Справа№ 953/3493/21
н/п 3/953/2701/21
"12" липня 2021 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Зуб Г.А., за участю представника митниці Тупікової О.О., представника правопорушника - адвоката Потураєва С.В., розглянувши справу про порушення митних правил, яка надійшла від Слобожанської митниці Держмитслужби у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 виданий 21.02.2002 Ізюмським МРВ УМВС в Харківській області, громадянина України, мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 483 МК України, -
24.06.2020 гр. України ОСОБА_1 через декларанта ОСОБА_2 (ФОП « ОСОБА_2 » НОМЕР_3 ), надав до митного поста «Суми» Слобожанської митниці Держмитслужби митну декларацію ІМ40ДЕ №UA807290/2020/014810 з метою оформлення відповідно до митного режиму «імпорт» товару «Автомобіль легковий, бувший у використанні, марка SKODA, модель OCTAVIA, номер кузова (VIN): НОМЕР_4 , календарний рік виготовлення 2011, модельний рік виготовлення 2012, тип двигуна дизельний, робочий об'єм циліндрів двигуна 1598 см3».
В графі 45 зазначеної митної декларації та договорі купівлі-продажу б/н від 17.06.2020, складеного в Амстердамі (Королівство Нідерланди) та наданому до митного оформлення, заявлено вартість товару 2800 EUR.
До митної декларації також було надано копію експортної митної декларації Республіки Польща №20PL301010E0497313 від 19.06.2020. Вартість транспортного засобу в експортній декларації становить 17305 злотих, що є еквівалентом 3900 EUR. Враховуючи даний факт, в графі 45 митної декларації ІМ40ДЕ №UA807290/2020/014810 від 24.06.2020 було визначено митну вартість по резервному методу в сумі 117436 грн. 96 коп. (еквівалент 3900 EUR) на підставі консультації, проведеної з митним органом.
З метою перевірки достовірності документів, поданих до митного оформлення, Слобожанською митницею Держмитслужби ініційовано направлення відповідних запитів до митних органів Республіки Польща та Королівства Нідерланди. В результаті опрацювання інформації отриманої від митних органів Республіки Польща (лист Держмитслужби від 12.10.2020 №20-01/20-02-01/7.14/2070), було встановлено, що фактично з території Республіки Польща транспортний засіб SKODA OCTAVIA, номер кузова (VIN): НОМЕР_4 було експортовано за вартістю 3800 EUR, відповідно до наданих документів: експортної декларації №№20PL301010E0497313 від 19.06.2020.
Таким чином, 24.06.2020 на митному посту «Суми» Слобожанської митниці Держмитслужби гр. ОСОБА_1 під час митного оформлення декларації ІМ40ДЕ №UA807290/2020/014810 були вчинені дії, спрямовані на переміщення товару «Автомобіль легковий, бувший у використанні, марка SKODA, модель OCTAVIA, номер кузова (VIN): НОМЕР_4 , календарний рік виготовлення 2011, модельний рік виготовлення 2012, тип двигуна дизельний, робочий об'єм циліндрів двигуна 1598 см3» вартістю 117436грн. 96 коп., на територію України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів (договір купівлі-продажу б/н від 17.06.2020 на суму 2800 EUR (84343 грн. 56 коп. станом на 24.06.2020), що містять неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачених ч.1 ст. 483 МК України.
Правопорушник ОСОБА_1 та його представник - адвокат Потураєв С.В. в судовому засіданні просив закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ст.. 483 ч.1 МК України, оскільки в його діях відсутній умисел, та митним брокером сплачені митні платежі за резервним методом,
що не призвело до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, та суб'єктом має бути митний брокер, та вказали на сплив строків притягнення до відповідальності.
Представник митниці Тупікова О.О. в судовому засіданні просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, та призначити стягнення у межах санкції статті.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, провадження по справам про адміністративні правопорушення повинно бути засновано на своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню обставин справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Оцінка доказів, у відповідності до ст. 252 КУпАП, здійснюється за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Відповідно до ч.1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 483 МК України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Відповідно до частини 1 статті 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно зі статтею 489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 467 МК України, якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються органами доходів і зборів або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу (п. 7 ст. 247 КУпАП ). Дана норма є імперативною.
З матеріалів справи вбачається, що листом Слобожанської митниці Держмитслужби від 06.07.2020 року №7.14-20-20/7.14-20-06/4/9255 ініційовано направлення відповідного запиту до митних органів Польщі та Королівства Нідерланди, на який надійшла зв'язку відповідь - 14.09.2020 на адресу Державної митної служба Україна (20), та остання спрямувала її з перекладом - листом від 12.10.2020 року на адресу Слобожанської
митниці Держмитслужби (а.с. 19).
Отже, датою виявлення порушення ОСОБА_1 митних правил є 14 вересня 2020 року, а не спрямування відповіді Дердмитслужбою на адресу Слобожанської митниці - 12.10.2020 року.
Адміністративний матеріал про порушення митних правил у відношенні ОСОБА_1 за ст. 483 ч.1 МК України надійшов до суду 26.02.2021 року, однак постановою судді Київського районного суду м. Харкова від 05.05.2021 року матеріали справи повернуті до Слобожанської митниці Держмитслужби для проведення додаткової перевірки, та спрямовані - 06.05.2021, та після складення постанови від 05.05.2021 справа в провадженні суду не перебувала.
04.06.2021 після додаткові перевірки матеріали справи повернулись до суду, тобто від дня виявлення порушення митних правил сплинув строк більше ніж 6 місяців ( 5 місяців 12 днів (з 14.09.2020 по 26.02.2021) + 30 днів (з 05.05.2021 по 04.06.2021).
Приймаючи до уваги викладене, провадження по даній адміністративній справі підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент надходження до суду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 467 МК України навіть за наявності складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що на момент надходження до суду, а також розгляду справи про порушення митних правил закінчився 6-ти місячний строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ст. 467 МК України, то провадження про справі про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. 40 КпАП України, ст.ст. 373,483 ч.1 ,511, 527-529 МК України, суд,-
Провадження у справі про порушення митних правил у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 483 ч.1 МК України - закрити за закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя - Г.А. Зуб