Рішення від 28.07.2021 по справі 215/1780/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2021 року Справа № 215/1780/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконуючого обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства «Криворізька міська лікарня № 7» Криворізької міської ради Стародубського Петра Аркадійовича про визнання протиправною бездіяльності, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 18.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом до виконуючого обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства «Криворізька міська лікарня № 7» Криворізької міської ради Стародубського Петра Аркадійовича, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність виконуючого обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства «Криворізька міська лікарня № 7» Криворізької міської ради Стародубського Петра Аркадійовича за результатом розгляду заяви від 10.09.2020 вх. № 2058, яка виявилася у порушені встановленого поряду статей 3, 22, 144 Конституції України та зобов'язати прийняти рішення в розумінні пункту 19 частини першої статті 4 КАС України;

- визнати протиправною бездіяльність виконуючого обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства «Криворізька міська лікарня № 7» Криворізької міської ради Стародубського Петра Аркадійовича за результатом розгляду заяви від 10.09.2020 вх. № 2058, яка виявилася у відмові надати належно завіреного дубліката листа непрацездатності № 520964 серії АВЛ № 520964 з 03.06.2010 по 18.06.2010, та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) цей дублікат надати;

- визнати протиправною бездіяльність виконуючого обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства «Криворізька міська лікарня № 7» Криворізької міської ради Стародубського Петра Аркадійовича за результатом розгляду заяви від 10.09.2020 вх. № 2058, яка виявилася у відмові надати копію правового акта відповідно до якого головний лікар закладу не має повноважень видати копію листа непрацездатності та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) надати таку копію;

- визнати протиправною бездіяльність виконуючого обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства «Криворізька міська лікарня № 7» Криворізької міської ради Стародубського Петра Аркадійовича за результатом розгляду заяви від 10.09.2020 вх. № 2058, яка виявилася у відмові надати повідомлення про повноваження осіб які розглядали заяву і надати належно завірені дві копії заяви з реєстраційними номерами.

2. Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 23.03.2021 справу № 215/1780/20 (провадження № 2-а/215/232/21) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконуючого обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства «Криворізька міська лікарня № 7» Криворізької міської ради Стародубського Петра Аркадійовича про визнання протиправною бездіяльності передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю відповідно до положень статей 20, 29 КАС України.

3. Справа № 215/1780/20 (провадження № 2-а/215/232/21) надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 12.04.2021, та за результатами автоматизованого розподілу передана на розгляд судді І.О. Верба.

4. Ухвалою від 16.04.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків шляхом надання документу про сплату судового збору відповідно до кількості позовних вимог або обґрунтованого клопотання із підтверджуючими доказами про звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору.

5. 08.06.2021 засобами поштового зв'язку на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 про поновлення провадження по справі після усунення недоліків, у якій позивач просить звільнити його від сплати судового збору у зв'язку з доходами, меншими за рівень прожиткового мінімуму, та із захистом соціальних прав на державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії.

6. Ухвалою суду від 22.06.2021 клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду та звільнення від сплати судового збору задоволено, поновлено позивачу строк звернення до суду із цим позовом, звільнено від сплати судового збору за подання до суду цього позову, прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального провадження, призначення відеоконференції відмовлено, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено строки для подання заяв по суті спорі, витребувано докази.

7. 20.07.2020 відповідач надав відзив на позов.

8. Ухвалою суду у зв'язку із відсутністю компетенційного спору між сторонами, беручи до уваги правові висновки, висловлені Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, у постановах від 13.03.2019 у справі № 820/3713/17, від 12.06.2019 у справі № 9901/70/19, від 04.12.2019 у справі № 826/6233/17, Верховним Судом у постанові від 07.10.2020 у справі № 200/4659/17, закрито провадження у цій справі на підставі пункту 1 частини першої статті 238 КАС України, в частині позовних вимог про встановлення наявності у виконуючого обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства «Криворізька міська лікарня № 7» Криворізької міської ради Стародубського Петра Аркадійовича компетенції (повноважень) надати належно завіреного дубліката листа непрацездатності № 520964 серії АВЛ № 520964 з 03.06.2010 по 18.06.2010, копію правового акта відповідно до якого головний лікар закладу не має повноважень видати копію листа непрацездатності.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

9. Позивач зазначив, що відповідач застосував неналежним чином свою управлінську функцію, не надав витребувані документи, зокрема, дублікат листка непрацездатності, не прийняв жодне рішення за результатами розгляду заяви.

10. Якщо звернення не розглядається та правовий акт в розумінні пунктів 18, 19 частини першої статті 14 КАС України відсутній, саме до цього допущена бездіяльність відповідача, так як недостатньо надіслати листа від 01.10.2020 № 2758 який отримав 05.11.2020 після подання звернення, який не має юридичної сили і не відповідає конституційним принципам.

11. Предметом позову є управлінська дія відповідача, нормативно-правовий акт - акт управління (рішення), який не наданий, так як не вжиті заходи для забезпечення гарантій держави для врегулювання питань надання адміністративних послуг.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

12. Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що на отриману заяву від 10.09.2020 щодо надання завіреної копії листа непрацездатності та стосовно діяльності закладу заявнику на поштову адресу направлено відповідь.

13. Згідно медичної документації-амбулаторної карти ОСОБА_1 звернувся 02.06.2010 до травмпункту КЗ «Криворізька клінічна міська лікарня № 8» після побиття його співробітником за місцем його роботи, де йому було надано першу допомогу.

14. 03.06.2010 ОСОБА_1 звернувся до лікаря-травматолога КЗ «Криворізька міська лікарня № 7» ОСОБА_2 , де йому було встановлено діагноз: забійна рана скулової області зліва, параорбітальна гематома зліва, забій правого лучезап'ясткового суглобу. Інших ушкоджень, пов'язаних з бійкою, в тому числі плечелопаточних суглобів, хребта - не було. Термін лікування з 03.06.2010 по 12.06.2010, лист непрацездатності серії АВЛ № 520964.

15. Лист непрацездатності серії АВЛ №520964 видано ОСОБА_1 особисто після закінчення терміну непрацездатності, так як лист непрацездатності видається по пред'явленню документа, що засвідчує особу непрацездатного, згідно наказу МОЗ України від 13.11.2001 № 455, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.12.2001 за № 1005/6196 «Про затвердження інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян» пункт 1.6 «Видача документів здійснюється лікуючим лікарем (фельдшером) при пред'явленні паспорта чи іншого документа, який засвідчує особу непрацездатного».

16. Інформація (підпис) особи, яка отримала лист непрацездатності, фіксується в корінці листа непрацездатності, термін зберігання якого (три роки) сплив в 2013 році.

17. В своїй заяві від 10.09.2020 ОСОБА_1 вимагає видати дублікат листка непрацездатності належно завірений. Згідно наказів МОЗ України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, зареєстровано в Мінюсті України 17.11.2004 за № 1454/10053, наказу 24.12.2006 № 774/438/207-ос/719, зареєстрованого в Мінюсті України 18.12.2006 за № 1324/13198 «Про затвердження зразка, технічного опису листка непрацездатності та інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності», пункт 12 «У разі втрати листка непрацездатності оформлення дубліката листка непрацездатності здійснюється лікуючим лікарем при наявності довідки з місця роботи про те, що виплата за цим листком непрацездатності не здійснювалась. У верхньому правому кутку листка непрацездатності зазначається «дублікат», у графі «Звільнення від роботи» одним рядком записується весь період непрацездатності, що підтверджується підписом і печаткою лікуючого лікаря та голови лікарсько-консультативної комісії. У медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого робиться відповідний запис із зазначенням номера дубліката листка непрацездатності».

18. Видача дубліката листка непрацездатності не належить до компетенції головного лікаря.

19. Копію листка непрацездатності або іншого документу можливо надати при наявності оригіналу цього документу.

20. Лист непрацездатності серія АВЛ №520964 було видано ОСОБА_1 після закінчення терміну непрацездатності 12.06.2010, у зв'язку з чим неможливо надати копію цього листка непрацездатності. Корінець цього листка непрацездатності з підписом особи, яка отримала листок непрацездатності, знищено у зв'язку із закінченням терміну зберігання.

21. Видача копії листка непрацездатності не регламентується нормативними документами.

22. Розгляд заяви ОСОБА_1 проведено медичним директором Ганошенко Л.М. згідно постанови № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», з доповненнями, на підставі пункту 19 протоколу позачергового засідання державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10.03.2020 «...скасувати до особливого розпорядження проведення особистих прийомів громадян...», не було можливості запросити ОСОБА_1 на розгляд заяви, відповідь на його заяву від 01.10.2020 № 2758 було надіслано Укрпоштою рекомендованим листом (фіскальний чек від 01.10.2020 ФН 3000474122).

23. З подібними вимогами, викладеними в заяві від 10.09.2020, ОСОБА_1 неодноразово, щорічно звертався до КНП «Криворізька міська лікарня №7» КМР (тільки в 2020 році - 05.03.2020 вх. № 14 від 05.03.2020, 25.05.2020 вх. № 33 від 25.05.2020).

24. Відповіді на звернення ОСОБА_1 до КНП «Криворізька міська лікарня № 7» КМР направлялися безпосередньо на адресу ОСОБА_1 рекомендованими листами (№ 554 від 19.03.2020, № 1628 від 09.06.2020), що підтверджується копіями рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення від 20.03.2020 та 09.06.2020.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

25. 10.09.2020 ОСОБА_1 подав директору КНП «Криворізька лікарня № 7» КМР Стародубському Петру Аркадійовичу заяву, у якій зазначив, що 02.06.2010 після травмування спини, голови та рук машиною швидкої допомого був завезений у травмпункт КЗ «Криворізька міська лікарня № 8», де надали довідку. Після лікування 03.06.2010 по 18.06.2010 ви забрали лист непрацездатності № 520964 . На даний час не отримав копію зазначеного листа непрацездатності. Ні який закон не забороняє вам видати копію, дублікат листа непрацездатності № 520964 на вимогу громадянина. Від хвороби СОVІD-19 вмирають хворі у вашому закладі і хворіють працівників КНП Криворізька міська лікарня № 7 КМР. Вам необхідно вжити заходи для не розповсюдження СОVІD-19 в закладі, узяти до уваги, що хтось може навмисно не виконувати належним чином санітарні норми, вимагати ліки для лікування та інше чим інфікувати людей і бути не поміченим. З цих причин мені потрібна інформація для впливу на поліпшення роботи КНП Криворізька міська лікарня № 7 КМР, у зв'язку із чим просив:

1) надати дублікат листа непрацездатності № 520964 з 03.06.2010 по 16.06.2010 належно завірений;

2) надати копію правового акту відповідно до якого керівник закладу не має повноважень видати дублікат листа, непрацездатності за результатами розгляду звернення громадянина;

3) частково загладити мої моральні страждання сумою у 6000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 2102 грн х 6000 = 12612000 грн;

4) надати довідку де зазначити кількість безоплатних тестів на виявлення СОVІD-19 які мав заклад і кількість яка, випробувана по місячно з 01.01.2020 по 01.09.2020 і зазначити їх ринкову вартість, виробника;

5) надати кількість захворівши на СОVІD-19 працівників КНП Криворізька міська лікарня № 7 КМР з зазначенням вилікуваних;

6) надати статистичні данні про кількість захворівших на СОVІD-19 які отримали допомогу у КНП Криворізька міська лікарня № 7 КМР і кількість померлих у КНП Криворізька міська лікарня № 7 КМР з причин СОVІD-19 по місячно;

7) надати суми додаткового фінансування по місячно згідно СОVІD-19 та джерело надходження;

8) надати кількість працівників КНП Криворізька міська лікарня № 7 КМР яка звільнилася по місячно з 01.01.2020 по 01.09.2020;

9) надати штатний розклад «Криворізька міська лікарня № 7» КМР з зазначенням тарифних окладів;

10) надати запрошення для мене з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду моєї заяви 10.09.2020, а після розгляду її, висновки викласти в рішенні, постанові, тобто індивідуальному правовому акті, складеному за підсумком всебічного розгляду питання заяви який надати мені;

11) надати дві копії цієї моєї заяви з вашими реєстраційними номерами належно завірену;

12) надати загальну суму бюджетних коштів КНП «Криворізька міська лікарня № 7» КМР по місячно за 2019 рік з зазначенням загальної суми фонду заробітної плати;

13) надати статистичні дані по денно за вересень 2020 про кількість захворівши на СОVІD-19, які отримали допомогу у КНП Криворізька міська лікарня № 7 КМР і кількість померлих у КНП Криворізька міська лікарня № 7 КМР з причин СОVІD-19.

26. У відповідь на заяву від 10.09.2020 № 2058 листом Комунального некомерційного підприємства «Криворізька міська лікарня № 7» Криворізької міської ради від 01.10.2020 № 2758 зазначено, що заява зареєстрована в книзі реєстрації вхідної документації від 10.09.2020 № 2058, по суті вимог повідомлено:

1) лист непрацездатності серії АВЛ № 520964 було видано Вам після закінчення терміну непрацездатності 12.06.2010, у зв'язку з чим неможливо надати копію цього листа непрацездатності. Корінець листа непрацездатності з підписом особи, яка отримала лист непрацездатності, знищено у зв'язку із закінченням терміну зберігання;

2) видача копії листа непрацездатності не регламентується нормативними документами. Копію неможливо надати через відсутність оригіналу, який ви отримали 12.06.2010;

3) щодо компенсації морального збитку для вирішення питання Ви можете звернутися до суду. З аналогічними заявами Ви звертались до КНП «Криворізька міська лікарня № 7» КМР вже неодноразово, останній раз 08.09.2020 і кожного разу Вам надавались вичерпні відповіді. В Тернівському районному суді м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до цього часу знаходиться адміністративна справа № 215/3578/17, в якій Ви оскаржуєте дії КНП «Криворізька міська лікарня № 7» КМР, що виразилися, на Вашу думку, в наданні неналежної відповіді на Ваш запит по цим же питанням;

4) на протязі 2020 року лікарня отримала швидкі тести на СОVІD-19: квітень 550 шт.,травень 400 шт., липень 50 шт., серпень 150 шт., ринкова вартість 1-го тесту 168 грн;

5) інформація щодо кількості захворівши знаходиться у публічному доступі. В період з 01.04.2020 по 23.09.2020 захворіло 23 працівника лікарні, вилікувано 23 працівника.

6) з початку епідемії проліковано хворих на СОVІD-19 91 особа, померлих пацієнтів 5 осіб;

7) фінансування КНП «Криворізька міська лікарня № 7» КМР, в тому числі на лікування СОVІD-19, проводиться на підставі договору з 22.05.2020, укладеного з Національною службою здоров'я України. Лікарнею отримано додаткового фінансування для надання медичної допомоги хворим на СОVІD-19: 01.06.2020 - 2677973,92 грн, 19.06.2020 - 2043834,42 грн, 17.07.2020 - 1993302,6 грн, 20.08.2020 - 2335638,26 грн, 28.09.2020 - 1993302,6 грн, разом 11044051,8 грн;

8) за період з 01.01.2020 по 01.09.2020 в лікарні звільнилось 44 особи, а саме: січень 7 осіб, лютий 6 осіб, березень 8 осіб, квітень 6 осіб, травень 3 особи, червень 4 особи, липень 2 особи, серпень 8 осіб;

9) штатний розклад лікарні відноситься до інформації для службового використання. Інформація щодо тарифного окладу працівників закладу відноситься до конфіденційної інформації і не підлягає загальному оприлюдненню;

10) надана Вам інформація не може бути підставою, а також у Вас немає повноважень на «вплив для поліпшення роботи КНП «Криворізька міська лікарня № 7» КМР». По зазначеним Вами підставам немає необхідності для створення комісії та запрошення Вас для участі в розгляді Вашої заяви від 10.09.2020;

11) розгляд Вашої заяви проведено медичним директором Ганошенко Л.М. Згідно Постанови № 211 з доповненнями «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», на підставі пункту 19 Протоколу 2 позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10.03.2020 «...скасувати до особливого розпорядження проведення особистих прийомів громадян...», тому надати запрошення немає можливості, відповідь на Вашу заяву надсилаємо листом з повідомленням;

12) належно завірені зареєстровані копії Вашої заяви додаються;

13) з 01.04.2020 КНП «Криворізька міська лікарня №7» КМР не є бюджетною організацією. На даний час згідно договору «Про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» лікарня фінансується з НСЗУ;

14) у вересні 2020 року померло хворих з діагнозом COVID-19. Проліковано хворих з коронавірусною інфекцією у вересні 2020 року 46 осіб.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

27. Відповідно до частини другої статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб на свій вибір.

28. Відповідно до частин першої, другої статті 7 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 № 2657-XII право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.

29. Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, врегульований Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI).

30. Згідно з частиною першою статті 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

31. Доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію (пунктом 2 частини першої статті 5 Закону № 2939-VI).

32. Відповідно до статті 20 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

33. У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.

34. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

35. Статтею 12 Закону № 2939-VI визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

36. Пунктом 1 частини 1 статті 13 Закону № 2939-VI визначено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків.

37. До розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією) (пункт 4 частини другої статті 13 Закону № 2939-VI).

38. Пунктом 6 частини 1 статті 14 Закону № 2939-VI на розпорядників інформації покладений обов'язок надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

39. Запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту (частини перша, друга статті 19 Закону № 2939-VI).

40. Частиною четвертою статті 22 Закону № 2939-VI передбачено, що у відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; дату відмови; мотивовану підставу відмови; порядок оскарження відмови; підпис.

41. Відповідно до статті 1 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

42. До рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обов'язки або його незаконно притягнуто до відповідальності (стаття 4 Закону № 393/96-ВР).

43. Звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань (стаття 5 Закону № 393/96-ВР).

44. Органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду (стаття 14 Закону № 393/96-ВР).

45. Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань) (стаття 15 Закону № 393/96-ВР).

46. Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

47. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

48. «Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності» затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 за № 1456/10055 (далі - Інструкція) у пункту 1 визначає, що листок непрацездатності (далі - ЛН) - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.

49. Номери бланків ЛН, дата видачі, продовження, дати відвідування на повторні огляди, виписки на роботу обов'язково фіксують у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого (пункт 11 Інструкції).

50. У разі втрати ЛН оформлення дубліката ЛН здійснюється лікуючим лікарем при наявності довідки з місця роботи про те, що виплата за цим ЛН не здійснювалася. У верхньому правому кутку ЛН зазначається «дублікат», у графі «Звільнення від роботи» одним рядком записується весь період непрацездатності, що підтверджується підписом і печаткою лікуючого лікаря та голови лікарсько-консультативної комісії. У медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого робиться відповідний запис із зазначенням номера дубліката ЛН (пункт 12 Інструкції).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

51. Відповідно до пунктів 1, 7 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема:

- спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;

- спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.

52. Відповідно до статті 8 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992 № 2801-XII (далі - Закон № 2801-XII), Держава визнає право кожного громадянина України на охорону здоров'я і забезпечує його захист.

53. Держава гарантує безоплатне надання медичної допомоги у державних та комунальних закладах охорони здоров'я за епідемічними показаннями. Держава також гарантує безоплатне проведення медико-соціальної експертизи, судово-медичної та судово-психіатричної експертизи, патологоанатомічних розтинів та пов'язаних з ними досліджень у порядку, встановленому законодавством.

54. Держава гарантує громадянам України та іншим визначеним законом особам надання необхідних медичних послуг та лікарських засобів за рахунок коштів Державного бюджету України на умовах та в порядку, встановлених законодавством.

55. У розглянутому спорі відповідач не є суб'єктом владних повноважень, тобто не є органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їх посадовою чи службовою особою, іншим суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

56. Зокрема, відповідач не виконує відносно позивача владних управлінських функцій, а медичні послуги, визначення яких наведено у частині першій статті 3 Закону № 2801-XII, не віднесені до адміністративних послуг, якими відповідно до пункту 1 частини першої статті 1 Закону України «Про адміністративні послуги» від 06.09.2012 № 5203-VI є результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону.

57. При цьому, листок непрацездатності, як багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи, зокрема, в разі тимчасової непрацездатності, є документом, який є обов'язковим для органів державної влади, інших осіб, у зв'язку із чим спір щодо такого листка підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.

58. Заявлений спір розглядається відповідно до частини другої статті 9 КАС України за позовною заявою, в межах позовних вимог та за наведеним у позові його обґрунтуванням.

59. Позивач оскаржує бездіяльність відповідача яка виявилась у неприйнятті рішення в розумінні пункту 19 частини першої статті 4 КАС України; у відмові надати належно завіреного дубліката листа непрацездатності № 520964 серії АВЛ № 520964 з 03.06.2010 по 18.06.2010; у відмові надати копію правового акта відповідно до якого головний лікар закладу не має повноважень видати копію листа непрацездатності; у відмові надати повідомлення про повноваження осіб які розглядали заяву і надати належно завірені дві копії заяви з реєстраційними номерами.

60. Суд зазначає, що Закон № 2939-VI передбачає надання відповіді на запит, не встановлюючи при цьому обов'язок прийняття індивідуального акту у форм рішення або постанови, відповідач не здійснює стосовно позивача владні управлінські функції при розгляді запиту, судом не встановлено надання позивачеві адміністративних послуг, таким чином відповідачем не допущена бездіяльність щодо неприйняття рішення в розумінні пункту 19 частини першої статті 4 КАС України, тобто індивідуального акту.

61. Порядок видачі дубліката листка непрацездатності передбачає оформлення дубліката листка непрацездатності у разі його втрати, яке здійснюється лікуючим лікарем при наявності довідки з місця роботи про те, що виплата за цим листком непрацездатності не здійснювалася.

62. Таким чином, на відповідача не покладено виконання процедури оформлення дубліката листка непрацездатності, при цьому, матеріалами справи не підтверджується подання позивачем довідки з місця роботи, у зв'язку із чим відповідачем не допущено бездіяльність щодо надання дубліката листа непрацездатності № 520964 серії АВЛ № 520964.

63. Статтею 57 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом.

64. Статтею 21-1 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» визначено, що доведення до відома населення законів України та інших нормативно-правових актів здійснюється шляхом їх офіційного опублікування відповідно до закону державними друкованими засобами масової інформації та офіційними друкованими виданнями (офіційними виданнями), висвітлення аудіовізуальними засобами масової інформації, оприлюднення на офіційних веб-сайтах органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також в інший спосіб, визначений законом.

65. Таким чином, відповідач не допустив бездіяльності щодо надання копії правового акта відповідно до якого головний лікар закладу не має повноважень видати копію листа непрацездатності, оскільки на відповідача вказаний обов'язок законом не покладено.

66. Відповідачем не допущено бездіяльності щодо неповідомлення про повноваження осіб які розглядали заяву і надання належно завірених двох копій заяви з реєстраційними номерами, оскільки заява розглянута в.о. директора КНП «Криворізька міська лікарня № 7» КМР П. Стародубським, у заяві повідомлено про особу, якою розглянуто заяву, що вбачається із відповіді, до якої додані зареєстровані копії заяви від 10.09.2020 № 2058.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

67. З системного аналізу матеріалів справи, наведених доводів сторін, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого позову.

68. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

69. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до виконуючого обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства «Криворізька міська лікарня № 7» Криворізької міської ради Стародубського Петра Аркадійовича (вул. Маршака, 1А, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50089) про визнання протиправною бездіяльності - відмовити повністю.

70. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба