15 липня 2021 року м. Дніпросправа № 280/6768/20
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.12.2020 року (головуючий суддя Калашник Ю.В.)
у справі №280/6768/20 за позовом ОСОБА_1 до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльності зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивачка, ОСОБА_1 , звернулася 25.09.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просила:
- визнати протиправними дії відповідача щодо нездійснення позивачу перерахунку та виплати пенсії по інвалідності з 13.12.2019 на підставі Довідки прокуратури Запорізької області від 11.03.2020 №18-161 вих-20 виходячи із розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати;
- зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з 13.12.2019 на підставі Довідки прокуратури Запорізької області від 11.03.2020 №18-161 вих-20, виходячи із розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачка посилається на те, що перебуває у відповідача на обліку як одержувач пенсії по інвалідності, яка призначена відповідно до вимог Закону України «Про прокуратуру». 23.03.2020 позивачка звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням даних довідки Прокуратури Запорізької області від 11.03.2020р. №18-161 вих-20. Однак, відповідач листом №2432-2486/Г-02/8-0800/20 від 01.04.2020 повідомив про відмову у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що право на перерахунок пенсії прокурорами набувається в разі підвищенням заробітної плати після зміни ухвалення Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019. Позивач вважає, що на момент її звернення до ГУ ПФУ в Запорізькій області були підстави для перерахунку пенсії з врахування рішення КСУ від 13.12.2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19).
Рішенням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.12.2020 року позов задоволено частково:
- Визнано протиправними дії відповідача щодо нездійснення позивачу перерахунку пенсії по інвалідності з 13.12.2019 на підставі Довідки Прокуратури Запорізької області від 11.03.2020 за №18-161вих-20.
- Зобов'язано відповідача здійснити позивачу з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності на підставі Довідки Прокуратури Запорізької області №18-161вих-20 від 11.03.2020 з урахуванням раніше проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Рішення суду першої інстанції в частині задоволених вимог обґрунтовано тим, що Рішенням КСУ №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Отже, Закон №1697-VII з 13.12.2019 не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України. Постановою КМУ №657, яка набрала законної сили 06.09.2017, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам, тому вказана постанова, є підставою для проведення перерахунку пенсії. Позивач набув право на перерахунок пенсії, починаючи з 13.12.2019.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції в частині задоволених вимог, відповідачем подана апеляційна скарга, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що згідно наданої позивачкою Довідки Прокуратури Запорізької області від 11.03.2020 за №18-161вих-20 підвищення заробітної плати прокурорським працівникам відбулося 06.09.2017 року на підставі Постанови КМУ від 30.08.2017 року №657. Однак, вважає, що підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після набуття чинності частиною 20 ст. 86 Закону №1697-VII не відбулося, тому відсутні підстави для проведення позивачці перерахунку пенсії по інвалідності.
В частині відмови у задоволенні позову рішення суду першої інстанції не оскаржується.
Відзив на апеляційну скаргу до суду не надходив, що не перешкоджає розгляду справи по суті спору.
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження відповідно до ст. 311 КАС України.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що Постановою Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 18.07.2016 у справі №318/1271/16-а (2-а/318/32/2016) зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області перевести ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 14.10.2014 № 1697- VII, у розмірі 60 % від місячної заробітної плати (а.с. 12-14).
23.03.2020 позивачка подала заяву до ГУ ПФУ в Запорізькій області про проведення перерахунку пенсії на підставі Довідки Прокуратури Запорізької області №18-161 вих-20 від 11.03.2020.
Листом №2432-2486/Г-02/8-0800/20 від 01.04.2020 відповідач повідомив позивачку про те, що за результатами розгляду заяви від 23.08.2020 року щодо перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної за Законом України «Про прокуратуру» - неможливо задовольнити вказану заяву про перерахунок пенсії (а.с. 10).
Позивачка вважає вказану відмову відповідача протиправною.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VІІ, Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VІІІ від 28.12.2014 року, норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003, норми Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» №657 від 30.08.2017.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Так, стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Предметом спору є правомірність протиправність дій/рішень відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії позивачки по інвалідності з 13.12.2019 року на підставі довідки прокуратури від 11.03.2020.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
14 жовтня 2014 року ухвалено Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VІІ.
У первинній редакції частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VІІ мала такий текст:
«Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Отже, первинна редакція частини 20 статті 86 (нового) Закону «Про прокуратуру» №1697-VІІ містила положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі й стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року.
Водночас з 15 липня 2015 року втратив чинність Закон «Про прокуратуру» №1789-XII (крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу 1 частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (ЗУ №76-VIII), яким, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (діяла до 15 липня 2015 року) та частину 20 статті 86 Закону № 1697-VІІ (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Прийняття зазначеного Закону, як убачається із пояснювальної записки до його законопроєкту, було обумовлено необхідністю реалізації заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів та приведення до фінансових можливостей держави дії положень окремих законів України, створення умов для стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики.
Таким чином, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру».
При цьому, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року делегував Кабінету Міністрів України.
Однак, Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Така бездіяльність Кабінету Міністрів України призвела до численних судових спорів між пенсіонерами, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та ПФУ.
13 грудня 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи за конституційними скаргами щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII ухвалив Рішення № 7-р(II)/2019, яким:
- визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
До того ж Конституційний Суд України установив такий порядок виконання цього Рішення:
- частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Зазначене Рішення Конституційного Суду України стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів ПФУ із заявами про перерахунок пенсії.
Про перерахунок пенсії за таких же обставин звернулася і позивачка до відповідача з заявою від 23.03.2020 року.
Проте пенсійний орган відмовив позивачці у задоволенні заяви про перерахунок пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
З метою з'ясування всіх обставин справи ухвалою від 31.05.2021 року суд апеляційної інстанції витребував у учасників справи пояснення та докази щодо таких питань:
1. коли позивачці призначена пенсія вперше, та на підставі якого закону?
2. коли позивачці призначено пенсію по інвалідності та на підставі якого закону?
У зв'язку з вказаним запитом розгляд справи відкладено до 15.07.2021.
Позивачка 12.07.2021 надала таку відповідь на запит: вперше їй призначена пенсія 11.08.2016 року на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Листом від 11.12.2015 року Управління ПФУ в Кам'янсько-Дніпровському районі відмовило у переведенні на пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про прокуратуру». Цей спір був вирішено в судовому порядку та позов про у переведення на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» задоволено 18.07.2016 року Кам'янсько-Дніпровським районним судом Запорізької області.
Відповідач надав наступну інформацію щодо запиту суду: вперше позивачці призначено пенсію по інвалідності 11.08.2015 року згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на підтвердження зазначеного надає докази.
Отже матеріалами справи підтверджується, що вперше позивачці призначено пенсію по інвалідності 11.08.2015 року згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З постанови від 18.07.2016 року, що прийнята Кам'янсько-Дніпровським районним судом Запорізької області у справі №318/1271/16-а слідує, що 26.11.2015 року ОСОБА_1 звернулася до УПФ з заявою про переведення на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», однак Управління ПФУ в Кам'янсько-Дніпровському районі відмовило у переведенні її на пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про прокуратуру» (а.с. 12-14).
Постановою Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 18.07.2016 року у справі №318/1271/16-а вказаний спір був вирішено: позов про у переведення на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» задоволено, рішення суду набуло законної сили (а.с. 12-14).
Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що позивачка на даний час перебуває на пенсії по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».
Судом досліджено Довідку Прокуратури Запорізької області №18-161вих-20 від 11.03.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.
Даючи оцінку даним правовідносинам, колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, правову позицію викладену в Постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021 року у справі №560/2120/20 (провадження № 11-337заі20) (зразкова справа).
Зокрема, Велика Палата Верховного Суду (у зазначеній справі) не погодилася з доводами ПФУ про те, що Постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» №657 від 30.08.2017
не є належним нормативно-правовим актом для визначення заробітної плати працівників прокуратури, систему якої оновлено з 25 вересня 2019 року, а відтак не є підставою для перерахунку пенсії з 13 грудня 2019 року.
Так, пенсійний орган, відмовляючи в перерахунку пенсії прокурорам, серед іншого, посилається на положення постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1155 «Про умови оплати праці прокурорів», за змістом пункту 7 якої зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».
Натомість позивач просить здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням норм Постанови КМУ № 657, яка не містить жодних обмежень.
На думку колегії суддів апеляційної інстанції, доводи відповідача про те, що після набрання чинності Рішенням КСУ №7-р(ІІ)/2019, тобто після 13 грудня 2019 року, нормативно-правового акта про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому немає підстав для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13 грудня 2019 року норма частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Адже грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року.
Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.
Така бездіяльність уряду була предметом розгляду в судах.
Верховний Суд в постанові від 24 квітня 2019 року (справа № 826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом № 1697-VІІ покладено саме на уряд.
При цьому, рішенням суду у зазначеній справі визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VІІ, та зобов'язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Проте рішення суду Кабінетом Міністрів України виконано не було.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами ПФУ перерахунку зазначених пенсій, у тому числі й пенсії позивача.
Водночас, реалізація права позивачки була забезпечена саме Рішенням Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019.
Тому Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20.01.2021 року (справа №560/2120/20) дійшла висновку, що твердження відповідача про те, що для реалізації пенсіонерам права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону № 1697-VІІ (у редакції, чинній з 13 грудня 2019 року), обов'язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного Рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці чинних працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів.
Така нерівність має усуватись ПФУ шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13 грудня 2019 року
Крім того, Велика Палата Верховного Суду у вказаній справі зауважила, що Постанова КМУ № 657 є чинною, а тому немає підстав для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати працівників прокуратури».
В Постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021 року у справі №560/2120/20 (провадження № 11-337заі20), також зазначено, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є:
- вимога зобов'язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ або статті 86 Закону №1697-VII;
- звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13 грудня 2019 року .
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивачка має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки Прокуратури Запорізької області за №18-161вих-20 від 11.03.2020, з урахуванням раніше проведених виплат (а.с. 11).
Також колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо здійснення перерахунку пенсії позивачці з 13 грудня 2019 року з огляду на таке.
Первинна редакція частини 20 статті 86 Закону № 1697 до 13 грудня 2019 року (дата ухвалення Рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76-VIII цю первинну редакцію з 1 січня 2015 року було викладено в новій редакції:
«Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», - тобто ці зміни було внесені в текст статті 86 Закону № 1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15 липня 2015 року).
Тому частина 20 статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі Рішення КСУ №7-р(ІІ)/2019 набрала чинності 13 грудня 2019 року та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати.
Отже, після тривалої перерви (1 січня 2015 року - 12 грудня 2019 року) в Україні з'явилася/набрала чинності норма закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру».
Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що:
- перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії;
- відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії.
Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13 грудня 2019 року, а відтак ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13 грудня 2019 року.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог саме з 13 грудня 2019 року, оскільки особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону № 1789-ХІІ або Закону № 1697-VII, мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури (зокрема, на підставі Постанови КМУ №657) такі пенсії перераховуються з 13 грудня 2019 року.
Згідно із ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Колегія суддів апеляційної інстанції не вбачає підстав для не застосування зазначеної норми.
Вищезазначене є мотивом для відхилення судом апеляційної інстанції аргументів, викладених відповідачем в апеляційній скарзі, оскільки аргументи відповідача спростовуються доводами, викладеними позивачем та нормами законодавства України, що регулює дані правовідносини.
Доводи апеляційної скарги щодо суті спору не спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.
Оскільки рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог не оскаржувалося, то в цій частині апеляційний перегляд не здійснювався.
Дана справа є справою незначної складності, тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
Керуючись ст. 241-245, 250, 315, 317, 321, 322 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.03.2020 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
В силу п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня її прийняття шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Повний текст постанови виготовлено 22.07.2021.
Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова