28 липня 2021 року ЛуцькСправа № 140/5420/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною відмови щодо проведення обчислення та перерахунку пенсії з 01.04.2019 у розмірі 77 відсотків на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області № 54/16-112 від 30.07.2020 про розмір грошового забезпечення за його посадою станом на 05 березня 2019 року, зобов'язання провести обчислення, перерахунку та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) з 01.04.2019 у розмірі 77 відсотків на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області №54/16-112 від 30.07.2020 про розмір грошового забезпечення за його посадою станом на 05 березня 2019 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує пенсію за вислугу років, як військовослужбовець. На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2020 року у справі №140/16437/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України було здійснено перерахунок його пенсії, про те її розмір було обмежено на рівні 70% від відповідної суми грошового забезпечення.
30.01.2021 позивач подав відповідачу заяву щодо відновлення йому пенсії у розмірі 77% відповідної суми грошового забезпечення.
Проте листом від 09.02.2021 року відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю підстав для перерахунку пенсії у розмірі 77% відповідної суми грошового забезпечення.
Позивач вважає протиправною відмову відповідача щодо непроведення обчислення та перерахунку пенсії.
З урахуванням наведеного позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою суду від 31.05.2021 відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У відзиві на позовну заяву від 11.06.2021 відповідач заперечує проти позову та просить в задоволенні позову відмовити повністю з наступних підстав. В обґрунтування зазначає, що відповідно до чинної редакції статті 13 Закону №2262-XII (зі змінами, передбаченими Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростанні в Україні” від 27.03.2014 №1166-VII), законодавцем встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, такий максимальний розмір пенсії застосовується як при призначенні нових, так і при перерахунку раніше призначених пенсій. Вказує на те, що ця спірна норма законодавства не скасована та не визнана неконституційною, а тому є обов'язковою для застосування органами Пенсійного фонду України.
Відтак, відповідач вважає, що вимога позивача про перерахунок пенсії у розмірі 77% грошового забезпечення не підлягає задоволенню, а тому просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 призначена пенсія у розмірі 77% грошового забезпечення (вислуга становить 29 роки).
При перерахунку пенсії з 01.01.2018 розмір пенсії позивача було визначено на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням нового грошового забезпечення та в розмірі 70% грошового забезпечення.
В подальшому на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22.12.2018 у справі №140/2479/18 здійснено перерахунок пенсії у розмірі 77% грошового забезпечення.
Пізніше на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22.12.2020 у справі №140/16437/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України було здійснено перерахунок його пенсії на підставі нової довідки Управління служби безпеки України у Волинській області №54/16-112, про те її розмір було обмежено на рівні 70% від відповідної суми грошового забезпечення.
Не погоджуючись із таким перерахунком пенсії та застосуванням її обмеження максимальним розміром 70% грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2262-ХІІ).
Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Перевіряючи доводи позивача про протиправність дій відповідача за наслідками проведення перерахунку пенсії, суд виходить із таких нормативно-правових норм.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22.12.2020 у справі №140/16437/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки Управління служби безпеки України у Волинській області №54/16-112. При цьому відповідач застосував максимальний розмір пенсії - 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Суд не погоджується з такими діями відповідача з таких підстав.
Відповідно до пункту “а” статті 12 Закону №2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) право на пенсію за вислугу років особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше.
Згідно з пунктом “а” частини першої, частиною другою статті 13 Закону №2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт “а” статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Як встановлено судом пенсія за вислугу років від 21 жовтня 2005 року, ОСОБА_1 призначена відповідно до частини другої статті 13 Закону №2262-XII у розмірі 77% грошового забезпечення .
У частину другу статті 13 Закону №2262-XII неодноразово вносились зміни.
В редакції Закону України від 04 квітня 2006 року № 3591-IV “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців” вказана частина викладена наступним чином: “Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів”.
Законом України від 08 липня 2011 року №3668-VI “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” були внесені зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 80% від відповідних сум грошового забезпечення.
В подальшому Законом України від 27 березня 2014 року №1166-VІІ “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” також внесені зміни до статті 13 Закону №2262-XII та максимальний розмір пенсії змінено до 70% від сум грошового забезпечення.
Саме з урахуванням вказаної редакції Закону №2262-XII відповідач на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22.12.2020 у справі №140/16437/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України на підставі нової довідки Управління служби безпеки України у Волинській області №54/16-112 провів ОСОБА_1 перерахунок пенсії та обмежив її розмір 70% від суми відповідного грошового забезпечення.
Проаналізувавши наведені вище норми матеріального права, суд вважає, що при перерахунку пенсії на підставі Закону №2262-ХІІ має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені законами зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірах 90%, 80%, а потім 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17, від 24 квітня 2018 року у справі №686/12623/17, від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17, від 27 лютого 2018 року у справі №642/3284/17 і від 31 січня 2018 року у справі №523/4930/15-а.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відтак, суд дійшов переконання, що відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 протиправно застосовано розмір процентної складової грошового забезпечення 70%, а не 77%, що був установлений при її призначенні
При вирішенні спору, що є предметом даного судового розгляду, суд враховує положення статті 6 КАС України. Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
При вирішені даного спору застосуванню підлягають положення статті 58 Конституції України, за змістом якої, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Суд наголошує, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутими ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
При вирішенні даного спору суд також враховує, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22.12.2018 у справі №140/2479/18, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років ОСОБА_1 пенсії у розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення..
Отже, позов підлягає задоволенню шляхом прийняття рішення про визнання протиправною відмови щодо проведення обчислення та перерахунку пенсії з 01.04.2019 у розмірі 77 відсотків на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області № 54/16-112 від 30.07.2020 про розмір грошового забезпечення за його посадою станом на 05 березня 2019 року, зобов'язання провести обчислення, перерахунку та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) з 01.04.2019 у розмірі 77 відсотків на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області №54/16-112 від 30.07.2020 про розмір грошового забезпечення за його посадою станом на 05 березня 2019 року.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 908,00 грн., сплаченого за подання позову немайнового характеру квитанцією від 28.05.2021 №0.0.2142682432.1 (а. с. 06).
Керуючись статтями 243, 245, 246, 250, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 у розмірі 77 відсотків на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області № 54/16-112 від 30.07.2020 про розмір грошового забезпечення за його посадою станом на 05 березня 2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) у розмірі 77 відсотків на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Волинській області №54/16-112 від 30.07.2020 про розмір грошового забезпечення за його посадою станом на 05 березня 2019 року, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.Д. Ковальчук