Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 липня 2021 р. Справа№200/6430/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позов Головного управління ДПС у Донецькій області (відокремлений підрозділ ДПС: 44070187)
до відповідача: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про: стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 податкового боргу в розмірі 5100 грн., а саме акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (код бюджетної класифікації 14040000) в сумі 5100 грн.
Позивач, Головне управління ДПС у Донецькій області (відокремлений підрозділ ДПС: 44070187), звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 податкового боргу в розмірі 5100 грн., а саме акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (код бюджетної класифікації 14040000) в сумі 5100 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за відповідачем обліковується податковий борг в розмірі 5100 грн., який виник в зв'язку з несплатою відповідачем штрафних санкцій нарахованих відповідно до податкового повідомлення - рішення від 11.08.2020 року № 0026065032 в сумі 3060 грн., податкового повідомлення - рішення від 18.09.2020 року № 0000135032 в сумі 2040 грн. В зв'язку з чим, позивач просив стягнути з відповідача податковий борг з в розмірі 5100 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 червня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Зазначеною ухвалою відповідачу наданий п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали для надання відзиву на позовну заяву.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлено, що зареєстроване місцезнаходження Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .
Ухвала суду від 01 червня 2021 року направлена на адресу відповідача ( АДРЕСА_1 ) рекомендованим листом з повідомленням, однак поштове відправлення повернуто на адресу суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
01 липня 2021 року на адресу відповідача листом повторно було направлено ухвалу суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 01 червня 2021 року, однак поштове відправлення повернуто на адресу суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Крім того, з матеріалів справи було встановлено, що відповідачу були видані ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами та алкогольними напоями за адресами: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 .
Суд наголошує, що на вказані адресу судом було направлено ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 01 червня 2021 року та лист від 01 липня 2021 року, однак поштові відправлення повернуті на адресу суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Також, суд з метою належного повідомлення відповідача про розгляд справи № 200/6430/21 судом на сайті Донецького окружного адміністративного суду «https://adm.dn.court.gov.ua/sud0570» розмішено ухвалу суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 01 червня 2021 року.
Станом на 29 липня 2021 року відповідачем відзив на позовну заяву або клопотання про продовження процесуального строку, встановленого судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином суду не надала.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З огляду на те, що судом були вчинені всі передбачені законом заходи щодо належного повідомлення відповідачем не надано суду відзив на позовну заяву, суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними матеріалами.
Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
З огляду на вищевикладене справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрований в якості фізичної особи - підприємця 21.01.2013 року за № 22560000000021853, включено до ЄДРПОУ № 2600717813, перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області (відокремлений підрозділ ДПС:44070187).
З інтегрованої картки платника податків та розрахунку суми податкового боргу встановлено, що за відповідачем обліковується податковий борг у сумі 5100 грн. (а.с. 7, 9), а саме:
3060 грн. - донараховано штрафні (фінансові) санкції згідно податкового повідомлення - рішення від 11.08.2020 року № 0026065032;
2040 грн. - донараховано штрафні (фінансові) санкції згідно податкового повідомлення - рішення від 18.09.2020 року № 0000135032.
З матеріалів справи встановлено, що 17.06.2020 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у декларації акцизного податку з питань неподання (несвоєчасного подання) податкової звітності ФОП ОСОБА_1 , за результатами якої складено акт № 529/05-99-50-32/ 2600717813 (а.с. 18-20).
Перевіркою встановлено порушення граничних строків подання декларації з акцизного податку за лютий 2020 року, березень 2020 року, квітень 2020 року, що є порушенням п. 49.2-1 статті 49, пп. 49.18.1 п. 49.18 статті 49, п. 223.2 статті 223 Податкового кодексу України.
19.09.2020 року акт № 529/05-99-50-32/2600717813 від 17.06.2020 року направлений на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням, однак 23.07.2020 поштове відправлення повернуто на адресу позивача з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 16, 17).
27.07.2020 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області складено акт № 30/05-99-50-32/ 2600717813 про неможливість вручення акту про результати камеральної перевірки щодо неподання податкової звітності з акцизного податку за лютий - квітень 2020 року ФОП ОСОБА_1 № 529/05-99-50-32/2600717813 від 17.06.2020 року (а.с. 15).
На підставі висновків викладених у акті № 529/05-99-50-32/ 2600717813 від 17.06.2020 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0026065032 від 11.08.2020 року, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 3060 грн. (а.с. 13).
Зазначене податкове повідомлення - рішення направлено на адресу позивача рекомендованим листом з повідомленням, поштове відправлення 14.09.2020 року повернуто на адресу позивача з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 11).
15.09.2020 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області складено акт № 1/05-99-09-04/ 2600717813 про неможливість вручення податкового повідомлення - рішення ФОП ОСОБА_1 (а.с. 10).
28.07.2020 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у декларації акцизного податку з питань неподання (несвоєчасного подання) податкової звітності ФОП ОСОБА_1 , за результатами якої складено акт № 658/05-99-50-32/ 2600717813 (а.с. 28-30).
Перевіркою встановлено порушення граничних строків подання декларації з акцизного податку за травень 2020 року, червень 2020 року, що є порушенням п. 49.2-1 статті 49, пп. 49.18.1 п. 49.18 статті 49, п. 223.2 статті 223 Податкового кодексу України.
29.07.2020 року акт № 658/05-99-50-32/2600717813 від 28.07.2020 року направлений на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням, однак 29.08.2020 поштове відправлення повернуто на адресу позивача з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 26,27).
01.09.2020 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області складено акт № 41/05-99-50-32/ 2600717813 про неможливість вручення акту про результати камеральної перевірки щодо неподання податкової звітності з акцизного податку за лютий - квітень 2020 року ФОП ОСОБА_1 № 658/05-99-50-32/2600717813 від 28.07.2020 року (а.с. 25).
На підставі висновків викладених у акті № 658/05-99-50-32/ 2600717813 від 28.07.2020 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000135032 від 18.09.2020 року, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 2040 грн. (а.с. 23).
Зазначене податкове повідомлення - рішення направлено на адресу позивача рекомендованим листом з повідомленням, поштове відправлення 24.10.2020 року повернуто на адресу позивача з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 22).
27.10.2020 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області складено акт № 16/05-99-09-04/ 2600717813 про неможливість вручення податкового повідомлення - рішення ФОП ОСОБА_1 (а.с. 21).
Доказів оскарження в адміністративному або судовому порядку податкових повідомлень - рішень від 11.08.2020 року №0026065032, від 18.09.2020 року № 0000135032 суду не надано.
Згідно п. 58.1 статті 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт: невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації; завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу; заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Пунктом 58.2 статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу (п. 58.3 ст. 58 ПК України).
Згідно п. 42.2 ст. 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Якщо платник податків у порядку та у строки, визначені статтею 66 цього Кодексу, повідомив контролюючий орган про зміну податкової адреси, він на період з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків звільняється від виконання вимог документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата (п. 42.3 ст. 42 ПК України).
Відповідно до п. 42.5 ст. 42 ПК України у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що вищезазначені податкові повідомлення - рішення вручені відповідачу належним чином, та відповідно є узгодженими.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
В зв'язку з наявною заборгованістю та на підставі картки особового рахунку платника податків, податковим органом прийнято податкову вимогу № 4072-50 від 07 листопада 2019 року на суму 10000 грн. Зазначена податкова вимога була направлена на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням, 30.12.2019 поштове відправлення повернуто на адресу позивача з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 8).
Доказів оскарження податкової вимоги в адміністративному або судовому порядку суду не надано.
Приписами пункту 46.1. статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності (п. 49.2 ст. 49 ПК України ).
Згідно п. 49.2-1 ст. 49 Податкового кодексу України платники, визначені підпунктом 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу, а також платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов'язані за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.
Відповідно до п. 223.2 ст. 223 Податкового кодексу України платники податку, визначені пунктом 212.1 статті 212 цього Кодексу (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у підпунктах 215.3.4, 215.3.5, 215.3.5-1, 215.3.5-2, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу), подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію з акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 цього Кодексу.
Приписами п. 120.1 статті 120 Податкового кодексу України передбачено, що неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п. 14.1.175. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов'язання це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності (пп. 14.1.157 п. 14.1 статті 14 ПК України).
Штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (пп. 14.1.265 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Згідно вимог п. 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до п. 87.1, 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України передбачено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Враховуючи, що на час розгляду справи відповідачем не сплачено податковий боргу, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Головного управління ДПС у Донецькій області (відокремлений підрозділ ДПС: 44070187) до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 податкового боргу в розмірі 5100 грн., а саме акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (код бюджетної класифікації 14040000) в сумі 5100 грн.
Відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір не підлягає відшкодуванню.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги Головного управління ДПС у Донецькій області (відокремлений підрозділ ДПС: 44070187) до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 податкового боргу в розмірі 5100 грн., а саме акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (код бюджетної класифікації 14040000) в сумі 5100 грн. - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) податковий борг в розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) гривень, а саме акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (код бюджетної класифікації 14040000) в сумі 5100 (п'ять тисяч сто) гривень.
Повний текст рішення складено та підписано 29 липня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.В. Олішевська