Номер провадження: 23-з/813/48/21
Номер справи місцевого суду: 491/492/21
Доповідач Громік Р. Д.
27.07.2021 року м. Одеса
Суддя Одеського апеляційного суду Громік Р.Д., розглянувши подання в.о. керівника апарату Ананьївського районного суду Одеської області Полеводи О.І. про направлення до іншого суду матеріалів справи про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 187 КУпАП,
15 червня 2021 року з Сектору поліцейської діяльності №1 відділу поліції №1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області на адресу Ананьївського районного суду Одеської області надійшов протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП.
20 липня 2021 року в.о. керівника апарату Ананьївського районного суду Одеської області звернувся з поданням про направлення до іншого суду матеріалів справи, мотивуючи його тим, що неможливо виконати авторозподіл зазначеного провадження між суддями Ананьївського районного суду Одеської області.
Вивчивши матеріали провадження, прихожу до висновку про таке.
Стаття 6 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», ратифікованої Україною 17.07.1997 року, наголошує на тому, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до ст. 276 КУпАП України справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення, або проживання правопорушника, або за місцем реєстрації транспортного засобу.
Згідно ст. 7 КУпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Нормами чинного КУпАП не визначений порядок вирішення питання про зміну підсудності по справам про адміністративні правопорушення, разом з тим в практичній діяльності трапляються випадки неможливості утворення складу суду для розгляду конкретної справи, у зв'язку з чим апеляційний суд вважає необхідним застосувати аналогію права, а саме ст.ст. 32, 34 КПК України.
Як вбачається зі змісту подання та матеріалів провадження, в Ананьївському районному суді Одеської області відповідно до штатного розпису є три посади судді, однак фактично працює один суддя Желясков О.О., одна посада судді є вакантною, суддя Надєр Л.М. у період з 09 липня 2021 року по 08 липня 2022 року перебуває у відпустці без збереження заробітної плати строком на один рік як матір, дитина якої потребує домашнього догляду згідно медичного висновку; суддя Желясков О.О. з 28 червня 2021 року по 30 липня 2021 року перебуває у відпустці; крім того у судді Желяскова О.О. 29 вересня 2021 року закінчуються повноваження судді і відповідно до п. 2.3.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду на нього не розподілятимуться справи за 2 місяці до закінчення повноважень.
На підставі вищевикладеного, автоматизованою системою розподілу справи між суддями видано інформацію щодо неможливості розподілити справу між суддями Ананьївського районного суду Одеської області (а.с. 11).
Відповідно до ч. 13 ст. 31 КПК України у разі якщо в суді першої або апеляційної інстанції, який згідно з правилами підсудності має здійснювати кримінальне провадження, неможливо утворити склад суду, передбачений цією статтею, кримінальне провадження здійснює найбільш територіально наближений суд, в якому можливо утворити такий склад суду.
У даному конкретному випадку йдеться не про кримінальний злочин, а про адміністративне правопорушення, але, оскільки КУпАП не передбачає звернення до апеляційного суду із поданням про направлення до іншого суду матеріалів справи, вважаю за необхідне застосувати аналогію права.
Враховуючи викладене, а також те, що в територіально наближеному до Ананьївського районного суду Одеської області, а саме Балтському районному суду Одеської області кількість суддів на робочому місці з повноваженнями, які можуть відправляти правосуддя становить 3 судді, з метою економії процесуальних засобів, виходячи з пріоритету права особи на справедливий суд та своєчасний розгляд справи компетентним судом, апеляційний суд вбачає розумним і доцільним, задовольнити подання в.о. керівника апарату Ананьївського районного суду Одеської області та направити справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 187 КУпАП відносно ОСОБА_1 до територіально наближеного суду, а саме до Балтського районного суду Одеської області для розгляду по суті.
Керуючись ст.ст. 7, 32, 34 КПК України, ст.ст. 7, 276, 294 КУпАП, суддя, -
Подання в.о. керівника апарату Ананьївського районного суду Одеської області Полеводи О.І. задовольнити.
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП, направити для розгляду по суті до Балтського районногосуду Одеської області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Одеського апеляційного суду Р.Д. Громік