26 липня 2021 р. м. ХерсонСправа № 664/806/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді: Ковбій О.В.,
розглянувши в письмовому провадженні питання щодо залучення співвідповідача до участі в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Малиновському районі м. Одеси про визнання протиправною відмову в проведенні перерахунку та зобов'язання провести перерахунок та виплату щорічної допомоги до 5 травня за 2020 рік,
встановив:
Позивач звернувся до Цюрупинського районного суду Херсонської області з вказаним позовом, у якому просить:
- визнати протиправною відмову, оформлену: у вигляді листа № 02-Ч-66272/е-п від 24.12.2020 Управління соціального захисту населення в Малиновському районі м. Одеси, щодо проведення перерахунку та виплата ОСОБА_1 щорічної допомоги до 5 травня за 2020 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком.
- зобов'язати Управління соціального захисту населення в Малиновському районі м. Одеси провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної допомоги до 5 травня за 2020 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених коштів.
Ухвалою вказаного суду від 30.03.2021 року адміністративний позов ОСОБА_2 передано для розгляду до Херсонського окружного адміністративного суду.
Ухвалою суду від 24.05.2021 року провадження в справі відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Під час підготовки справи до розгляду, судом виявлено необхідність для залучення до участі в справі співвідповідача. Вирішуючи наведене питання суд виходить з наступного.
Так, положеннями ч.ч.3, 4 ст.48 КАС України передбачено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Вирішуючи питання щодо можливості заміни відповідача суд виходить з наступного.
Так, з наведених приписів ст. 48 КАС України вбачається, що заміна первісного відповідача можлива лише у випадку наданні згоди на відповідну процесуальну дію позивачем.
Враховуючи, що будь-які заяви позивача про заміну первісного відповідача до суду не надходили, суд вважає що необхідна для задоволення клопотання згода позивачем не надана.
А тому, суд вирішує питання щодо залучення співвідповідача.
Відповідно до положень ст.17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Відповідно до абзаців 1 та 2 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 р. № 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" Міністерство соціальної політики виплати організовує шляхом перерахування коштів структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).
Відповідно до п.п. 2.1.1, 2.1.2 Положення про департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, затвердженого Рішенням Одеської міської ради № 4183-VII від 30.01.2019 року, до головних завдань Департаменту належить, зокрема забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту населення, дітей, підтримки сімей, у тому числі сімей з дітьми; соціальна підтримка та надання послуг вразливим верствам населення, зокрема особам похилого віку, з інвалідністю, ветеранам війни та учасникам антитерористичної операції та постраждалим учасникам Революції Гідності, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, сім'ям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, малозабезпеченим, внутрішньо переміщеним особам, іншим категоріям осіб, які згідно із законодавством України мають право на пільги та отримання житлових субсидій; запобігання домашньому насильству, протидії торгівлі людьми; забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків; виконання програм у цих сферах. Призначення та виплата соціальних допомог, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України.
Згідно з пп. 5, 12 п. 2.2.2 Положення, Департамент відповідно до визначених завдань виконує такі функції з питань реалізації заходів соціальної підтримки населення:
здійснює виплату одноразової грошової допомоги ветеранам війни та державних стипендій;
здійснює контроль відповідно до чинного законодавства України цільового використання коштів, спрямованих на надання державних соціальних допомог та інших видів соціальної підтримки, передбачених законодавством України.
Отже, органом, уповноваженими здійснювати позивачу виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, є саме Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради.
Крім того, суд приймає до уваги рішення Верховного Суду від 29.09.2020 р. у зразковій справі № 440/2722/20, залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021 р., за змістом якого належним відповідачем за позовами у типових справах є Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Положеннями ч.ч.3, 4 ст.48 КАС України передбачено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
З урахуванням наведеного, суд вважає за доцільне залучити до участі у справі в якості співвідповідача Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради.
Також суд зазначає, що в даному випадку немає необхідності відкладати судовий розгляд справи чи розпочинати його спочатку, через залучення Департамента праці та соціальної політики Одеської міської ради, оскільки первинний відповідач у справі є структурним підрозділом департаменту, через якого залученний відповідач приймав участь в справі.
Крім наведеного, Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради вже надано відзив на позов від імені свого підрозділу, проте за підписом директора департаменту та з його правовою позицією (а.с.31-38).
А тому, на думку суду, залучення до участі в справі другого відповідача, в даному конкретному випадку не впливає на обсяг прав відповідачів, а носить суто технічний характер та здійснено виключно з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача.
Керуючись ст. 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Залучити до участі в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Малиновському районі м. Одеси про визнання протиправною відмову в проведенні перерахунку та зобов'язання провести перерахунок та виплату щорічної допомоги до 5 травня за 2020 рік, в якості співвідповідача Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, оскарженню не підлягає та є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Суддя О.В. Ковбій