Рішення від 22.07.2021 по справі 640/1887/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2021 року м. Київ № 640/1887/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи матеріали адміністративної справи

за позовом Головного управління Держпраці у Київській області (04060, м. Київ, вул. Вавілових, 10, код ЄДРПОУ 39794214)

до Приватного акціонерного товариства "Укргідроенерго" (07300, Київська обл., м. Вишгород, код ЄДРПОУ 20588716)

про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпраці у Київській області звернулося із позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Укргідроенерго" в якому просить: застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинки робіт, а саме:

- з експлуатації електрообладнання (гідрогенератори, кількістю 5 одиниць; трансформатори напруги, кількістю 3 одиниці; трансформатори струму, кількістю 5 одиниць, конденсатор, кількістю 2 одиниці; трансформатор силовий, кількістю 26 одиниць; комірка 10,5 кВ, кількістю 4 одиниці; комірка 6,3 кВ, кількістю 66 одиниці; роз'єднувач трьохполюсний, кількістю 3 одиниці; роз'єднувач, кількістю 15 одиниць, років вироблення 1970 - 2009 p.p. включно (згідно Дозволу № 983.18.32, № 982.18.32, № 589.17.32, № 2440.15.32);

- з експлуатації електроустановок бази відпочинку «Гористе 1» та «Гористе 2»;

- з виконання робіт працівниками: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15

- відсторонити наказом по підприємству від виконання робіт з випробування та вимірювання електрообладнання та електромереж працівників: начальника дільниці ОСОБА_16 , інженера II категорії ОСОБА_17 , електрослюсаря з ремонту й обслуговування автоматики та засобів вимірювання електростанцій 6 розряду ОСОБА_18 , інженера II категорії ОСОБА_19 ;

- з обслуговування електроустановок на базі відпочинку «Гористе 1» ОСОБА_20 , ОСОБА_6 , ОСОБА_21 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 ;

- під час експлуатації вантажопідіймальних кранів зав. № 0808112, встановлених за адресою м. Вишгород;

- зупинити виконання робіт з технічного огляду працівником ОСОБА_22 .

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за результатами проведеної перевірки на предмет дотримання вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки виявлено порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позовних вимог та просить відмовити у їх задоволенні, оскільки ним повністю усунуто виявлені порушення, а отже відсутні загрози життю та здоров'ю людей.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 лютого 2021 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

З огляду на викладене вище та відсутність клопотань щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі матеріалів.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Відповідно до Плану заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань праці на 2020 рік, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 29.11.2019 № 106, керуючись ст. 38, 39 Закону України «Про охорону праці», ст. 4, 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положенням про Головне управління Держпраці у Київській області, затверджене наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 № 84, та враховуючи лист-роз'яснення Держпраці від 22.05.2017 № 5795/3/7.1-ДП- 17, був виданий наказ від 08.09.2020 №2719 та направлення від 08.09.2020 № 5.1/80 на основі якого посадовими особами Головного управління Держпраці у Київській області було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, на Приватному акціонерному товаристві «Укргідроенерго».

За результатом проведеної перевірки було складено Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 25.09.2020 №5.1/2377/72 та видано припис від 25.09.2020 № 5.1/2377/72.

З метою проведення перевірки виконання вимог раніше виданого припису відповідачу, керуючись ст. 39 Закону України «Про охорону праці», ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», був виданий наказ від 02.11.2020 №3378 та направлення від 02.11.2020 № 5.1/103 на основі якого посадовими особами Головного управління Держпраці у Київській області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у Відповідача.

За результатом проведеної перевірки було встановлено що відповідачем не виконано вимоги раніше виданого припису, а саме:

1. Роботодавцем не проведено позачерговий технічний огляд із розробкою регламентів технічних оглядів на продовжуваний строк безпечної експлуатації електрообладнання, яке введено в експлуатацію після ремонтів, а саме: електрообладнання (гідрогенератори, кількістю 5 одиниць; трансформатори напруги, кількістю 3 одиниці; трансформатори струму, кількістю 5 одиниць, конденсатор, кількістю 2 одиниці; трансформатор силовий, кількістю 26 одиниць; комірка 10,5 кВ, кількістю 4 одиниці; комірка 6,3 кВ, кількістю 66 одиниці; роз'єднувач трьохполюсний, кількістю 3 одиниці; роз'єднувач, кількістю 15 одиниць, років вироблення 1970 - 2009 p.p. включно (згідно Дозволу № 983.18.32, № 982.18.32, № 589.17.32, № 2440.15.32). Порушено п. 9; п. 17 постанови Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 687 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».

2. На підприємстві не виконуються організаційні заходи, що убезпечують працівників під час роботи, а саме: керівник підприємства призначає виконавцями робіт для виконання робіт у порядку поточної експлуатації працівників: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, які не мають достатньої кваліфікації. Порушено п. 6.13.9 НПАОП 40.1-1.01-97 «Правила безпечної експлуатації електроустановок».

3. Керівник підприємства не забезпечив утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів, а саме:

- не призначив відповідального за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства з числа інженерно-технічних працівників, які мають електротехнічну підготовку і пройшли перевірку знань у встановленому порядку;

- не забезпечив проведення протиаварійних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок в повному обсязі згідно з правилами і нормами (ПТЕ). Порушено п. 1.3.1. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів».

4. Роботодавцем не забезпечено функціонування системи управління охороною праці на підприємстві, а саме: працівники, що обслуговують електроустановки бази відпочинку « Гористе 1» та «Гористе 2» ОСОБА_20 , ОСОБА_6 , ОСОБА_21 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , не пройшли спеціальне навчання і перевірку знань НПАОП 40.1-1.21-98. Порушено п.4.1. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці». Порушено п.2.1.3.НПАОП40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів».

5. На підприємстві не виконуються правила безпеки під час виконання окремих видів робіт в електроустановках спеціального призначення та не функціонує служба охорони праці, а саме: роботи, що виконувались в електроустановках підприємства, а саме виконання випробування та вимірювання електрообладнання та електромереж, організацією ЕТЛ «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС Цех КТРЗіЗ», не встановлено можливість безпечного виконання даних робіт, адже роботи виконували працівники ОСОБА_23 , ОСОБА_16 , які не мають відповідного запису у посвідченні з електробезпеки згідно вимог діючих правил. Враховуючи викладене роботи з випробування та вимірювання електрообладнання працівникам ETЛ «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС Цех КТРЗіЗ виконувати заборонено відповідно до діючих правил. Порушено п. 2.1.4; п. 7.6.2. НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів».

6. На підприємстві не виконуються організаційні заходи, що убезпечують працівників під час роботи, а саме: переліки робіт, що виконуються за нарядами, розпорядженнями і в порядку поточної експлуатації не перезатвердженні на 2020 рік. Порушено п.3.2.9. НПАОП 40.1.-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів».

7. На підприємстві не виконуються основні вимоги безпеки під час обслуговування електроустановок, а саме: Огляди, виявлення і ліквідація несправностей в електроустановках не виконуються. Не встановлена особою, відповідальною за електрогосподарство, періодичність цих робіт. Відсутні оперативні журнали для записів результатів огляду електроустановок. Порушено п. 2.2.16 НПАОП 40.1.-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів».

8. Роботодавець директор ФІЛІЯ "КАСКАД КИЇВСЬКИХ ГЕС І ГАЕС" ПрАТ "УКРГІДРОЕНЕРГО" здійснює експлуатацію вантажопідіймальних кранів зав. №24381, 6218, б/н (обл. №20), 5048, 2, 479, 1233757, 124686, 872296, 871860, 873193, 972275, 872599, 1139027, 0808112, встановлених за адресою м. Вишгород, без подання декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці. Порушено ст. 21 Закону України № 2694 «Про охорону праці», Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107, зі змінами від 12.03.2020р.

9. Роботодавець, директор ФІЛІЯ "КАСКАД КИЇВСЬКИХ ГЕС І ГАЕС" ПрАТ "УКРГІДРОЕНЕРГО" не забезпечив функціонування системи управління охороною праці: не проведено експертне обстеження вантажопідіймальних кранів зав. № 0808112, 1139027 (1983 року виготовлення) встановленого за адресою м. Вишгород, після закінчення призначеного строку служби (граничного строку експлуатації). Порушено ст. 13 Закону України № 2694 «Про охорону праці», п.1 глави 4 розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18.

10. Роботодавець, директор ФІЛІЯ "КАСКАД КИЇВСЬКИХ ГЕС І ГАЕС" ПрАТ "УКРГІДРОЕНЕРГО" не забезпечив функціонування системи управління охороною праці: не проведено позачерговий технічний огляд вантажопідіймальних кранів зав.№ 0808112, 1139027 встановлених за адресою м. Вишгород, після закінчення граничного строку експлуатації. Порушено ст. 13 Закону України № 2694 «Про охорону праці», п. 9 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 687.

11. Роботодавець, директор ФІЛІЯ "КАСКАД КИЇВСЬКИХ ГЕС І ГАЕС" ПрАТ "УКРГІДРОЕНЕРГО" не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме: не надано результати проведення атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці. Порушено ст. 13 Закону України № 2694 «Про охорону праці»,

12. Суб'єкт господарювання, директор ФІЛІЯ "КАСКАД КИЇВСЬКИХ ГЕС І ГАЕС" ПрАТ "УКРГІДРОЕНЕРГО", не створив необхідні умови для проведення робіт з технічного огляду устаткування фахівцями, які безпосередньо не беруть участі у користуванні, налагоджуванні, технічному обслуговуванні, ремонті, цього або аналогічного устаткування, (експерт з проведення технічного огляду ОСОБА_22 , виконує функції заступника начальника турбінного цеху; виконує функції працівника, який здійснює нагляд за утриманням і безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів і підйомників; виконує функції відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами). Порушено ст. 13 Закону України № 2694 «Про охорону праці», п 2.3 НПАОП 0.00-7.10-07 «Вимоги до спеціалізованих та експертних організацій, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 687».

13. Технічний огляд устаткування (вантажопідіймальних кранів, посудин, що працюють під тиском) проводить фахівець ОСОБА_22 , який безпосередньо бере участь у користуванні, налагоджуванні, технічному обслуговуванні, ремонті цього або аналогічного устаткування. Порушено ст. 13 Закону України № 2694 «Про охорону праці», п.5 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 687.

14. Роботодавець, директор ФІЛІЯ "КАСКАД КИЇВСЬКИХ ГЕС І ГАЕС" ПрАТ "УКРГІДРОЕНЕРГО" не призначив осіб відповідальних за: формування фонду нормативно-правових актів з охорони праці, нормативних та організаційно-методичних документів з проведення технічного огляду та/або експертного обстеження устаткування; облік, технічне обслуговування та метрологічну повірку (атестацію) засобів вимірювальної техніки, випробувального та допоміжного обладнання, стандартних зразків; зберігання результатів технічного огляду та/або експертного обстеження устаткування; надання уповноваженій організації інформації про результати технічного огляду та/або експертного обстеження устаткування; функціонування системи управління якістю робіт з технічного огляду та/або експертного обстеження устаткування; забезпечення радіаційної безпеки, обліку і зберігання джерел іонізуючого випромінювання. Порушено ст. 13 Закону України № 2694 «Про охорону праці», п 2.8 НПАОП 0.00-7.10-07 «Вимоги до спеціалізованих та експертних організацій, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 687».

15. Працівникам ФІЛІЯ "КАСКАД КИЇВСЬКИХ ГЕС І ГАЕС" ПрАТ "УКРГІДРОЕНЕРГО" не розроблені посадові (робочі) інструкції, які визначають їх завдання, права, обов'язки, відповідальність, а також кваліфікаційні вимоги (освіта, досвід роботи). Порушено ст. 13 Закону України № 2694 «Про охорону праці», п 2.9 НПАОП 0.00-7.10-07 «Вимоги до спеціалізованих та експертних організацій, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 687».

16. Роботодавець, директор ФІЛІЯ "КАСКАД КИЇВСЬКИХ ГЕС І ГАЕС" ПрАТ "УКРГІДРОЕНЕРГО" не забезпечив: створення фонду нормативно- правових актів з охорони праці, нормативних та організаційно- методичних документів проведення експертного обстеження устаткування за заявленими напрямами діяльності та системи його актуалізації; побудовану та впроваджену систему управління якістю, яка має передбачати постійний контроль за якістю робіт з технічного огляду устаткування, а також внутрішніх перевірок; наявність системи контролю за своєчасністю повірки засобів вимірювальної техніки, що використовуються під час проведення технічного огляду устаткування, а також атестації випробувального та допоміжного обладнання; наявність системи реєстрації та зберігання заявок на проведення технічного огляду устаткування та матеріалів за результатами їх проведення; систему контролю за правильністю оформлення робочих журналів оглядів та обстежень, а також актів, розрахунків, протоколів за результатами проведених робіт тощо; систему обліку та розгляду претензій, спірних питань; систему нормування трудомісткості та визначення вартості робіт з проведення технічного огляду устаткування відповідно до чинних нормативних актів. Порушено ст. 13 Закону України № 2694 «Про охорону праці», п 2.11 НПАОП 0.00-7.10-07 «Вимоги до спеціалізованих та експертних організацій, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 687».

17. Суб'єкт господарювання директор ФІЛІЯ "КАСКАД КИЇВСЬКИХ ГЕС І ГАЕС" ПрАТ "УКРГІДРОЕНЕРГО" не має в штаті фахівців, які працюють на постійних засадах, а саме: не менше одного фахівця не нижче другого рівня кваліфікації з візуально-оптичного методу контролю з кожного заявленого виду устаткування, атестованих згідно з Правилами атестації фахівців неруйнівного контролю, затвердженими наказом Держнаглядохоронпраці від 06.05.97 N 118, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 02.09.97 за N 374/2178. Порушено ст. 13 Закону України № 2694 «Про охорону праці», п. З НПАОП 0.00-7.10-07 «Вимоги до спеціалізованих та експертних організацій, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 687».

18. Не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме: роботодавцем, не забезпечене належне утримання устаткування: не проведено повірку справності запобіжних клапанів, що, встановлені на посудинах обл. №9350, №9349, №584, №86. Порушено ст. 13 Закону України № 2694 «Про охорону праці», п.5, ст.6, р.7 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском».

19. Роботодавцем не подано до територіального органу Держпраці декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: посудин під тиском обл. №17549, 17437, 18191, 20306, 20386, 21327, 21329, 21121, 20610, 9350, 9349, 584, 86. Порушено ст. 21 Закону України № 2694 «Про охорону праці», п.9, додатку 7 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого Постановою КМУ від 26 жовтня 2011 p. N 1107р. (в редакції постанови КМУ від 03.03.2020р. №207).

Дані правопорушення зафіксовані в розділі V Акту перевірки суб'єкта господарювання від 17.11.2020 № 5.1/2375/94.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до пункту 7 вказаного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-XII державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципі пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно зі статтею 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з частиною сьомою статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Судом встановлено, що посадовими особами Головного управління Держпраці у Київській області p метою проведення перевірки виконання вимог раніше виданого припису відповідачу, керуючись ст. 39 Закону України «Про охорону праці», ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», був виданий наказ від 02.11.2020 №3378 та направлення від 02.11.2020 № 5.1/103 на основі якого посадовими особами Головного управління Держпраці у Київській області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у Відповідача.

За результатами проведеної перевірки Головним управлінням Держпраці у Київській області було видано Припис від 25.09.2020 № 5.1/2377/72.

Листом від 16.11.2020 за вих. № 08/1092 Філія «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго» поінформувала про виконання припису та звернулись до Головного управління Держпраці у Київській області з проханням відтермінувати строки на усунення порушень згідно пунктів 36, 43-48, 52, 57 Припису, у зв'язку з необхідністю проведення тендерів, отримання декларацій.

Пунктом 3.14. Статуту ПрАТ «Укргідроенерго», затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 16.06.2020 № 385, передбачено, що створені Товариством філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи діють на підставі положень, затверджених Виконавчим органом Товариства, та можуть мати поточний рахунок, печатки та штампи з своїм найменуванням, здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію, а також надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.

Керівники даних відокремлених підрозділів діють на підставі довіреностей, виданих Генеральним директором Товариства, та відповідних положень про вказані підрозділи.

Пунктом 2.1 Положення про філію «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго» (далі - Положення), затвердженого наказом ПрАТ «Укргідроенерго від 09.06.2017 № 147-Н визначено, що Філія створена з метою одержання Товариством прибутку від здійснення господарської діяльності, яка направлена на виробництво електроенергії.

Щодо пункту 1. Відповідач проти такого твердження заперечує, з огляду на таке.

Все обладнання обслуговується згідно ГКД 34.20.661-2003 «Правила організації технічного обслуговування та ремонту обладнання, будівель і споруд електростанцій та мереж».

Згідно з цими правилами, експлуатація - стадія життєвого циклу виробу або устаткування, на якій реалізовується, підтримується і відновлюється його якість. Експлуатація устаткування поділяється на чотири оперативних стани: робота, резерв, ремонт і консервація.

Тобто для виконання ремонтів обладнання зупиняється, а не виводиться з експлуатації, а потім вводиться в резерв. Вивід з експлуатації відбувається для проведення реконструкції чи модернізації, чого не відбувалось з обладнанням, перерахованим у Приписі та у позовній заяві.

Крім того, у пункті 9 постанови Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 687 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» сказано, що «Позачерговий технічний огляд устаткування проводиться у разі: введення його в експлуатацію після ремонту, реконструкції або модернізації...».

Введення в експлуатацію новозбудованого (або того, що пройшло реконструкцію) обладнання філій ПрАТ «Укргідроенерго» проводиться згідно вимог затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461 (у редакції постанови КМУ від 8 вересня 2015 року № 750) «Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів» та СОУ-Н EE 20.401:2006 «Приймання в експлуатацію окремих пускових комплексів і закінчених будівництвом підприємств енергогенеруючих компаній. Правила».

Ремонт обладнання філій ПрАТ «Укргідроенерго» проводиться згідно вимог затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.05.2003 №228 (у редакції наказу Мінпаливенерго України від 15.03.2019 № 124) ГКД 34.20.661-2003 «Правила організації технічного обслуговування та ремонту обладнання, будівель і споруд електростанцій та мереж», де згідно пункту 1.1 «Правила встановлюють порядок організації технічного обслуговування та ремонту обладнання електростанцій, теплових і електричних мереж, будівель і споруд електростанцій та мереж, планування і фінансування ремонтних робіт, підготовки до ремонту, виконання ремонтних робіт, приймання ремонту, оцінки якості відремонтованого обладнання, будівель і споруд та виконання ремонтних робіт.».

Щодо пункту 2: Відповідач проти такого твердження заперечує, з огляду на таке.

Відповідно до п. 11 «Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників» (випуск - 62, частина 1), вказані у Приписі та позовній заяві працівники пройшли професійну підготовку на підприємстві та мають багаторічний досвід роботи за професією «Електромонтер з обслуговування електроустаткування електростанцій», а відтак отримали необхідну кваліфікацію для виконання робіт у порядку поточної експлуатації.

Порушення п. 6.13.9 НПАОП 40.1-1.01-97 «Правила безпечної експлуатації електроустановок» відсутні.

Щодо пунктів 3-7:Відповідач проти таких тверджень заперечує, з огляду на таке.

Філія «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» є структурним відокремленим підрозділом ПрАТ «Укргідроенерго», що є виробником електроенергії в Україні з відновлювальних джерел, який забезпечує покриття пікових навантажень, регулювання частоти та потужності мережі, мобільний аварійний резерв у об'єднаній енергетичній системі України.

Єдиним акціонером Товариства є держава в особі Міністерства енергетики України.

Тобто всі електроустановки, які є на балансі та обслуговуються працівниками Товариства належать державі в особі Міністерства енергетики України.

Абзацом першим глави 1 НПАОП 40.1-1.01-97 «Правила безпечної експлуатації електроустановок» (затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 6 жовтня 1997 р. № 257) визначено, що дані правила поширюються на працівників, які виконують роботи в електроустановках Міністерства енергетики України (далі - Міненерго України). Дотримання вимог цих Правил є обов'язковим у разі виконання робіт з монтажу, налагодження, ремонту, реконструкції та експлуатації електроустановок електричних станцій...».

Отже, єдиними правилами з безпечної експлуатації електроустановок для працівників ПрАТ «Укргідроенерго» є НПАОП 40.1-1.01-97 «Правила безпечної експлуатації електроустановок».

Відповідно до розділу 1 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України 09.01.98 № 4): « 1.1.1. Вимоги цих Правил поширюються на працівників, що обслуговують діючі електроустановки споживачів напругою до 220 кВ включно і є обов'язковими для всіх споживачів та виробників електроенергії, незалежно від їх відомчої належності і форм власності на засоби виробництва.

1.1.2. Вимоги цих Правил повинні виконуватись під час експлуатації діючих електроустановок, електричних станцій, електричної частини ТАВ, ЗДТУ, районних котелень, що обслуговуються споживачами, під час виконання в них монтажних, налагоджувальних, випробувальних, ремонтних і будівельних робіт.»

Щодо пункту 8: Відповідач проти таких тверджень заперечує, з огляду на таке.

На даний час обладнання зупинено. Поданий пакет необхідної документації для отримання декларації відповідності матеріально-технічної вимогам законодавства з охорони праці.

На підприємстві діє наказ від 29.10.2020 р. № 168.

Щодо пункту 9: Відповідач проти таких тверджень заперечує, з огляду на таке.

Робота вантажопідіймального крану зав. № 0808112 відповідно до наказу від 29.10.2020 року № 168 «Про виведення з експлуатації вантажопідіймальних кранів» зупинена.

Експертне обстеження вантажопідіймальному крану зав. № 1139027 було проведено 14.05.2020 фахівцями ТОВ «Карола», про що було поінформовано Позивача листами від 16.11.2020 № 08/1092 та від 14.01.21№08/4, копія висновку експертного обстеження від 14.05.2020 № 33628558-09-01-2/04/20-2.20.5 .

Щодо пункту 10: Відповідач проти таких тверджень заперечує, з огляду на таке.

Робота вантажопідіймального крану зав. № 0808112 відповідно до наказу від 29.10.2020 року № 168 «Про виведення з експлуатації вантажопідіймальних кранів» зупинена.

Позачерговий технічний огляд вантажопідіймальному крану зав. № 1139027 проведено 15.05.2020 фахівцями ТОВ «Карола» наявна копія запису з паспорта крана.

Щодо пункту 11: Відповідач проти таких тверджень заперечує, з огляду на таке.

Відповідно до наказу від 13.03.2018 року № 32 «Про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці для призначення працівниками пільг та компенсацій за роботу в несприятливих умовах праці», тобто роботодавцем забезпечено функціонування системи охороною праці, про що повідомлявся Позивач листами від 16.11.2020 №08/1092; від 14.01.21 №08/41.

Щодо пункту 12: Відповідач проти таких тверджень заперечує, з огляду на таке.

По підприємству на виконання Припису був виданий наказ від 29.10.2020 р. № 166 «Про призначення відповідальних осіб з нагляду і утриманням в справному стані, осіб виконуючих роботи з обслуговування вантажопідіймальних кранів, автопідйомників», і відповідно до змісту такого наказу ОСОБА_22 не є відповідальним за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами та безпосередньо не бере участь у користуванні, налагоджуванні, технічному обслуговуванні, ремонті зазначеного устаткування.

Щодо пункту 13: Відповідач проти таких тверджень заперечує, з огляду на таке.

На підприємстві діє наказ від 17.01.2020 року № 25 «Про призначення відповідальних осіб з нагляду за безпечною експлуатацією, відповідальних працівників за справний стан і безпечну експлуатацію, осіб виконуючих роботи з обслуговування обладнання під тиском» (копія додається), відповідно до змісту такого наказу в пункті 2 призначені відповідальні за справний стан і безпечну експлуатацію обладнання під тиском працівники, до переліку яких ОСОБА_22 не входить.

На підприємстві діє наказ від 29.10.2020 року №166 «Про призначення відповідальних осіб з нагляду і утриманням в справному стані, осіб виконуючих роботи з обслуговування вантажопідіймальних кранів, автопідйомників», який підтверджує, що ОСОБА_22 безпосередньо не бере участь у користуванні, налагоджуванні, технічному обслуговуванні, ремонті зазначеного устаткування.

Щодо пунктів 14-17: Відповідач проти таких тверджень також заперечує, з огляду на таке.

Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України надано дозвіл № 1502.12.30 філії «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго» виконувати роботи підвищеної небезпеки, строк дії такого дозволу продовжено до 22 жовтня 2022 року, тобто який діяв на момент проведення перевірки Головним управлінням Держпраці у Київській області.

Зазначений дозвіл був виданий на підставі позитивного висновку експертизи №80.2-04- 6-1277.12/1.

Висновок експертизи виданий ДП «Київський експертно-технічний центр Держгірпромнагляду» 16.08.2012.

Оскільки вимоги до спеціалізованих та експертних організацій, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 687, затверджені наказом Держгірпромнагляду від 03.09.2007 № 195, а Висновок експертизи виданий ДП «Київський експертно-технічний центр Держгірпромнагляду», Відповідачем не вбачалось порушень будь-яких норм експертною організацією.

Щодо пункту 18: Відповідач проти таких тверджень заперечує, з огляду на таке.

Посудини під обліковим номером № 86 на території філії «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго» не існує.

Згідно паспортів встановлених клапанів на зазначених посудинах - будь-яких даних про проведення повірки не зазначено;

У відповідному пункті порушення в посиланні на пункт Правил НПАОП 0.00-1.81-18 «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском»...», зазначено:

пункт 5. Правил «Також має бути забезпечена можливість зберігання разом з журналом нагляду (паспортом) декларації про відповідність, документів про якість матеріалів, паспортів (інструкцій) приладів і пристроїв безпеки, актів, протоколів, технічних звітів, висновків експертизи, що складаються під час монтажу та протягом експлуатації обладнання під тиском, які відповідно до вимог цих Правил мають зберігатися разом з журналом нагляду (паспортом).»,

cт. 6 Правил «Облік обладнання під тиском», розділ 7 (VIІ) « Організація безпечної експлуатації та ремонту обладнання під тиском».

Як видно з наведеного, дане посилання не є коректним в застосуванні щодо «повірки» запобіжних клапанів.

Згідно Розділу І (п. 1-4) «Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів», затвердженого Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 08.02.2016 № 193, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 р. за № 278/28408», даний Порядок установлює процедуру та умови проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки (далі - ЗВТ), що перебувають в експлуатації, а також оформлення її результатів.

Дія цього Порядку поширюється на:

- суб'єктів господарювання, які експлуатують, випускають з ремонту та видають напрокат ЗВТ; суб'єктів господарювання, які надають послуги з електро-, тепло-, газо-, водопостачання (далі - заявники);

- центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрологічного нагляду, та інші державні органи;

- наукові метрологічні центри, державні підприємства, які належать до сфери управління Мінекономрозвитку та провадять метрологічну діяльність, і повірочні лабораторії.

У цьому Порядку терміни вживаються у значеннях, наведених в Законі України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

ЗВТ підлягають періодичній повірці, повірці після ремонту, а також можуть проводитися позачергова, інспекційна та експертна повірки.

Не підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту ЗВТ, що застосовуються підприємствами, установами та організаціями, визначеними в частині першій статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

Отже, беручи до уваги Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність», а саме, статтю 1, якою надано визначення термінів:

6) засоби вимірювальної техніки - засоби вимірювань, вимірювальні системи, матеріальні міри, стандартні зразки та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об'єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності;

18) повірка засобів вимірювальної техніки - сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам;

З вищевикладеного можна зробити до висновку, що термін «Повірка» застосовується до засобів вимірювальної техніки (ЗВТ).

Запобіжний клапан - прилад призначений для захисту від механічного руйнування обладнання і трубопроводів надлишковим тиском, шляхом автоматичного випуску надлишку рідкого, паро- чи газоподібного середовища з систем і посудин з тиском, що перевищив встановлене значення. Клапан також повинен забезпечувати припинення скидання середовища при відновленні робочого тиску. Запобіжний клапан є арматурою прямої дії, що працює безпосередньо від робочого середовища, поряд з більшістю конструкцій захисної арматури і регуляторами тиску прямої дії.

Разом з тим, роботодавець забезпечує утримання устаткування, враховуючи вимоги НПАОП 0.00-1.81-18 «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском», а також затвердженої 03.06.2020 р. «Інструкція по безпечним методам експлуатації посудин, що працюють під тиском» на філії «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго», а саме:

- пункту 1: «Перевірка справності роботи манометрів, запобіжних клапанів, покажчиків рівня води і живильних пристроїв повинна проводитись в такі строки:

1) для обладнання під тиском з робочим тиском до 14 бар включно - не рідше одного разу на зміну;

2) для обладнання під тиском з робочим тиском більше 14 бар (до 40 бар включно) - не рідше одного разу на добу (крім котлів, установлених на електростанціях);

Про результати перевірки робиться запис у змінному журналі.».

- пункту 4 Правил «Справність запобіжних клапанів перевіряється короткочасним примусовим їх відкриттям.», розділу 3. «Перевірка контрольно-вимірювальних приладів, автоматичних захистів, арматури і живильних пристроїв», глави 7 (VIІ) «Організація безпечної експлуатації та ремонту обладнання під тиском».

Щодо пункту 19: Відповідач проти таких тверджень заперечує, з огляду на таке.

Подані документи для отримання декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, також був проведений позачерговий технічний огляд «центр промислової експертизи».

Відповідно до змісту частини 7 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов'язків суб'єкта господарювання або повноважень органу державного нагляду (контролю), така норма трактується в інтересах суб'єкта господарювання.

Отже, всі порушення, визначені Головним управлінням Держпраці у Київській області в приписі Приватному акціонерному товариству "Укргідроенерго" (07300, Київська обл., м. Вишгород, код ЄДРПОУ 20588716) від 25.09.2020 № 5.1/2377/72, що став підставою для звернення позивача до суду з даним позовом, були усунуті.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що порушення, зазначені в позовній заяві, не можуть бути підставою для застосування заходів реагування, оскільки відповідно до частини одинадцятої статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), заходи реагування до суб'єкта господарювання не застосовуються.

Відповідачем надано суду належні докази усунення порушень вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, які описані.

Згідно зі статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, враховуючи, що позивачем, як суб'єктом владних повноважень не доведено наявність підстав для застосування заходів реагування, в той час, коли відповідачем доведено суду відсутність порушень вимог законодавства, суд приходить до висновку про не обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Держпраці у Київській області (04060, м. Київ, вул. Вавілових, 10, код ЄДРПОУ 39794214) відмовити повністю.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Б. Федорчук