вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"08" червня 2021 р. м. Київ Справа № 911/897/21
Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О., розглянувши справу
за позовом Акціонерного товариства “Укртелеком”, м. Київ, в особі Київської міської філії акціонерного товариства “Укртелеком”, м. Київ
до Управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації, Київська обл., м. Миронівка
про стягнення 13575,40 грн.
За участі секретаря судового засідання: Самусь В.С.
За участю представників:
від позивача: Беліменко О.О. (довір. № 6241 від 12.01.2021 р.);
від відповідача: не з'явився.
Публічне акціонерне товариство “Укртелеком” в особі Київської міської філії публічного акціонерного товариства “Укртелеком” (перейменовано на Акціонерне товариство «Укртелеком» в особі Київської міської філії акціонерного товариства «Укртелеком») (позивач) звернулось до господарського суду Київської області з позовом до Управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації (відповідач) про стягнення 13575,40 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач всупереч вимог чинного законодавства не виконав обов'язки щодо відшкодування витрат, які були понесені позивачем в результаті надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах особам, які проживають на території Миронівського району Київської області, за період з 01.01.2020 р. по 31.12.2020 р., у зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість у сумі 13575,40 грн.
Ухвалою господарського суду Київської області від 12.04.2021 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи; судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 29.04.2021 р.; встановлено відповідачу строк для надання до суду відзиву на позовну заяву з документальним обґрунтуванням його висновків.
03.06.2021 р. до господарського суду Київської області від відповідача надійшло клопотання про заміну неналежної сторони у справі, в якому він, просить суд замінити його, як неналежну сторону судового процесу на Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області.
Вказане клопотання за своїм змістом є заявою про заміну відповідача на його правонаступника - Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області.
Як вбачається з інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації знаходиться в стані припинення.
З інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вбачається що відомості про юридичних осіб, правонаступником яких є Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області та дані про юридичних осіб - правонаступників відсутні.
Отже, процедура припинення Управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації не завершена, відповідач не припинений, а тому відсутні підстави для заміни його правонаступником відповідно до ст. 52 ГПК України.
Представник позивача у судове засідання 29.04.2021 р. не з'явився, а у судових засіданнях 11.05.2021 р. та 08.06.2021 р. позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача у судові засідання 29.04.2021 р., 11.05.2021 р. та 08.06.2021 р. не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, відзив до суду не надіслав, хоча про дату, час та місце судових засідань відповідач був належним чином повідомлений відповідно до п. 3, п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України в порядку, встановленому ГПК України, за адресою, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, що підтверджується поштовими поверненнями рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень № 0103277722449, № 0103277950131, а також рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0103278225392.
Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
Акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Київської міської філії акціонерного товариства "Укртелеком", як оператор телекомунікації, на виконання вимог законодавчих актів надає телекомунікаційні послуги на пільгових умовах категоріям споживачів, які мають на це право.
Як визначено ст. 19 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” виключно законами України визначаються, зокрема, пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, та Закону України "Про охорону дитинства" та інших законодавчих актів для певних категорій споживачів встановлені пільги з оплати за послуги зв'язку (телекомунікаційних послуг).
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про телекомунікації" телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Пунктом 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2012 року № 295 передбачено, що установлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред'явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.
Київською міською філією Акціонерного товариства "Укртелеком" у період з 01.01.2020 р. по 31.12.2020 р. включно надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах населенню, що проживає на території Миронівського району Київської області, у зв'язку з чим в цей період позивачем було понесено витрати на надання пільг на послуги зв'язку жителям Миронівського району Київської області на загальну суму 140054,20 грн., що підтверджується щомісячними розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг. Вказані щомісячні розрахунки видатків за формою № "2-пільга" містять переліки споживачів-пільговиків за окремими видами пільг та суми вартості послуг, що надані.
Відповідно до п. 1 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 р. № 117 (далі - Положення), Реєстр - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин та працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.
Пунктом 3 Положення визначено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи): організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою “ 1 - пільга”, в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма “1 - пільга” затверджується Мінсоцполітики; ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою "1 - допомога", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Згідно п. 4 Положення, уповноважені органи з дотриманням вимог Законів України “Про інформацію” і “Про захист персональних даних” мають право: отримувати від пільговиків документи, що підтверджують їх право на пільги; проводити перевірку достовірності поданих документів; отримувати відомості від пільговиків, а також від державних органів, де перебувають на обліку пільговики, підприємств та організацій, що надають послуги, житлово-експлуатаційних організацій; використовувати під час наповнення Реєстру інформацію з інших баз даних щодо персоніфікованого обліку осіб, які мають право на пільги; надавати інформацію, яка міститься в Реєстрі, підприємствам та організаціям, що надають послуги, на запити та в межах їх компетенції, а також органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування з метою надання пільг, передбачених законодавчими актами, пільговикам, Пенсійному фонду України (посадовим особам) та його органам для здійснення ними своїх повноважень.
При цьому, з 01.10.2019 р. з вказаної постанови Кабінету Міністрів України виключено пп. 10 та 11 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 р. № 373 про “Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі”.
Поряд з цим, наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 04.10.2007 р. № 535 “Про затвердження форми для розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг “2-пільга”, та Інструкції про порядок її заповнення” (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.10.2007 за № 1172/14439) затверджено форму для розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг “2-пільга”, за якою підприємства та організації, що надають послуги, формують та надають до управлінь праці та соціального захисту населення розрахунки на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг окремим категоріям громадян, у вигляді файлів DBF або ТХТ-формату.
Зазначений наказ від 04.10.2007 р. № 535 був чинний протягом частини періоду правовідносин сторін, що є предметом позову у даній справі, та втратив чинність з 02.07.2020 р. на підставі наказу Міністерства соціальної політики України від 02.07.2020 р. № 452.
Як визначено п. 20-4 ч. 1 ст. 91 Бюджетного кодексу України, до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать, зокрема, видатки на пільги з послуг зв'язку, інші передбачені законодавством пільги, що надаються ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; постраждалим учасникам Революції Гідності; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; ветеранам праці; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби; ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам Національної поліції; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби; ветеранам служби цивільного захисту; ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; особам, звільненим з військової служби, які стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби; особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю та особам, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю (не більше одного супроводжуючого); реабілітованим громадянам, які стали особами з інвалідністю внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою; багатодітним сім'ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім'ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім'ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування.
Отже, вищевказаною нормою визначено, що до видатків місцевих бюджетів належать видатки на пільги з послуг зв'язку, зокрема, громадянам, на яких поширюються такі пільги відповідно до Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист”, “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, “Про охорону дитинства”.
Згідно ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України, бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Судом встановлено, що між сторонами виникли правовідносини з надання послуг зв'язку окремим категоріям населення на пільговій основі, у яких Відповідач, як розпорядник відповідних коштів, зобов'язаний здійснювати розрахунки з організаціями, що надають послуги особам, які згідно з чинним законодавством мають право на соціальні пільги.
При цьому чинне законодавство України не передбачає обов'язковості укладення договору про розрахунки з постачальниками послуг, наданих особам, які згідно з чинним законодавством мають право на пільги, оскільки зобов'язання сторін у таких відносинах виникають безпосередньо із законів України.
З метою компенсації понесених витрат, позивачем було надіслано відповідачу (у тому числі у вигляді файлів DBF або ТХТ-формату) як головному розпоряднику коштів субвенції з державного бюджету міському бюджету листи з розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг за період з січня 2020 рік по грудень 2020 року (включно), а також акти звірки розрахунків за послуги зв'язку пільговим категоріям населення, на які надаються пільги (форми "3-пільга") станом на 01.02.2020 р. (за звітний місяць січень 2020 р.) на суму 12819,58 грн., станом на 01.03.2020 р. (за звітний місяць - лютий 2020 р.) на суму 15369,20 грн., станом на 01.04.2020 р. (за звітний місяць - березень 2020 р.) на суму 13493,57 грн., станом на 01.05.2020 р. (за звітний місяць - квітень 2020 р.) на суму 13121,95 грн., станом на 01.06.2020 р. (за звітний місяць - травень 2020 р.) на суму 12647,53 грн., станом на 01.07.2020 р. (за звітний місяць - червень 2020 р.) на суму 12119,18 грн., станом на 01.08.2020 р. (за звітний місяць - липень 2020 р.) на суму 11722,87 грн., станом на 01.09.2020 р. (за звітний місяць - серпень 2020 р.) на суму 11273,01 грн., станом на 01.10.2020 р. (за звітний місяць - вересень 2020 р.) на суму 10456,21 грн., станом на 01.11.2020 р. (за звітний місяць - жовтень 2020 р.) на суму 9025,91 грн., станом на 01.12.2020 (за звітний місяць - листопад 2020 р.) на суму 9103,98 грн., станом на 01.01.2021 (за звітний місяць - грудень 2020 р.) на суму 8901,21 грн.
Відповідач отримав листи із документами, що підтверджується копіями описів вкладення у цінні листи та копіями рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень, в яких направлялись вказані документи.
Відповідач Інформації у формі зауважень чи претензій у період з 01.01.2020 р. по 31.12.2020 р. щодо не зняття з обліку абонентів, які померли, або відмовилися від послуг зв'язку, позивачу не надіслав.
Відповідачем було частково відшкодовано понесені позивачем витрати на телекомунікаційні послуги на пільгових умовах населенню, що проживає на території Миронівського району Київської області у сумі 126478,80 грн., що підтверджується банківськими виписками станом на 18.06.2020 р., 30.07.2020 р., 31.07.2020 р., 28.08.2020 р., 02.11.2020 р., 30.11.2020 р., 30.12.2020 р.
03.02.2021 р. позивачем направлено на адресу відповідача претензію № 14-07/6 від 26.01.2021 р., якою повідомлено відповідача, що витрати ПАТ “Укртелеком” за період з 01.01.2020 р. по 31.12.2020 р. в сумі 13575,40 грн. Управлінням соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області не відшкодовано та запропоновано перерахувати вказану суму у добровільному порядку до 15.02.2021 р.
Претензія була отримана представником відповідача 05.02.2021 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0103274760684.
Однак, вказана претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Доказів відшкодування витрат, понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах за вказаний період в сумі 13575,40 грн. матеріали справи не містять.
Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Заявлена позивачем до стягнення з відповідача грошова сума фактично є втратами підприємства, які воно понесло надаючи послуги окремим категоріям громадян за пільговими тарифами, встановленими державою у відповідних Законах України.
Проте, всупереч згаданих приписів закону відповідач не виконав своїх зобов'язань з відшкодування понесених позивачем втрат внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах у спірному періоді на суму 13575,40 грн.
Оскільки телекомунікаційні послуги на пільгових умовах АТ "Укртелеком" надано не з власної ініціативи, а на виконання імперативних законодавчих вказівок щодо цього, то у результаті уповноважений на те державою орган - Управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації, в силу закону має відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних коштів понесені ним витрати.
Аналогічного висновку дійшов Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду в постанові від 26.06.2018 у справі № 924/781/17.
Отже, вимоги Акціонерного товариства “Укртелеком” про стягнення з відповідача 13575,40 грн. заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання споживачам телекомунікаційних послуг на пільгових умовах за період з 01.01.2020 р. по 31.12.2020 р., є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судовий збір відповідно до ст.ст. 123, 129 ГПК України покладається судом на відповідача.
Керуючись ст. ст. 123, 129, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації (08800, Київська обл., Миронівський р-н, м. Миронівка, вул. Соборності, буд. 48, код 03193689) на користь Акціонерного товариства “Укртелеком” (01601, м. Київ, б-р Тараса Шевченка, 18, код 21560766) в особі Київської міської філії АТ “Укртелеком” (01033, м. Київ, вул. Антоновича, 40, код 01189910) 13575,40 грн. (тринадцять тисяч п'ятсот сімдесят п'ять грн. 40 коп.) заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання споживачам телекомунікаційних послуг на пільгових умовах, та 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят грн. 00 коп.) судового збору.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги відповідно до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
У той же час згідно пункту 17.5 Перехідних Положень ГПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повний текст рішення складено 27.07.2021 р.
Суддя О.О. Рябцева