27 липня 2021 рокуЛьвівСправа № 140/739/21 пров. № А/857/9136/21
Колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Кузьмича С.М., Довгої О.І.
при секретарі судового засідання: Волошин М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Управління транспорту та зв'язку Волинської обласної державної адміністрації на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 березня 2021 року (рішення ухвалене у м. Луцьку судом у складі головуючого судді Лозовського О.А.) у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління транспорту та інфраструктури Волинської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, фізична особа-підприємець ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
У січні 2021 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління транспорту та інфраструктури Волинської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій відповідача щодо одностороннього розірвання договору про організацію перевезень пасажирів №2500 від 09.02.2017 на автобусному маршруті (маршрутах) загального користування (оборотному рейсі (рейсах) Камінь-Каширський - Нововолинськ, №157 Камінь-Каширський - Велика-Глуша, укладеного між Департаментом інфраструктури та туризму Волинської обласної державної адміністрації та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 ; визнання протиправними дій відповідача щодо укладення з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 договору про організацію перевезень пасажирів №194 Т від 04.12.2020 на автобусному маршруті (маршрутах) загального користування (оборотному рейсі (рейсах) Камінь-Каширський Нововолинськ; зобов'язання Управління транспорту та зв'язку Волинської обласної державної адміністрації поновити дію договору про організацію перевезень пасажирів № 2500 від 09.02.2017 на автобусному маршруті (маршрутах) загального користування (оборотному рейсі (рейсах) Камінь-Каширський - Нововолинськ, №157 Камінь- Каширський - Велика-Глуша, укладеного між Департаментом інфраструктури та туризму Волинської обласної державної адміністрації та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 ..
Позивач позовні вимоги мотивував тим, що в серпні 2020 року ним не було допущено будь-якого порушення умов договору про організацію перевезень пасажирів, відтак, у відповідача були відсутні підстави для його розірвання. Зазначає, що оскільки дії відповідача щодо одностороннього розірвання укладеного з ним договору є протиправними, відповідно підстави для укладення тимчасового договору про організацію перевезень пасажирів з приватним підприємцем ОСОБА_2 є відсутніми.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25 березня 2021 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Управління транспорту та інфраструктури Волинської обласної державної адміністрації щодо одностороннього розірвання договору про організацію перевезень пасажирів №2500 від 09 лютого 2017 року на автобусному маршруті (маршрутах) загального користування (оборотному рейсі (рейсах) Камінь-Каширський - Нововолинськ, №157 Камінь-Каширський - Велика-Глуша, укладеного між Департаментом інфраструктури та туризму Волинської обласної державної адміністрації та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 . Визнано протиправними дії Управління транспорту та інфраструктури Волинської обласної державної адміністрації щодо укладення з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 договору про організацію перевезень пасажирів №194Т від 04 грудня 2020 року на автобусному маршруті (маршрутах) загального користування (оборотному рейсі (рейсах) Камінь-Каширський Нововолинськ. Зобов'язано Управління транспорту та зв'язку Волинської обласної державної адміністрації поновити дію договору про організацію перевезень пасажирів № 2500 від 09 лютого 2017 року на автобусному маршруті (маршрутах) загального користування (оборотному рейсі (рейсах) Камінь-Каширський - Нововолинськ, №157 Камінь-Каширський - Велика-Глуша, укладеного між Департаментом інфраструктури та туризму Волинської обласної державної адміністрації та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 .
Рішення суду першої інстанції оскаржило Управління транспорту та зв'язку Волинської обласної державної адміністрації. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з неправильним застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині визнання протиправними дій Управління транспорту та інфраструктури Волинської обласної державної адміністрації щодо одностороннього розірвання договору про організацію перевезень пасажирів №2500 від 09 лютого 2017 року на автобусному маршруті (маршрутах) загального користування (оборотному рейсі (рейсах) Камінь-Каширський - Нововолинськ, №157 Камінь-Каширський - Велика-Глуша, укладеного між Департаментом інфраструктури та туризму Волинської обласної державної адміністрації та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та зобов'язання Управління транспорту та зв'язку Волинської обласної державної адміністрації поновити дію договору про організацію перевезень пасажирів № 2500 від 09 лютого 2017 року на автобусному маршруті (маршрутах) загального користування (оборотному рейсі (рейсах) Камінь-Каширський - Нововолинськ, №157 Камінь-Каширський - Велика-Глуша, укладеного між Департаментом інфраструктури та туризму Волинської обласної державної адміністрації та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 .
Згідно ч.4 ст.229 КАС України, фіксування процесу не здійснювалося оскільки всі учасники справи в судове засідання не з'явилися.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що 09.02.2017 між ФОП ОСОБА_1 та Департаментом інфраструктури та туризму Волинської обласної державної адміністрації (на даний час - Управління транспорту та зв'язку Волинської обласної державної адміністрації) укладений договір про організацію перевезень пасажирів № 2500 по маршруту (маршрутах) загального користування (оборотному рейсі (рейсах) Камінь-Каширський - Нововолинськ, № 157 Камінь-Каширський Велика-Глуша.
29.01.2020 Управління направило ФОП ОСОБА_1 лист № 83/1.10/2-20, де зазначило: «Враховуючи інформацію ПрАТ «Волинське ОПАС» від 27.01.2020 № 79/02 про стан перевезень пасажирів у Волинській області маршрутами загального користування за період з 01 по 20 січня 2020 року, а саме на виконання регулярності рейсів по маршруту Камінь-Каширський -Нововолинськ, порушення вимог пунктів 2.2.1 та 2.2.5 договору про організацію перевезень пасажирів від 09.02.2017 №2500 по маршрутах Камінь-Каширський - Нововолинськ, № 157 Камінь-Каширський Велика-Глуша, керуючись підпунктом 2 пункту 55 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 № 1081, попереджаємо про недопущення умов договору. При цьому зазначаємо, що у разі підтвердження інформації про невиконання регулярності рейсів на автобусних маршрутах загального користування Камінь-Каширський Нововолинськ, № 157 Камінь-Каширський Велика-Глуша, буде розглянуте питання щодо одностороннього дострокового розірвання договору про організацію перевезень пасажирів від 09.02.2017 № 2500 по маршрутах Камінь-Каширський Нововолинськ, № 157 Камінь-Каширський Велика-Глуша.».
02.09.2020 за вих. № 425/2 ПрАТ «Волинське ОПАС» направило відповідачу інформацію про здійснення перевезень, в тому числі ФОП ОСОБА_1 , за період з 24 по 30 серпня 2020 року.
На підставі зазначеної інформації та листа-попередження від 29.01.2020 Управлінням направлено ФОП ОСОБА_1 лист № 667/1.10/2-20 від 04.09.2020 про розірвання зазначеного договору з 24.09.2020.
04.12.2020 між Управлінням транспорту та інфраструктури Волинської обласної держаної адміністрації та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 укладено договір № 194Т про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування Камінь-Каширський-Нововолинськ.
Статтею 3 Закону України від 5 квітня 2001 року № 2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-ІІІ) визначено, що цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Відповідно до статті 7 Закону України № 2344-ІІІ забезпечення організації пасажирських перевезень покладається на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області (внутрішньообласні маршрути), - на Раду міністрів Автономної Республіки Крим або обласні державні адміністрації.
Згідно з статтею 29 цього Закону автомобільним перевізником та автомобільним самозайнятим перевізником, які здійснюють перевезення пасажирів на договірних умовах, є суб'єкти господарювання, які відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надають послуги за договором перевезення пасажирів транспортним засобом, що використовується ними на законних підставах.
Частиною першою статті 31 вказаного Закону передбачено, що відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під'їзних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.
Як визначено частиною першою статті 42 Закону № 2344-III договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), укладається між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та автомобільним перевізником і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами.
Згідно з статтею 43 названого Закону визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.
Визначення кандидатури автомобільного перевізника для роботи на міжнародному автобусному маршруті загального користування здійснюється на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 03.12.2008 затверджено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, яким визначено процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі області (внутрішньообласний маршрут), автобусному маршруті, що не виходить за межі території району (внутрішньорайонний маршрут), автобусному маршруті, що проходить у межах населеного пункту (міський маршрут), та автобусному маршруті, що проходить у межах об'єднаної територіальної громади (далі - конкурс), а також процедуру визначення автомобільного перевізника для роботи на міжміському і приміському автобусних маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласний маршрут) (далі Порядок № 1081).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 1081 організатором перевезень на автобусному маршруті загального користування є, зокрема, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні держадміністрації - на міжміському і приміському автобусних маршрутах, що не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області (внутрішньообласний маршрут), у тому числі таких, що проходять від населених пунктів Київської області до м. Києва.
Як встановлено пунктом 53 Порядку № 1081, організатор перевезень на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах не пізніше десяти робочих днів з дня опублікування свого рішення на офіційному веб-сайті укладає з переможцем конкурсу договір згідно з обов'язковими та додатковими (за наявності) умовами конкурсу та додатковими умовами обслуговування маршруту, наданими перевізником-претендентом.
У договорі (дозволі) визначаються умови перевезень на рейсі (рейсах) та/або маршруті (маршрутах) відповідно до визначеного об'єкта конкурсу.
Строк дії договору (дозволу) продовжується один раз на п'ять років за рішенням організатора перевезень за наявності заяви автомобільного перевізника - переможця попереднього конкурсу, яку він подає за формою згідно з додатком 7, в якій, зокрема, зазначається інформація про підтверджене інвестування коштів на придбання більш нових та/або комфортабельних автобусів стосовно тих, які використовувались автомобільним перевізником на об'єкті конкурсу, наявності вмотивованих підстав вважати зазначеного автомобільного перевізника таким, що здійснював перевезення за цим маршрутом протягом попереднього періоду без порушення умов укладеного попереднього договору (дозволу).
Договір (дозвіл) може бути достроково розірвано (анульовано) організатором перевезень в частині відносин щодо обслуговування усього (усіх) маршруту (маршрутів) та/або виконання окремих рейсів з підстав, визначених законодавством.
Підпунктом 2 пункту 55 Порядку № 1081 визначено, що організатор конкурсу повинен забезпечити дострокове розірвання договору (анулювання дозволу) з автомобільним перевізником - переможцем конкурсу у разі: наявності фактів порушення ним умов договору (дозволу). Розірвання договору (анулювання дозволу) відбувається після невиконання надісланого організатором попередження такому перевізникові про недопущення порушення умов договору (дозволу). У такому разі для роботи на внутрішньообласному, внутрішньорайонному та міському автобусному маршрутах призначається автомобільний перевізник, який за результатами конкурсу визнаний таким, що зайняв друге місце, на строк до закінчення строку дії договору (дозволу), який було розірвано (анульовано), а в разі його відмови чи відсутності - призначається до проведення конкурсу інший автомобільний перевізник, транспортні засоби якого відповідають за параметрами, класом, категорією, комфортністю і пасажиромісткістю вимогам, передбаченим для відповідного виду перевезень, один раз на строк не більш як три місяці;
Пунктом 56 Порядку № 1081 визначено, що контроль за виконанням умов договору (дозволу) здійснює організатор та інші органи виконавчої влади згідно з компетенцією, за наявності відповідного звернення або доручення організатора.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на підставі конкурсу, з переможцем якого укладається договір. При цьому, у разі наявності фактів порушення перевізником умов договору відбувається дострокове розірвання договору організатором конкурсу.
Як слідує з матеріалів справи, підстави для одностороннього розірвання договору про організацію перевезень пасажирів від 09.02.2017р. № 2500, укладеного Департаментом інфраструктури та туризму Волинської обласної державної адміністрації з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , наведені в листі відповідача від 04.09.2020 № 667/1.10/2-20.
Так, згідно з вказаним листом, відповідно до інформації ПрАТ «Волинське ОПАС» від 02.09.2020р. № 425/2 щодо стану перевезень пасажирів маршрутами загального користування за період з 24.08.2020р. по 30.08.2020р., виконання рейсів по маршруту Камінь-Каширський-Нововолинськ з часом відправлення автобуса від автостанції м.Володимир-Волинський о 11 год 40 хв становило фактично 6 з планових 7. Враховуючи порушення вимог п.2.2.1 договору про організацію перевезень пасажирів від 09.02.2017 № 2500 по маршрутах Камінь-Каширський-Нововолинськ, № 157 Камінь-Каширський - Велика Глуша, надіслане попередження від 29.01.2020р. № 83/1.10/2-20, керуючись п.4.1 вказаного договору, з 24 вересня 2020 року вищевказаний договір з ПП ОСОБА_1 розривається.
Таким чином, в основу таких висновків відповідач поклав інформацію згідно листа №425/2 від 02.09.2020, відповідно до якого регулярність руху по АС Володимир-Волинський визначена за період з 24.08.2020 по 30.08.2020 та становить 0,86 (тобто за 7 днів серпня 2020 року).
Як слідує з пояснень позивача, 27.08.2020 при виконанні рейсу по маршруту «Камінь-Каширський - Нововолинськ» було допущено незаїзд на автостанцію Володимир-Волинський, що сталось через поломку автобуса вже безпосередньо в м. Володимир-Волинський по вул. Ковельській. Після усунення несправності транспортного засобу рейс за маршрутом «Камінь-Каширський - Нововолинськ» був виконаний повністю.
При цьому, згідно з листом ПрАТ «Волинське обласне підприємство автобусних станцій» № 443/2 від 21.09.2020 за серпень 2020 року регулярність руху ФОП ОСОБА_1 по АС Володимир-Волинський (з врахування одного незаїзду на АС Володимир-Волинський) становила 0,97%.
Так, згідно п.2.2.5 договору від 09.02.2017 № 2500 перевізник виконує затверджений організатором розклад руху автобусів з регулярністю не нижче 96 % на приміських та 97% на міжміських маршрутах, веде облік виконаних рейсів та на вимогу організатора інформує його про їх виконання.
Таким чином, регулярність руху ФОП ОСОБА_1 по АС Володимир-Волинський за серпень 2020 року повністю відповідає умовам Договору про організацію перевезень пасажирів № 2500 від 09.02.2021, що не враховано відповідачем.
Вищенаведене свідчить про недопущення позивачем порушень умов договору в серпні 2020 року.
Покликання відповідача в апеляційній скарзі на систематичне порушення позивачем умов договору за період з листопада 2018 року по 01 вересня 2020 року, зокрема, що позивачем у листопаді 2018 року здійснено 10 зривів рейсів по маршруту Камінь-Каширський- Нововолинськ, за 20 днів січня 2020 року здійснено 9 зривів рейсів по маршруту Камінь-Каширський-Нововолинськ, суд не бере до уваги, оскільки одностороннє розірвання договору відповідачем пов'язане саме із невиконанням позивачем регулярності пасажирських перевезень за серпень 2020 року, що спростовується матеріалами справи.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність дій відповідача щодо одностороннього розірвання договору №2500 від 09.02.2017, укладеного з позивачем, відсутність підстав для укладення договору про організацію перевезень пасажирів № 194Т від 04.12.2020 з ФОП ОСОБА_2 на автобусному маршруті загального користування Камінь-Каширський - Нововолинськ та необхідність зобов'язання відповідача поновити дію договору про організацію перевезень пасажирів № 2500 від 09.02.2017 на автобусному маршруті (маршрутах) загального користування (оборотному рейсі (рейсах) Камінь-Каширський - Нововолинськ, №157 Камінь- Каширський - Велика-Глуша.
Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 243 ч. 3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Управління транспорту та зв'язку Волинської обласної державної адміністрації залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 березня 2021 року у справі № 140/739/21 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя В. З. Улицький
судді С. М. Кузьмич
О. І. Довга
Повне судове рішення складено 28.07.2021