Рішення від 28.07.2021 по справі 140/5023/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2021 року ЛуцькСправа № 140/5023/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання відмови протиправною у здійсненні перерахунку пенсії згідно із Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці", викладеної у листі від 19.04.2021 № 3355-3049/Б-02/8-0300/21 та зобов'язання зарахувати періоди роботи з 01.01.2010 по 31.12.2010 на ВП "Шахтоуправління "Нововолинське" гірником підземним 2 розряду; з червня 2015 року по 06.05.2016 на ДП "Шахта № 1 "Нововолинська" гірником підземним 2 розряду; з 01.11.2017 по грудень 2020 року включно на ВП "Шахта № 9 "Нововолинська" гірником підземним 2, 3 розряду, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах на підставі абз. 4 пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням зазначеного стажу в розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", з листопада 2020 року з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Проте, ГУ ПФУ у Волинській області відмовило у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю інформації про сплату страхових внесків ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» у період з 01.01.2010 по 31.12.2010, ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» у період з червня 2015 року по 06.05.2016 та ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» у період 01.11.2017 по червень 2020 року.

Позивач вважає, що такими діями відповідача порушено його право на отримання пенсійного забезпечення, оскільки в спірні періоди він працював на ВП «Шахтоуправління «Нововолинське», ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» та ВП «Шахта № 9 «Нововолинська», за що була нарахована та сплачена заробітна плата, з якої нарахований єдиний соціальний внесок. Позивач зазначає, що відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків за спірний період роботи не може бути підставою для не зарахування цих періодів до пільгового страхового стажу під час перерахунку пенсії позивачу.

З наведених підстав просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позов відповідач його вимог не визнав та просив відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що за даними персоніфіковано обліку позивача відсутня інформація про сплату страхових внесків за спірні періоди роботи ВП «Шахтоуправління «Нововолинське», ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» та ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля». Підстав для зарахування спірного періоду до пільгового та страхового стажу відповідно до статті 114 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" немає у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків. Вважає, що відповідачем не було допущено порушень норм чинного законодавства. З врахуванням наведеного просить в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 02.04.2021 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою у якій просив повідомити, які періоди його роботи з 2005 року і до моменту призначення пенсії за віком на пільгових умовах - 13.07.2020 не зараховані до пільгового та страхового стажу та зарахувати до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах у розмірі, передбаченому Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з листопада 2017 року по даний час.

ГУ ПФУ у Волинській області листом від 19.04.2021 № 3355-3049/Б-02/8-0300/21 повідомило позивача про те, що згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (форми ОК-5) на дату призначення пенсії за віком на пільгових умовах наявна інформація про нараховані суми заробітної плати протягом періодів роботи у ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» з 01.01.2010 по 31.12.2010, на ДП «»Шахта №1 «Нововолинська» з червня 2015 року по 06.05.2016 та у ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» з 01.11.2017 по червень 2020 року.

Одночасно повідомлено, що вказані періоди не враховано до страхового та пільгового стажу в зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків до Пенсійного Фонду України роботодавцями.

Зарахування до страхового стажу згаданих періодів роботи можливе за умови сплати страхових внесків роботодавцями та відображення їх у системі персоніфікованого обліку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Так, статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Отже, Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачено право шахтарів у разі наявності 15 років стажу на підземних роботах за списком №1 на встановлення мінімального розміру пенсії - 80% від заробітної плати.

Згідно із преамбулою Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;

персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;

роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Системний аналіз вказаних вище правових норм дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи зі змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.

Крім того, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача як застрахованої особи, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до Пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 30 вересня 2019 року у справі №414/736/17, від 20 березня 2019 року у справі №688/947/17, від 27 березня 2018 року у справі №208/6680/16-а.

Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник щодо відмови відповідача у зарахуванні до страхового та пільгового стажу для перерахунку пенсії по віку на пільгових умовах періоду роботи позивача у ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» з 01.01.2010 по 31.12.2010, на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» з червня 2015 року по 06.05.2016 та у ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» з 01.11.2017 по червень 2020 року у зв'язку з відсутністю у відповідача інформації щодо сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Судом встановлено, що відповідно до записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 та довідок ДП «Шахта №1 «Нововолинська» від 26.04.2021 № 14, ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» від 07.04.2021 № 171 ОСОБА_1 працював, зокрема, в період з 15.12.2005 по 01.06.2015 у ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля», з 02.06.2015 по 06.05.2016 у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та з 10.05.2016 по даний час у ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля».

Як слідує з реєстру застрахованих осіб форми ОК-5 позивачу у період з 01.01.2010 по 31.12.2010 у ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля», з червня 2015 року по 06.05.2016 у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та з 01.11.2017 по червень 2020 року ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески. Водночас вбачається, що у період з 01.01.2010 по 30.11.2010 ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» сплачено єдиний внесок за позивача, тобто нараховано, але не сплачено ЄСВ лише за грудень 2010 року.

Проте, як слідує з листа відповідача від 19.04.2021, позивачу не враховано періоди роботи, зокрема, з 01.01.2010 по 30.11.2010 ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» у зв'язку з відсутністю відомостей про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Тобто, відповідач, не дивлячись на сплату ЄСВ ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» в період 01.01.2010 по 30.11.2010 безпідставно відмовив ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового та страхового стажу періоду його роботи у зазначений період на вказаному підприємстві у зв'язку з відсутністю відомостей про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Як слідує з довідок ДП «Шахта №1 «Нововолинська» від 26.04.2021 № 14, ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» від 07.04.2021 № 171 заборгованість з виплати заробітної плати та ЄСВ відсутня.

Водночас суд зазначає, що відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків за період роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010 у ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля», з червня 2015 року по 06.05.2016 у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та з 01.11.2017 по червень 2020 року ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» не може бути підставою для не зарахування цих періодів до пільгового страхового стажу під час перерахунку пенсії позивачу.

Необхідно звернути увагу, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

Виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Суд зазначає, що, фактично, внаслідок невиконання роботодавцем обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивача такого періоду роботи.

Відтак, беручи до уваги зібрані та досліджені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Волинській області безпідставно не зарахувало до пільгового та страхового стажу позивача періодів його роботи з 01.01.2010 по 31.12.2010 у ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля», з червня 2015 року по 06.05.2016 у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та з 01.11.2017 по червень 2020 року ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» для перерахунку призначеної пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з мотивів несплати страхувальниками страхових внесків, оскільки належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами у справі у їх сукупності підтверджується стаж роботи позивача у вказані періоди, виплату йому заробітної плати за ці періоди із відрахуванням страхових внесків.

Таким чином, із зарахуванням до пільгового та страхового стажу за Списком №1 періоду роботи у ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» з 01.01.2010 по 31.12.2010, у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» з червня 2015 року по 06.05.2016 та у ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» з 01.11.2017 по червень 2020 року позивач набуде право на перерахунок пенсії згідно з Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Разом з тим, у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у зарахуванні до пільгового та страхового стажу періоду роботи з липня по грудень 2020 року та зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового та страхового стажу вказаний період роботи належить відмовити, оскільки з листа-відповіді відповідача вбачається, що згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу відсутня інформація про сплату страхових внесків ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» з 01.01.2010 по 31.12.2010, у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» з червня 2015 року по 06.05.2016 та у ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» з 01.11.2017 по червень 2020 року. При цьому, з листа ГУ ПФУ у Волинській області від19.04.2021 вбачається, що позивачу було відмовлено у перерахунку призначеної пенсії у зв'язку із відсутністю інформації про сплату страхових внесків ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" саме за вказані періоди, тобто, питання перерахунку пенсії з урахуванням періоду з липня по грудень 2020 року відповідач не розглядав, тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Щодо позовної вимоги про здійснення перерахунку пенсії з листопада 2020 року, то суд зазначає наступне.

Згідно з частиною четвертою статті 45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Відтак, права позивача належать захисту саме з 01.04.2021, тобто з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, а не з листопада 2020 року. Отже, в цій частині позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною другою цієї статті встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, з врахуванням вищенаведеного, виходячи з наданих статтею 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позову шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови позивачу в зарахуванні до пільгового та страхового стажу для перерахунку призначеної пенсії періоду роботи з 01.01.2010 по 31.12.2010 у ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля», з червня 2015 року по 06.05.2016 у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та з 01.11.2017 по червень 2020 року ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» та зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до пільгового та страхового стажу періоди роботи з 01.01.2010 по 31.12.2010 у ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля», з червня 2015 року по 06.05.2016 у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та з 01.11.2017 по червень 2020 року ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» для здійснення перерахунку призначеної пенсії та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням вказаного пільгового та страхового стажу відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з 01.04.2021.

Як визначено частинами першою, третьою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 908,00 грн, який сплачений відповідно до квитанції від 12.05.2021 № 61051.

Відтак, враховуючи, що позовні вимоги задоволені частково, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 454,00 грн.

Керуючись статтями 243-246, 250, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до пільгового та страхового стажу для перерахунку призначеної пенсії періоду роботи з 01.01.2010 по 31.12.2010 у ВП «Шахтоуправління Нововолинське» ДП «Волиньвугілля», з червня 2015 року по 06.05.2016 у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» та з 01.11.2017 по червень 2020 року ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до пільгового та страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 01.01.2010 по 31.12.2010 у ВП «Шахтоуправління Нововолинське» ДП «Волиньвугілля», з червня 2015 року по 06.05.2016 у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» та з 01.11.2017 по червень 2020 року ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням вказаного пільгового та страхового стажу відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 01.04.2021.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір в розмірі 454,00 грн. (чотириста п'ятдесят чотири гривні 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).

Суддя Р.С. Денисюк