Справа № 991/4623/21
Провадження 1-кс/991/4687/21
23 липня 2021 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , захисників ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , представника володільця речей і документів - ОСОБА_5 , розглянувши клопотання захисника ОСОБА_3 , в інтересах підозрюваного ОСОБА_6 про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження № 52021000000000016 від 14.01.2021 року,
До Вищого антикорупційного суду надійшло клопотання адвоката ОСОБА_3 , який діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_6 , про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження № 52021000000000016 від 14.01.2021 року, досудове розслідування в якому здійснюється, зокрема, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 27, ч. 3 ст. 369 КК України (далі - Клопотання), в якому просить надати доступ стороні захисту - захиснику підозрюваного ОСОБА_6 адвокату ОСОБА_3 до речей та документів, що містять охоронювану законом таємницю, а саме до інформації, що міститься в щорічних деклараціях особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, які подавалися військовослужбовцем ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_6 за 2019-2020 роки уповноваженому підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перебуває у володільця - ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - СЗРУ).
В обґрунтування Клопотання заявник зазначає, що детективами ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - НАБУ) здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 52021000000000016 від 14.01.2021 року, зокрема, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 27, ч. 3 ст. 369 КК України.
Захисник вказує, що в рамках даного кримінального провадження детективами НАБУ було проведено обшук в приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 , під час якого виявлено два металевих сейфи, в яких зберігались грошові кошти та інші речі, що за версією слідства належать саме ОСОБА_6 . В свою чергу, ОСОБА_6 стверджує, що частина знайдених під час обшуку коштів не належать йому особисто, а є власністю членів його родини та інших осіб, та існують документи на підтвердження належності коштів його дружині та її матері, зокрема, такими документами є декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, який він як військовослужбовець СЗРУ з військовим званням підполковник щорічно подавав у відповідний орган, зокрема, у 2019-2020 роках, в яких міститься інформація про майновий стан та доходи ОСОБА_6 , членів його родини.
Заявник зазначає, що документи, дозвіл на тимчасовий доступ до яких просить надати у клопотанні, перебувають у володінні СЗРУ відповідно до положень ч. 5 ст. 511 Закону України «Про запобігання корупції», що також підтверджується листом СЗРУ № 20/74/ПК від 28.05.2021 р., яким надана відповідь на адвокатський запит № 1/18/05 від 18.05.2021 про відмову надати адвокату ОСОБА_3 копії щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, які подавалися ОСОБА_6 за 2019-2020 роки, у зв'язку з тим, що такі документи є інформацією з обмеженим доступом.
Крім того, вказує, що потреба у тимчасовому доступі до інформації, яка перебуває у володінні СЗРУ, обґрунтовується необхідністю доведення неналежності частини коштів, які були знайдені в ході обшуку в приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваному ОСОБА_6 , що має важливе значення для з'ясування всіх обставин кримінального провадження. При цьому, іншими способами довести неналежність певної частини знайдених в ході обшуку грошових коштів ОСОБА_6 не вбачається за можливе, оскільки дружина ОСОБА_6 - ОСОБА_7 та її матір ОСОБА_8 у вказаний період не були суб'єктами декларування.
Крім цього, заявник зазначає, що отримати вказані документи іншим шляхом не видається за можливе з огляду на те, що така інформація є конфіденційною, доступ до неї обмежений володільцем. Просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до зазначених у клопотанні документів з можливістю виготовити їх належним чином завірені копії.
Захисники ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , в судовому засіданні клопотання підтримали з викладених у ньому підстав, просили задовольнити, надати дозвіл на тимчасовий доступ до інформації, що міститься у розділах 1, 2, 3, 4, 11, 12, 13, 14 копій декларацій ОСОБА_6 , поданих ним за період 2019-2020 роки.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення клопотання, зазначила, що декларації відсутні з огляду на витребування їх представниками НАБУ.
Слідчий суддя, ознайомившись із поданим клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, а також доданими до нього матеріалами, заслухавши думку учасників кримінального провадження, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5, 6 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Слідчим суддею встановлено, що детективами Національного антикорупційного бюро України здійснюється досудове розслідування, а прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 52021000000000016 від 14.01.2021 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 27, ч. 3 ст. 369 КК України, та за підозрою ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 27, ч. 3 ст. 369 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено наступні обставини, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України: адвокат ОСОБА_9 та адвокат ОСОБА_6 підбурювали ОСОБА_10 до надання неправомірної вигоди судді ІНФОРМАЦІЯ_3 за вчинення в інтересах ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » дій з використанням наданої влади, вчинене за попередньою змовою групою осіб (копія витягу з ЄРДР, а.с. 7).
В рамках даного кримінального провадження детективами НАБУ було проведено обшук в приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 , під час якого виявлено два металевих сейфи, в яких зберігались грошові кошти та інші речі, які за версією слідства належать саме ОСОБА_6
Судовим розглядом встановлено, що з метою доведення того, що частина коштів, які були знайдені в ході обшуку в приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваному ОСОБА_6 не належать, заявник просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до інформації, що міститься в щорічних деклараціях особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, які подавалися ОСОБА_6 за 2019-2020 роки уповноваженому підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_1 , з можливістю виготовлення належним чином засвідчених копій.
Відповідно до положень Закону України «Про запобігання корупції» військовослужбовці старшого офіцерського складу (зокрема, підполковники) зобов'язані щорічно подавати декларацію про майновий стан та доходи за минулий рік за формою, визначеною НАЗК (с. 46, 511 Закону).
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 511 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство проводить щодо декларацій, поданих суб'єктами декларування, такі види контролю: 1) щодо своєчасності подання; 2) щодо правильності та повноти заповнення; 3) логічний та арифметичний контроль. Національне агентство проводить повну перевірку декларацій відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 5 ст. 511 Закону України «Про запобігання корупції» зазначені в частині першій цієї статті види контролю щодо декларацій, поданих особами, які за посадами, що вони займають, належать до кадрового складу розвідувальних органів України та/або займають посади, перебування на яких пов'язане з державною таємницею у зв'язку з безпосереднім здійсненням такими особами оперативно-розшукової, контррозвідувальної, розвідувальної діяльності, а також особами, які претендують на зайняття таких посад, та особами, які припинили діяльність, проводять уповноважені підрозділи (уповноважені особи) відповідних державних органів чи військових формувань у порядку, що визначається Національним агентством.
З огляду на зазначене, слідчий суддя погоджується, що є достатні підстави вважати, що власником документів, доступ до яких просить надати заявник, є ІНФОРМАЦІЯ_1 з огляду на те, що у період 2019-2020 роках ОСОБА_6 входив до складу СЗРУ, що учасниками кримінального провадження не заперечувалося, а тому контроль щодо поданих ОСОБА_6 декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за 2019-2020 роки проводять саме уповноважені підрозділи СЗРУ.
Зазначене також підтверджується листом СЗРУ № 20/74/ПК від 28.05.2021 р., яким надана відповідь на адвокатський запит № 1/18/05 від 18.05.2021, зокрема, про надання належним чином засвідчених копій щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, які подавалися ОСОБА_6 за 2019-2020 роки, в якому зазначено, що надання запитуваних копій не вбачається за можливе, оскільки відповідні декларації є інформацією з обмеженим доступом.
Враховуючи викладене, слідчий суддя робить висновок, що документи, тимчасовий доступ до яких просить надати заявник, дійсно можуть перебувати у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що є достатні підстави вважати, що документи, доступ до яких просить надати заявник, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, зокрема, для встановлення осіб, яким належить майно, виявлене в ході обшуку в приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 , в рамках кримінального провадження № 52021000000000016 від 14.01.2021, відомості, що містяться в документах, можуть бути використані як докази на підтвердження позиції сторони захисту щодо неналежності частини коштів, які були знайдені в ході обшуку в приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 , в рамках кримінального провадження № 52021000000000016 від 14.01.2021 року підозрюваному ОСОБА_6 , як докази на підтвердження/спростування факту належності певної частини знайдених в ході обшуку грошових коштів дружині ОСОБА_6 - ОСОБА_7 та її матері ОСОБА_8 .
При цьому, слідчим суддею встановлено, що одержати в інший спосіб зазначені у клопотання документи, аніж шляхом тимчасового доступу як заходу забезпечення кримінального провадження, а саме, - у добровільному порядку шляхом витребування таких документів через адвокатський запит, неможливо, оскільки це вбачається з листа СЗРУ № 20/74/ПК від 28.05.2021 р., яким надана відповідь на адвокатський запит № 1/18/05 від 18.05.2021 повідомлено, що надання копій декларацій не вбачається за можливе, оскільки відповідні документи є інформацією з обмеженим доступом.
За змістом п. 8) ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать зокрема, персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.
Згідно зазначених положень закону, існують достатні підстави вважати, що наявна у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 інформація, доступ до якої просить надати заявник, є охоронюваною законом таємницею, а тому може бути розкритою виключно за рішенням суду, що унеможливлює її здобуття стороною захисту в інший спосіб.
Згідно положень ч. 1 ст. 47 Закону України «Про запобігання корупції» подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться ІНФОРМАЦІЯ_5 у визначеному ним порядку. На офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_6 забезпечується відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом можливості перегляду, копіювання та роздруковування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.
Так, статтею 46 Закону передбачено які відомості зазначають у декларації.
В свою чергу, зазначені у декларації відомості щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта громадянина України, унікального номера запису в Єдиному державному демографічному реєстрі, місця проживання, дати народження фізичних осіб, щодо яких зазначається інформація в декларації, місцезнаходження об'єктів, які наводяться в декларації (крім області, району, населеного пункту, де знаходиться об'єкт), номера рахунку в банківській чи іншій фінансовій установі, є інформацією з обмеженим доступом та не підлягають відображенню у відкритому доступі (ч. 1 ст. 47 Закону).
Інформація про особу в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігається упродовж всього часу виконання цією особою функцій держави або місцевого самоврядування, а також упродовж п'яти років після припинення виконання нею зазначених функцій, крім останньої декларації, поданої особою, яка зберігається безстроково (ч. 2 ст. 47 Закону).
За такого, слідчий суддя дійшов висновку про обґрунтованість клопотання та надання дозволу на доступ до інформації, що міститься у розділах 1, 2, 3, 4, 11, 12, 13, 14 копій декларацій ОСОБА_6 за 2019, 2020 роки, поданих ним, як особою уповноваженої на виконання функцій держави, оскільки така інформація, яка міститься у вказаних розділах. є інформацією з обмеженим доступом та не підлягають відображенню у відкритому доступі, може бути отримана виключно за рішенням суду, що унеможливлює її здобуття стороною захисту в інший спосіб.
Твердження представника володільця вказаних документів щодо неможливості надати доступ до таких документів внаслідок їх відсутності у зв'язку із витребуванням їх детективами НАБУ не спростовує можливості надати доступ до копій таких документів.
З огляду на зазначені обставини, враховуючи необхідність досягнення мети отримання доступу до вищевказаних документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , слідчий суддя приходить до висновку про необхідність часткового задоволення клопотання.
Керуючись ст.ст. 163-164, 166, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя
Клопотання задовольнити частково.
Уповноваженій особі ІНФОРМАЦІЯ_1 надати захиснику підозрюваного ОСОБА_6 - адвокату ОСОБА_3 , доступ до інформації, що міститься у розділах 1, 2, 3, 4, 11, 12, 13, 14 копій декларацій ОСОБА_6 за 2019, 2020 роки, поданих ним, як особою уповноваженої на виконання функцій держави, з можливістю зняти їх копії.
Строк дії ухвали - один місяць, до 23 серпня 2021 року включно.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_11