листом від 11.02.2021 року позивачу повідомлено про те, що при визначені показника заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» використано дані довідки Прокуратури Донецької області про складові заробітної плати від 24.01.2020 року №18-85-73, а саме: посадовий оклад - 8870 грн.; надбавка за вислугу років 45% - 3991,50 грн.; надбавка за виконання ОРВ - 193192,41 грн.; надбавка за таємність - 20139,45 грн.; премія щомісячна - 364911,57 грн.; премія до свята (план) - 23851 грн.; премія одноразова - 96000,00 грн.; премія щомісячна (збільш) - 19175,59 грн.; допомога на оздоровлення прокурорам - 76971,76 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань прокурорам - 78536,74 грн. Розмір заробітної плати для обчислення пенсії за вислугу років: 14546,31+8877+3991,50 = 27407,81 грн. Розмір пенсії за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» - 16444,69 грн. (27407,81 грн.х60%). Однак, як працюючому пенсіонеру, пенсія виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії за віком, обчислений відповідно до ст.26 Закону №1058 складав 3730,69 грн., а з 01.05.2020 року (після масової індексації) - 4141,06 грн.
Не погоджуючись із такими діями Пенсійного органу, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих було визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (надалі - Закон №1789-ХІІ у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії).
Частиною 1,2 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ було передбачено, що прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років з 01.10.2011 року по 30.09.2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років 6 місяців. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Згідно з частиною 8 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України, а також особи, звільнені з прокурорсько-слідчих посад органів прокуратури за станом здоров'я, у зв'язку із скороченням чисельності або штату працівників та у зв'язку з обранням їх на виборні посади органів державної влади чи органів місцевого самоврядування.
Відповідно до частин 12,13,15 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Пенсія, призначена відповідно до цієї статті, в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України» ( 2790-12 ), «Про наукову і науково-технічну діяльність» ( 1977-12 ), «Про державну службу» ( 3723-12 ), виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), а після звільнення з таких посад - у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, на момент призначення позивачу пенсії законодавством вже було встановлено, що пенсія, яка призначається відповідно до ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII(далі - Закон № 1697-VІІ), відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон № 1789-ХІІ, крім, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, що втратили чинність з 15 грудня 2015 року.
Частиною п'ятнадцятою статті 86 Закону №1697в редакції, яка діяла на час прийняття вказаного закону, було визначено, що пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну службу", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а після звільнення з таких посад - у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно абзацу третьому, четвертому частини п'ятнадцятої статті 86 Закону №1697 в редакції, яка діяла на час перерахунку пенсії позивача, було встановлено, що з 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Суд зазначає, що вказані вище положення не визнавались у встановленому порядку Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), отже, є чинними і підлягають виконанню.
Отже, факт роботи на посадах та на умовах, які передбачені Законом України «Про прокуратуру» є підставою для припинення виплати пенсії за вислугу років у розмірі, визначеному Законом України «Про прокуратуру», та здійснення виплати пенсії у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З матеріалів справи вбачається, що станом на дату розгляду адміністративної справи позивач продовжує працювати в органах прокуратури, тому виплата пенсії повинна здійснюватись позивачу у розмірі, обчисленому згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до його звільнення з органів прокуратури.
Враховуючи викладене вище, суд доходить висновку про відсутність підстав для виплати позивачу пенсії за вислугу років без застосування обмеження максимального розміру пенсії.
Таким чином, позовні вимоги в частині визнання протиправними дії відповідача при перерахунку пенсії позивачу з обмеженням розміру пенсії максимальним, зобов'язання з 11.02.2020 року (дати, з якої за рішенням суду зобов'язано перерахувати пенсію) перерахувати та виплачувати пенсію без обмеження максимального розміру є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Щодо зменшення відсотку пенсії, суд зазначає наступне.
З вищевикладених правових норм судом встановлено, що на час призначення позивачу пенсії за вислугу років частиною першою статті 50-1 Закону № 1789-XII було визначено, що пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
З рішення №914110820635 від 31.12.2020 року про перерахунок пенсії слідує, що позивачу на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13.10.2020 року по справі №200/5223/20-а зроблено перерахунок пенсії та встановлено загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку - 60% (а.с.108).
Суд зазначає, що від часу призначення позивачу пенсії на підставі Закону України «Про прокуратуру» правове регулювання спірних правовідносин неодноразово змінювалося. Відтоді зокрема відбулася зміна відсоткового значення базового розміру пенсії за вислугу років та зміна правил визначення стажу роботи на посадах прокурорів, який дає право на призначення пенсії за вислугу років.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
З рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1/99-рп, частину 1 статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У рішенні від 05.04.2001 року №3-рп/2001 Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом. Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Винятки з цього конституційного принципу, тобто надання закону або іншому нормативно-правовому акту зворотної сили, передбачено частиною першою статті 58 Конституції України, а саме: коли закони або інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
З огляду на принцип незворотності дії нормативно-правових актів в часі, розмір пенсії за вислугу років у відсотках, право на які особа набула на момент призначення пенсії відповідно до наявного стажу, не може бути зменшений наступними змінами в законодавстві.
Суд зазначає, що передбачені Законом України «Про прокуратуру» процедури призначення та перерахунку пенсії за вислугу років є різними за змістом та механізмом їх проведення. Положення частини 2 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Натомість при перерахунку пенсій на підставі частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, змінною величиною є лише розмір заробітку, натомість відсоткове значення розміру пенсії, яке обчислювалося при її призначенні, є незмінним.
Подібного висновку дійшов Верховний Суд України у постанові №21-2432a15 від 06.10.2015 року, який вказав, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Відтак, суд доходить висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку 80 % від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Донецької області від 24.01.2020 року №18-85-73.
Щодо ділення розміру заробітної плати позивача, зазначеної у довідці прокуратури Донецької області від 24.01.2020 року №18-85-73 на 60 місяців, суд зазначає наступне.
Дійсно, частиною 4 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.
Водночас, суд зазначає, що вказана норма застосовується лише в разі зазначення прокуратурою у довідці суми заробітної плати за 60 календарних місяців. В даному випадку, у довідці прокуратури Донецької області від 24.01.2020 року №18-85-73 зазначена сума заробітної плати позивача за 24 місяці, а саме за період з січня 2018 року по грудень 2019 року. Отже, ділення суми заробітної плати за 24 місяці на 60 не відповідає ані приписам чинного законодавства, ані принципу розумності та обґрунтованості.
Таким чином, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправними дії відповідача при перерахунку пенсії позивача щодо ділення розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Донецької області від 24.01.2020 року №18-85-73, на 60 місяців та визначення відсотка пенсії у розмірі 60% від усіх складових заробітної плати, з якої сплачено ЄСВ, зобов'язання відповідача з 11.02.2020 року (дати, з якої за рішенням суду зобов'язано перерахувати пенсію) перерахувати та виплачувати пенсію шляхом ділення розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Донецької області від 24.01.2020 року №18-85-73 на 24 місяці, визначення відсотка пенсії у розмірі 80% від усіх складових заробітної плати, з якої сплачено ЄСВ з урахуванням виплачених сум.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову в частині, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в частині.
Відповідно до ч.3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн. (а.с.6), тому зважаючи на часткове задоволення позову немайнового характеру, пропорційно до задоволеної частини позовних вимог підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - сума судового збору у розмірі 454,00 грн. на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ:42171861, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вулиця Зелінського, 27 а) про визнання протиправними дії при перерахунку пенсії щодо ділення розміру його заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Донецької області від 24.01.2020 року №18-85-73 на 60 місяців, визначення відсотка його пенсії у розмірі 60% від усіх складових заробітної плати, з якої сплачено ЄСВ, а також обмеження розміру пенсії максимальним розміром, зобов'язання з 11.02.2020 року (дати, з якої за рішенням суду зобов'язано перерахувати пенсію) перерахувати та виплачувати пенсію шляхом ділення розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Донецької області від 24.01.2020 року №18-85-73, на 24 місяці, визначення відсотка пенсії у розмірі 80% від усіх складових заробітної плати, з якої сплачено ЄСВ, без обмеження максимального розміру - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ:42171861, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вулиця Зелінського, 27 а) при перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) щодо ділення розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Донецької області від 24.01.2020 року №18-85-73 на 60 місяців та визначення відсотка пенсії у розмірі 60% від усіх складових заробітної плати, з якої сплачено ЄСВ
Зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ:42171861, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вулиця Зелінського, 27 а) з 11.02.2020 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) шляхом ділення розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Донецької області від 24.01.2020 року №18-85-73 на 24 місяці, визначення відсотка пенсії у розмірі 80% від усіх складових заробітної плати, з якої сплачено ЄСВ з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ:42171861, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вулиця Зелінського, 27 а) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Повний текст судового рішення складено та підписано 29.07.2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Н.А. Мозговая