27 липня 2021 року
Київ
справа №640/26846/20
адміністративне провадження №К/9901/21163/21
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Данилевич Н.А., перевіривши матеріали касаційної скарги Голови ліквідаційної комісії Вищого адміністративного суду України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 лютого 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2021 року у справі № 640/26846/20 за позовом ОСОБА_1 до Голови ліквідаційної комісії Вищого адміністративного суду України Соловйової Л.В. про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
Ухвалою Верховного Суду від 29 червня 2021 року відкрито касаційне провадження за скаргою Голови ліквідаційної комісії Вищого адміністративного суду України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 лютого 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2021 року у справі № 640/26846/20 за позовом ОСОБА_1 до Голови ліквідаційної комісії Вищого адміністративного суду України Соловйової Л.В. про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Разом з касаційною скаргою відповідачем подано клопотання про зупинення виконання оскаржуваних судових рішень до закінчення перегляду справи в касаційному порядку, яке обґрунтовано неможливістю здійснення повороту виконання судового рішення, зважаючи на характер спірних правовідносин.
12 липня 2021 року відповідачем до Суду подано додаткові пояснення до клопотання про зупинення виконання судових рішень судів попередніх інстанцій, згідно з якими 08.07.21 Вищим адміністративним судом України отримано постанову про відкриття виконавчого провадження ВП№65934979, якою зобов'язано виконати судове рішення протягом 10 днів. Також вказує, що державним виконавцем винесено постанови від 01.07.2021 про стягнення з боржника коштів та витрат на виконавче провадження та виконавчого збору у розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати. Зважаючи на те, що характер спірних правовідносин унеможливлює здійснення належного повороту виконання судових рішень (у випадку задоволення касаційної скарги), що призведе до необґрунтованих витрат з державного бюджету, заявник просить зупинити виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 лютого 2021 року та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2021 року до закінчення їх перегляду в касаційному порядку.
Позивачем копію ухвали про відкриття касаційного провадження у справі, від 29 червня 2021 року, в якій, зокрема, встановлено десятиденний строк для подачі заперечень на заяву про зупинення виконання судових рішень з дня отримання копії цієї ухвали, отримано 07 липня 2021 року. Однак станом на 27 липня 2021 року позивачем до Суду не подано заперечень на клопотання про зупинення виконання судових рішень.
Згідно ч.1 ст.375 КАС України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Про зупинення виконання або зупинення дії судового рішення постановляється ухвала (частина друга статті 375 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.
Суд зазначає, що розгляд питання про зупинення виконання оскаржуваних судових рішень має на меті не допустити порушення прав, свобод та охоронюваних законом інтересів, як особи, що подала касаційну скаргу, так і інших осіб, які беруть участь у справі, якщо такі наслідки можуть настати у зв'язку з виконанням оскаржуваних судових рішень.
В свою чергу, для зупинення виконання оскаржуваних судових рішень необхідна наявність поважних причин, які б давали підстави для зупинення виконання судового рішення.
За приписами ст. 381 КАС України поворот виконання рішення про відшкодування шкоди, заподіяної суб'єктом владних повноважень, каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, рішення про присудження виплати пенсій чи інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів, а також рішення про присудження виплати заробітної плати чи іншого грошового утримання у відносинах публічної служби допускається, якщо скасоване рішення було обґрунтовано повідомленими позивачем завідомо неправдивими відомостями або поданими ним підробленими документами.
Аналізуючи доводи, наведені заявником у вимогах про зупинення виконання судових рішень, Суд зазначає про наявність в даній справі підстав, що можуть призвести до допущення порушень прав, свобод та законних інтересів учасників справи в разі нездійснення Судом зазначеного заходу.
Отже, зважаючи на наведені скаржником доводи в обґрунтування поданої заяви про зупинення виконання оскаржуваних рішень, Суд дійшов висновку про необхідність зупинити виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 лютого 2021 року та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2021 року.
Керуючись ст. 375 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Клопотання Голови ліквідаційної комісії Вищого адміністративного суду України про зупинення виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 лютого 2021 року та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2021 року у справі №640/26846/20 задовольнити.
Зупинити виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 лютого 2021 року та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2021 року до закінчення їх перегляду в касаційному порядку.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й не оскаржується.
Суддя Н.А. Данилевич