Справа № 631/677/21
Провадження № 3/631/262/21
про повернення для належного оформлення
26 липня 2021 року смт Нова Водолага
Суддя Нововодолазького районного суду Харківської області Пархоменко І. О., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від Відділення поліції № 3 Харківського РУП № 1 ГУ НП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживаюча за адресою: АДРЕСА_2 , за ч. 3 ст. 184 КУпАП,
До Нововодолазького районного суду Харківської області від Відділення поліції № 3 Харківського РУП № 1 ГУ НП в Харківській області для розгляду по суті надійшов адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 .
Особа, стосовно якої ставиться питання про притягнення до адміністративної відповідальності до суду не з'явився.
Перевіривши матеріали справи, суддя дійшов наступного.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення Серії ВАБ 464996 від 02 липня 2021 року вбачається, що ОСОБА_1 не займається вихованням своєї доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка 01.07.2021 висловлювалась у соціальних мережах «Інстаграм» нецензурною лайкою відповідно малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , чим принижувала честь і гідність громадян, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Частиною 1 ст. 256 КУпАП встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За приписами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв"язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність, що визначено ст. 9 КУпАП.
Відповідно до ч. 3 ст. 184 КУпАП адміністративна відповідальність настає за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, протокол про адміністративне правопорушення Серії Серії ВАБ 464996 від 02 липня 2021 року щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 184 КУпАП не відповідає приписам ч. 1 ст. 256 КУпАП, а саме, не зазначено за якою статтею КУпАП кваліфікуються дії неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та чи створюють його дії склад адміністративного правопорушення.
Резюмуючи викладене, суддя доходить висновку, що в порушення вимог ст. 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення Серії ВАБ 464996 від 02 липня 2021 року щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 184 КУпАП не містить опису об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП, яке викладене у диспозиції відповідної статті Кодексу України про адміністративні правопорушення. Тобто, у протоколі не зазначена суть адміністративного правопорушення.
Зазначене позбавляє особу яка притягується до адміністративної відповідальності можливості ефективного захисту від пред'явленого обвинувачення, тобто є порушенням права на захист.
Наведені обставини унеможливлюють виконання суддею приписів ст. ст. 251, 252, 256, 278, 280 КУпАП та об'єктивний розгляд справи по суті.
Ураховуючи те, що матеріали справи не містять всіх необхідних відомостей, які необхідні для забезпечення правильного розгляду справи, суддя, не має можливості в повному обсязі з'ясувати обставини правопорушення та забезпечити своєчасне виконання постанови, тому адміністративний матеріал слід направити на доопрацювання органу, який склав протокол про адміністративне правопорушення.
При цьому суддя керується роз'ясненнями, викладеними у п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, де зазначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Таким чином, адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 184 КУпАП належить повернути до Відділення поліції № 3 Харківського РУП № 1 ГУ НП в Харківській області для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 251, 252, 256, 278, 280 КУпАП , суддя -
Адміністративний матеріал, щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 184 КУпАП повернути до Відділення поліції № 3 Харківського РУП № 1 ГУ НП в Харківській області для належного оформлення.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя І. О. Пархоменко