Рішення від 28.07.2021 по справі 200/3505/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2021 р. Справа№200/3505/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., розглянувши в порядку спрощеного загального позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 )

до Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції (87531, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Макара Мазая, 16, код ЄДРПОУ 40108646)

про визнання протиправним та скасування наказу,

УСТАНОВИВ:

У березні 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду подана позовна заява ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) до Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції (87531, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Макара Мазая, 16, код ЄДРПОУ 40108646), в якій позивач просить: визнати протиправним та скасувати наказ начальника Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції від 24 лютого 2021 року № 31 "Про застосування до працівників БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП дисциплінарного стягнення" в частині притягнення поліцейського взводу № 1 роти № 4 батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції сержанта поліції ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани.

Ухвалою суду від 05 квітня 2021 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрити провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження.

05 травня 2021 року розгляд справи вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження (в письмовому провадженні) та 05 липня 2021 року у справі закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справи по суті.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 01 серпня 2019 року проходить службу у Батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції (далі - відповідач) па посаді поліцейського взводу №1 роти №4, має спеціальне звання «сержант поліції». З 18 березня 2021 року позивача відряджено до сектору протидії домашньому насильству відділу превенції Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області.

20 грудня 2020 року позивач згідно розстановки сил та засобів батальйону патрульної поліції в денну зміну ніс службу в екіпажі «Циклон-401» на автомобілі Skoda Rapid н.з. НОМЕР_2 разом з інспектором взводу № 1 роти № 4 БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП лейтенантом поліції Волошенко Сергієм Володимировичем та поліцейським взводу № 2 роти №3 БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПГІ в Донецькій області ДПП капралом поліції Бондаренко Ростиславом Олександровичем .

З 01 лютого 2021 року по 21 лютого 2021 року позивач перебував у додатковій оплачуваній відпустці, а саме в місті Харкові, як слухач заочної форми навчання 5 курсу Харківського національного університету внутрішніх справ (далі - ХНУС). Прибув до БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП 22 лютого 2021 року.

16 лютого 2021 року був повідомлений про те, що надійшла повістка про виклик до Територіального управління Державного бюро розслідувань у місті Краматорськ (далі - ТУ ДБР в м. Краматорськ) у якості свідка у кримінальному провадженні. Згідно повістки потрібно було з'явитись 18 лютого 2021 року у відділ ТУ ДБР в м. Краматорськ. Маючи перерву між консультаціями та екзаменами, позивач прибув до БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області для ознайомлення з повісткою. Після написання позивачем пояснення, його повідомлено, що відносно позивача було проведено службове розслідування та ознайомив його з друкованим висновком службового розслідування дисціплінарної комісії в якому було вказано, що в діях позивача вбачається порушення службової дисципліни, а саме вчинення дисциплінарного проступку, що виразився в порушенні п.п.2,4 частини третьої статті першої Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України», частини 3 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», вимог пункту 8 частини 1 статті 9 розділу ІІІ Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», а саме під час звернення до нього гр-ки ОСОБА_4 не назвав своє прізвище, посаду та спеціальне звання, на її вимогу не пред'явив службове посвідчення, не надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук, а також під час виконання службових обов'язків спілкувався з гр-кою ОСОБА_4 не державною мовою.

Зазначає, що відповідач відмовив в ознайомленні з висновками матеріалів службового розслідування.

26 лютого 2021 року позивача було ознайомлено під підпис з наказом Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції (далі Відповідач) від 24.02.2021р. № 31 про застосування до нього дисциплінарного стягнення у вигляді догани.

Вважає вказаний наказ протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки: позивачу не надали можливості скористатись правом на захист відповідно до ст. 18 Дисциплінарного статуту.

На думку позивача, відповідачем підроблені матеріали службового розслідування, а саме Пам'ятку (витяг з Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України від 15.03.2018), яку позивачу при написанні пояснення вручено не було, даний документ він не підписував, відповідно як вказано в пам'ятці з наказом «Про призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії» УПП в Донецькій області від 03.02.2021 № 14 відносно себе ознайомлений не був. Це вказує на грубе порушення відповідачем законодавства, свідчить про те, що службове розслідування проведено відносно позивача упереджено з порушенням правил Дисциплінарного статуту та Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України. Крім того, відповідно до статті 16 Дисциплінарного статуту службове розслідування проводиться та має бути завершено не пізніше одного місяця з дня його призначення керівником.

Вказує, що службове розслідування відносно позивача проводилось у період з 03.02.2021р. по 23.02.2021р. незважаючи на те, що в період з 01.02.2021р. по 21.02.2021р. позивач знаходився у додатковій відпустці.

Вважає, що дисциплінарній проступок він не вчиняв, діяв відповідно до вимог діючого законодавства, виконував свої службові обов'язки.

На підставі викладеного просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідачем наданий відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає, що в діях поліцейського взводу №1 роти №4 БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП сержанта поліції ОСОБА_1 маються ознаки дисциплінарного проступку, а саме в порушення частини 3 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», що не виконав сержант поліції ОСОБА_1 під час звернення до нього громадянки ОСОБА_4 , не назвав своє прізвище, посаду та спеціальне звання та на її вимогу не пред'явив службове посвідчення, не надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук, а також під час виконання службових обов'язків, спілкувався з громадянкою ОСОБА_4 не державною мовою, чим допустив порушення пункту 8 частини 1 статті 9 розділу III Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов'язків зобов'язані особи рядового, сержантського і старшинського складу Національної поліції, інших правоохоронних, розвідувальних органів, інших органів, яким присвоюються спеціальні звання).

Наказом Департаменту патрульної поліції «Про призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії» від 03.02.2021р. за № 14 було призначено службове розслідування за вищезазначеними фактами.

Оскільки, позивач знаходився у відпустці в період з 03.02.2021р. розпочате наказом №14 службове розслідування фактично не проводилось, про факт проведення службового розслідування позивачу повідомили 18 лютого 2021 року в день його відвідування батальйону патрульної поліції. 18 лютого 2021р. позивач переглянувши відеозаписи надавав пояснення до відділення моніторингу та аналітичного забезпечення. Також позивач самостійно поставив підписи в пам'ятці про ознайомлення з наказом про призначення службового розслідування та утворення дисціплінарної комісії, а також про ознайомлення з самою пам'яткою.

Зазначає, що за результатами службового розслідування складено висновок службового розслідування від 22.02.2021 року. Так, в ході службового розслідування встановлено, що за вчинення дисциплінарного проступку, що виразився в порушенні пункту 2, 4 частини третьої статті першої Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України», частини 3 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», пункту 8 частини 1 статті 9 розділу III Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», а саме під час звернення до нього громадянки ОСОБА_4 не назвав своє прізвище, посаду та спеціальне звання та на її вимогу не пред'явив службове посвідчення, не надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук, а також під час виконання службових обов'язків, спілкувався з громадянкою ОСОБА_4 не державною мовою, на підставі пункту 2 частини 3 статті 13 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України». Наказом Департаменту патрульної поліції від 24.02.2021 № 31 «Про застосування до працівників БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП дисциплінарного стягнення», до поліцейського взводу №1 роти №4 батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції сержанта поліції ОСОБА_1 застосувати дисциплінарне стягнення у вигляді догани.

За приписами ч. 1 ст. 19 Закону № 580, у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону. З урахуванням викладеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив наступне.

ОСОБА_1 з 01 серпня 2019 року проходить службу у Батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції (далі - БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП) на посаді поліцейського взводу №1 роти №4, має спеціальне звання «сержант поліції».

20 грудня 2020 року позивач згідно розстановки сил та засобів батальйону патрульної поліції в денну зміну ніс службу в екіпажі «Циклон-401» на автомобілі Skoda Rapid н.з. НОМЕР_2 разом з інспектором взводу № 1 роти № 4 БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП лейтенантом поліції Волощенко Сергієм Володимировичем та поліцейським взводу № 2 роти №3 БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП капралом поліції Бондаренко Ростиславом Олександровичем .

29 грудня 2021 року на адресу батальйону патрульної поліції в м. Краматорськ та Слов'янськ Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції надійшли матеріали перевірки Костянтинівського ВП Бахмутського ВП ГУНП в Донецькій області ЄО № 17583 від 20.12.2020 для прийняття рішення згідно чинного законодавства.

За даним фактом була проведена службова перевірка в ході якої було встановлено, що згідно отриманих даних із інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційного порталу Національної поліції України» (надалі - ІПНП) встановлено, що громадянка ОСОБА_4 зверталась за скороченим номером екстреного виклику поліції «102». Звернення громадянки ОСОБА_4 зареєстровано в журналі єдиного обліку Костянтинівського відділення поліції Бахмутського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області ЄО№17583 від 20.12.2020р. «Інші скарги на поліцейських».

За результатами проведення службової перевірки старший інспектор відділення моніторингу та аналітичного забезпечення БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП Лоза Р.С. подав до т.в.о. командира БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП Голубова Є.А. доповідну записку про результати перевірки інформації викладеної у заяві, якою вважав за необхідне ініціювати проведення службового розслідування за відомостями викладеними у зверненні громадянки ОСОБА_4 .

Розглянувши доповідну записку Лози Р.С. , т.в.о. командира БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП Голубов Є.А. спрямував начальнику управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції Михайлу Вершиніну доповідну записку № 636/41/37/1/01-2021 від 27.01.2021 про можливе порушення службової дисципліни працівниками БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП, якою просить призначити службове розслідування та утворити дисциплінарну комісію (а.с.33-42).

Наказом Департаменту патрульної поліції «Про призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії» від 03.02.2021р. за № 14 було призначено службове розслідування за вищезазначеними фактами (а.с. 45, 46).

В матеріалах справи наявна підписана позивачем пам'ятка (витяг з Закону України «Про дисциплінарний статут Національної поліції України»), яка підписана позивачем 18 лютого 2021 року (а.с. 44).

Судом установлено та не заперечується сторонами, що позивач в період з 01 лютого 2021 року по 21 лютого 2021 року позивач перебував у відпустці.

22 лютого 2021 року начальником УПП в Донецькій області ДПП затверджений висновок службового розслідування за фактом можливого порушення службової поліцейським взводу №2 роти №3 БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП капралом поліції Бондаренко Ростиславом Олександровичем , поліцейським взводу №1 роти №4 БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДІІП сержантом поліції ОСОБА_1 , інспектором взводу №1 роти №4 БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП лейтенантом поліції Волощенко Сергієм Володимировичем . (а.с. 16-28).

На підставі вказаного висновку 24 лютого 2021 року відповідачем прийнятий спірний наказ № 31 «Про застосування до працівників БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП дисциплінарного стягнення», яким до позивача застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани (а.с. 29, 30).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Закон України «Про національну поліцію» визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Статтею 3 вказаного закону визначено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до приписів статті 18 Закону України «Про національну поліцію» поліцейський зобов'язаний:

1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;

2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва;

3) поважати і не порушувати прав і свобод людини;

4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я;

5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків;

6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.

Звертаючись до особи, або у разі звернення особи до поліцейського, поліцейський зобов'язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред'явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук (ч.3).

Статтею 19 вказаного закону передбачено, що у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.

Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.

Держава відповідно до закону відшкодовує шкоду, завдану фізичній або юридичній особі рішеннями, дією чи бездіяльністю органу або підрозділу поліції, поліцейським під час здійснення ними своїх повноважень.

Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» затверджений Дисциплінарний статут Національної поліції України.

Цей Статут визначає сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження.

Дія цього Статуту поширюється на поліцейських, співробітників Служби судової охорони та осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, які повинні неухильно додержуватися його вимог.

Відповідно до статті 1 Статуту службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.

Службова дисципліна ґрунтується на створенні необхідних організаційних та соціально-економічних умов для чесного, неупередженого і гідного виконання обов'язків поліцейського, повазі до честі і гідності поліцейського, вихованні сумлінного ставлення до виконання обов'язків поліцейського шляхом зваженого застосування методів переконання, заохочення та примусу.

Службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України "Про Національну поліцію", зобов'язує поліцейського, зокрема: 3) поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень; 7) утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини.

Під час виконання службових обов'язків поліцейський має право: 3) приймати у межах, визначених посадовими (функціональними) обов'язками, рішення або брати участь у їх підготовці; 4) на доступ до службової інформації, необхідної для виконання обов'язків за посадою; 6) на захист персональних даних, переданих у розпорядження Національної поліції України та її територіальних органів; 7) ознайомлюватися з матеріалами особової справи, висновками службового розслідування, що проводиться стосовно нього, а також долучати до нього свої пояснення; 8) робити копії матеріалів особової справи, висновків службового розслідування за допомогою технічних засобів з урахуванням обмежень, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, законами України "Про захист персональних даних", "Про державну таємницю" та іншими законами; 9) на неупереджений розгляд скарг, поданих на його рішення, дії чи бездіяльність, а також на неупереджений розгляд поданих ним скарг, у тому числі на рішення, дії чи бездіяльність його керівників; 10) на правничу допомогу та захист своїх прав під час розгляду скарг або під час проведення службових розслідувань; 11) на захист від переслідування у разі повідомлення про вчинення кримінальних правопорушень, здійснених керівництвом та працівниками Національної поліції України.

Розділ III Статуту передбачає порядок накладання дисциплінарних стягнень.

Статтею 11 визначено, що за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.

За вчинення адміністративних правопорушень поліцейські несуть дисциплінарну відповідальність відповідно до цього Статуту, крім випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Поліцейських, яких в установленому порядку притягнуто до адміністративної, кримінальної або цивільно-правової відповідальності, одночасно може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності згідно з цим Статутом.

Дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції (ст. 12).

Дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.

Дисциплінарне стягнення має індивідуальний характер та не застосовується до поліцейського, вина якого у вчиненні дисциплінарного проступку не встановлена у визначеному порядку або який діяв у стані крайньої необхідності чи необхідної оборони.

До поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень:

1) зауваження;

2) догана;

3) сувора догана;

4) попередження про неповну службову відповідність;

5) пониження у спеціальному званні на один ступінь;

6) звільнення з посади;

7) звільнення із служби в поліції. (ст. 13)

Відповідно до статті 14 Статуту службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського.

Службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.

Службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.

Підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.

У разі надходження до органу поліції матеріалів про вчинення поліцейським адміністративного правопорушення, що складені в порядку, визначеному Кодексом України про адміністративні правопорушення, службове розслідування не призначається, а рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності приймається на підставі зазначених матеріалів.

Службове розслідування проводиться на засадах неупередженості та рівності всіх поліцейських перед законом незалежно від займаної посади, спеціального звання, наявних у них державних нагород та заслуг перед державою.

У разі вчинення поліцейським більше двох дисциплінарних порушень проводиться одне службове розслідування. Якщо протягом проведення службового розслідування поліцейським вчинено інший дисциплінарний проступок, розпочинається нове службове розслідування.

У разі надходження скарги на рішення, дії чи бездіяльність поліцейського, щодо яких вже проводиться службове розслідування, така скарга долучається до матеріалів службового розслідування.

Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Стаття 15. Дисциплінарні комісії:

Проведення службових розслідувань за фактом порушення поліцейським службової дисципліни здійснюють дисциплінарні комісії.

Дисциплінарні комісії формуються з поліцейських та працівників поліції, які мають відповідні знання та досвід, необхідні для ефективного проведення службового розслідування.

Уповноважений член дисциплінарної комісії, що проводить службове розслідування, має право:

1) одержувати пояснення щодо обставин справи від поліцейського, стосовно якого проводиться службове розслідування, та від інших осіб;

2) одержувати в органах, закладах, установах поліції та їхніх підрозділах чи за запитом в інших органах державної влади та органах місцевого самоврядування необхідні документи або їх копії та долучати до матеріалів справи;

3) отримувати консультації спеціалістів з питань, що стосуються службового розслідування.

За рішенням керівника, який призначив службове розслідування, розгляд справи може здійснюватися дисциплінарною комісією у відкритому засіданні. У такому разі поліцейський, який притягається до відповідальності, у письмовій формі не пізніше ніж за три дні повідомляється про час, дату та місце розгляду справи дисциплінарною комісією.

У разі відсутності поліцейського на службі дисциплінарна комісія викликає його для участі в засіданні комісії. Виклик надсилається рекомендованим листом з повідомленням на адресу місця проживання поліцейського, що зазначена в його особовій справі. Виклик надсилається з таким розрахунком, щоб поліцейський, який викликається, мав не менше двох діб для прибуття на засідання дисциплінарної комісії.

Фактом, що підтверджує отримання або неотримання поліцейським виклику, є отримання органом, що проводить службове розслідування, поштового повідомлення про вручення або про відмову від отримання такого виклику чи повернення поштового відправлення з позначкою про невручення.

За результатами проведеного службового розслідування дисциплінарна комісія приймає рішення у формі висновку.

Статтею 16 Статуту передбачено, що службове розслідування проводиться та має бути завершено не пізніше одного місяця з дня його призначення керівником.

У разі потреби за вмотивованим письмовим рапортом (доповідною запискою) голови дисциплінарної комісії, утвореної для проведення службового розслідування, його строк може бути продовжений наказом керівника, який призначив службове розслідування, або його прямим керівником, але не більш як на один місяць. При цьому загальний строк проведення службового розслідування не може перевищувати 60 календарних днів.

До строку проведення службового розслідування не зараховується документально підтверджений час перебування поліцейського, стосовно якого проводиться службове розслідування, у відрядженні, на лікарняному (у період тимчасової непрацездатності) або у відпустці.

Службове розслідування вважається завершеним у день затвердження керівником, який призначив службове розслідування, чи особою, яка його заміщує, висновку за результатами службового розслідування. Якщо закінчення строку проведення службового розслідування припадає на вихідний чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Як вже зазначалось судом, службове розслідування відносно позивача проводилось в період з 03 лютого 2021 року по 22 лютого 2021 року, проте, позивач в період з 01 лютого 2021 року по 22 лютого 2021 року перебував у відпустці. З наказом про призначення службового розслідування позивач ознайомився у день надання пояснень - 18 лютого 2021 року. З наведеного вбачається, що посадовими особами відповідача в означений період часу проводилось службове розслідування, вчинялись певні дії.

Статтею 18 Статуту визначено, що під час проведення службового розслідування поліцейський має право на захист, що полягає в наданні йому можливості надавати письмові пояснення щодо обставин вчинення дисциплінарного проступку та докази правомірності своїх дій.

Поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, має право:

1) надавати пояснення, подавати відповідні документи та матеріали, що стосуються обставин, які досліджуються;

2) подавати клопотання про отримання і залучення до матеріалів розслідування нових документів, отримання додаткових пояснень від осіб, які мають відношення до справи;

3) ознайомлюватися з матеріалами, зібраними під час проведення службового розслідування, робити їх копії за допомогою технічних засобів з урахуванням обмежень, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, законами України "Про захист персональних даних", "Про державну таємницю" та іншими законами;

4) подавати скарги на дії осіб, які проводять службове розслідування;

5) користуватися правничою допомогою.

Поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, має право відмовитися від надання пояснень. Факт такої відмови фіксується шляхом складення акта, що підписується членом дисциплінарної комісії, присутнім під час відмови, та іншими особами, присутніми під час відмови.

У разі відсутності поліцейського на службі дисциплінарна комісія викликає його для надання пояснень. Виклик для надання пояснень надсилається рекомендованим листом з повідомленням на адресу місця проживання поліцейського, що зазначена в його особовій справі.

Виклик про надання пояснень надсилається з таким розрахунком, щоб поліцейський, який викликається, мав не менше двох діб для прибуття на засідання дисциплінарної комісії.

Представником поліцейського може бути адвокат, повноваження якого підтверджені копією свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, ордером та копією договору із представником. Представник користується правами поліцейського, щодо якого проводиться службове розслідування, крім прав, реалізація яких здійснюється безпосередньо поліцейським і не може бути доручена представнику, а також користується правами з урахуванням обмежень, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, законами України "Про захист персональних даних", "Про державну таємницю" та іншими законами, з моменту надання дисциплінарній комісії підтвердних документів.

Враховуючи, що позивач в період з 01 лютого 2021 року по 22 лютого 2021 року перебував у відпустці суд зауважує, що відповідачем протиправно позбавлено ОСОБА_1 його прав, зокрема: подавати клопотання про отримання і залучення до матеріалів розслідування нових документів, отримання додаткових пояснень від осіб, які мають відношення до справи; ознайомлюватися з матеріалами, зібраними під час проведення службового розслідування, робити їх копії за допомогою технічних засобів з урахуванням обмежень, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, законами України "Про захист персональних даних", "Про державну таємницю" та іншими законами; подавати скарги на дії осіб, які проводять службове розслідування; користуватися правничою допомогою.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що відповідачем порушений порядок проведення відносно позивача службового розслідування, що призвело до порушення прав та інтересів позивача, зокрема, права на захист, не ознайомлено позивача з наказом про призначення службового розслідування (від 03 лютого 2021 року, ознайомлений під час перебування у відпустці 18.02.2021р.), з висновками службового розслідування позивача також не ознайомлено, про що свідчить відсутність відповідної відмітки, а відтак спірний наказ підлягає скасуванню.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого:

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону України "Про судовий збір", тому виходячи з положень ст. 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) до Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції (87531, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Макара Мазая, 16, код ЄДРПОУ 40108646) про визнання протиправним та скасування наказу - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції від 24 лютого 2021 року № 31 "Про застосування до працівників БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП дисциплінарного стягнення" в частині притягнення поліцейського взводу № 1 роти № 4 батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції сержанта поліції ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани».

Повний текст судового рішення виготовлено та підписано 28 липня 2021 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя К.Е. Абдукадирова