Рішення від 20.07.2021 по справі 912/1520/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

вул.В'ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,

тел/факс: 32-05-11/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2021 рокуСправа № 912/1520/21

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Бестаченко О.Л., за участю секретаря судового засідання Буніна О.В. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/1520/21

за позовом Керівника Новоукраїнської окружної прокуратури Кіровоградської області, 27100, Кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. Гагаріна, 7, в інтересах держави в особі Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, 27100, Кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. Покровська, 70,

до відповідача: Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Новий час", 27122, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Фурманівка,

за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, 25030, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26,

про розірвання договору, зобов'язання повернути земельну ділянку,

представники:

від прокуратури - Лагода О.В., посвідчення прокурора від 17.12.2020 № 058764;

від позивача - участі не брали;

від відповідача - Дейкун О.І., довіреність № 05/03 від 05.03.21;

від третьої особи - участі не брали.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Керівника Новоукраїнської окружної прокуратури Кіровоградської області, в інтересах держави в особі Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, яка містить вимоги до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Новий час" про наступне:

- розірвати договір оренди землі від 06.05.2019 укладений між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Новий час", який зареєстрований 10.05.2019 за номером запису про інше речове право 31545081;

- зобов'язати Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Новий час" повернути земельну ділянку, площею 25,4732 га (кадастровий номер 3524087000:02:000:0507), яка знаходиться за межами населеного пункту на території Фурманівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, державі в особі Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області за актом приймання-передачі земельної ділянки, з покладанням на відповідача витрат по сплаті судового збору.

В обґрунтування позовних вимог прокурором зазначено про те, що у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем обов'язків, встановлених договором оренди землі від 06.05.2019, а також порушенням вимог чинного законодавства, що регулює дані правовідносини (в частині використання орендованої земельної ділянки не за передбаченим договором видом цільового призначення), укладений між Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Новий час" та Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області договір оренди землі підлягає достроковому розірванню, а земельна ділянка поверненню у розпорядження Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області.

Ухвалою від 24.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 912/1520/21 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 22.06.2021 на 11:00 год та встановлено сторонам строк для подання заяв по суті справи. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

11.06.2021 до господарського суду від Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю "Новий час" надійшов відзив на позовну заяву від 11.06.2021 № 116, в якому відповідач позовні вимоги прокурора не визнає, вважає їх необґрунтованими та безпідставними. Крім того, відповідач на підставі п. 2 ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України просить позов прокурора залишити без розгляду.

22.06.2021 суд відкрив підготовче засідання.

Присутнім представником відповідача у підготовчому засіданні 22.06.2021 подано клопотання від 22.06.2021 № б/н про приєднання доказів до матеріалів справи, а саме: лист Кіровоградської філії ДУ "Держгрунтохорона" державної установи "Інститут охорони ґрунтів України" від 16.06.2021 № 158-10/04/01-177.

Протокольною ухвалою від 22.06.2021 на підставі ст. 80 Господарського процесуального кодексу України задоволено клопотання представника відповідача від 22.06.2021 № б/н про приєднання доказів до матеріалів справи та приєднано такі докази до матеріалів справи. Крім того, на підставі ст. 183 Господарського процесуального кодексу України оголошено перерву в підготовчому засіданні по розгляду справи № 912/1520/21 до 08.07.2021 на 12:00 год.

22.06.2021 до господарського суду від Новоукраїнської окружної прокуратури Кіровоградської області надійшла відповідь на відзив від 18.06.2021 № 12.53-62-1342ВИХ-21, в якій прокурор вважає аргументи, викладені Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Новий час" у відзиві на позов, необґрунтованими та такими, що не можуть братися судом до уваги. В зв'язку з чим, прокурор просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

08.07.2021 суд продовжив підготовче засідання.

У підготовчому засіданні 08.07.2021 представником відповідача подано клопотання від 08.07.2021 № б/н про приєднання до матеріалів справи доказів направлення клопотання від 22.06.2021 № б/н позивачу та третій особі.

Ухвалою від 08.07.2021 закрито підготовче провадження у справі № 912/1520/21; справу № 912/1520/21 призначено до судового розгляду по суті на 20.07.2021 на 15:00 год.

20.07.2021 господарський суд відкрив судове засідання.

У судовому засіданні брали участь прокурор та представник відповідача. Позивач та третя особа правом на участь у судовому засіданні не скористались, хоча були належним чином повідомлені, про дату, час та місце проведення судового засідання, про що свідчать матеріали справи.

Згідно частини 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

З огляду на викладене, немає підстав для відкладення розгляду справи, тому господарський суд розглядає справу по суті в судовому засіданні 20.07.2021 за відсутності представників позивача та третьої особи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, дослідивши в судовому засіданні докази, господарський суд встановив наступні обставини, які є предметом доказування у справі.

З позовом про розірвати договір оренди землі від 06.05.2019 та зобов'язання Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Новий час" повернути земельну ділянку державі в особі Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області за актом приймання-передачі в інтересах держави звернувся керівника Новоукраїнської окружної прокуратури Кіровоградської області.

Згідно ч. 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом у справі № 912/1520/21, вважає належним суб'єктом, який уповноважені державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, Новоукраїнську міську раду Новоукраїнського району Кіровоградської області.

Стаття 15 Цивільного кодексу України встановлює, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Частиною третьою статті 4 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Відповідно до пункту 3 статті 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках:

1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган; 2) у разі відсутності такого органу.

Зазначене відповідає правовій позиції викладеній в постанові Великої Палати Верховного Суду від 26 травня 2020 року у справі №912/2385/18.

Прояв порушення інтересів держави визначається прокурором самостійно з урахуванням суспільного інтересу. Держава зацікавлена у дотриманні норм чинного законодавства з оренди земельних ділянок. Додержання вимог закону є проявом управлінської функції держави та спрямоване на забезпечення єдиного підходу до врегулювання тих чи інших правовідносин, впровадження системності та прозорості при реалізації прав громадянами і юридичними особами, принципу конституційної рівності суб'єктів цивільних правовідносин.

У той же час, використання земель із порушенням вимог чинного законодавства в частині здійснення такого використання з порушенням умов узгодженого між орендодавцем та орендарем договору оренди землі, не може відповідати суспільному інтересу та порушує інтереси держави, як гаранта дотримання принципу верховенства права у країні.

Таким чином, правовідносини із використання земель становлять суспільний інтерес, а використання земельних ділянок з порушенням закону такому суспільному інтересу не відповідає.

Статтею 14 Конституції України та частиною першою статті 148 Господарського кодексу України визначено, що земля є основним національним багатством, яке перебуває під особливою охороною держави та об'єктом права власності Українського народу. Від імені народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 152 Земельного кодексу України право на звернення із позовом про захист права власності належить власнику цієї земельної ділянки.

Між ГУ Держгеокадастру в області та СТОВ «НОВИЙ ЧАС» 06.05.2019 укладено договір оренди земельної ділянки площею 25,4732 га (пасовище кадастровий номер земельної ділянки 3524087000:02:000:0507) розташованої за межами с. Фурманівка на території Фурманівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області з орендною платою у розмірі 10,12 % від визначеної нормативно грошової оцінки земельної ділянки.

За даними інформаційної довідки № 251833668 від 08.04.2021 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майна, земельна ділянка площею 25,4732 га (кадастровий номер 3524087000:02:000:0507) зареєстрована як форма власності - комунальна. Відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області № 33-ОТГ, виданого 09.12.2020, рішенням Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області № 71 виданого 22.12.2020 «Про прийняття у комунальну власність Новоукраїнської міської територіальної громади з державної власності земельних ділянок у комунальну», була прийнята у комунальну власність, власник, якої являється Новоукраїнська міська рада Кіровоградської області.

Як вказує прокурор, Новоукраїнською окружною прокуратурою, реалізуючи надані Законом повноваження, опрацьовано стан додержання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок сільськогосподарського призначення на території Новоукраїнського району Кіровоградської області.

Відповідно до інформації Фурманівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (від 30.07.2020 № 201, від 30.09.2020 № 252) та акту обстеження від 30.07.2020 земельної ділянки площею 25,4732 га (пасовища), з кадастровим номером 3524087000:02:000:0507, яка передана в оренду СТОВ «НОВИЙ ЧАС» згідно договору оренди землі від 06.05.2019 - земельна ділянка засіяна сільськогосподарською культурою - горох, кукурудза та соняшник.

За твердженням прокурора, з моменту вчинення правопорушення СТОВ «НОВИЙ ЧАС» продовжує використовувати земельну ділянку як ріллю вирощувати на ній сільськогосподарські культури. ГУ Держгеокадастру будь-яких заходів щодо розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки не вжило, лише обмежилися виданням повторного припису про усунення порушення земельного законодавства та накладенням адміністративного стягнення.

Новоукраїнська місцева прокуратура 21.09.2020 звернулася до Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області про вжиття заходів представницького характеру до СТОВ «НОВИЙ ЧАС» щодо дострокового розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки (кадастровий номер 3524087000:02:000:0507 площею 25,4732 га) (а.с. 99-100).

Відповідно до наданої відповіді Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області за № 10-11-0.45-9196/2-20 від 02.10.2020, заходи претензійно-позовного характеру до орендаря СТОВ «НОВИЙ ЧАС» щодо дії договору оренди земельної ділянки площею 25,4732 га (кадастровий номер 3524087000:02:000:0507) Головним управлінням не вживалися. Оскільки, на даний час рахунки Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, відкриті в органах Казначейства, заблоковані до примусового стягнення за іншими рішеннями суду з метою стягнення судового збору, сплатити судовий збір за подання позову не має можливості. На рахунку головного управління за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» для сплати судового збору відкритих асигнувань 0,00 грн. (а.с. 101-102)

На адресу Новоукраїнської міської ради скеровано повідомлення в порядку п. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» від 12.02.2021 за № 12.33-62-1070ВИХ-21 (отримане 15.02.2021), про виявлення порушень земельного законодавства при використанні земельної ділянки площею 25,4732 га з кадастровим номером 3524087000:02:000:0507, а саме: порушення вимог частини 1 ст. 20 Закону України «Про землеустрій», частини 3 ст. 25, ст. 37 Закону України «Про охорону земель», ст. 13 Закону України «Про оренду землі» та пункт «і» ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України, а також про те що в інтересах держави в особі Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області підготовлено позов, який найближчим часом буде скеровано до Господарського суду Кіровоградської області для розгляду по суті (а.с. 117). За твердженням прокурора, дане повідомлення з часу отримання Новоукраїнською міською радою Кіровоградської області залишено без уваги та не надано жодної відповіді.

Позов до суду направлено 17.05.2021.

Прокурор вважає, що така усвідомлена пасивна поведінка Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, Фурманівської сільської ради Кіровоградської області, яка на даний час входить до Новоукраїнської територіальної громади та Новоукраїнської міської ради безумовно свідчить про неналежне здійснення своїх повноважень щодо захисту інтересів держави.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість звернення керівника Новоукраїнської окружної прокуратури Кіровоградської області, в інтересах держави в особі Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області з даним позовом та наявність у прокурора підстав для представництва інтересів держави в суді. Таким чином, заява відповідача, викладена у відзиві на позов від 11.06.2021 № 116, про залишення позову без розгляду є безпідставною і задоволенню не підлягає.

Щодо суті спору господарським судом встановлено наступні обставини, що є предметом доказування у справі.

Згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області № 1094 від 26.12.2018 затверджено "Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права оренди терміном на 7 років на земельних торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, що перебувають в запасі загальною площею 25,4732 га за межами населених пунктів на території Фурманівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області" та наказано продати на електронних земельних торгах право оренди на земельну ділянку загальною площею 25,4732 га, угіддя - пасовища, кадастровий номер 3524087000:02:000:0507 (а.с. 34-36).

До вказаного наказу 12.02.2019 внесено зміни згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області № 206.

Відповідно до наказів Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 26.12.2018 за № 1094 "Про затвердження документації із землеустрою та проведення електронних земельних торгів у формі аукціону", від 12.02.2019 № 206 "Про внесення змін до наказу від 26.12.2018 року № 1094" та протоколу земельних торгів від 06.05.2019 за № 2104 надано в строкове платне користування Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю "НОВИЙ ЧАС" земельну ділянку з кадастровим номером 3524087000:02:000:0507 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 25,4732 га, угіддя - пасовища, що розташована на території Фурманівської сільської ради (за межами населеного пункту) Новоукраїнського району Кіровоградської області.

06.05.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "НОВИЙ ЧАС" укладено договір оренди земельної ділянки площею 25,4732 га (далі - Договір) строком на 7 (сім) років з нормативно грошовою оцінкою земельної ділянки станом на момент укладення договору 194 571,41 грн та платою у розмірі 10,12 % річної орендної плати від нормативного грошової оцінки земельної ділянки (а.с. 24-30).

Договір оренди земельної ділянки 10.05.2019 зареєстрований у встановленому порядку, номер запису про інше речове право 31545081, що підтверджується витягом з Державного реєстру прав на нерухоме майно від 08.04.2021 (а.с. 31-33).

Відповідно до п. 2.1. Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 25,4732 га, в тому числі 25,4732 га, що не надана у власність та користування іншим особам. Категорія земель: землі сільськогосподарського призначення державної власності (запас/резерв).

Договір укладено на строк 7 (сім) років (п. 3.1. Договору).

Згідно пунктів 5.1. - 5.4. Договору земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Код цільового призначення земельної ділянки, згідно з класифікатором видів цільового призначення земель (КВЦПЗ): 01.01. - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства України. Земельна ділянка повинна використовуватись Орендарем відповідно до умов визначених у пунктах 5.1, 5.2 та чіткого дотримання чинного законодавства України дотримання вимог екологічної безпеки та збереження родючості грунтів, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі.

За умовами п. 5.6 Договору використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, а також зміна цільового призначення на весь строк оренди забороняється.

На орендовану земельну ділянку встановлено наступні обмеження:

- зміна цільового призначення земельної ділянки на весь строк дії договору;

- заборона зміни виду угідь, розорювання;

- інші обмеження, що передбачені проектно-технічною документацією, витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (п. 7.1. Договору).

Пунктом 8.1.1. Договору встановлено, що орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки у відповідності із цільовим призначенням згідно з договором.

Відповідно до п. 8.1.2. Договору орендодавець має право здійснювати контроль за виконанням умов договору з боку орендаря.

Пунктами 8.4.2. та 8.4.5. Договору встановлений обов'язок орендаря використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення та умов договору, дотримуючись встановлених щодо об'єкта оренди обмежень в обсязі, передбаченому договором та вимог чинного земельного, екологічного законодавства, законодавства про охорону довкілля, державних стандартів, норм і правил; дотримуватись встановлених щодо об'єкта оренди обмежень у обсязі, передбаченому договором та законодавством.

Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом (п. 11.3. Договору).

Згідно проекту землеустрою, затвердженого наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області № 1094 від 26.12.2018 року, земельна ділянка, яка передається в оренду відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення з видом угідь (пасовища). Після затвердження проекту землеустрою не передбачається зміна категорії земель відведеної ділянки та склад угідь за основним цільовим призначенням. Відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України земельна ділянка за основним цільовим призначенням відноситься до категорії: землі сільськогосподарського призначення. На земельній ділянці, зайнятій пасовищем, забороняється: розорювання земель (крім підготовки земель до заліснення і залуження), а також садівництво і городництво. Земельна ділянка буде використовуватися для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що не забороняє вирощування та збір врожаю багаторічних трав, що в свою чергу в повній мірі згідно проекту землеустрою відповідатиме цільовому призначенню визначеному наказом ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області з дотримання вимог Закону України "Про охорону земель", а саме: не буде здійснюватися розорювання земель (крім підготовки грунту до залуження і заліснення), не здійснюватиметься вирощування просапних та зернових культур та вчасно будуть проводитись заходи з покращення стану природних пасовищ. (а.с. 37-64)

21.07.2019 державним інспектором з контролю за використання та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області за результатами обстеження земельної ділянки кадастровий номер 3524087000:02:000:0507 установлено, що земельна ділянка загальною площею 25,4732 га частково оброблена і засіяна сільськогосподарськими культурами (а.с. 83).

Крім того, факт часткового оброблення і засіяння земельної ділянки кадастровий номер 3524087000:02:000:0507 підтверджується:

- актом обстеження земельної ділянки Фурманівської сільської ради від 30.07.2020 (а.с. 68), в якому зафіксовано, що зі слів директора СТОВ "Новий час" ОСОБА_1 на площі 25,4732 га (пасовища) висіваються с/г культури шляхом дискування грунта сільськогосподарською технікою та вказана ділянка засіяна с/г культурою - горох, кукурудза та соняшник аби запобігти змиву грунту за рахунок погодних умов;

- актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 11.07.2020 № 623-ДК/482/АП/10/01/-20 та від 14.09.2020 № 888-ДК/673/АП/10/01/-20 (а.с. 84, 103);

- довідкою Фурманівської сільської ради від 15.09.2020 № 244 (а.с. 116).

Щодо директора Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "НОВИЙ ЧАС" Зайченка В.В. складено протокол про адміністративне правопорушення від 24.07.2020 № 623-ДК/0151П/07/01/-20 (а.с. 87) та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 24.07.2020 № 623-ДК/0151По/07/01/-20 (а.с. 85), якою останнього визнано винним за ч. 1 ст. 55 КУпАП. Постанова про накладення адміністративного стягнення не оскаржена та сплачено штраф, що підтверджується квитанцією від 31.07.2020 (а.с. 91).

Також 24.07.2020 складено припис № 623-ДК/0203/Пр/03/01/-20 про усунення в 30-ти денний термін порушення земельного законодавства (а.с. 86).

Протокол про адміністративне правопорушення, постанова про накладення адміністративного стягнення та припис отримано 24.07.2020 ОСОБА_1 , про що свідчать його підписи на вказаних документах.

Згідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об'єкта - земельної ділянки від 14.09.2020 № 888-ДК/673/АП/10/01/-20, складеного державним інспектором з контролю за використання та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області, встановлено, що керівник СТОВ "НОВИЙ ЧАС" Зайченко В.В. не виконав припис від 24.07.2020 № 623-ДК/0203/Пр/03/01/-20, а саме: станом на 14.09.2020 на орієнтовній площі 3,5 га знаходиться сільськогосподарська культура (являється відхиленням від проекту землеустрою), чим порушено вимоги ст. 211 Земельного кодексу України (а.с. 103).

За невиконання умов припису щодо керівника СТОВ "НОВИЙ ЧАС" Зайченка В.В. складено протокол про адміністративне правопорушення від 18.09.2020 № 888-ДК/0243П/07/01/-20 (а.с. 105), відповідальність за яке передбачена ст. 188-5 КУпАП, повторно видано припис про усунення порушення земельного законодавства від 18.09.2020 № 888-ДК/0310/Пр/03/01/-20 (а.с. 106) та винесено постанову від 18.09.2020 № 888-ДК/242По/07/01/-20 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 грн (а.с. 104). Протокол про адміністративне правопорушення, постанова про накладення адміністративного стягнення та припис отримано 18.09.2020 ОСОБА_1 , про що свідчать його підписи на вказаних документах.

Штраф відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 02.10.2020 за № 10-11-0.45-9196/2-20 сплачено в добровільному порядку (а.с. 101-102).

Відповідач не заперечує засівання частини орендованої земельної ділянки сільськогосподарськими культурами, в той же час зазначає, що товариство отримало агротехнічний паспорт у 2021 році, і виходячи з порівняння з агротехнічним паспортом 2018 року, копію якого було додано прокурором до позову, родючість ґрунту спірної земельної ділянки покращилась. Оскільки, у редакції Кодексу України про адміністративні правопорушення чинній на момент складання протоколів та постанов про притягнення до адміністративної відповідальності, чітко визначено перелік посадових осіб, які мають право складати протоколи про адміністративне правопорушення за ст. 55 КУпАП та постанову про накладення адміністративне стягнення і серед таких посад відсутня така посада як старшого державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель, товариство вважає що подані постанови про притягнення до адміністративної відповідальності директора товариства не можуть бути допустимими доказами по справі, і робить заяву про недопустимість таких доказів у даній справі. Прокурором не додано до позову належних доказів невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону України "Про оренду землі" та умов договору оренди земельної ділянки, що може бути підставою для достроково розірвання договору за рішенням суду, а саме не надано доказів, що підтверджують розорення спірної земельної ділянки та завдання товариством шкоди цій земельній ділянці.

Розглядаючи даний спір, господарський суд керується наступними нормами права.

Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

За приписами частини першої, пункту 1 частини другої статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Частиною першою статті 13 і частиною першою статті 14 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. Цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до частини першої статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 Цивільного кодексу України).

За статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Частиною восьмою статті 93 Земельного кодексу України і частиною другою статті 792 Цивільного кодексу визначено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно зі статтею 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За пунктом "а" частини першої статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.

Положеннями частин першої - третьої статті 37 Закону України "Про охорону земель" на власників та землекористувачів, в тому числі орендарів, земельних ділянок покладено обов'язок здійснювати заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України. Використання земельних ділянок способами, що призводять до погіршення їх якості, забороняється.

На землях сільськогосподарського призначення може бути обмежена діяльність щодо: вирощування певних сільськогосподарських культур, застосування окремих технологій їх вирощування або проведення окремих агротехнічних операцій; розорювання сіножатей, пасовищ.

Статтею 24 Закону України "Про оренду землі" визначені права та обов'язки орендодавця. Орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди.

Аналогічне право передбачено підпунктом 8.1.1. пункту 8 спірного договору оренди землі.

Права та обов'язки орендаря наведені у статті 25 Закону України "Про оренду землі".

Так орендар земельної ділянки має право, зокрема, самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі.

Орендар земельної ділянки зобов'язаний, зокрема виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.

Права і обов'язки орендаря встановлені також у пунктах 8.3., 8.4. Договору.

Так, правом Орендаря відповідно до підпункту 8.3.1. пункту 8.3. договору є самостійне господарювання на земельній ділянці з дотриманням умов договору та чинного законодавства.

Орендар зобов'язаний, зокрема:

використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення та умов договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного, екологічного законодавства, законодавства про охорону довкілля, державних стандартів, норм і правил (підпункт 8.4.2.);

дотримуватись встановлених щодо об'єкта оренди обмежень в обсязі, передбаченому договором та законодавством (підпункт 8.4.5.).

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про землеустрій" цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

За частинами першою, другою статті 18 Земельного кодексу України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.

Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (стаття 19 Земельного кодексу України).

Частиною п'ятою статті 20 Земельного кодексу України передбачено, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33-37 цього Кодексу.

За приписами частин першої - третьої статті 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

До земель сільськогосподарського призначення належать:

а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування:

а) громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства;

б) сільськогосподарським підприємствам - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;

в) сільськогосподарським науково-дослідним установам та навчальним закладам, сільським професійно-технічним училищам та загальноосвітнім школам - для дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства;

г) несільськогосподарським підприємствам, установам та організаціям, релігійним організаціям і об'єднанням громадян - для ведення підсобного сільського господарства;

ґ) оптовим ринкам сільськогосподарської продукції - для розміщення власної інфраструктури.

Відповідно до статті 34 Земельного кодексу України громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища.

Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 №548 затверджено Класифікацію видів цільового призначення земель. Положеннями пунктів 1.2., 1.4. Класифікації встановлено, що код та цільове призначення земель застосовуються для забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у державному земельному кадастрі. КВЦПЗ визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів.

Землі сільськогосподарського призначення розміщені у розділі 0.1 секція А, який поділений на 14 підрозділів. Землі для сінокосіння і випасання худоби відділені від інших окремими підрозділом 01.08.

За висновком Верховного Суду в постанові від 22.01.2020 у справі №468/1498/17-ц з викладених вище норм чинного законодавства України випливає, що земельні ділянки, віднесені до однієї і тієї ж категорії, можуть використовуватися за різними видами цільового призначення, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, видом господарської діяльності тощо, та визначені у Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженій наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №548. Земельні ділянки сільськогосподарського призначення певного виду використання забороняється використовувати як землі іншого виду використання.

Постановою Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012 затверджено Порядок ведення Державного земельного кадастру. В Додатку 4 до Порядку "Перелік угідь згідно з Класифікацією видів земельних угідь (КВЗУ)" наведені наступні визначення:

Сіножаті (код групи 002, підгрупи 01). Підгрупа включає сільськогосподарські угіддя, які систематично використовуються для сінокосіння (ГОСТ 26640-85), до яких потрібно включати рівномірно вкриті деревинною та чагарниковою рослинністю площею до 20 відсотків ділянки;

Пасовища (код групи 002, підгрупи 02) Підгрупа включає сільськогосподарські угіддя, які систематично використовуються для випасання худоби (ГОСТ 26640-85); рівномірно вкриті деревинною та чагарниковою рослинністю площею до 20 відсотків ділянки;

Рілля (код групи 001, підгрупи 00,01) Група включає сільськогосподарські угіддя, які систематично обробляються і використовуються під посіви сільськогосподарських культур, включаючи посіви багаторічних трав, а також чисті пари (ГОСТ 26640-85) та парники, оранжереї і теплиці. До ділянок ріллі не належать сіножаті і пасовища, що розорані з метою їх докорінного поліпшення і використовуються постійно під трав'яними кормовими культурами для сінокосіння та випасання худоби, а також міжряддя садів, які використовуються під посіви.

Тобто, рілля не входить до групи таких сільськогосподарських угідь як сіножаті і пасовища, які не підлягають обробці.

Відповідачем факт оброблення і засівання земельної ділянки не заперечується.

Таким чином, використання земельної ділянки проходило без зміни категорії цільового призначення земельної ділянки, однак, з порушенням (зміною) виду її цільового використання в межах однієї категорії.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 01.06.2021 по справі № 925/929/19 вказала, що указаними нормами права визначені види використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зокрема для фермерського господарства, для ведення особистого селянського господарства, для сінокосіння і випасання худоби, для ведення індивідуального або колективного садівництва, для городництва, для ведення підсобного господарства. Власники або користувачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення певного виду використання мають використовувати їх виключно в межах вимог, встановлених статтями 31, 33 - 37 ЗК України для такого виду використання.

Отже, зазначені норми права розрізняють категорії земель за їх цільовим призначенням та види використання земельної ділянки в межах кожної категорії земель. Зміна цільового призначення земельних ділянок сільськогосподарського призначення на іншу категорію цільового призначення здійснюється за погодженими проектами землеустрою щодо їх відведення. При цьому такої процедури для зміни виду використання земельної ділянки, зокрема на землі фермерського господарства, без зміни її категорії цільового призначення (землі сільськогосподарського призначення) чинним законодавством не передбачено.

Ураховуючи вищевикладене, Велика Палата Верховного Суду відступає від висновку, викладеного в постановах Верховного Суду України від 05 березня 2013 року у справі № 21-417а12, від 08 квітня 2015 року у справі № 6-32цс15, постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 вересня 2018 року у справі № 712/10864/16-а та постановах Касаційного цивільного суду від 26 червня 2019 року у справі № 701/902/17-ц, від 03 червня 2019 року у справі № 708/933/17, від 24 лютого 2020 року у справі № 701/473/17, про те, що зміна виду використання землі в межах її цільового призначення повинна проводитися в порядку, встановленому для зміни цільового призначення такої землі.

Разом з тим, користувачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення повинні використовувати такі земельні ділянки відповідно до того виду використання, за яким ці земельні ділянки були передані їм власником.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем до складених Акту обстеження земельної ділянки Фурманівської сільської ради від 30.07.2020, Актів перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 11.07.2020 № 623-ДК/482/АП/10/01/-20 та від 14.09.2020 № 888-ДК/673/АП/10/01/-20 не було надано зауважень або заперечень, акти не були оскаржені суб'єктом господарювання.

Згідно ст. 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", в редакції на час виявлення порушень земельного законодавства, державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:

безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;

давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;

складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності, та ін.

За наведених обставин, господарський суд вважає, що акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 11.07.2020 № 623-ДК/482/АП/10/01/-20 та від 14.09.2020 № 888-ДК/673/АП/10/01/-20, складені відповідно до вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" є належним доказом в підтвердження неналежного виконання відповідачем своїх зобов'язань з використання земельної ділянки за цільовим призначенням та видом угідь, порушення відповідачем обмежень, встановлених договором.

При цьому, посилання відповідача на порушення порядку притягнення винної особи до адміністративної відповідальності не спростовує зафіксованого у актах факту засівання пасовища сільськогосподарськими культурами.

За частинами третьою, четвертою статті 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Аналогічні норми встановлені статтею 651 Цивільного кодексу України.

На вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України (частина перша статті 32 Закону України "Про оренду землі").

Пунктом 11.3. договору передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Перелік підстав припинення права користування земельною ділянкою наведений у статті 141 Земельного кодексу України, до якого віднесена і така підстава як використання земельної ділянки не за цільовим призначенням (пункт "г").

Відповідно до пункту 2 статті 143 Земельного кодексу України примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Отже, у разі встановлення порушень, передбачених статтею 143 Земельного кодексу України, зокрема, коли земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням, визначеним умовами договору, та у спосіб, що суперечить екологічним вимогам, суд має правові підстави для задоволення вимог про розірвання договору оренди на підставі статті 32 Закону України "Про оренду землі".

Згідно зі статтею 34 Закону України "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

На підставі досліджених обставин справи і оцінки доказів суд дійшов до висновку про те, що діяльність відповідача щодо засівання частини земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка за своїми характеристиками відносяться до пасовища, є такою, що порушує встановлені законодавством та договором вимоги використання спірної земельної ділянки.

Доводи відповідача щодо покращення родючості ґрунту, про вирощування на спірній земельній ділянці сільськогосподарських культур на силос для вигодовування худоби, суд відхиляє з огляду на наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 затверджено Перелік угідь згідно з Класифікацією видів земельних угідь, за змістом якого пасовища - це сільськогосподарські угіддя, які систематично використовуються для випасання худоби, рівномірно вкриті деревинною та чагарниковою рослинністю площею до 20 відсотків ділянки. Рілля - це сільськогосподарські угіддя, які систематично обробляються і використовуються під посіви сільськогосподарських культур, включаючи посіви багаторічних трав, а також чисті пари та парники, оранжереї та теплиці. До ділянок ріллі не належать сіножаті і пасовища, що розорані з метою їх докорінного поліпшення і використовуються постійно під трав'яними кормовими культурами для сінокосіння та випасання худоби, а також міжряддя садів, які використовуються під посіви.

Таким чином, вказана норма пов'язує можливість розорення сіножатей та пасовищ з метою їх докорінного поліпшення, але з умовою використання їх під трав'яними кормовими культурами для сінокосіння та випасання худоби.

Як встановлено вище, матеріали перевірки містять відомості щодо оброблення відповідачем частини орендованої земельної ділянки (вид угідь - пасовище) та засівання її сільськогосподарськими культурами (соняшник, кукурудза), що не є трав'яними кормовими культурами.

Частинам першою - четвертою статті 13 Господарського процесуального кодексу України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Судом встановлено, що виходячи із предмета та наведених підстав спору у цій справі прокурор довів належними та допустимими доказами факт оброблення відповідачем та подальший засів спірної земельної ділянки.

Зі своєї сторони відповідач належних та допустимих доказів того, що спірна земельна ділянка засіяна для її докорінного поліпшення та використання під трав'яними кормовими культурами для сінокосіння та випасання худоби в матеріали справи не надав.

Згідно ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Враховуючи істотне порушення відповідачем умов Договору, що не спростовується засіванням сільськогосподарськими культурами лише частини орендованої земельної ділянки, на підставі статей 32, 24 Закону України "Про оренду землі", статті 651 Цивільного кодексу України та статті 141 Земельного кодексу України, позовні вимоги прокурора в частині розірвання договору оренди землі є обґрунтованими.

Згідно частини 1 статті 34 Закону України "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

Відповідно до пункту 6.1. Договору після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Вимога про зобов'язання повернути земельну ділянку є похідною від вимоги про розірвання Договору, оскільки відповідно до положень закону, у разі розірвання договору оренди земельної ділянки відповідач зобов'язаний негайно повернути орендодавцеві земельну ділянку.

Отже, позовна вимога про повернення земельної ділянки шляхом складення акта передачі є обґрунтованою та підлягає задоволенню повністю.

Враховуючи вище викладене, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

У відповідності до приписів ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача у даній справі.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Розірвати договір оренди землі від 06.05.2019 укладений між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Новий час", який зареєстрований 10.05.2019 за номером запису про інше речове право 31545081.

Зобов'язати Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Новий час" (27122, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Фурманівка, код ЄДРПОУ 04341991) повернути земельну ділянку, площею 25,4732 га (кадастровий номер 3524087000:02:000:0507), яка знаходиться за межами населеного пункту на території Фурманівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, державі в особі Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області (27100, Кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. Покровська, 70, код ЄДРПОУ 36734770) за актом приймання-передачі земельної ділянки.

Стягнути із Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Новий час" (27122, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Фурманівка, код ЄДРПОУ 04341991) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02910025, банк - Державна Казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, розрахунковий рахунок UA848201720343100001000004600, код класифікації видатків бюджету - 2800, оримувач - прокуратура Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 02910025) судовий збір в сумі 4 540,00 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень одночасно з врученням (надсиланням/видачею) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень можна за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати Кіровоградській обласній прокуратурі (на електронну пошту: oblprokuratura@kir.gp.gov.ua); Новоукраїнській окружній прокуратурі Кіровоградської області (на електронну пошту: novoukrayinka@kir.gp.gov.ua); Новоукраїнській міській раді Новоукраїнського району Кіровоградської області (на електронну пошту: sekretar@nu-rada.gov.ua); Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю "Новий час" (27122, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Фурманівка, та на електронну пошту: igraew3600@ukr.net); Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області (на електронну пошту: kirovohrad@land.gov.ua).

Повне рішення складено 28.07.2021.

Суддя О.Л. Бестаченко