Рішення від 27.07.2021 по справі 620/3972/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2021 року Чернігів Справа № 620/3972/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю. О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу

за позовомУправління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області

до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області (далі - позивач, УВД ФСС в Чернігівській області) звернулось до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Чернігівській області), в якому просить: визнати протиправними дії відповідача, які полягають у відмові позивачу визнати грошові вимоги у розмірі 1191837,97 грн та включити їх до проміжного ліквідаційного балансу для задоволення у першу чергу; зобов'язати відповідача визнати грошові вимоги позивача у розмірі 1191837,97 грн та включити їх до проміжного ліквідаційного балансу для задоволення у першу чергу.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що наказом Головного управління ДФС у Чернігівській області визначено, що Головне управління ДПС у Чернігівській області приймає на себе майнові та немайнові зобов'язання ГУ ДФС у Чернігівській області, тобто, в тому числі і щодо капіталізованих платежів. Станом на 13 березня 2021 року згідно з відомостями в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців громадських формувань відповідач перебуває в стані припинення, дані про правонаступників відсутні. За таких обставин, враховуючи положення ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України», постанови Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 986, вважає, що у відповідача є зобов'язання перед Управлінням щодо визнання грошових вимог щодо капіталізованих платежів на суму 1 191 837,97 грн та включення їх до проміжного ліквідаційного балансу, оскільки Управління проводить страхові виплати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які отримали виробничі травми під час роботи в Державній податковій адміністрації в Чернігівській області та в Ніжинській ОДПІ відповідно.

У відзиві на позов відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки ГУ ДФС у Чернігівській області, яке є правонаступником Державної податкової адміністрації в Чернігівській області (далі - ДПА в Чернігівській області) та Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області (далі - Ніжинська ОДПІ), продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції до завершення здійснення заходів з утворення, зокрема Державної податкової служби. ГУ ДПС є правонаступником майна, прав і обов'язків ГУ ДФС у Чернігівській області у відповідних сферах діяльності. Разом з тим, нормативними актами не визначено конкретний перелік майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, які переходять до утворених юридичних осіб публічного права - територіальних органів Державної податкової служби. ГУ ДПС у Чернігівській області не передавалися немайнові зобов'язання ГУ ДФС у Чернігівській області, в т.ч. і по капіталізованих платежах. Таким чином, у ГУ ДПС у Чернігівській області відсутні правові та законодавчі підстави для підтвердження факту правонаступництва в частині зобов'язань щодо погашення капіталізованих платежів у зв'язку з проведенням страхових виплат ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . Також зазначає, що ГУ ДПС у Чернігівській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код 44094124), забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Чернігівської області та є правонаступником майна, прав та обов'язків ГУ ДПС у Чернігівській області (код 43143966).

Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позовні вимоги підтримує, заперечує проти доводів, викладених у відзиві на позов, а також наполягає на їх задоволенні з підстав, викладених у позові.

Суд ухвалою від 19.04.2021 прийняв позовну заяву та відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

У відзиві на позов та у відповіді на відзив відповідач та позивач відповідно з-поміж іншого просять розгляд справи проводити в судовому засіданні з викликом сторін за правилами загального позовного провадження. Визначаючись щодо зазначених клопотань, суд зважає на таке.

Згідно ч. 1 ст. 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Згідно ч. 4 ст. 260 КАС України якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про: 1) залишення заяви відповідача без задоволення; 2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

Так, особливості розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження передбачені ст. 262 КАС України. Розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Відповідно до частини 5 цієї статті суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно ч. 7 ст. 262 КАС України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

При цьому, пунктом 2 частини 6 цієї статті визначено, що якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

З наведеного слідує, що суд, за власним переконанням, оцінює характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі та при відкритті провадження вирішує питання щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Як вбачається з ухвали суду від 19.04.2021 суд дійшов висновку про те, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі є незначної складності та не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, і відповідно призначив справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

При цьому, суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що розгляд справи у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін порушує його право на судовий розгляд, оскільки значно звужує обсяг прав порівняно з іншими подібними справами, розгляд яких проводиться за правилами загального позовного провадження, а віднесення даної справи до справ незначної складності, може вплинути в майбутньому на обсяг прав щодо оскарження рішення у касаційному порядку, виходячи з наступного.

Частиною 1 ст. 12 КАС України встановлено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). При цьому, виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи, зокрема, у спорах щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Як вбачається з предмету спору, дана справа не підпадає під визначення справ, які розглядаються за правилами загального позовного провадження, з огляду на що, віднесення її до справ незначної складності не може вважатися звуженням змісту та обсягу прав відповідача, оскільки процесуальним законодавством встановлено окремий порядок розгляду таких спорів.

Враховуючи наведене, у суду наявні всі підставі для відмови у задоволенні клопотань позивача та відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань:

з 02.08.2019 ГУ ДФС у Чернігівській області перебуває в стані припинення у зв'язку з реорганізацією;

з 26.10.2020 ГУ ДПС у Чернігівській області (код 43143966) перебуває в стані припинення у зв'язку з ліквідацією;

30.09.2020 до Реєстру внесено запис про створення відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код 43005393) - ГУ ДПС у Чернігівській області (код 44094124).

31.01.2005 мав місце нещасний випадок в ДПА в Чернігівській області з працівницею ОСОБА_3 , що підтверджується копією Акту про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом від 11.02.2005 № 6 (а.с. 9). Згідно з копією Виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 03.07.2013 серії АБ № 0013098 ступінь втрати працездатності ОСОБА_3 становить 15 % (а.с. 11).

Згідно з копією постанови УВД ФСС в Чернігівській області від 21.04.2020 № 2508/1634/1634.1/19 ОСОБА_3 з 01.03.2020 та безстроково призначено щомісячну страхову виплату, як потерпілій, що має зареєстрований страховий випадок трудове каліцтво (а.с. 8).

Позивач здійснив розрахунок капіталізації коштів для розрахунку з ОСОБА_3 станом на 17.12.2020 на загальну суму 532149,35 грн (а.с. 7).

07.07.2012 мав місце нещасний випадок в Ніжинській ОДПІ з працівницею ОСОБА_2 , що підтверджується копією Акту про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом від 11.07.2012 № 1 (а.с. 14). Згідно з копією Виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 24.10.2019 серії АБ № 050251 ступінь втрати працездатності ОСОБА_2 становить 30 % (а.с. 16).

Згідно з копією постанови УВД ФСС в Чернігівській області від 21.04.2020 № 2512/951/951.1/29 ОСОБА_2 з 01.03.2020 та безстроково призначено щомісячну страхову виплату, як потерпілій, що має зареєстрований страховий випадок трудове каліцтво (а.с. 13).

Позивач здійснив розрахунок капіталізації коштів для розрахунку з ОСОБА_2 станом на 17.12.2020 на загальну суму 659688,62 грн (а.с. 12).

Позивачем відповідачу була направлена заява від 22.12.2020 № 06-07/3449 про визнання грошових вимог на суму 1191837,97 грн та включення їх до проміжного ліквідаційного балансу для задоволення у першу чергу, обумовлена тим, що УВД ФСС в Чернігівській області проводить страхові виплати ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 26.10.2020 до реєстру внесено запис про рішення державного органу про припинення юридичної особи ГУ ДПС у Чернігівській області (код 43143966) в результаті її ліквідації (а.с. 5-6).

У відповіді від 22.01.2021 № 3/10/25-01-05-11 відповідач повідомив про те, що правонаступником Державної податкової адміністрації в Чернігівській області визначено ГУ ДФС у Чернігівській області. Ніжинська об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Чернігівській області реорганізована шляхом приєднання до ГУ ДФС у Чернігівській області у складі структурного підрозділу. Реорганізувавши шляхом поділу Державну фіскальну службу утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України. Територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам, зокрема, Державної податкової служби. Територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються у відповідних сферах діяльності. Відтак, передбачено правонаступництво органів ДПС не в повному обсязі, а тільки в певних сферах діяльності. Наразі ГУ ДФС у Чернігівській області не припинило свою діяльність повністю, продовжує її здійснювати. Зазначає, що ГУ ДПС у Чернігівській області як відокремлений підрозділ ДПС України є правонаступником майна, прав та обов'язків ГУ ДПС у Чернігівській області (код 431149666). Законодавчими актами визначено правонаступника ГУ ДПС у Чернігівській області (код 431149666), а тому відсутні правові підстави для застосування норм Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників (а.с. 22).

З листом від 11.02.2021 № 06-07/357 позивач звернувся до відповідача, в якому просив уточнити чи є ГУ ДПС у Чернігівській області правонаступником в частині зобов'язань щодо погашення капіталізованих платежів у зв'язку з проведенням страхових виплат ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с. 23).

У відповідь листом від 12.03.2021 № 65/10/25-01-20-02 відповідач повідомив позивача про те, що нормативними актами не визначено конкретний перелік майна, прав та обов'язків територіальних органів ДФС, які переходять до утворених юридичних осіб публічного права - територіальних органів ДПС. Таким чином, у ГУ ДПС у Чернігівській області відсутні правові та законодавчі підстави для підтвердження факту правонаступництва в частині зобов'язань щодо погашення капіталізованих платежів у зв'язку з проведення страхових виплат ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с. 24).

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначаються Законом України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105-XIV).

Згідно з ч. 1, 2 статті 4 Закону № 1105-XIV Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 11 Закону № 1105-XIV джерелами формування коштів Фонду є: 1) страхові внески страхувальників та застрахованих осіб; 5) капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 986 затверджено Порядок капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників (далі - Порядок № 986).

Пунктом 1 Порядку № 986 встановлено, що відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації (зокрема у зв'язку з банкрутством) страхувальника (далі - платежі) для задоволення вимог, що виникли із його зобов'язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю застрахованим особам.

У пункті 2 Порядку № 986 зазначено, що «капіталізація платежів» означає визначення суми грошових зобов'язань страхувальника у випадку його ліквідації (зокрема у зв'язку з банкрутством), що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю застрахованим особам, які належить сплатити до Фонду соціального страхування України для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Терміни «застрахована особа» та «страхувальники» вживаються у значенні, наведеному в Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Так, відповідно до п. 3, 10 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до п. 4, 5, 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074, орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади; орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.

Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.2011 № 981 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» постановлено: утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, зокрема, Державну податкову службу у Чернігівській області, реорганізувавши шляхом перетворення Державну податкову адміністрацію в Чернігівській області, а також Ніжинську об'єднану державну податкову інспекцію, реорганізувавши шляхом приєднання Ніжинську об'єднану державну податкову інспекцію та державну податкову інспекцію у Носівському районі. Установлено, що зазначені органи державної податкової служби, які реорганізуються, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам, які утворюються згідно з цією постановою.

Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів» постановлено: утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства доходів і зборів, зокрема, Головне управління Міндоходів у Чернігівській області, Ніжинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів; реорганізувати, зокрема, Державну податкову службу у Чернігівській області та Ніжинську об'єднану державну податкову інспекцію ДПС шляхом приєднання у Головне управління Міндоходів у Чернігівській області та Ніжинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів відповідно; визначити територіальні органи Міністерства доходів і зборів правонаступниками територіальних органів Державної податкової служби та Державної митної служби, що реорганізуються.

Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» постановлено: утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фіскальної служби, зокрема, Головне управління ДФС у Чернігівській області та Ніжинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС; реорганізувати, зокрема, Головне управління Міндоходів у Чернігівській області та Ніжинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Чернігівській області та Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС відповідно.

Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 296 «Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби» постановлено реорганізувати, зокрема, Ніжинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Чернігівській області.

Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» постановлено: утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, зокрема, Головне управління ДПС у Чернігівській області; реорганізувати Головне управління ДФС у Чернігівській області шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Чернігівській області; установити, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України; визначити територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.

Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 31.07.2019 до Реєстру внесено запис про державну реєстрацію юридичної особи - ГУ ДПС у Чернігівській області (код 43143966).

Враховуючи зазначене вище, суд констатує, що ГУ ДПС у Чернігівській області є правонаступником прав та обов'язків Державної податкової адміністрації в Чернігівській області та Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції.

Також як встановлено судом, згідно з даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ГУ ДПС у Чернігівській області (код 43143966) перебуває в стані припинення з 26.10.2020. Підставою для такого припинення слугувала постанова Кабінету Міністрів України № 893 від 30.09.2020 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби», якою визначено ліквідувати, як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, серед яких є ГУ ДПС у Чернігівській області (далі - Постанова № 893).

Абзацом 3 п. 2 цієї постанови установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.

Наказом ДПС України від 24.12.2020 № 755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 Постанови № 893.

В абзаці 4 п.2 Постанови № 893 закріплено, що права та обов'язки територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі України (та її територіальним органам).

Наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 № 643 затверджено Положення про Головне управління ДПС у Чернігівській області (далі - Положення).

Відповідно абз.3 п.1 вищевказаного Положення ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Чернігівській області (ЄДРПОУ 43143966).

Водночас, абз.1 п.1 цього Положення закріплено, що ГУ ДПС є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

Відтак, з 1 січня 2021 року всі права та обов'язки Головного управління ДПС у Чернігівській області перейшли до його правонаступника - ГУ ДПС у Чернігівській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП: 44094124).

Враховуючи, що обов'язок страхувальника проводити капіталізацію платежів передбачений саме для продовження страхових виплат непрацездатним особам (які втратили працездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання) суб'єктом, що ліквідується (зокрема у зв'язку з банкрутством) без наявності правонаступника, він не може застосовуватись у випадку ліквідації органу влади, або його територіального органу за наявності правонаступника.

Як зазначалося вище, в абз. 6 п. 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074, визначено, що права та обов'язки органів виконавчої влади переходять, зокрема, у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.

Так, ліквідація ГУ ДПС у Чернігівській області (ЄДРПОУ 43143966) зумовлена Постановою № 893 з визначенням її правонаступника. Відтак, ліквідація ГУ ДПС у Чернігівській області здійснюється внаслідок втрати повноважень у зв'язку з передачею іншому органу державної влади. Отже, Порядок № 986, на який посилається Управління і на підставі якого, на його думку, слід стягувати капіталізовані платежі, не може бути застосований до спірних правовідносин.

Суд також враховує, що в постанові Верховного Суду від 11.10.2019 у справі № 812/1408/16, зазначено, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права.

Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Між цим, суд вважає за необхідне зазначити, що перехід майна, прав та обов'язків ГУ ДПС у Чернігівській області (код ЄДРПОУ ВП: 44094124) від ГУ ДПС у Чернігівській області (ЄДРПОУ 43143966), є підставою вважати твердження Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про ліквідацію страхувальника такими, що не відповідають встановленим обставинам справи та вимогам закону, оскільки джерелами покриття страхових виплат є в основному кошти Державного бюджету.

З огляду на зазначене вище, суд дійшов висновку, що ліквідація ГУ ДПС у Чернігівській області (ЄДРПОУ 43143966) не є підставою для капіталізації страхових платежів для подальшої їх виплати потерпілим, оскільки його функції зі сплати страхових внесків перейшли до ГУ ДПС у Чернігівській області (ЄДРПОУ ВП: 44094124).

Подібна позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 09.06.2021 у справі № 804/1317/17.

Отже, Порядок № 986, на який посилається позивач і на підставі якого, на його думку, слід стягнути капіталізовані платежі, не може бути застосований до спірних правовідносин.

Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 31 січня 2019 року у справі № 804/1315/17, від 28.12.2019 у справі № 816/2357/16.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

З урахуванням зазначеного, суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовні вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області, вул. Музична, 1-А, м. Чернігів, 14014, код ЄДРПОУ 41316447.

Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області, вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 43143966.

Дата складення повного рішення суду - 27.07.2021.

Суддя Ю. О. Скалозуб