Постанова від 27.07.2021 по справі 540/1694/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2021 р.м.ОдесаСправа № 540/1694/21

Головуючий в 1 інстанції: Морська Г.М.. Дата і місце ухвалення: 24.05.2021р, м. Херсон

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук'янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 24 травня 2021 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання відмову протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якій просив суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, викладену у листі від 09.04.2021 р. №2228-2101/П-03/8-2100/21;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІІ, на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 14.10.2020 р. №3.1/16672/Мст, починаючи з 01.04.2019 р. з урахуванням здійснених раніше виплат.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Херсонській області та отримує пенсію призначену на підстав ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”. Позивач зазначає, що за його заявою Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції було виготовлено нову довідку від 14.10.2020 р. №3.1/16672/Мст про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 р., в якій вказано наступні складові: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, премія. Вказує, що з метою проведення перерахунку пенсії на підставі зазначеної довідки він звернувся до пенсійного органу із відповідною заявою. Проте, листом відповідач відмов у проведені перерахунку. Відмова мотивована тим, що на виконання постанови №103 у березні-квітні 2018 здійснено перерахунок пенсій, призначених за Законом №2262. Крім того, після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р., яким визнано протиправними та нечинними п.1,2 Постанови №103, нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, не приймалось. Позивач вважаючи таку відмову відповідача протиправною звернувся з даним позовом до суду.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 24 травня 2021 року позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугою років, викладену у листі від 09.04.2021 р. №2228-2101/П-03/8-2100/21.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугою років відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІІ, на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 14.10.2020 р. №3.1/16672/Мст , починаючи з 01.04.2019 р. з урахуванням проведених виплат.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції Головне Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подало апеляційну скаргу у якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою відмовити в задоволені позовних в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначає, що судом першої інстанції не було враховано, що 23.04.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області було проведено перевірку достовірності та обґрунтованості видачі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 14ю10.2020 №3.1/16672/Мст. У ході перевірки було виявлено невідповідність даних про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії станом на 05.03.20109 року за відповідною посадою, яку займав Позивача момент звільнення зі служби та складено відповідний Акт від 23.04.2021 №485/1-23 копію якого направлено до органу який видав довідку листом від 05.05.2021 №2100-0307-5/21395.

Відповідач в апеляційній скарзі звертає увагу суду на той факт, що Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції у березні 2018 року до Головного управління вже надавалася довідка від 05.03.2018 року №3.3/2770/Ярм про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача у зв'язку з прийняттям постанови №704, а надання інших довідок з іншими даними з тих самих підстав не передбачено.

24 червня 2021 року відповідачем до суду було надіслано копію відкоригованої довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 24.05.2021 року №3.1-1628/Квш.

Справа розглянута апеляційним судом в порядку письмового провадження відповідно до ст. 311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, та деяких інших осіб”.

24.03.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою у якій просив здійснити перерахунок розміру пенсії з 01.04.2019 р. на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії від 14.10.2020 р. №3.1/16672/Мст виходячи із наступних складових: посадовий оклад - 4370,00 грн., оклад за військовим званням - 1270,00 грн, надбавка за вислугу років - 2256,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 3948,00 грн, премія - 8740,00 грн.

Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області листом від 09.04.2021р. №2228-2101/П-03/8-2100/21 повідомило ОСОБА_1 що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, після набрання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18 законної сили, не приймалося.

Крім того, зазначило про невідповідність даних про посадовий оклад за посадою «старший інспектор з підготовки до звільнення відділу із соціально-психологічної роботи зі спецконтингентом Херсонської виправної колонії №61» визначений за постановою КМУ від 30.08.2017 №704.

Не погоджуючись із відмовою відповідача щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням нової довідки, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії за довідкою Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 14.10.2020 р. №3.1/16672/Мст, оскільки ОСОБА_1 дотримано всіх законодавчо визначених для цього умов: надано до територіального пенсійного органу заяву з документом (форма, зміст та складові якого відповідають вимогам законодавства та який видано уповноваженим органом), а тому така відмова є протиправною.

Суд першої інстанції зазначив, що згідно із ч.ч.2, 3 ст.51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Разом з тим, суд першої інстанції не погодився із позицією відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з підстав невідповідності даних зазначених у довідці, зазначивши, що відповідач наділений повноваженнями перевірки формального змісту поданих довідок, натомість повноваження щодо визначенням розміру складових грошового забезпечення у Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відсутні.

Надаючи правову оцінку рішенню суду першої інстанції та доводам апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами п. 6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є ЗУ від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей (далі Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до ч.2, ч.3 ст.9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону

Згідно зі ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2622-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.

Згідно п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 (далі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2622-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також, цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктом 1 якої зобов'язав перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.

Відповідно до пункту 7 Постанови №103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку №45.

Також, Постановою №103 було внесено ряд змін до Порядку №45, зокрема: пункт 5 викладено в новій редакції; додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Згідно з положенням пункту 1 Порядку №45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою №103, пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

В свою чергу, вказаним Порядком №45 передбачено, що ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., визнано протиправними та нечинними п.1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45.

Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ у зв'язку із втратою чинності положеннями п.1, 2 постанови КМУ №103 та змін до п.5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Колегія суддів зазначає, що до компетенції Кабінету Міністрів України входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45. Проте, зміни внесені постановою Уряду №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Таким чином, з 05.03.2019р. виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Разом із цим, до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток №5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 10.10.2019р. у справі №553/3619/16-а, від 15.07.2020р. у справі №520/3360/19.

Як вбачається з відкоригованої довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 14.10.2020 р. №3.1/16672/Мст, її складові зазначені за нормами, чинними на 05.03.2019 р.

Відповідно до п.4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із ч.ч.2, 3 ст.51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Аналогічна позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 24 червня 2020 року у зразковій справі №160/8324/19.

Враховуючи вищезазначене, на час звернення позивача до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції позивач мав право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, що вірно встановлено судом першої інстанції.

Поряд з цим, з матеріалів справи вбачається, що листом від 09.04.2021р. №2228-2101/П-03/8-2100/21 у відповідь на звернення позивача про перерахунок пенсії Головне управляння Пенсійного фонду повідомило позивача, що його пенсію вже було перераховано у 2018 році на підставі довідки Південного міжрегіонального управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 05.03.2018 №3.3/2270/Ярм, яка є чинною та у повноваженим органом не відкликалася та зазначило про відсутність нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій призначених згідного із Законом №2262, після 05.03.2019 року (дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, р. по справі №826/3858/18).

З вище зазначеного випливає, що відповідач посилаючись на відсутність нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій призначених згідного із Законом №2262, після 05.03.2019 року, фактично відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії.

За таких обставин, враховуючи вказане вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, викладену у листі від 09.04.2021 р. №2228-2101/П-03/8-2100/21.

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що відповідачем оскаржуваним листом від 09.04.2021р. №2228-2101/П-03/8-2100/21 окрім іншого було, повідомлено про наявну невідповідність даних про посадовий оклад за посадою «старший інспектор з підготовки до звільнення відділу із соціально-психологічної роботи зі спецконтингентом Херсонської виправної колонії №61» визначений за постановою КМУ від 30.08.2017 №704 зазначених у довідках Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 05.03.2018 №3.3/2270/Ярм та від 14.10.2020 №3.1/16672/Мст, та про те, що з метою перевірки складових грошового забезпечення відповідачем до Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області (за місцем розташування установи) було направлено запит про проведення вказаної перевірки.

Також, 24 червня 2021 року в процесі розгляду даної справи, відповідачем до суду апеляційної інстанції було надіслано копію відкоригованої довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 24.05.2021 року №3.1-1628/Квш.

Аналізуючи вище зазначене, колегія суддів приходить до висновку, що відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії з посиланням на відсутність нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій відповідач не дійшов до розгляду питання про здійснення перерахунку та виплати раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІІ, на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 14.10.2020 р. №3.1/16672/Мст відповідачем по суті вказаних вимог.

З таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що належним способом захисту порушених права позивача в даному випадку буде зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.03.2021 року про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 14.10.2020 р. №3.1/16672/Мст.

Відповідно п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів вважає, що оскільки суд першої інстанції, при вирішенні справи неповно з'ясував обставини, які мають значення для справи, що призвело до неправильного її вирішення в частині зобов'язання вчинити певні дії, рішення суду першої інстанції, в порядку статті 317 КАС України, підлягає скасуванню у вказаній частині, з прийняттям нового судового рішення - про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.03.2021 року про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 14.10.2020 р. №3.1/16672/Мст. В іншій частині рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 24 травня 2021 року підлягає залишенню без змін.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області задовольнити частково.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 24 травня 2021 року скасувати в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугою років відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІІ, на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 14.10.2020 р. №3.1/16672/Мст , починаючи з 01.04.2019 р. з урахуванням проведених виплат.

Ухвалити у вказаній частині нове рішення, яким зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.03.2021 року про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 14.10.2020 р. №3.1/16672/Мст.

В іншій частині рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 24 травня 2021 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених ст. 328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 27 липня 2021 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук