Постанова від 27.07.2021 по справі 420/4912/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/4912/20

Головуючий в 1 інстанції: Радчук А.А. Дата і місце ухвалення: 11.05.2021р., м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук'янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 травня 2021 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 1029/03-18 від 02.04.2020, щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років за документами пенсійної справи на підставі довідки про заробітну плату прокуратури Одеської області від 12.03.2020 № 530;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 13 грудня 2019 року по 31.09.2020 із розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати 38581. 38 грн., зазначеної в довідці прокуратури Одеської області від 12.05.2020 року № 530 без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю у розмірі пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 951050842912 від 02.12.2020 про перерахунок пенсії в частині зменшення її розміру з 90% до 60% від заробітку та обмеження її максимального розміру 10 прожитковими мінімуми для осіб, що втратили працездатність;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 жовтня 2020 року із розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати 64845,08 грн., зазначеної в довідці прокуратури Одеської області від 11.11.2020 року № 530 без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю у розмірі пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.

Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 з жовтня 2016 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ у розмірі 90% від суми середньомісячної зарплати без обмеження максимального розміру.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 та у зв'язку з підвищенням у вересні 2017 року заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», прокуратурою Одеської області позивачу надано довідку № 530 від 12.03.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою від 30.03.2020 року, в якій просив здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугою років на підставі отриманої довідки. Рішенням № 1029/03-18 від 02.04.2020 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку, посилаючись на те, що відповідно до пункту двадцятого статті 86 Закону № 1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На даний час виконання рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р (ІІ)/2019 зміни у статтю 86 Закону № 1697-VІІ не внесені, тому підстави для перерахунку пенсій відсутні.

Крім того, як зазначає позивач, на підставі довідки Одеської обласної прокуратури від 11.11.2020, відповідач прийняв рішення №951050842912 від 02.12.2020, яким здійснив перерахунок розміру пенсії з урахуванням 60% від заробітку - 38907,05 грн. (64845,08 х 60%) та застосував положення пункту 13-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо обмеження максимального розміру пенсії не більше 10-ти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та визначив розмір пенсії станом на 01.10.2020 у розмірі 17120 грн., а з 01.12.2020 - 17690 грн.

У зв'язку із зазначеним, 24.12.2020 позивач звернувся до відповідача з проханням перерахувати розмір пенсії з урахуванням рішення Приморського районного суду від 19.06.2016 у справі №522/11400/16-а, яке залишено без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2016 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13.05.2017 року, відповідно до якого відповідач був зобов'язаний нарахувати позивачу пенсію за вислугу років у розмірі 90% середньомісячної зарплати без обмеження граничного розміру.

Між тим, не зважаючи на обґрунтовані доводи щодо наявності підстав для перерахунку пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, відповідач 11.01.2021 відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Одеської області №530 від 12.03.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, а також щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії на підставі довідки Одеської обласної прокуратури від 11.11.2020, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11 травня 2021 року позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 1029/03-18 від 02.04.2020 щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років за документами пенсійної справи на підставі довідки прокуратури Одеської області № 530 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 13 грудня 2019 року на підставі довідки прокуратури Одеської області №530 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами чинними на 06.09.2017 року за відповідною (прирівняною) посадою, з урахуванням раніше проведених виплат.

Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в частині зменшення ОСОБА_1 з 01.10.2020 року відсоткового значення розміру пенсії з 90 до 60 відсотків від суми заробітку, що враховується для перерахунку пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.10.2020 року з розрахунку 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, яка визначена у довідці Одеської обласної прокуратури від 11 листопада 2020 року № 530 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням раніше проведених виплат.

В решті позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подало апеляційну скаргу у якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування своєї апеляційної скарги відповідач зазначає, що у випадку здійснення пенсії позивача з 01.12.2020 року при розрахунку розміру пенсії застосуванню підлягатимуть норми закон, що чинні на момент здійснення такого перерахунку, а не та яка була чинною на момент виходу на пенсію або за рішенням суд, які було ухвалено на підставі інших довідок. У таких випадках слід керуватися чинним законодавством, зокрема ст. 86 Закону №1697-VII в редакції чинній на момент звернення за перерахунком.

Так на думку апелянта ГУ ПФУ в Одеській області перерахунок пенсії за період з 01.10.2020 року підлягає здійсненню в розмірі 60%від суми заробітної плати на аналогічній посаді із застосуванням при виплаті обмеження граничним розміром десятьма прожитковими мінімумами відповідно до Закону України "Про прокуратуру"№1697-VII.

ОСОБА_1 , також, не погодився рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу у якій посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи просить рішення суду першої інстанції змінити:

- доповнивши мотивувальну частину рішення відомостями щодо обов'язковості виконання судового рішення Приморського районного суду м. Одеси від 19.07.2016 року у справі №522/11400/16-а для вирішення спірних правовідносин.

- виклавши абзац 5 резолютивної частини рішення суду першої інстанції в наступній редакції: "Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.10.2020 року з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, яка визначена у довідці прокуратури Одеської області від 11 листопада 2020 року № 530 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження її граничного розміру".

В обґрунтування своєї апеляційної скарги позивач зазначає, що судом першої інстанції підчас винесення оскаржуваного рішення не було враховано, що Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 19.07.2016 року вже було встановлено право позивача на отримання пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру"№1789-ХІІ від 05.11.1991 року виходячи з розрахунку 90% від місячного заробітку та без обмеження її граничного розміру, зазначений факт доказуванню не підлягає, оскільки є встановленим судом, відтак, позивач наполягає, що перерахунок пенсії повинен проводитися саме з урахуванням вказаних висновків суду.

Справа розглянута апеляційним судом в порядку письмового провадження відповідно до ст. 311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 2016 року перебуває на обліку в органах пенсійного фонду та отримує пенсію на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 відсотків з середнього заробітку.

12.03.2020 року прокуратура Одеської області на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» та рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р(ІІ)/2019 видала ОСОБА_1 довідку № 390 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами чинними на 06.09.2017 року за відповідною (прирівняною) посадою, розмір якої визначено в сумі 38 581,38 грн.

30.03.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Одеської області від 12.03.2020 року № 530.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 1029/03-18 від 02.04.2020 позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії.

Крім того, Одеською обласною прокуратурою ОСОБА_1 було видано довідку № 530 від 11.11.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, розмір якої визначено в сумі 64 845,08 грн.

На підставі довідки Одеської обласної прокуратури № 530 від 11.11.2020 Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 02.12.2020 № 951050842912 позивачу пенсію перераховано у розмірі 60% від заробітної плати та з обмеженням максимального розміру пенсії з 01.10.2020. Таким чином, розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2020 року встановлено на рівні 17 120,00 грн., з 01.12.2020 - 17 690,00 грн.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 14.12.2020 року позивачу надані роз'яснення, згідно яких зазначений перерахунок мотивований тим, що відповідно до ч.2 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається у розмірі 60% від сум місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі пенсії, яка не перевищує 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до п. 13-2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах Закону України "Про прокуратуру" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивач 24.12.2020 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з проханням повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії та прийняти рішення відповідно до вимог закону та судового рішення у справі №522/11400/16-а за позовом ОСОБА_1 .

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 11.01.2021 року повторно роз'яснило позивачу підстави перерахунку пенсії виходячи з 60% від заробітної плати та з обмеженням максимального розміру пенсії.

Вважаючи своє право порушеним діями відповідача щодо обмеження пенсії під час перерахунку максимальним розміром та зменшення основного розміру пенсії з 90% на 60% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, позивач звернувся до суду із цим позовом, позивач надав до суду заяву про уточнення позовних вимог.

Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 60% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.

З таких обставин, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині протиправного зменшення позивачу основного розміру пенсії за вислугу років з 90% відповідних сум грошового забезпечення до 60 % відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі довідки Одеської обласної прокуратури № 530 від 11 листопада 2020 року

Разом з тим, щодо вимог про здійснення перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром, суд першої інстанції вказав, що на момент проведення перерахунку пенсії позивачам, наведеними положеннями встановлюються тимчасові обмеження розміру виплачуваної пенсії, які мають імперативний характер, неконституційними не визнавались, є чинними та обов'язковими до виконання органами Пенсійного фонду України, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині скасування обмеження максимальним розміром пенсії позивача у розмірі десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно, суд першої інстанції зазначив, що не підлягають задоволенню похідні позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача без обмеження її максимального розміру на підставі довідки від № 530 від 11.11.2020 р. про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновкам суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог при цьому виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Положеннями ст. 22 Конституції України передбачено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. №1789-XII (далі - Закон № 1789-XII) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.

Згідно з ч. 12 ст. 50-1 Закону № 1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону №1789-XII призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166-VII зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 70 відсотків місячного заробітку.

14.10.2014 р. прийнято Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII (далі - Закон №1697-VII), який набрав чинності 15.07.2015 р. та на цій підставі втратила чинність ч. 18 ст. 50-1 Закону №1789-XII.

Статтею 86 Закону №1697-VII визначено право прокурора на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення відповідної вислуги років.

За приписами ч. 2 ст. 86 Закону №1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

За змістом ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, яка діяла до 25.04.2015 р.) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

З 25.04.2015 р. до ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. №1697-VII, в редакції Закону України від 28.12.2014 р. №76-VIII, внесено зміни, відповідно до яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-р(II)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

При цьому визначено, що положення ч.20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 р. № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 змінило законодавче регулювання для правовідносин, що мають місце з дати його ухвалення.

З урахуванням зазначеного, саме з 13.12.2019 р. у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури, а також у зв'язку із призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових заробітної плати як при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Однак, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акту, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

На час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії ч. 2 ст. 86 Закону №1697-VII визначає, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 02.12.2020 № 951050842912 позивачу зменшено основний відсотковий розмір пенсії з 90% до 60% від заробітної плати та встановлено обмеження максимального розміру пенсії з 01.10.2020 року на рівні 17 120,00 грн., з 01.12.2020 - 17 690,00 грн.

Тобто, максимальний відсоток розрахунку пенсії за вислугу років, відповідачем обчислений відповідно до ч. 2 ст. 86 Закону №1697-VII, згідно якої він не повинен перевищувати 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати працівників прокуратури.

Однак, колегія суддів зазначає, що вказана норма введена Законом №1697-VII, який набрав чинності 15.07.2015 р., тобто після призначення пенсії позивачу. На момент призначення пенсії позивачу (2010р.) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до ч.2 ст.50-1 Закону №1789-XII, не повинен був перевищувати 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати працівників прокуратури, і саме з урахуванням даного максимального розміру, позивачу призначена пенсія за вислугу років.

Тобто, внаслідок внесення змін до ст. 50-1 Закону №1789-XII, а також набрання чинності Законом №1697-VII рівень фінансового забезпечення пенсіонерів, яким призначена пенсія відповідно до Закону №1789-XII, в частині визначення максимального відсотку розрахунку пенсії за вислугу років, погіршився.

Разом з цим, ст. 86 Закону №1697-VII врегульовує порядок призначення пенсій, а не її перерахунок. Призначення та перерахунок пенсії не є тотожними, є різними за змістом та механізмом їх проведення.

Враховуючи соціальну спрямованість держави, базові гарантії позивача при призначенні пенсії не можуть бути звужені в подальшому, при здійсненні перерахунку пенсії. Зазначене твердження, обґрунтоване положеннями ст. 22 Конституції України, відповідно до якої закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані та при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян, як і під час проходження служби, так і після її закінчення, зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто, комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Таким чином, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір місячної заробітної плати, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 02.12.2020 № 951050842912 позивачу зменшено основний відсотковий розмір пенсії з 90% до 60% від заробітку з 01.10.2020р., тому саме з цієї дати порушене право позивача підлягає відновленню.

Враховуючи викладене, колегія судів відхиляє доводи апеляційної скарги відповідача в частині правомірності дій ГУ ПФУ в Одеській області щодо зменшення розміру пенсії позивача у відсотках, а саме з 90% на 60% та погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог в цій частині.

Також, колегія суддів, погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог в частині скасування обмеження максимальним розміром пенсії позивача у розмірі десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Так, відповідно до ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI, який набув чинності 01.10.2011, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України 92-15, законів України "Про державну службу" 3723-12, "Про прокуратуру" 1789-12, "Про статус народного депутата України" 2790-12, "Про Національний банк України" 679-14, "Про Кабінет Міністрів України" 2591-17, "Про дипломатичну службу" 2728-14, "Про службу в органах місцевого самоврядування" 2493-14, "Про судову експертизу" 4038-12, "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" 796-12, "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" 540/97-ВР, "Про наукову і науково-технічну діяльність" 1977-12, "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 2262-12, "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 1058-15, "Про пенсійне забезпечення" 1788-12, "Про судоустрій і статус суддів" 2453-17, Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України" 379/95-ВР, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Колегія суддів звертає увагу, що вказані положення щодо обмежувався максимальним розміром пенсії у встановленому порядку Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) не визнавалися, отже, є чинними і підлягають виконанню.

Вказане вище відповідає правовій позиції Верховного Суду викладену у постановах від 22.05.2018 у справі №205/8204/16-а, від 03.04.2018 у справі №361/4922/17, від 02.05.2018 у справі №704/87/17, від 15.08.2018 у справі №161/9572/17, від 17.01.2019 у справі №161/713/17, від 15.05.2019 у справі №554/4191/17, від 21.11.2019 у справі №161/14321/16-а, від 21.05.2020 у справі №554/10510/16-а, від 28.10.2020 у справі №686/2428/16-а).

До того ж, в ухвалі від 04 лютого 2021 року по справі №400/6132/20 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, вирішуючи питання щодо розгляду як зразкової справи стосовно застосування вимоги, яка передбачена частиною вісімнадцятою статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру", щодо максимального розміру пенсії до осіб, яким пенсія була призначена до встановлення у законодавстві зазначеної вимоги про максимальний розмір пенсії, звернув увагу, що відступу від вищенаведених правових позицій суду касаційної інстанції не відбувалось, а процесуальний закон не наділяє такими повноваженнями суд першої інстанції, в тому числі й Верховний Суд, при розгляді ним справи як зразкової.

З таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром.

Разом з тим, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги позивача стосовно врахування підчас здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.10.2020 року рішення Приморського районного суду м. Одеси від 19.07.2016 року у справі №522/11400/16-а, яким раніше вже було встановлено право позивача на отримання пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру"№1789-ХІІ від 05.11.1991 року виходячи з розрахунку 90% від місячного заробітку та без обмеження її граничного розміру, як факту, що є встановленими судом та не підлягає доказуванню, оскільки, в даному випадку, підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача не є тотожними, а перерахунок призначеної пенсії працівникам органів прокуратури повинен ґрунтуватися лише на положеннях чинного на день звернення із заявою про перерахунок пенсії законодавства.

Інші доводи апеляційних скарг правильності висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому відсутні підстави для їх задоволення та скасування рішення суду першої інстанції.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 травня 2021 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених ст. 328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 27 липня 2021 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук