Справа № 418/2225/21
2-о/418/73/21
Іменем України
27 липня 2021 року Міловський районний суд Луганської області
у складі: головуючого судді: Гуцола М.П.
секретаря: Вороніної І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Мілове цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Міловський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту смерті, -
22.07.2021 року представник заявника ОСОБА_1 за дорученням - адвокат Оробцов М.Ю. звернувся до суду із заявою про встановлення факту смерті її чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Довжанську (колишньому Свердловську) Луганської області, причина смерті: отруєння алкоголем. У реєстрації факту смерті чоловіка Міловським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану, їй було відмовлено, оскільки подані документи видані на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, не відповідають встановленій формі документів відповідно до чинного законодавства, тому вона вимушена звернутися до суду.
Свої вимоги заявник мотивує тим, що померлий доводиться чоловіком, і їй необхідно отримати свідоцтво про смерть встановленого зразку для реалізації своїх спадкових прав.
Представник заявника у судове засідання не з'явився, просив розглянути справу за його відсутності. Заявлені вимоги підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні.
Представник заінтересованої особи Міловського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) у судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку, про необхідність задоволення вимог виходячи з наступних підстав.
Свої вимоги заявник обґрунтовує тим, що відповідно до копії свідоцтва про шлюб НОМЕР_1 /а.с. 9/ виданого 04.11.1977 року, ОСОБА_3 уклала шлюб із ОСОБА_2 та змінила прізвище з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_1 ».
З копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 /а.с. 6/, виданого Свердловським МВ УМВС України в Луганській області 20.12.2000 року, слідує те, що заявник ОСОБА_1 , є громадянкою України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи /а.с. 11/ заявник фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 .
З копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 /а.с. 12/, виданого Свердловським МВ УМВС України в Луганській області, слідує те, що померлий ОСОБА_2 є громадянином України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно довідки про причину смерті № 426 /а.с. 10/ виданої 06.05.2021 року, причина смерті ОСОБА_2 - отруєння алкоголем.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 /а.с. 13 /, яке було видане так званим «отделом записи актов гражданского состояния Свердловского городского управления Министерства юстиции Луганской Народной Республики», ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Свердловськ.
Згідно листа Міловського відділу РАЦС від 09.07.2021 року, у проведенні реєстрації факту смерті ОСОБА_2 відмовлено, оскільки подані документи (свідоцтво про смерть, довідка про причини смерті) видані на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, не відповідають встановленій формі документів відповідно до чинного законодавства /а.с.14/.
Суд оцінює довідку про причину смерті, свідоцтво про смерть як доказ, на підставі якого можливо встановити наявність факту смерті не зважаючи на те, що документ не відповідають встановленому зразку, та виданий на тимчасово окупованій території України.
Зазначене узгоджується із висновком Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Згідно ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів.
Відповідно до п.8 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно ч.1 ст. 317 ЦПК України вбачається, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками або іншими законними представниками до суду за межами такої території України.
За змістом ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою, 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання».
Відповідно п.10 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що суди можуть встановити факти реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, народження і смерті, якщо в органах реєстрації актів громадського стану не зберігся відповідний запис чи відмовлено у його відновленні або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту громадського стану».
Згідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті за умовами підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
У зв'язку із викладеним, орган державної реєстрації актів цивільного стану не міг на час звернення заявника зареєструвати факт смерті її чоловіка, адже він помер на тимчасово окупованій території України.
Керуючись п .8 ч.1 ст. 315, ст.ст. 317, 319 ЦПК України, ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», -
заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Міловський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, факт смерті громадянина України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті: Україна, Луганська область, м. Довжанськ.
Рішення підлягає негайному виконанню.
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня його постановлення до Луганського апеляційного суду шляхом її направлення через Міловський районний суд Луганської області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його апеляційне оскарження.
У разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: М.П. Гуцол