Ухвала від 26.07.2021 по справі 560/2897/21

УХВАЛА

про повернення апеляційної скарги

Справа № 560/2897/21

26 липня 2021 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача: Драчук Т. О.

суддів: Ватаманюка Р.В. Полотнянка Ю.П.

перевіривши матеріали апеляційної скарги Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 червня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 червня 2021 року позов задоволено.

Не погодившись із судовим рішенням, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку.

Ознайомившись із апеляційною скаргою апелянта та доданими документами, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для її повернення з огляду на наступне.

Відповідно до частини 2 статті 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.

Частиною 1 статті 55 КАС України визначено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Відповідно до ч.3 ст.55 КАС України юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.

Згідно з частиною 1 статті 57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Враховуючи викладене, сторона у справі має право на звернення до суду через керівника або представника, при цьому лише на підставі документа, що посвідчує його повноваження у визначеному законом порядку.

Згідно частини 3 статті 131-2 Конституції України виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.

Відповідно до частини 2 підпункту 11 пункту 16-1 Розділу XV “Перехідні положення” Конституції України представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 01.01.2020.

Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності Законом України від 02.06.2016 №1401-VIII “Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)” здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.

Закон України від 02.06.2016 №1401-VIII “Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)” набрав чинності 30.09.2016.

Як вбачається з матеріалів справи, апеляційну скаргу підписано заступником начальника управління О.Москалюк.

Разом з тим, в матеріалах апеляційної скарги відсутні документи, які б свідчили про те, що О.Москалюк є особою, яка діє відповідно до статуту, положення чи іншого акта, на підставі якого вона здійснює представництво суб'єкта владних повноважень у порядку її самопредставництва або наказу, який підтверджує дану особу, як керівника управління.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код ЄДРПОУ 03198528) не встановлено повноважень О.Москалюк вчиняти дії від імені юридичної особи, тобто представляти інтереси Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації.

Тобто, належних документів на представництво (самопредставництво) О.Москалюк та право підписання апеляційної скарги матеріали справи не містять.

Враховуючи викладене, суд констатує, що право О.Москалюк на подання апеляційної скарги в інтересах Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації не підтверджено в установленому законом порядку.

Аналогічного підходу до застосування вказаних норм Конституції України та КАС України дотримується і Верховний Суд, про що свідчить, зокрема, ухвала Верховного Суду від 20.01.2020 у справі №640/12388/19.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що апелянтом до апеляційної скарги не надано документ, який підтверджує повноваження останнього, а, отже, і доказів наявності у нього встановлених законом повноважень щодо підписання апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст.296, 298, 325, 328, 329 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 червня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії повернути особі, яка її подала.

2. Копію ухвали про повернення апеляційної скарги разом з апеляційною скаргою та доданими до скарги матеріалами надіслати скаржнику.

3. Копію ухвали про повернення апеляційної скарги надіслати учасникам справи.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Суддя-доповідач Драчук Т. О.

Судді Ватаманюк Р.В. Полотнянко Ю.П.